Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?

[es] :: GSM - telefoni :: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 59255 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Danci-Sombor
Danijel Celarevic
Sombor

Član broj: 151580
Poruke: 301
77.46.213.*

Sajt: www.antique-serbia.com


Profil

icon Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?15.05.2008. u 22:33 - pre 193 meseci
Evo ovako ... prvo ako sam pogresio mesto za ovu temu izvinjavam se operaterima ali nisam znao gde da je postavim ...
GLedao sam malo po internetu da u inostranstvu ima bezbroj kompanija koje se bave reciklazom mobilnih telefona i ostale elektronike kao sto su kompjuterska npr... da ne idemo dalje ostacemo za pocetak na mobilnoj tehnologiji .. interesuje me koji su delovi od zlata na mobilnom telefonu ... ja naprimer imam hrpu telefona pokvarenih kao sto su simens C62 , A65 , A57 itd... pa ako neko moze malo da pojasni koji su tu delovi napravljeni od zlata ili srebra i u kojim se kolicinama nalazi takav plemenit metal u telefonu ...

bio bih zahvalan svima koji ucestvuju u ovome ....

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ivand
Ivan Dimitrijević
...
yu/pa

Član broj: 17
Poruke: 2161
91.150.114.*

Sajt: www.webmanijak.com


+4 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?16.05.2008. u 00:10 - pre 193 meseci
Pre bilo kojeg koraka, mogao bi da potrazis skorasnji slucaj, coveka koji je umro od trovanja zivom i teskim metalima.
Posto je pokusao da iz starih racunarskih komponenti izdvoji zlato i srebro... u kucnim uslovima.

 
Odgovor na temu

Danci-Sombor
Danijel Celarevic
Sombor

Član broj: 151580
Poruke: 301
77.46.213.*

Sajt: www.antique-serbia.com


Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?18.05.2008. u 14:03 - pre 193 meseci
Za to nisam cuo ... pa zar je to toliko opasno ? Ajde ukljucite se malo u temu dok se i ja ne otrujem :)
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
89.142.60.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?18.05.2008. u 14:23 - pre 193 meseci
prvo ti uzmi jednu malo bolju vagu, otvori mobilni telefon, i baci sve delove za koje si siguran da nema zlato u njima (plastika, ekran,...) i videces da sama tezina ostalih delova je toliko mala, da i kad bi bila 100% zlato, tesko da bi se isplatilo kupovati hemikalije za izvlacenje zlata iz toga.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.dialup.neobee.net.



+21 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?18.05.2008. u 16:38 - pre 193 meseci
Na stranu šale na račun "zlatne groznice" u domaćoj radinosti, ali postoje mišljenja da je reciklaža elektronike (i drugog opasnog otpada) posao budućnosti...

 
Odgovor na temu

Danci-Sombor
Danijel Celarevic
Sombor

Član broj: 151580
Poruke: 301
77.46.206.*

Sajt: www.antique-serbia.com


Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?20.05.2008. u 18:17 - pre 193 meseci
Malo sam googla i sto kaze covek ljudi koji se bave reciklazom elektronike su jedni od najbogatijih u zemljama kojim je to dosta zastupljeno kao sto je npr Kina ;p Ali nigde nisam nasao koji je to deo u telefonu napravljen od zlata i da se moze odvojiti ne hemejskim putem .. :)
 
Odgovor na temu

vaha

Član broj: 22360
Poruke: 169
*.ise.fhg.de.



+1 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?19.06.2008. u 18:16 - pre 192 meseci
Jedino sto moze biti od zlata su kontakti i kontakti unutar chipova (bonding wire), ostalo sumnjam.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wire_bonding
 
Odgovor na temu

štampar
nezaposlen,hemijski tehničar

Član broj: 222250
Poruke: 135
*.inffo.net.



+45 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?12.05.2009. u 09:27 - pre 181 meseci
Kad je već ovakva tema moram da se uključim mada sa zakašnjenjem , dakle ja se bavim reciklažom el.sklopova koji sadže zlato i ostale plemenite metale,pošto sam pre par godina shvatio da smo mi jako bogata zemlja gde se i zlato baca na deponiju...a šteta je da se baci jer recimo tona zlatne rude sadrži o,6 grama zlata do nekih 5 grama (JAR).Šta mislite koliko sadrži tona mobilnih telefona? Uzgred otkupljujem stare el.ploče od računara,procesore i tome slično,ako neko ima nek se javi,takođe pružam pomoć onima koji bi se bavili time...
 
Odgovor na temu

netman
Neko Nekić
Bgd

Član broj: 14447
Poruke: 341
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?13.05.2009. u 07:58 - pre 181 meseci
Pa koliko grama zlata sadrzi tona elektronike?
 
