Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9085 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima29.09.2008. u 22:39 - pre 189 meseci
Potreban je laptop za rad sa dugačkim Word dokumentima.

Pogledah malo po radnjama, male su razlike među modelima srednje klase, svi imaju rezoluciju 1280x800, retko 1440x900, a bilo bi dobro najmanje 1280x1024 (vertikala je bitna), plus da ekran bude što kontrastniji.

Pošto se radi primarno sa tekstom, ostatak konfiguracije je praktično nebitan.

Neki predlog?

Postoji li brend za koji generalno važi da ima najbolje ekrane?


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 30.09.2008. u 00:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

eric.cantona
student

Član broj: 169780
Poruke: 346
93.86.74.*



+1 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima30.09.2008. u 00:41 - pre 189 meseci
nađi negde malo stariji lenovo/ibm da nije widescreen i rešio si problem
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima30.09.2008. u 00:46 - pre 189 meseci
Pogledao sam danas polovan Sony vaio pcg-z1 koji ima rezoluciju 1440x1050.

Mada ne volim polovne stvari, to bi moglo da bude ono što mi odgovara, ali mi se ne sviđa što ekran ima vrlo slab kontrast i uzak ugao gledanja.

Neki takav sa istom rezolucijom i kvalitetnijim kontrastnijim ekranom bi bio sasvim OK.

Imate li konkretan predlog?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
212.200.216.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima30.09.2008. u 00:47 - pre 189 meseci
Pa gledaj onda neku poslovnu seriju laptop-ova sa mat ekranom, SXGA formate ces tesko naci, jedino sto sam vidjao da Dell Latitude serija ima takve ekrane - tipicno D520, mada sto se tice texta i dtp-a najvise koriste Mac ali to ti je zaista skupa varijanta... Imas u ***** konfiguratoru da izaberes i takav ekran ali se ceka ta kombinacija 30 dana...

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.11.2008. u 14:49 GMT+1]
make love - !war
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima30.09.2008. u 00:54 - pre 189 meseci
Ovaj D520 je preko 850 eur, a ima samo 1024x768...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima30.09.2008. u 20:59 - pre 189 meseci
Gledaj, rezolucija 1280x800 zapravo uopšte nije mala za današnje laptopove, jer vertikala je sada niža (pošto je displej 16:10), čime u toj rezoluciji piksel ostaje promera 1:1. Naravno, uslov je da je displej dijagonale ~15".

Za sve preko toga, poželjna je rezolucija od 1440x900 ili veća.

Što se samog laptopa tiče, osim word dokumenata kojima bi pretežno bio namenjen, ima li još nečeg što on mora zadovoljiti u smislu mobilnosti (dimenzije, masa), odnosno sastava (komponente)?

I kao i uvek, ključni momenat - koja je cena prihvatljiva, odnosno koji je plafon? Ne treba preterivati, jer kupac često u startu ima ambicije koje prevazilaze realne potrebe. Rezultat toga može biti preskup laptop na kojem se 50% plaćenih funkcija ne koristi.

Subjektivno, kada bih kupovao laptop za ženu, gledao bih da to bude nešto što lakše i manje, kakav je (recimo) Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200. Njegov problem je cena, koja se kreće oko 650€. Međutim, težak je ispod dve kile, a rezolucija displeja je 1280x800 na dijagonali od svega 12".

Ako to (veličina, masa) ne predstavlja bitnu stavku, onda je izbor najmudrije načiniti na konto raspoloživog novca. Vidiš sa koliko raspolažeš, pogledaš šta je najoptimalnije što se za datu sumu da kupiti i rešen problem. I tako je danas gotovo sasvim svejedno ko je proizvođač, jer su oni bolji malo degradirali kvalitet (u nekim slučajevima), dok su oni "lošiji" isti drastično povećali proteklih nekoliko godina, pa mu sve dođe tu negde.

Polovne primerke izbaci iz bilo kakve kombinacije. Znam da voliš sigurnost, a to sa polovnjakom nećeš imati.

Konkretni predlozi za razmišljanje: MSI VR601X serija (ima ih nekoliko, relativno sličnih cena, ali tu i tamo različitih komponenti), zatim HP 530 FH542AA, HP 550 FS336AA ili HP 6735s FU371ES, ako više preferiraš Athlona. Dell-ovih modela ima isto primaljivih.

