Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.

[es] :: E-Kupovina :: Platne kartice :: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.

[ Pregleda: 6649 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.20.09.2003. u 19:38 - pre 250 meseci
Univerzalna kartica
Novim dokumentom zameniće se lične karte, pasoši i vozačke dozvole. – Zamena počinje do kraja godine


Građani Srbije će najdalje do 2006. godine dobiti nova lična dokumenta, koja će sadržati biometrijske podatke. Dokumenta će biti bazirana na tehnologiji višeprimenljivih PKI "smart" kartica sa isto tako primenljivim operativnim sistemom i neophodnim hardverskim i softverskim mehanizmima za zaštitu. Jednostavnije rečeno, svi lični podaci građana biće sadržani na jednoj kartici. Nova dokumenta će biti međunarodno verifikovana, što je jedan od uslova za uključivanje u Evropsku uniju.

Ovo je za "Politiku" rekao pukovnik Saša Milićević, zamenik načelnika Uprave za informatiku MUP-a Srbije. On je naglasio da je uvođenjem novog informacionog sistema MUP-a Srbije, do kraja godine, planirano da se postojeća identifikaciona dokumenta zamene novim, koja će biti sa odgovarajućim, mašinski čitljivim podacima i elementima. Time će se, u roku od sedam godina, omogućiti kompletna zamena svih dokumenata koje postoje u Srbiji, tačnije četiri miliona putnih isprava i 12 miliona ličnih karata, vozačkih dozvola, oružanih listova i saobraćajnih dozvola.

http://www.politika.co.yu/2003/0920/01_03.htm
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.21.09.2003. u 08:24 - pre 250 meseci
Bas me zanima da li ce biti objavljen javni tender za dobavljaca opreme a narocito kartica... na ovom poslu se prave enormni profiti.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.21.09.2003. u 15:54 - pre 250 meseci
Gotovo sam siguran da će biti javnog tendera i da će biti blago "namešten" kao i većina tako velikih stvari. Ovde su ljudi vrlo vešti u pisanju tendera na koji samo određene firme mogu da odgovore kako treba, a navodno ipak ispoštuju zakon i proceduru za javne nabavke.
 
Odgovor na temu

c00l_daem0n
Beograd

Član broj: 309
Poruke: 294
*.telekom.yu

Jabber: andrew@elitesecurity.org
ICQ: 53650656


Profil

icon Re: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.21.09.2003. u 22:39 - pre 250 meseci
Nesto slicno su ove godine uradili i Belgijanci.
Pored Sun-a, koje se firme time bave?

Belgija uvodi elektronske lične karte
----------------------------------------------------------------------
Belgijanci će iduće nedelje početi da koriste prve elektronske lične karte.
Karte će u početku dobiti stanovnici jedanaest belgijskih gradova, ali
vladin plan predviđa da svaki belgijski državljanin stariji od dvanaest
godina dobije karticu.

Projekat uvođenja elektronskih identifikacionih kartica na celoj teritoriji
Belgije je najveći takav poduhvat dosada, a tehnologiju za njegovu
realizaciju je obezbedila kompanija Sun.

Na kartici, veličine uobičajene kreditne kartice, biće sačuvane informacije
koje se već nalaze na papirnim ličnim kartama - ime, prezime, godina
rođenja i fotografija.

Nove kartice će omogućiti da se svi Belgijanci koji pristupaju vladinim
elektronskim uslugama identifikuju pouzdano i bezbedno. Građani će moći da
koriste kartice i za digitalno potpisivanje elektronskih dokumenata.

Tehnologija kojom su napravljene kartice zasnovana je na Javi i omogućava da
se na jednoj kartici nalazi više aplikacija. Kartice proizvodi belgijska
firma Zetes (http://www.zetes.com), a više informacija o sadržaju kartica
potražite na adresi http://www.mikro.co.yu/veze/82. (G.B.)
----------------------------------------------------------------------
Izvor MikroVesti 10.04.2003.
Would you translate me on the other page in face = Da li biste me preveli na drugu stranu ulice
 
Odgovor na temu

bOkIcA
Bojan Abramovic
Novi Sad

Član broj: 1808
Poruke: 520
*.metrohive.net

Sajt: www.bokica.com


Profil

icon Re: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.22.09.2003. u 01:41 - pre 250 meseci
Jos malo pa cemo svi biti vlasnici Wedlock-a, and there will be no escape.
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.europeonline.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.22.09.2003. u 02:01 - pre 250 meseci
Vrlo interesantno. Naravno, verovatno će se javiti pobornici teorije o "velikom bratu", ali ja mislim da su prava na privatnost i ostala "ljudska prava" već toliko ugrožena da se ovim neće ništa promeniti.

