Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Integracija ERP i BI

[es] :: IS i ERP :: Integracija ERP i BI

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12800 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

consult
Konzultant/implementator ERP sustava

Član broj: 176181
Poruke: 1
193.198.27.*



Profil

icon Integracija ERP i BI18.03.2008. u 22:21 - pre 195 meseci
Sve češće slušam o integraciji ERP sustava i poslovne inteligencije (BI),
pa me zanima zna li netko nešto više o tome.
Na koji se način poslovna inteligencija integrira sa ERPom i koje su koristi od toga?
Je li netko radio na takvom projektu?
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI19.03.2008. u 14:11 - pre 195 meseci
Integracija s obično sprovodi korišćenjem OLAP-a, koji se puni izabranim podacima iz transakcionih baza jedanput dnevno. Koristi su mnoge, npr. kvalitetnije i znatno brže izveštavanje kada se poredi sa transakcionom bazom, mogućnost spajanja podataka iz više različitih transakcionih baza. Kao alat, mogu se koristiti Cognos, Panorama, Proclarity, Excel..., u zavisnosti od veličine i potreba klijenta.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI19.03.2008. u 15:29 - pre 195 meseci
ako se dobro sećam šta piše u aleksandovim knjigama, OLAP bi trebalo da reaguje na manje od 2 sekunde.

elem, da si koristi tačan prevod izraza BI sve bi ti se samo reklo
 
Odgovor na temu

STOMAR_3
ERP Consultant (Logistic, Production)
Eindhoven area, Nederland

Član broj: 55319
Poruke: 44
*.cable.casema.nl.



Profil

icon Re: Integracija ERP i BI19.03.2008. u 19:55 - pre 195 meseci
BI bi po meni trebalo da bude sledeci korak u razvoj posle ERP-a.
Tek kada se uvodjenje i stavljanje u zivot ERP-a odradi kako treba onda se moze razmisljati o uvodjenju BI sistema i njihovoj integraciji sa postojecim sistemima.
Osnovna funkcija BI sistema je da iz postojecih Enterprise sistema na sto bolji nacin sakupi,izvuce,sortira i prezentira informacije koje mogu biti
od velikog znacaja, posebno za ljude koji se bave donosenjem odluka.

Kad vec govorimo o konkretnim resenjima meni se sledece posebno svidja : http://www.sas.com/technologies/bi/
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI20.03.2008. u 08:42 - pre 195 meseci
Naravno, slažem se, BI ima smisla samo posle uspešne implementacije ERP-a. To je kruna rešenja, jer bez kvalitetnih podataka, nema ni analiziranja.
OLAP kocke, možeš praviti i samostalno, ali je bolja varijanta kupiti gotovo BI rešenje koja postoje za većinu poznatih ERP rešenja. Ona se i bukvalno mogu instalirati i pustiti u rad za nepun dan. Izveštavanje se može naknadno korigovati prema potrebama.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

ITman
Aleksandar
Consultant Business Inteligence
Nemacka

Član broj: 20670
Poruke: 72
193.103.148.*



Profil

icon Re: Integracija ERP i BI16.07.2008. u 16:36 - pre 191 meseci
@Totovic

BI resenja koja se mogu pustiti u rad za jedan dan.

Voleo bih da sam u tom univerzumu, kod nas u ovom univerzumu vreme ide najmanje 100 -tinak puta
sporije, te je za jedno "malecko" BI resenje, imalo ono i predefinisani poslovni sadrzaj i najbolje
konsultante od prvog dana, potrebno najmanje neki mesec da bi se doslo do BI funkcionalnosti...

 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI16.07.2008. u 18:31 - pre 191 meseci
Citat:
ITman: @Totovic

BI resenja koja se mogu pustiti u rad za jedan dan.

Voleo bih da sam u tom univerzumu, kod nas u ovom univerzumu vreme ide najmanje 100 -tinak puta
sporije, te je za jedno "malecko" BI resenje, imalo ono i predefinisani poslovni sadrzaj i najbolje
konsultante od prvog dana, potrebno najmanje neki mesec da bi se doslo do BI funkcionalnosti...

Nisam mislio da se bilo koje BI rešenje može implementirati za 1 dan. Ali postoje predefinisana rešenja koja to mogu. Već sam napomenuo da se izveštavanje koriguje naknadno u zavisnosti od potreba naručioca.


[Ovu poruku je menjao totovic dana 17.07.2008. u 08:42 GMT+1]
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

Moonshine
Beograd

Član broj: 4083
Poruke: 117
*.adsl.beotel.net.

