Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

mrtav HDD

[es] :: Storage :: mrtav HDD

[ Pregleda: 4054 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

goran0505
MKD

Član broj: 2371
Poruke: 241
62.220.221.*



Profil

icon mrtav HDD01.10.2002. u 00:18 - pre 261 meseci
Quantum 16GB radio je vec 3 godine na Abit BE6-II i kad od jednom kad sam nesto dirao sa Norton disk optimizacijom ,nakon restartovanja vise ga nije bilo na HPT kontroleru i od tad primam info da nema vise HD.Zajebavao sam se sat vremena i onda odlucio sam da iskljucim PC iz struje pa da ga ponovo ukljucim, sta da se radi covek je spreman na sve pa i na takve gluposti, kad ono nakon ponovnog startovanja HD je proradio i radio 5 sata sve do ponovnog restartovanja.Od tada je mrtav pa sam odmah kupio maxtor 40GB a u radnju su mi rekli da je najverovatnije mrtav motor HD, sto se kasnije pokazalo kao netacno jer sam licno otvorio HD i radi sve u njemu i motor i glava(nista nisam dirao).
Meni je licno zao podataka u njemu a to je verujem i svakome kome je crkao HD.Sad je prikopcan jos u pogon pored maxtora jer mi Abit to dozvoljava i zivim u nadi da ce jednog dana proraditi makar na 30 min, da bi mogao sve prebaciti iz njega.
Sta vi mislite ima li nade ili da ga iskopcam i pokopam?
P.S. u particiji D: pre par meseca pojavio je nesto bad sektora.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: mrtav HDD01.10.2002. u 00:27 - pre 261 meseci
Uzmi vakuum kesu i ubaci hard u frizider (zamrzivac) i sacekaj par sati. Kada se ohladi dovoljno (bar -10 C), izvadi ga iz friza i prikljuci.
Vodi racuna zbog obavezne kondenzacije koja se javlja na povrsini diska (voda) - spremi neku finu krpicu koja dobro upija vodu a kojom ces da pokupis istu sa elektronike dok traje backup podataka.

Ovo je proveren nacin za spasavanje podataka - obicno je bitan 'hladan start' kod ovakvih stvari.

Pozdrav
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: mrtav HDD01.10.2002. u 05:18 - pre 261 meseci
Citat:
goran0505:
sto se kasnije pokazalo kao netacno jer sam licno [b[ otvorio HD i radi sve u njemu i motor i glava(nista nisam dirao).
Pozdrav


I na taj nacin upropastio SVAKU moguscnost da vratis bilo kakav podatak sa njega. Mozes slobodno da ga bacis ...
 
Odgovor na temu

indicator1
BGD

Član broj: 4248
Poruke: 533
*.ieent.net



+1 Profil

icon Re: mrtav HDD01.10.2002. u 09:41 - pre 261 meseci
Slazem se sa gornjim postom o hladjenju diska. Samo nemoj ici na toliko nisku temperaturu, ohladi ga jedno 15-20 min. Ubaci ga kao u masinu zajedno sa novim HD-om i budi brz kod kopiranja, posto u trenutku kad stari HD otkaze, masina ce se najverovatnije blokirati. Inace ovo je redovni kvar na Quantum LCT=low cost technology, i prepoznaje se po "kliktanju" HD-a u trenutku otkaza
 
Odgovor na temu

goran0505
MKD

Član broj: 2371
Poruke: 241
62.220.221.*



Profil

icon Re: mrtav HDD02.10.2002. u 00:26 - pre 261 meseci
Hvala vam na odgovorima ali nije pomoglo hladjene, mozda je @McKracken u pravo.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: mrtav HDD02.10.2002. u 08:28 - pre 261 meseci
Da, McKracken je verovatno u pravu, ali imao sam prilike da otvorim jedan disk i gledam ga kako radi. Disk je imao cudan problem, dok se ne udari nece da zavrti. Od otvaranja mu bar u tom momentu nije nista falilo - odradio sam fdisk i format, ali nisam nasao problem pa sam ga na kraju rasturio u komade :)
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

goran0505
MKD

Član broj: 2371
Poruke: 241
62.220.221.*



Profil

icon Re: mrtav HDD03.10.2002. u 00:03 - pre 261 meseci
@jc denton

Za mene nema mogucnost fdisk jer jednostavno bios ga ne detektira vise toest HPT kontroler.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: mrtav HDD03.10.2002. u 01:41 - pre 261 meseci
Citat:
jc denton:
Da, McKracken je verovatno u pravu, ali imao sam prilike da otvorim jedan disk i gledam ga kako radi. Disk je imao cudan problem, dok se ne udari nece da zavrti. Od otvaranja mu bar u tom momentu nije nista falilo - odradio sam fdisk i format, ali nisam nasao problem pa sam ga na kraju rasturio u komade :)


Itekako mu je falilo :) .. Problem je prasina koja se nalazi u vazduhu i dovoljna je da unisti povrsinu diska... ESD koji se javlja nakon toga je sam po sebi dovoljan da unisti podatke koji nisu mehanicki unisteni....

Za otvaranje HHD-a je potrebna cista soba klase 100 (ako se dobro secam) sa HVAC filterima. Pored toga, neki diskovi zahtevaju odredjeni podprtitisak da bi glave mogle da se krecu po pravoj putanji (Bernuli) ... U svakom slucaju ne treba otvarati diskove.. :) Inace, jedan od cescih problema je da disk nece da se zavrti jer je doslo do termicke deformacije na rukavcu nosaca diskova (obzirom da je motor direktno vezan na diskove i male je snage dovoljne su male deformacije da se prolem javi)...

Za one koji bi da prave cistu sobu, samo paket vlaznih maramica za ciscenje u cistoj sobi kosta 140$ :) o stolovima i filterima da ne pricam ...
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: mrtav HDD03.10.2002. u 07:24 - pre 261 meseci
McKrackene, sve je to ok, ali pretpostavljas i sam da nisu uvek potrebne tolike 'mere' .
Ja sam vise diskova otvarao, od kojih neki i dan danas rade (sto naravno ne preporucujem, to su corava posla i na kraju nema vajde od neke intervencije), a to sto je tu i tamo po neki bed sektor - ko te pita, vazno je da bar radi ;)
Za podpritisak si u pravu, jedan stari fireball sam jedva otvorio a da mu ne iskrivim poklopac - 'uhvatio' vakum i ne pusta.

Pozdrav
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: mrtav HDD

[ Pregleda: 4054 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.