Čini mi se da su se urednici Politike malo zaneli, u samom tekstu nigde se ne pominje pasoš? Ne znam kako misle da se lupaju pečati i lepe vize na smart kartice? ;)

Ono što mi se čini kao najveći problem je zaštita podataka. Pretpostavimo čak da su kartice toliko savršene da ih je nemoguće "razbiti" i menjati u nekoj "kućnoj" varijanti, ali šta će recimo sprečiti "nesavesne" službenike opštine/MUP-a, da uz skromnu nadoknadu, promene par bitova na kartici i tako nekome "dodele" vozačku dozvolu ili dozvolu za nošenje oružja?

Gojko, što se tiče tendera, nemoj misliti da smo mi nešto posebno -- svuda u svetu se tako radi. Pogledaj samo šta rade Amerikanci u Iraku. Problem je samo kada stvar izmakne kontroli, kao u slučaju prodaje našeg nesrećnog Telekoma...
 
Odgovor na temu

TiXo
Tihomir Pantović
Čačak

Član broj: 7796
Poruke: 537
*.verat.net

Jabber: tixo@jabber.ru
ICQ: 74381511


Profil

icon Re: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.22.09.2003. u 10:04 - pre 250 meseci
juče sam gledao Omen 1,2 i 3 :)

[Ovu poruku je menjao TiXo dana 23.09.2003. u 00:27 GMT]
GnuPG public key:
tixo.asc


Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and
then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with
people of all creeds and nations.
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.vdial.verat.net

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.22.09.2003. u 12:38 - pre 250 meseci
Citat:
mikis:

Čini mi se da su se urednici Politike malo zaneli, u samom tekstu nigde se ne pominje pasoš? Ne znam kako misle da se lupaju pečati i lepe vize na smart kartice? ;)


Pa, kad uvedemo ovo eto nas u EU (hehe), a onda nam više neće biti potrebne vize :)

Citat:
Ono što mi se čini kao najveći problem je zaštita podataka. Pretpostavimo čak da su kartice toliko savršene da ih je nemoguće "razbiti" i menjati u nekoj "kućnoj" varijanti, ali šta će recimo sprečiti "nesavesne" službenike opštine/MUP-a, da uz skromnu nadoknadu, promene par bitova na kartici i tako nekome "dodele" vozačku dozvolu ili dozvolu za nošenje oružja?


A šta sada sprečava iste te službenike da ispišu parče papira i lupe po neki pečat? Nema tu razlike...



ex.mangel
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net



+6455 Profil

icon Re: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.22.09.2003. u 19:01 - pre 250 meseci
Citat:
mikis:
ali šta će recimo sprečiti "nesavesne" službenike opštine/MUP-a, da uz skromnu nadoknadu, promene par bitova na kartici i tako nekome "dodele" vozačku dozvolu ili dozvolu za nošenje oružja?


Trenutno je to mnogo lakse odraditi, nego koristeci elektronske sisteme...

Posalji nekom graveru u americi da ti napravi pecat mupa, i plati mu 30 dolara, i on ce ti bez ikakvih papira napraviti taj pecat... jer se tamo pecat ne gleda kao kod nas... cak i da ti trazi neki papir, dovoljno je da mu faksiras bilo kakvu glupost na kome pise 'mup srbija' i da on odradi taj pecat, jer ionako ne zna sta se nalazi na tome...

Cak je i mnogo lakse da sluzbenik odnese kuci pecat, pa nalupa kolko hoce preko noci, ili tokom dana eventualno medju onu papirnu arhivu da provuce jednu dozvolu za nosenje oruzja..

Sa elektronskim sistemom takve mahinacije je mnogo lakse pratiti i uociti...
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Platne kartice :: PKI SMART kartica umesto lične, pasoša, vozačke... do 2006.

[ Pregleda: 6649 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.