Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia

[es] :: IS i ERP :: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 19331 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

magnetoid
John Doe

Član broj: 11246
Poruke: 38
212.200.201.*



Profil

icon OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia29.11.2007. u 22:45 - pre 198 meseci
Pozdrav svima,

Mozda cu zvucati malo glupo ili malo laicki, iskteno jos uvek sam nov u ovim vodama, ali se trudim da isplivam na povrsinu.

Kompletnu pricu cu poceti sa jednim opensource projektom, koji naravno ima veze sa ovim podforumom.
U pitanju je jedini (koliko ja znam) opensource ERP sistem pod nazivom OpenBravo. Koji je full funkcionalan i vec implementiran i gomilu kompanija na svetu.

Evo malo nesto o njemu:

Citat:
Openbravo is a fully functional, integrated, web-based, open source ERP (enterprise management system) that offers a unique value proposition - a higher value at a lower cost.
The system is for small and midsize enterprises that are looking for an integrated system to manage their business. One that is capable of managing daily operations, optimizing business processes, improving customer satisfaction and, ultimately, increasing profits.
Our customers have decided to take ownership of their ERP systems and only pay for the services they really need, when they need it.
Thanks to our highly qualified network of partners, Openbravo ERP has been successfully implemented in companies of different sizes and across a wide variety of sectors and activities. Openbravo offers its partners the opportunity to build a truly differentiated business based on Openbravo ERP.

Openbrevo ERP

Web-based
Openbravo has been designed from the ground up to be web-based, enabling universal, secure access and simplicity through any browser.

Fully Functional
Openbravo includes all the functionality you would expect of an extended ERP solution, as well as basic CRM (Customer Relationship Management) and BI (Business Intelligence).

Truly Integrated, Truly an ERP
Openbravo has been designed as a single ERP application: all functionalities share a common architecture, philosophy, rules and user interface, and all are seamlessly integrated.

Open Source
Openbravo is released under an open source license, with no hidden costs or ties to a particular vendor. The license ensures no usage fees, public access to source code and permission to freely modify source code.

Revolutionary Architecture
Openbravo is based on a revolutionary architecture that offers a better way to build software applications.
Adapted to Needs
Once requirements and business processes have been identified, Openbravo can be adapted to any company's needs and be fully operational in a short amount of time.


Sta dalje?

OpenBravo ce uskoro biti lokalizovan i preveden na srpski jezik.
Potrebni su nam volonteri koji saradjivati na lokalizaciji OpenBrava.

Ukoliko mislite da mozete pomoci projektu na bilo koji nacin, kontaktirajte me na email
[email protected]

i linkovi ka Openbravu su:

http://www.openbravo.com
http://www.openbravo.com/product/
http://www.openbravo.com/partners/
http://www.openbravo.com/about-us/our-company/

i naravno live demo:
http://www.openbravo.com/product/demo-center/

Uskoro ce biti podignut portal i forum na kome ce se razmenjivati mishljenja i informacije o ovom projektu.
Do tada... Pitanja mozete postavljati ovde ili me kontaktirati na mail...

Hvala svima
[email protected]







Inform your mind, secure your soul, welcome to the real world
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.195.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 00:04 - pre 198 meseci
Citat:
magnetoid:U pitanju je jedini (koliko ja znam) opensource ERP sistem pod nazivom OpenBravo.

jeste jedini pod tim nazivom ,ali uopsteno nije jednini open-source ERP, sto se veoma lako proverava http://www.google.com/search?q=open+source+erp

hm, sta volonteri imaju od toga?
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

magnetoid
John Doe

Član broj: 11246
Poruke: 38
79.101.134.*



Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 00:38 - pre 198 meseci
Moja Greska!
Najbitniju stvar sam pogresio...

sta volonteri imaju od toga.. isto sto imaju i od svakog opensource programa...
Slobodu da urade sa njim sta god pozele...

Pod uslovom da ne ostvaruju licnu dobit i da izvorni kod koji preuzmu, vrate na mesto odakle su ga preuzeli.