Odgovor na temu

štampar
nezaposlen,hemijski tehničar

Član broj: 222250
Poruke: 135
*.inffo.net.



+45 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?13.05.2009. u 10:16 - pre 181 meseci
Poprilično,daleko više nego ruda zlata ,nažalost tonu nisam skupio da bih mogao da kažem konkretno koliko....u svakom slučaju toliko da to mora debelo da se isplati .Osim toga ni sva elektronika nije ista.
 
Odgovor na temu

netman
Neko Nekić
Bgd

Član broj: 14447
Poruke: 341
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?14.05.2009. u 10:12 - pre 181 meseci
Kako ide taj proces izdvajanja?
Naravno ne u detalje, i naravno ako nije poslovna tajna.
 
Odgovor na temu

štampar
nezaposlen,hemijski tehničar

Član broj: 222250
Poruke: 135
*.inffo.net.



+45 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?14.05.2009. u 11:03 - pre 181 meseci
Nije neka tajna mada o tome niko ne priča a literatura ne postoji,načelno se uglavnom zna kako se to radi.Moraju se najpre odvojiti delovi koji ne sadrže zlato i ostale plemenite metale,plastika its.,zatim se rastvore svi delovi koji sadrže pozlatu ili srebro a često i paladijum ,iz tih rastvora zlato se redukuje pogodnim reducentom do čistog stanja pa se onda pretopi i to je tad vrlo čisto oko 99.5%.Drugi je način da se pozlaćeni delovi okače kao anoda u pogodan rastvor pa dejstvom struje pozlata koja je u ovom slučaju anoda prelazi na katodu odnosno pada u rastvor jer se za katodu koristi nešto na šta se zlato neće uhvatiti,iz tog rastvora zlato se opet redukuje pogodnim reducentom do čistog stanja.Ovaj drugi elektrohemijski postupak je mnogo lakši i brži .Probao sam oba načina i to funkcioniše .Jedini problem je skupiti što veću količinu pozlaćenih delova mada ima dosta po deponijama i otpadima,ja to i otkupljujem ali kad kažeš nekome da kupuješ npr.stare procesore (486,586 i ts.) zbog skidanja zlata onda to i nećeš kupiti ni za kakve pare...Neko će to rađe da baci u kantu nego da ja skinem zlato(pa da se obogatim$).Kilogram procesora (stari keramički procesori) sadrži i do tri grama zlata.Negde sam čuo da tona mobilnih telefona sadrži oko 400 grama ali nemoj me držati za reč,jedna je stvar sigurna,to se radi u svetu odavno a pomalo i kod nas,.Proces je precizan i spor al ako imaš vremena...takođe nije bezopasno ,sve hemikalije koje se koriste za to su otrovne mada se živa (neko je pomenuo na ovom forumu) ne koristi.Nekad se živa koristila za izdvajanje zlata iz zlatonosne rude ili peska jer se zlato rastvara u živi,posle toga se živa isparavala a ostatak je zlato ,to se više ne radi osim u Južnoj Americi...a za recikliranje otpada pogotovo nije pogodno.Dakle sve se zna,kreni u prikupljanje otpada koji možeš i da prodaš a možeš i da skidaš zlato ....
 
Odgovor na temu

Serggio
Srdjan Bukvic
SU

Član broj: 19503
Poruke: 171
79.101.214.*

ICQ: 71785636


+5 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?25.06.2009. u 08:13 - pre 179 meseci
ima smisla, to sto kazes :)
hvala na odgovoru, vredi razmisliti o tome, u svakom slucaju.
poz
 
Odgovor na temu

zoili
lilic zoran
samostalni,privatnik

Član broj: 228618
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?22.07.2009. u 14:52 - pre 178 meseci
pozdrav stamparu ...mogu li dobiti neke iscrpnije informacije vezane za reciklazu elektronskog otpada ...zanima me galvanizacija u konkrektnom slucau...pozdrav
 
Odgovor na temu

štampar
nezaposlen,hemijski tehničar

Član broj: 222250
Poruke: 135
*.inffo.net.



