Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Osigurac na telefonskoj liniji

[es] :: Elektronika :: Osigurac na telefonskoj liniji

[ Pregleda: 7309 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Osigurac na telefonskoj liniji05.09.2002. u 21:49 - pre 262 meseci
Kako da postavim osigurac na telefonsku liniju?
Zelim da sprecim da i moj komp postane gomila krsa u ove olujne septembarske dane.
Sto detaljnije to bolje!
Hvala unapred.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

madboy
The Republic Of Zabjelo

Član broj: 419
Poruke: 62
*.cg.yu

ICQ: 139501986
Sajt: www.madboyisveryangry.com


Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji05.09.2002. u 23:51 - pre 262 meseci
E stvarno ovo bi moglo da pomogne mnogima(prvenstveno meni). Ja sam prije 15 dana dao 50 e za opravku.

Da li postoji nesto tako? I da li je komplikovano da se instalira...
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
::---------veliki pozdraw sa------::
::-------------------------------------::
::-------ZABJELA REPUBLIKE-----::
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji07.09.2002. u 11:33 - pre 262 meseci
Pitajte u prvoj radnji koja prodaje racunare i opremu. Ima takozvanih Surge Arrest uredjaja koji siteta racunar sto od smetnji sa elektricne mreze sto preko telefonske linije. Ima i uredjaja kji se stavljaju samo na liniju. Nije preterano skupo.

Ali znajte ni to nije svemoguce :)

 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji07.09.2002. u 21:25 - pre 262 meseci
Kako definises "nije preterano skupo"?
Daj mi okvirnu cenu jer ovde kod nas vole da oderu za stvari koje moraju da naruce (neuobicajene).
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji07.09.2002. u 21:33 - pre 262 meseci
Te napravice i nisu vise toliko skupe. Svega 200-450 din, kako koji.
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji08.09.2002. u 19:18 - pre 262 meseci
To je jeftino, po svim merilima!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji08.09.2002. u 19:57 - pre 262 meseci
Da dodam jos nesto. Ako grom rokne u neki obliznji telefonski vod, dzaba onda i te spravice.
Najbolje je napraviti mali preklopnik za tel liniju, pomocu koga ce modem biti fizicki izdvojen od telefonske zice.
Ili, cupaj kabl kad grmi ;)
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji10.09.2002. u 19:53 - pre 262 meseci
Zadnja solucija je najsigurnija i najbolja
 
Odgovor na temu

Neflernis

Član broj: 6304
Poruke: 262
*.neobee.net



+1 Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji12.05.2003. u 14:35 - pre 254 meseci
Ja sam se detaljno interesovao za ovo i tu nikakav osigurac ili preklopinik ne pomaze. Munja putuje par kilometara kroz vazduh i nije joj problem da preskoci i koli cm. Iscupati to je najbolje mada ne i najelegantnije, priznajem.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji12.05.2003. u 16:17 - pre 254 meseci
Kad bi munja zaista direktno udarila u liniju, tu spasa zaista ne bi bilo. Ono što se ustvari dešava je indukcija, usled snažnog magnetnog polja čije linije sile se šire u koncentričnim krugovima (pa dobro, cilindrima) oko putanje kojom je munja "spojila Nebo i Zemlju". Znači: ogormni transformator sa vazdušnim jezgrom, primar je munja, sekundar je sve metalno u okolini, uključujući i vodove i instalacije. Zavisno od toga koliko ste udaljeni od pražnjenja, vaši uređaji će biti manje ili više ugroženi. Cilj stavljanja zaštite na priključke je da se umanji verovatnoća da prenapon indukovan u električnoj mreži za napajanje ili u telefonskoj liniji ošteti vašu elektronsku opremu.

Pokušavajući da popravim svoj modem koji često ne raskine vezu (ne "spusti slušalicu", iako relej "cakne"), bio sam utripovao da mu je "oslabio" varistor (prenaponska zaštita!) i da on drži struju linije iznad granice detekcije podignute slušalice pa sam potražio odgovarajući po prodavnicama u Beogradu. Našao sam ih u RadioKlubu i u ITC-u. To su vam elementi koji liče na veće disk-keramičke kondenzatore, ali im je namena da se prave da nisu tu, sve dok im na izvode "ne naiđe" prenapon (prave se za određeni prenapon, treba pogledati u katalogu). Tada "provedu", tj. naglo im se smanji otpor i svedu napon na svoj nominalni, tj. pokušaju da to urade, ali ako je energija tog visokonaponskog impulsa prevelika, napon će ipak porasti iznad nominalnog, zbog toga što varistori ipak imaju konačno mali otpor i kad provedu, pa struja I na njima pravi dodatni napon U=I*R (omov zakon).

Varistor za telefonsku liniju treba da ima napon koji će istrpeti 48V (nominalno, može da ide i do 52V, na nekim centralama, a najbolje je voltmetrom izmeriti koliko je na vašoj liniji, kad je spuštena slušalica) plus napon pozivne struje (zvonjave) od 90V efektivno, tj. maksimalno 90*SQRT(2) = 127V. Znači 127V+60V (ima i takvih centrala!) je 187V, pa varistor koji uzimate treba da bude za bar toliki ili (ne mnogo)viši napon.