Inform your mind, secure your soul, welcome to the real world
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 07:02 - pre 198 meseci
Koliko sam ja upoznat sa OpenSource, odnosno GNU GPL licencom, nigde ne postoji zabrana ostvarivanja lične dobiti, samo nemaš pravo da prodaješ kod, odnosno licence. Svoj rad, ma šta pod tim smatrao, imaš pravo da naplatiš. Naravno, sve što ispraviš na kodu, moraš podeliti sa drugima. Takođe, ne smeš da koristiš ni jedan deo koda u komercijalnim programima koji se ne prodaju pod GPL licencom.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

magnetoid
John Doe

Član broj: 11246
Poruke: 38
*.tetrapak.com.



Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 07:49 - pre 198 meseci
U pravu ste za opensource, ja sam malo to pogresno objasnio.

Source je slobodan, podrska za odrzavanje se naplacuje...

kompletnu GNU GPL licencu mozete pogledati ovde.

http://www.gnu.org/licenses/licenses.sr.html
Na srpskom je jeziku ...

Inform your mind, secure your soul, welcome to the real world
 
Odgovor na temu

Moonshine
Beograd

Član broj: 4083
Poruke: 117
212.200.24.*

Sajt: www.dilbert.com


Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 08:54 - pre 198 meseci
Open-Source ERP ili ti što bi naš narod rekao bezposlen pop i telad krsti.
I ovako su sva ERP rešenja koja su na našem tržištu nepotpuno lokalizovana, puna rupa i neiskusnih konsultanata, sad će još da se pojave i open source ERPovi i sa njima još buljuk pametnjakovića..

Jednom rečju STRAŠNO!!
Fear not the dark within this night
Beneath the sky of deadly light
Of raging fire seen from afar
The fear inside of who you are
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.orka.si.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 09:24 - pre 198 meseci
Citat:
Moonshine: I ovako su sva ERP rešenja koja su na našem tržištu nepotpuno lokalizovana, puna rupa i neiskusnih konsultanata, sad će još da se pojave i open source ERPovi i sa njima još buljuk pametnjakovića..

Jednom rečju STRAŠNO!!


Iako se donekle slažem sa tobom, bilo bi lepo da ovo što si napisao malo pojasniš. Ovakvim komentarom vređaš veliki broj ljudi koji rade profesionalno svoj posao.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 09:26 - pre 198 meseci
Teško mogu da zamislim da bi se iole ozbiljnija kompanija odlučila za free rešenje, ali kao što kaže Aleksandar, takve generalizacije nisu baš na mestu.
 
Odgovor na temu

Moonshine
Beograd

Član broj: 4083
Poruke: 117
212.200.24.*

Sajt: www.dilbert.com


Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 14:45 - pre 198 meseci
Kao neko ko je upoznat sa većinom ERPova na našem tržištu (radno iskustvo), odgovorno tvrdim da je velika većina "konsultanata i PM" (pametnjakovića i mamipara) kod nas:
1) Nesposobna
2) Lenja
3) Neobučena
4) Nezainteresovana
5) Neodgovorna
6) Samoproklamovana
7) Misle da su fensi jer se bave fensi poslom i da su uhvatili boga za ja.. zbog toga
8) (popunite sami)

Svaka čast izuzetcima ali njih je izuzetno malo i za celu Srbiju, za sva ERP rešenja, mogu da se izbroje na prstima jedne ruke!

Uostalom čitajte samo postove na ovom forumu i sve će da Vam bude jasno. Ako je potrebno krenuću i sa direktnim prozivanjem ali mislim da sam već dovoljno otišao offtopic za ovaj post.
Fear not the dark within this night
Beneath the sky of deadly light
Of raging fire seen from afar
The fear inside of who you are
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 14:51 - pre 198 meseci
Na ovu temu, neću više komentarisati. Verovatno ima veliki broj njih koji su takvi kako si opisao, ali generalizacija nije dobra. Ja lično poznajem dosta dobrih profesionalaca iz ove oblasti i ne mogu da prihvatim takav nabusit komentar.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

radenko
Ivan Radenkovic
bg

Član broj: 11979
Poruke: 95
*.imlek.co.yu.