Znam da odgovor nije baš upotrebljiv, ali potrebno je malo više inputa, da bismo bili precizniji. Ali, ako je za lepotu, onda Dell Studio 15 - T771F PK ("rozle" boja ), koji kao da je pravljen za žene (http://www.dell.com/content/pr...s&l=en&s=dhs&cs=19), po ceni od oko 630 €.

Raslojen na komponente, to bi bilo ovo: Intel CoreDuo T2390 1.86GHz 1MB FSB533, 2GB DDR2 667MHz, 160GB SATA 5400rpm, 15.4" WXGA 1280x800 Crystal Brite, Intel GMA X3100 up to 384MB shared, DVDRW, Modem, 10/100 Ethernet, Wireless 802.11 a/b/g, Bluetooth, 3xUSB, FireWire, ExpressCard slot (34/54mm), HDMI, TV Out, Web Camera 2.0 MPx, Card reader 8-in-1 (SD Memory Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, SmartMedia Card, Memory Stick Duo, xD-Picture Card), Li-Ion 6 cell, 2.78kg, noOS, PINK, garancija 36 meseci

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima30.09.2008. u 21:20 - pre 189 meseci
Odličan je taj za prvobitnu ideju, a i ta studio serija mi je već zapala za oko. Danas sam pogledao malo bolje po radnjama i zaključio nekoliko stvari:

-ne postoji nov laptop kao taj Sony koji sam video polovan. Takav bi mi za prvobitnu ideju savršeno odgovarao jer je mali, lagan, a velike rezolucije i dobrog formata.

-pošto takvog nema, onda ulazi u obzir druga varijanta razmišljanja, a to je da se i ja povremeno ubacim kao korisnik :)

To pojednostavljuje stvar u smislu da onda ulaze u igru jača rešenja koja isprva nisu razmatrana, a i cenovni prag se donekle diže.

Svideo mi se danas jedan naročito, do te mere da bih bio u stanju odmah da ga uzmem, ali je već rasprodat...

Evo ga:

*****

Pošto ni njega nema, ako bih uzimao nešto na čemu bih i ja radio, tu ekran mora da bude vrhunski (koliko je to u LT svetu moguće).

Da li za neki brend generalno važi da su mu ekrani najbolji za cenu?

Ako takav postoji, od toga bih krenuo, pa nakon inicijalnog odabira ekrana, ostaje stvari bih lako uklopio jer su manje kritične.

Još nešto, ni dimenzije nisu kritične, jer bi se on malo iznosio napolje, tako da može da bude i 17-tica.







[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.11.2008. u 14:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima01.10.2008. u 01:37 - pre 189 meseci
Hmm da, to je laptop koji sam ja uzeo za istu namenu, zbog koje bi ga Ti malo ćornuo od žene.
Ekran jeste vrhunski, za MSI bismo mogli reći da su mu "ekrani najbolji za cenu". Vidljivost/ugao odlična, osim po vertikali (ali je i tu za koplje/dva bolji od većine ostalih). Ali, nisam siguran da je laptop nedostupan, pošto model nije nipošto star.

Proveravam, pa javljam.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima01.10.2008. u 09:56 - pre 189 meseci
Pa taj D520 ima opciju sa SXGA+ rezolucijom od 1400x1050 ali kako kaze na sajtu ceka se mesec dana. Ako hoces iskreno ovo sto je Storm rekao o manjiim ekranima i rezoluciji 1280x800 je u pravu, ja imam 13.3" ekran na rezoluciji 1280x800 i meni je ta kombinacija najoptimalnija, gde je problem kod 12" modela kao na FS Esprimo U9200 - tastatura je previse stisnuta za neko normalno kucanje, meni je ova na Vostru 1310 taman ali da je jos stisnutija ne bi valjalo pa bi rad sa dokumentima bio poprilicno otezan. Mada ako je masina namenjena samo za kucanje lepse je uzeti negi manji model koji se vrlo malo greje pa ga drzis na kolenu kao pravi laptop nego neki budzuk od 17" i od 3 i jace kiila da bi zamenio maltene desktop masinu. Uvek mozes lap da prikacis i na externi monitor ako imas vec neki dobar lcd... Ako se vec radi o tekstu ja ne bih uzimao glossy ekrane vec neki anti glare jer kad gledas na tekst kroz sopstveni odraz moze da bude zamarajuce...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima04.10.2008. u 14:43 - pre 189 meseci
Ovo je dobro zapažanje za ekran.. ne sme da reflektuje svetlo

Ovaj mi zapade za oko

DELL Studio 17 N124C

Možete li da iskopate neki njegov test, ekran me naročito zanima kakav je?