+45 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?07.08.2009. u 21:25 - pre 178 meseci
Tek sad videh šta si poslo pre 16 dana ,slabo izlazim na ovaj forum al eto..nisi napisao šta te konkretno interesuje:skidanje pozlate ili galvanizacija tj nanošenje pozlate.Stvari su slične samo teoretski.U praksi bi to izgledalo ovako:da skineš pozlat ima više načina ali se uglavnom koristi cijanidni postupak tj u rastvor kalijum cijanida se pozlaćeni predmet veže kao anoda a kao katoda se stavi komad grafita ili nerđajućeg čelika a najbolje bi bilo komad čistog zlata.Kad se propusti struja koja ne mora da bude precizno definisana zlato spada tj nestaje sa pozlaćenih predmeta i odlazi u rastvor...iz rastvora kome se najpre mora precizno podesiti pH vrednost zlato se redukuje dodavanjem u rastvor nekog reducenta a to je često neki metal koji je elektronegativniji od zlata kao npr.Al ili slično.Tada zlato prelazi u čisto stanje i pada na dno kao talog koji se ispira suši i topi-tako dolazi u metalno stanje.
Sa galvanizacijom je druga stvar:da bi pozlatio neki predmet(metalni) moraš ga prvo pobakriti (ako pozlaćuješ srebro bakar ili mesing onda ne moraš).,predmet mora biti ispoliran do visokog sjaja što je prilično teško postići (da bi i pozlata bila sjajna),zatim mora biti odmašćen što se obično radi u vrelom rastvoru trinatrijum fosfata,kalijum ili natrijum karbonata i natrijum hidroksida.Predmet može i elektrohemijski da se odmasti što je bolje.,nije mnogo komplikovanije.Zatim se predmet dekapira obično u kalijum cijanidu,pa se onda prebacuje u rastvor za pozlaćivanje koji se sastoji od kalijum zlatnog cijanida i slobodnog kalijum cijanida ,predmet je katoda a anoda treba da je od čistog zlata visoke čistoće.Zlato se vrlo zgodno i brzo nanese na predmet ....Ne znam šta tebe konkretno interesuje ali o ovome nema literature .ja dsta znam o tome ali moram znati tačno šta želiš ....navedi konkretan primer!!!
P.S. kalijum cijanid - jedna od najotrovnijih poznatih supstanci-ubija munjevito i teško se nabavlja-samo kvalifikovan čovek sme s tim da radi!!!!
 
Odgovor na temu

Aleksa_Markoni
Aleksandar Markovic
Beograd

Član broj: 96107
Poruke: 2
178.222.28.*



Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?24.03.2011. u 19:04 - pre 158 meseci
E ljudi i ja sam hteo ovim da pocnem da se bavim, pa sam hteo da zamolim stampara ako ovo procita, da me kontaktira, moze i njemu da bude interesantno, ako se ovde ne vidi moj mail je [email protected]. Pozz
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.200.34.*



+370 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?24.03.2011. u 21:10 - pre 158 meseci
Prošlo je skoro 2 godine od zadnje poruke.
Oni su ili umrli od trovanja živom ili su postali milioneri i ES ih više ne interseuje.
 
Odgovor na temu

Aleksa_Markoni
Aleksandar Markovic
Beograd

Član broj: 96107
Poruke: 2
178.222.88.*



Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?01.04.2011. u 10:49 - pre 158 meseci
Verovatno :) ali sam gledao ovog stampara, zadnji post mu je bio pre neki dan. Ne mogu da mu posaljem licno mail posto nemam 20 poruka na forumu, a poruku sa foruma sigurno nije video... Valjda cu na nahvatati nekako, ako iko zna nesto vise o ovoj temi, svaka pomoc bi dobrodosla.
 
Odgovor na temu

štampar
nezaposlen,hemijski tehničar

Član broj: 222250
Poruke: 135
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+45 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?12.08.2011. u 21:31 - pre 153 meseci
Retko zalazim ovde a ne znam ni u kom delu foruma je tema....Pogledam uglavnom malo elektroniku i to na kratko,nema se vremena ....

Zlato je naravno uvek aktuelno,što u prirodi,što u sekundarnim sirovinama...zemlja smo bogata zlatom pa se ono nalazi svud oko nas,samo ga treba prikupiti.

Ne mogu se nažalost pronaći velike količine ali su zanimljive i male pošto je trenutna cena 40 eura za gram i još će da skače...tako da se isplati i skupljanje na malo!

Aleksa_Markoni šta te interesuje pitaj,!
 
Odgovor na temu

štampar
nezaposlen,hemijski tehničar

Član broj: 222250
Poruke: 135
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+45 Profil

icon Re: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?12.08.2011. u 21:37 - pre 153 meseci
Citat:
miki069: Prošlo je skoro 2 godine od zadnje poruke.
Oni su ili umrli od trovanja živom ili su postali milioneri i ES ih više ne interseuje.


Hahahahaha....sa živom se ne radi ,to jeste mnogo otrovno i opasno a i teško za nabavku,ima mnogo lakših postupaka....od zadne poruke zlato je poskupelo DUPLO ili više....
 
Odgovor na temu

[es] :: GSM - telefoni :: Zlato i srebro iz reciklaze mobilnih telefona?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 59255 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.