Sajt: www.radenkovich.com


+1 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 15:51 - pre 198 meseci
Citat:
totovic: Verovatno ima veliki broj njih koji su takvi kako si opisao, ali generalizacija nije dobra. Ja lično poznajem dosta dobrih profesionalaca iz ove oblasti i ne mogu da prihvatim takav nabusit komentar.

Slazem se sa totovicem posebno oko generalizacije, a jos bih dodao da svako ko je gledao star wars zna da samo sith barata sa absolutima :)
Pozdravljam ideju da se neki open source erp lokalizuje za nase trziste i rado bih se ukljucio u celu pricu samo da se ne zavrsi po onoj "tresla se gora - rodio se mis"
Ivan Radenkovic
www.radenkovich.com
 
Odgovor na temu

range
Beograd

Član broj: 1006
Poruke: 248
194.89.192.*



+1 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 16:41 - pre 198 meseci
Ja bih se slozio sa kolegom totovicem da generalizacija nije dobra. Ali ovo nije generalizacija. Posle izvesnog vremena provedenog na projektima u zemlji, rekao bih da nisam ucestvovao ni na jednom koji je bio vodjen/radjen kako treba. Na svakom se gledalo da se ustedi, ucari, prevari... I posle zasto se konsultanti posmatraju kao ljudi koji su dosli da prodaju maglu za puno para.
Nemojte da me pogresno razumete, problem je u nama samima. Mislim, pogledajte postove na ovom forumu, koji deo je uopste smislen, a koji deo su pitanja: hocu li ja super dobro da zivim a ne radim nista kad naucim sap-navision... Ili ono sto je meni bilo zapanjujuce, ako imate predlog za prevod oredjenih termina u sap-u, dajte predlog... Pa placeni ste da znate prevod termina, a ne da trazite pomoc od korisnika! Ovo naravno vazi u slucaju da to nije radjeno za dzabe, u sta sumnjam...
I da nikakko ne zaboravimo isporucioce ERP resenja (pricam o onom s kojim radim, ali ne verujem da je inace situacija puno drugacija). Gledaju celu zemlju kroz potencijalni revenue i ako isti nije jako visok, uopste se ne trude da ponude nesto sto je zaista kvalitetno i sto treba korisnicima zaista da olaksa zivot! Tako da imamo situaciju da Srbija, kakva je, neka je, ali ne priznajem rec NEMOGUCE ZA ODRADITI, nije lokalizovana ni izbliza, iako je isporucilac obavezan da to odradi. Korisnik tada u potpunosti zavisi od sposobnosti konsultanta da resi neke probleme za koje niko nije odgovoran, nigde ne postoji dokumentacija...
Naravno na kraju su korisnici. Mislim, kojim to ljudima se uvode ERP sistemi, BI, CRM, PLM.... a onda covek kojeg smo mi sami birali da bude u vladi, izlazi na televiziju i objasnjava kako je kurs evra skocio zbog povecane traznje i jos pojasnjaa da kad je traznja visoka kurs skace... Ma nemoj, sad mi je sve jasno? Stvarno izvanredno promisljen odgovor...
Ma dosta je ovo...
 
Odgovor na temu

m.petrovic
Milan Petrovic
Atina

Član broj: 41002
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 17:18 - pre 198 meseci
Citat:
magnetoid: U pitanju je jedini (koliko ja znam) opensource ERP sistem pod nazivom OpenBravo....



Samo da demantujem ovaj deo izjave... naime, postoji gomila vise ili manje poznatih open source resenja. Dva najpoznatija su:TinyERP (ako se ne varam, ovo je i najpoznatiji i najrasprostranjeniji open source ERP) i Compiere.



--
Edit: sada sam tek video poruku momsaba u kojoj je vec navedeno da postoje i druga open source ERP resenja...
Never argue with an idiot. They
will drag you down to their level, then
beat you with
experience.


Milan
Petrovic | Blog
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 17:31 - pre 198 meseci
Pokretaču teme želim puno sreće u ovom poduhvatu uz par saveta iz oblasti lokalizacije softvera:

1. Ne znam kakav će biti odziv volontera, ali pokušaj da probereš one koji su pismeni i koji se razumeju u ERP problematiku. Ako nestručni ljudi budu radili na projektu, korisnici će imati veliki otpor prema proizvodu koji je loše lokalizovan.