Sajt: www.dilbert.com


Profil

icon Re: Integracija ERP i BI17.07.2008. u 00:01 - pre 191 meseci
Ovo je reklama, ali sve jedno, na ni jedan drugi način ni ne može da se predstavi neko već gotovo rešenje, već prilagođeno poslovnim zahtevima.. samo ja postavljam pitanje koje predifinisano BI resenje može odgovarati u potpunosti bilo kom klijentu. Svuda je priča ista "Mi nudimo oko 80% +/- predefinisanih podataka/izveštaja koji će vam ikad biti potrebni" Sve je to fino i lepo i mnogi se na to pecaju .. samo je problem onih 20% koji su klijentu i neophodni i koji uvek predstavlja ogroman problem prilikom impelmentacije.
Fear not the dark within this night
Beneath the sky of deadly light
Of raging fire seen from afar
The fear inside of who you are
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI17.07.2008. u 07:41 - pre 191 meseci
Ovo BI rešenje su predefinisane kocke. Napravljene su isključivo za MS Dynamics ERP i CRM rešenja. Ne nameće vam se koji ćete klijent da koristite. Postoji jedan broj predefinisanih izveštaja za Excel, Panoramu i Cognos. Korisnik može sam da istražuje, kako bi napravio izveštaje koji mu trebaju. Naravno mora da poznaje klijente, što je ređa stvar za Cognos i Panoramu, ali Excel svi poznaju. Ukoliko ima složenije zahteve, izveštaje mu mogu napraviti i BI consultatni.
Glavna stvar je da dobijate kompletnu predefinisanu kocku koja se implementira za 1-2 sata. Izveštavanje je druga stvar, nešto već postoji, a nešto mora i da se napravi.

S obzirom da je moj prethodni post ipak reklama, obrisaću link. Ukoliko link nekom treba, neka me kontaktira na PP.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI17.07.2008. u 10:32 - pre 191 meseci
Totoviću, tvoj prethodni post nije reklama pa te zato molim da vratiš link.

Ako bismo išli logikom koju Moonshine predlaže, ni jedan jedini proizvod ne bi smeo da se navede na forumu! I koja bi onda bila svrha takvog foruma?

Suština je da delimo korisne informacije, pa ako ti Totoviću znaš za BI rešenje koje se može implementirati za jedan dan (manje-više) – obavezno stavi link ka tom proizvodu.

Preterujete sa (samo)cenzurom i takvim pristupom smanjujete upotrebljivost foruma. Na očigledno reklamiranje će već reagovati moderatori.
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI17.07.2008. u 11:39 - pre 191 meseci
OK, link sam obrisao sa željom da ne potegnem polemiku da li je to reklama ili ne.

Evo, vraćam link: http://www.bi4dynamics.com

Ako moderator misli da je reklama, pozivam ga da obriše.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI17.07.2008. u 12:20 - pre 191 meseci
Zahvaljujem! Nisam do sada znao za ovakav tip rešenja i u principu mi deluje ok. Da li si imao prilike da implementiraš bi4dynamics i, ako jesi, kako se pokazao u praksi?
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI17.07.2008. u 12:42 - pre 191 meseci
S obzirom da je ovo proizvod moje firme, sve što kažem bi verovatno bilo subjektivno mišljenje i sasvim sigurno reklama.
Jedino što mogu da kaže je da ga je moguće sigurno postaviti u toku jednog dana (ukoliko je sistem dobro podešen, verovatno za 1-2 sata) i da nije bilo nezadovoljnog klijenta ili partnera ni kod nas, ni van zemlje.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

Moonshine
Beograd

Član broj: 4083
Poruke: 117
*.adsl.beocity.net.

Sajt: www.dilbert.com


Profil

icon Re: Integracija ERP i BI18.07.2008. u 12:49 - pre 191 meseci
Svrha mog posta nije bila da bacam flame na to da li je reklama ili ne .. rekao sam jeste ali u ovom slučaju opravdana.. niti da pljujem ovo rešenje, koje ne znam i prvi put sad vidim da uopšte postoji .. već da nastavi priču o BI za jedan dan. Koju je totovic vrlo lepo izbegao dižući frku oko reklame.
Koliko se ja razumem u BI, kocke se prave upravo da bi podržale model izveštaja koji je potreban onome ko uvodi BI. Izmena tog modela i željenih izveštaja koji su potrebni može bitno da utiče korisnost tih kocki, još u svemu tome ne treba gledati samo kocke već celokupno okruženje.. i iz svega toga ja tu ne vidim jedan dan već mnogo više.
Fear not the dark within this night
Beneath the sky of deadly light
Of raging fire seen from afar
The fear inside of who you are
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI21.07.2008. u 11:29 - pre 190 meseci
Citat:
Moonshine: ...već da nastavi priču o BI za jedan dan. Koju je totovic vrlo lepo izbegao dižući frku oko reklame...