Ideja sa osiguračima nije loša, ali povremeno treba proveriti da li su još uvek celi. Radi simetrije (veoma bitno za kvalitet veze), treba staviti u obe grane identične osigurače, mislim da mogu biti i vrlo male vrednosti, telefonski priključak u centrali sam ima ograničenje struje od negde 20-30mA, ako se dobro sećam, pa u normalnom radu ne bi trebalo da se javljaju neke velike struje. Ja bih stavio brze (F) osigurače, da što pre rasteretim varistor. Na strani između osigurača i modema, varistor treba staviti između dve grane, tj. žice.

I još jedna važna napomena, varistori postepeno "odumiru" posle primljenih naponskih udara (imaju definisanu ukupnu energiju koju mogu da "popiju" u svom veku), pa ih povremeno treba menjati, naročito ako su vam izgarali osigurači. Po pravilu, što veći (krupniji) varistor, to više može da "popije" i bolje "seče" smetnju (ima manji otpor kad vodi, pa je I*R manje).

Opisana zaštita treba da spase modem od prenapona koji se pojavi između a i b žile,grane, žice, kako hoćete, ali postoji i vrlo verovatna mogućnost da će obe biti "dignute" za isti potencijal u odnosu na zemlju, a da pri tome između njih ne bude neki značajan prenapon. To bi takođe moglo da izazove električni proboj u modemu, između primara i sekundara razdvojnog transformatora (po propisima, transformator bi trebao bi da izdrži bar 2500V, ali nemilosrdne sile prirode...bla, bla...) i zato treba staviti još dva varistora, po jedan sa svake od žila prema uzemljenju.

Posle cele ove priče, I DALJE je bolje da, kad se sprema oluja, isključite sve i počupate sve kablove koji ulaze u računar, naročito one koji su dugi, pogotovo telefonsku liniju i napajanje, a o raznim antenama (TV kartica!!) da i ne govorimo.
 
Odgovor na temu

rocky_wrd

Član broj: 4692
Poruke: 54
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Osigurac na telefonskoj liniji12.05.2003. u 20:22 - pre 254 meseci
Ne moze se zastiti sistem osiguracem koji bi postavio tek tako radi se o tome
da ti osiguraci ne mogu da samostalno izvrse zastitu od elektromagnetnog
impulsa struje groma koji se pojavi recimo u telefonskoj liniji usled
praznjenja u blizinu (ta blizina moze da bude do 1.5km). Radi se o tome
da takav jedan talas ima nestandardni oblik tj radi se o vrlo brzom talasu
konvecionalni osiguraci uopste ne mogu da stignu da reaguju na tako brz talas.
Uredjaji koji se koriste u zastiti generalno se zovu SPD uredjaji (surge protective
devices). Opet generalno ovakav uredjaj se projektuje tako da se sastoji od tri sekcije
1.grube zastitne sekcije (recimo varistori), 2. razdvajajuci element (filter, induktivnost i sl),
3, Fina sekcija (recimo brze zener diode). Ovakav jedan uredjaj za kuci recimo kosta 50eura. Prikljuci se kao adapter interfejs kroz koji samo prodje tel. linija.
Medjutim ni taj uredjaj ne garantuje zastitu iako prodavci prodaju svoju pricu. Radi se o tome da se takav impuls koji upadne u liniju karakterise i svojom energetskom moci tako da
elektricne komponente iako dovoljno brze ne uspeju da tako kazem sklone ceo talas sa linije nego nesto i prodje
a to nesto
ume da bude i kobno. Caka je da se ovi zastitini uredjaji testiraju na standardni laboratorijski strujni
talas 8/20(mikrosekundi). Sami zastitni uredjaji treba da
maju na sebi deklarisanu vrednost napona za koju se garantuje
da ce talas biti
limitiran ispod te vrednosti i nazivnu struju odvodjenja koja reprezentuje energetsku moc uredjaja tj struju koja se
moze skloniti sa linije prostije receno. U tom slucaju u modem ulazi neki limitirani napon i struja koji ne bi trebalo da ostete
uredjaj.U praksi se pokazalo da jedan ovakav uredjaj ne moze samostalno da zastiti sistem. U nemackoj je razvijen
koncept visestruke zastite prevashodno za zastitu skupih racunara-servera,i informacionih centara
koji podrazumeva kaskadu ovih
uredjaja koji se postacvljaju na tacno definisane zone (LPZ lighting protection zones)
u objektu ispred samog racunara. Minimalna zastita bi
podrazumevala u tvom slucaju jedan uredjaj uz sam racunar(modem) ili na mestu gde racunar ukljucujes u struju i jos jedan
uredjaj koji bi se nalazo na mestu gde se nalazi telefonska uvodna kutija u objekat tako da bi dobio kaskadu
dva SPD uredjaja. Naravno obrati paznju da nije dovoljna zastita samo telefonske linije jer mi u stvari zelimo ceo racunar da zastitimo mada je tacno da je modem
naranjiviji deo sto se tice ove problematike. U racunar ulaze i elektricni
kablovi napajanja (220V) sto dodatno komplikuje efikasnost zastite tj iziskuje dodatna ulaganja.
Zadaj na netu surge protective devices naci ces i sam dosta stvari.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Osigurac na telefonskoj liniji

[ Pregleda: 7309 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.