2. Pažljivo osmisli proces rada. Ukoliko nemaš iskustva, javi se pa možemo detaljnije prodiskutovati.

3. Razmisli o tome koji profil ljudi ti treba na ovom projektu i kako možeš da ih motivišeš na volonterki rad.

Pozdrav,
Buum
 
Odgovor na temu

STOMAR_3
ERP Consultant (Logistic, Production)
Eindhoven area, Nederland

Član broj: 55319
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 18:02 - pre 198 meseci
Slazem se sa ovim sto je m.petrovic napisao pogotovo za Compiere. Imao sam prilike da vidim ovo resenje i mogu reci da je utisak dosta pozitivan, posebno sam se iznenadio kada sam video Proizvodnju posto je to kod ovih resenje uglavnom slabije odradjeno.

 
Odgovor na temu

sinisa.medic
Sinisa Medic
Srbija

Član broj: 102254
Poruke: 81
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.SinetPro.rs


Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 18:46 - pre 198 meseci
Moram i ja malo da prokomentarisem. Naime, odlicno je to sto neko razmislja o lokalizaciji "beplatnog" resenja na nas jezik, ali ja mislim da ce to tesko da prodje. ERP ipak nije nesto sto je dovoljno "prevesti" na srpski; po meni najveci problem svih erpova u Srbiji je jako losa podrska. Pa svi ste videli kako je prosao BlueSoft (koji, je`l te, ne smatramo ERPom).

Kad bi se uradila lokalizacija nekog stranog ERP-a (besplatnog, ili ne, svejedno), problem je sto u nasoj zemlji nema dovoljno sposobnih ljudi koji znaju kako da ga implementiraju. Samo iz aviona izgleda kako ljudi u nasim firmama znaju svoj posao; tek kada krenete da uvodite ERP, vidite da velika vecina ljudi ne zna svoj posao, ne zna svoje poslovanje... A onda na scenu stupate vi, uvodjaci besplatnog ERP-a (koji naravno naplacujete svoje usluge), i treba da naucite ljude (vase klijente) njihovom poslu (sto mozda uspete, mozda ne uspete)... U prevodu, ako hocete da uvodite ERP u neku firmu, morate da imate jako mnogo znanja za to; ne informatickog znanja, nego poslovnog, procesnog, proizvodnog... A takvih je ljudi u Srbiji vrlo malo; to nije neko ko je zavrsio bilo koji domaci ili strani fakultet, to mu nece pomoci... Mislim da ce sa mnom da se slozi cak i Totovic sa kojim obicno imam razlicita misljenja :-). Po meni, postovani implementatoru/lokalizatoru ERP-a ;-), ovo je prvi problem koji moras da resis; nadjes ljude koji znaju da ga uvedu, jer ako to nemas, nemoj ni da pokreces pricu, samo ces da izgubis vreme, novac, zivce...
Siniša
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia30.11.2007. u 20:43 - pre 198 meseci
Citat:
range: Ili ono sto je meni bilo zapanjujuce, ako imate predlog za prevod oredjenih termina u sap-u, dajte predlog... Pa placeni ste da znate prevod termina, a ne da trazite pomoc od korisnika!


Pošto sam ja lično postavio tu temu, onda sam dužan i da odgovorim. Ne tražim pomoć od korisnika, niti mi je potrebna pomoć u prevodu, tema je viša bila zamišljena kao prilika da se obratite direktno nekome ko radi na prevodu ukoliko imate potrebu za tim. Više kao mali gest dobre volje, nego zato što mi nešto treba od vas. Mada s obzirom kakvu sam reakciju dobio, vidim da izgleda da nije ni čudo što ljudi imaju toliko loše mišljenje o konsultantima.
 
Odgovor na temu

Moonshine
Beograd

Član broj: 4083
Poruke: 117
*.adsl.beotel.net.