Niti izbegavam priču o tome, niti sam dizao frku. Lepo sam rekao da je ovo proizvod moje firme, i stvarno ne bi bilo korektno da ga ja ovde hvalim i dižem u nebesa. Ja o tom rešenju zaista imam samo reči hvale, ali većina ovde bi to shvatila kao reklamu ili bar kao subjektivno mišljenje. Postavio sam link u vezi proizvoda, i svako se može nezavisno raspitati o njemu.
Citat:
Moonshine:Koliko se ja razumem u BI, kocke se prave upravo da bi podržale model izveštaja koji je potreban onome ko uvodi BI. Izmena tog modela i željenih izveštaja koji su potrebni može bitno da utiče korisnost tih kocki, još u svemu tome ne treba gledati samo kocke već celokupno okruženje...

Kocke se prave kao osnova sistema, a iz nje se izvalače izveštaji. Ako su kocke kvalitetno urađene, neće biti nikakve potrebe za izmenom kocki kod izmene izveštaja. Naravno, neće svi potrebni izveštaji biti tu, ali se podrazumeva da kod klijenta ima bar neka osoba koja se razume u BI (bar u Excel). Kada imaš kocke, najmanje je bitno u kom klijentu ćeš gledati izveštaje (Cognos, Panorama, Excel...).
Ja lično koristim ovo rešenje savkodnevno, i veoma često menjam izveštaje ili pravim nove prema potrebi. Uz skromno poznavanje nekog od ovih klijenata i strukture podataka, potrebno je 2-3 minuta da se napravi potreban izveštaj. Naravno, ovde ne mislim na Cognos, ali on već spada u enterprise rešenja. Za Cognos nije dovoljno elementarno poznavanje, već malo više od toga.
U svakom slučaju, ako su kocke dobre, klijent može sam praviti potrebne izveštaje ili ih naručiti od implementatora. To je njegov izbor, ali mora da zna šta želi da dobije, jer sam sretao i klijente koji ne znaju šta im treba.
I da naglasim na kraju, iako pričam o kockama, par puta sam rekao da je ovo REŠENJE, a ne samo kocke. To podrazumeva malo više.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

Kiki_87la
Ivan Bozic
Beograd

Član broj: 199146
Poruke: 12
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Integracija ERP i BI23.04.2010. u 10:10 - pre 169 meseci
Ok ja imam strasan problem,potrebno mi je da za mesec dana implementiram CRM,ERP i SharePoint.
Tacnije treba da se desi da svi koriste istu bazu ili nekako ja da povezem baze da se vide medjusobno i da moze da se menja sadrzaj iz svakog od datih alata.
Ima li neko iskustva sa time molio bih ga da podeli to sa mnom ili bar da mi preporuci sajtove sa objasnjenjima.
Unapred hvala...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI23.04.2010. u 10:58 - pre 169 meseci
Nisi rekao ni koji ERP i CRM uopšte. Možda najbolje da potražiš nekog stručnog/sa iskustvom dok još nije kasno, bez uvrede.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI23.04.2010. u 11:04 - pre 169 meseci
Citat:
Kiki_87la: Ok ja imam strasan problem,potrebno mi je da za mesec dana implementiram CRM,ERP i SharePoint.

Ti si prso !
ERP implememtira ekipa od oko 5 konsultanata (minimum 3) za oko 6 meseci. CRM - slično, može malo brže sa pae konsultanata.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Kiki_87la
Ivan Bozic
Beograd

Član broj: 199146
Poruke: 12
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Integracija ERP i BI23.04.2010. u 11:22 - pre 169 meseci
Nema uvrede,nov sam u svemu ovome i projekat je dat da bih dobio unapredjenje u firmi.U pitanju je Navision i Microsoft Dinamics CRM 4.0 i na sve to jos Sharepoint... Bas zvuci veselo zar ne,i ja se smejem sam sebi u sta sam se upustio ali sad nema izlaza.Nasao sam neka resenja tipa linkovanje baza,pa povezivanje preko portova ... Samo sam zeleo da cujem da li je neko imao iskustva sa time i da mi da neki sajt sa objasnjenjima.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Integracija ERP i BI23.04.2010. u 11:33 - pre 169 meseci
Da bi dobio unapređenje ili da bi svalili na nekog krivicu što nije implementirano kako treba? Kao što je već pomenuto, to nije instaliranje Windows-a i Word-a, pa da radi jedan čovek na brzaka, stvarno mi nije jasno kako to mislite da izvedete, ali srećno kako god.
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: Integracija ERP i BI

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12800 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.