Sajt: www.dilbert.com


Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia01.12.2007. u 00:52 - pre 198 meseci
U opštem slučaju i ja sam protiv generalizacije ali posmatrajući već duže vreme veliki broj ERP & uopšte IT projekata kod nas to je zaključak do kojeg sam došao. Zaključak je ugrubo da je ovo zemlja amatera, i foliranata.. Ovde ljudi jednostavno nisu dovoljno dobri, jer sve što vredi otišlo je, odlazi ili će u skorijoj budućnosti otići iz ove zemlje. Oni koji su i želeli da ostanu izgubili su svaku nadu gledajući u talog koji je ostao i koji "uspešno" prodaje svoju "pamet" ovde.

Ali da ne tupim, ajde ovako.. navedite mi ERP projekte u zemlji u kojem kupcu nije debelo zakinut i u kome je dobio bar 80% onoga što je prvobitno očekivao i šta mu je bilo obećano??? Ili ajde, lakše, projekte u kojima je dobio 100% pokrivanja zakonodavnih zahteva, to je valjda ono što ne bi trebalo da se dovodi u pitanje??? Ajde, još lakše, zašto skoro svi naši kupci ERPova na kraju sami prave svoje timove kako bi mogli da odžavaju svoja rešenja?!? Gde je tu podrška implementatora i zašto ju je kupac odbio??? Da li je to zbog onih početnih 80%?? Neću ni da pitam za procenat uspešnosti projekata??
Evo pitanje i za kvalitetne konsultante.. zašto naš "dobar profesionalac", ako je stvarno toliko dobar, ovde dobije za ceo mesec koliko jedan prosečni strani konsultant dobije za svoja 2-3 dana?!?! I kakav je to uopšte termin "Dobar profesionalac"?? Kažite mi kako na taj način zadržati dobre ljude ovde? Zvati ih "dobrim profesionalcima" :)

Sorry za flame.. Ovo već duže držim u sebi, ali mi se očigledno otvorila dizna.. da se vratim na topik.. Gledano iz ugla koji sam upravo naveo ulazak u open source ERP projekat je vrloooo rizična i nesigurna rabota. Uzmimo da se i nađu ljudi koji će ga, u svoje slobodno vreme, lokalizovati, a pod tim ne podrazumevam samo prevod, već potpunu lokalizaciju sa svim pravnim i poslovnim regulativima. Šta onda?!! Jedan čovek to nikako ne može sam da implementira, a održavati grupu ljudi koja će biti plaćena tek po završetku projekta je užasno teško izkoordinisati. Prema tome, moj ti je savet, John Doe :), da dobro razmisliš i isplaniraš, pre nego sto uđeš u tako nešto.

@Jeftić Pošto sam trenutno u SAP svetu, i znam kako je očajan prevod SAP-a, i mene je kao i Range-a zasvrbelo kada sam video taj famozni post.. i uopšte ga nisam shvatio kao gest dobre volje, jer ima toliko očiglednih stvari koje treba ispraviti da je to više izgledalo kao samo reklamiranje.. "eto mi smo mnogo dobro uradili prevod SAPa da ako i SLUČAJNO nađete neku zamerku mi ćemo je odmah ispraviti." .. i zbog toga nisam to želeo ni komentarisati.. I da, znam, niste vi uradili inicijalni prevod SAP-a, i nemoj da se opravdavate time.
Fear not the dark within this night
Beneath the sky of deadly light
Of raging fire seen from afar
The fear inside of who you are
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia01.12.2007. u 01:28 - pre 198 meseci
Citat:
sinisa.medic: Moram i ja malo da prokomentarisem. Naime, odlicno je to sto neko razmislja o lokalizaciji "beplatnog" resenja na nas jezik, ali ja mislim da ce to tesko da prodje. ERP ipak nije nesto sto je dovoljno "prevesti" na srpski; po meni najveci problem svih erpova u Srbiji je jako losa podrska. Pa svi ste videli kako je prosao BlueSoft (koji, je`l te, ne smatramo ERPom).

Kad bi se uradila lokalizacija nekog stranog ERP-a (besplatnog, ili ne, svejedno), problem je sto u nasoj zemlji nema dovoljno sposobnih ljudi koji znaju kako da ga implementiraju. Samo iz aviona izgleda kako ljudi u nasim firmama znaju svoj posao; tek kada krenete da uvodite ERP, vidite da velika vecina ljudi ne zna svoj posao, ne zna svoje poslovanje... A onda na scenu stupate vi, uvodjaci besplatnog ERP-a (koji naravno naplacujete svoje usluge), i treba da naucite ljude (vase klijente) njihovom poslu (sto mozda uspete, mozda ne uspete)... U prevodu, ako hocete da uvodite ERP u neku firmu, morate da imate jako mnogo znanja za to; ne informatickog znanja, nego poslovnog, procesnog, proizvodnog... A takvih je ljudi u Srbiji vrlo malo; to nije neko ko je zavrsio bilo koji domaci ili strani fakultet, to mu nece pomoci... Mislim da ce sa mnom da se slozi cak i Totovic sa kojim obicno imam razlicita misljenja :-). Po meni, postovani implementatoru/lokalizatoru ERP-a ;-), ovo je prvi problem koji moras da resis; nadjes ljude koji znaju da ga uvedu, jer ako to nemas, nemoj ni da pokreces pricu, samo ces da izgubis vreme, novac, zivce...

Da, potpuno si u pravu. Za lokalizaciju ERP-a i njegovu kasniju implementaciju je definitivno neophodan multidisciplinarni tim.

Ja ću se ukratko osvrnuti na proces lokalizacije, a ne bi bilo loše da neko od vas sa iskustvom u implementaciji napiše koju reč o tom procesu. Evo kako bi (prema idealnom scenariju) trebalo da izgleda jedan tim za lokalizaciju ERP-a:
1. Prevodioci – prevode interfejs, pomoć i dokumentaciju. Pre svega moraju da budu pismeni, a izuzetno je poželjno da se razumeju u IT.
2. Recenzenti & terminolozi – stručnjaci iz oblasti ekonomije, prava, marketinga, menadžmenta itd. Definišu ključne termine i kontrolišu lokalizovan prevod u runtime kontekstu. Pored toga, definišu specifikacije za lokalizacione inženjere kako bi se ERP funkcionalno prilagodio našem poslovno-pravnom sistemu, standardima, tržištu, kulturi itd.
3. Lektori – proveravaju prevod sa jezičkog aspekta.
4. Lokalizacioni inženjeri – funkcionalno prilagođavaju ERP prema specifikacijama dobijenim od recenzenata.
5. Menadžer projekta – upravlja celim timom.

Dakle, lokalizacija ERP-a je sve samo ne puko prevođenje interfejsa, pomoći i dokumentacije.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.routotelecom.com.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia01.12.2007. u 03:05 - pre 198 meseci
Citat:
Buum: Da, potpuno si u pravu. Za lokalizaciju ERP-a i njegovu kasniju implementaciju je definitivno neophodan multidisciplinarni tim.

Ja ću se ukratko osvrnuti na proces lokalizacije, a ne bi bilo loše da neko od vas sa iskustvom u implementaciji napiše koju reč o tom procesu. Evo kako bi (prema idealnom scenariju) trebalo da izgleda jedan tim za lokalizaciju ERP-a:
1. Prevodioci – prevode interfejs, pomoć i dokumentaciju. Pre svega moraju da budu pismeni, a izuzetno je poželjno da se razumeju u IT.
2. Recenzenti & terminolozi – stručnjaci iz oblasti ekonomije, prava, marketinga, menadžmenta itd. Definišu ključne termine i kontrolišu lokalizovan prevod u runtime kontekstu. Pored toga, definišu specifikacije za lokalizacione inženjere kako bi se ERP funkcionalno prilagodio našem poslovno-pravnom sistemu, standardima, tržištu, kulturi itd.
3. Lektori – proveravaju prevod sa jezičkog aspekta.
4. Lokalizacioni inženjeri – funkcionalno prilagođavaju ERP prema specifikacijama dobijenim od recenzenata.
5. Menadžer projekta – upravlja celim timom.

Dakle, lokalizacija ERP-a je sve samo ne puko prevođenje interfejsa, pomoći i dokumentacije.


evo ovo je primer dobrog profesionalca.

kada bi svako napisao u 5 tačaka ono čime se bavi lako bi se videlo zašto pada sneg.

Nego Buum, nešto se lomim između tačke 1. i 5.1
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: OpenBravo Lozalization Project // OpenBravoSerbia

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 19331 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.