Storm, šta bi sa tim MSI?



[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.11.2008. u 14:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima04.10.2008. u 15:09 - pre 189 meseci
Vi'š dobro si me podsetio... Zvao sam i nisam odmah dobio informaciju. Trebali su da mi jave, ali nisu (u tom trenutku zaista nije bilo na lageru ).

Taj MSI ima tzv. glare displej. Meni je to bila velika mana prilikom odabira, ali sam na kraju ipak prelomio za dosta bolje performanse i takav displej. U svakom slučaju, zbog dobrog kontrasta i osvetljenja, taj ekran ima mnogo manje problema sa refleksijom nego što isprva daje utisak.

Za ovaj Dell stvarno ne znam. Nisam ga probao, nisam ga video, a ne volim da pričam napamet.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima04.10.2008. u 15:17 - pre 189 meseci
Znaš kako..ne mogu bolje da objasnim kakav ekran hoću - osim da što više podseća na Samsung P seriju :)

Evo alternative

*****

Ovaj ima numerički deo tastature, a ovaj Dell gore nema....mislim da je pogrešna slika Dell-a, na slici je 15-tica, a ne 17-tica, taj bi trebalo da ima numeričku tastaturu

Modem mi treba pod obavezno.

Dell ga nema, verujem da može da se ugradi.





[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 04.10.2008. u 16:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.11.2008. u 14:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
79.101.80.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima04.10.2008. u 15:52 - pre 189 meseci
Ja sam uz moj Vostro 1310 dobio modem na usb-u, malo je, kao poveci upaljac, sa jedne strane usb konektor sa druge strane RJ11 prikljucak. Dobio sam i optickog misonju isto dell, znaci ako ti treba modem 90% su sanse da ces dobiti externi kao ja, inace na conexantovom je chipu baziran samo se ne secam kojem jer ga ne koristim, u svakom slucaju je soft tj winmodem. Kazem ti tesko ces danas da nadjes neki antiglare display mada su zakon, evo ja vec 2 sata pisem neki program u vb-u i od zamora ociju nista, nema refleksije nimalo, a ni boje ne izgledaju isprano kao sto to u prvi mah izgleda. Kad sam i monitor kupovao uzeo sam Samsung 931BF koji nije superbright i te fore tj mat je. Kad servisiram masine i laptopove veruj mi kad gledam u te mirror-aste ekrane oci pocinju da mi se skupljaju vrlo brzo - e sad svaka cast ovima koji imaju odlican osvetljaj i kontrast, onda se stvarno manje primeti... Ali kad je jako osvetljena prostorija ili kada je lap napolju - na terasi isl to je vec katastrofa ma kakav bio kontrast i pozadinsko osvetljenje, zato ovo moje makince samo stitim od sunca da se ne istopi plastika :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima06.10.2008. u 23:40 - pre 189 meseci
Konture rešenja se naziru: 17-tica sa kvalitetnim ekranom i rezolucijom 1440x900 (svi su glossy, nema matiranih, na žalost), kvalitetna spoljna izrada, ostale komponente u nekoj sredini.

Taman sam se odlučio za Dell Studio 17 N124C



..kada se pojavio MSI EX710X-052EU koji je dosta jeftiniji, a praktično isti.



O ovom Dellu se na netu dosta piše, i ocenjen je vrlo dobro, ali o ovom MSI modelu kao ni o celoj toj liniji MSI laptopova ne mogu da nađem praktično ništa, a najviše me interesuje kvalitet ekrana i tastature.

Any comment?


[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.11.2008. u 14:47 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
77.46.184.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima07.10.2008. u 00:31 - pre 189 meseci
Pa dell studio ti je odlican izbor, pretpostavljam da si citao notebookreview itd... Obrati paznju i na garanciju, na Dell-a ti je 3 godine a na MSI 2 godine... Ja MSI bas nesto i ne mirisem mada u zadnje vreme sam ih se navidjao i pravo da ti kazem iznenadili su me prijatno. Mada ako imas kesa Dell je po meni bolji izbor i sto se specifikacije tice a i izgleda (sto je krajnje subjektivno). Inace u oba slucaja neces pogresiti. Ako opet ne bi da das mnogo para a masina je za kucanje a ne za igranje sta mislis o ovoj: ***** (ima yu tastaturu sto je opet prednost u tvom slucaju, ja ih inace mrzim).

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.11.2008. u 14:48 GMT+1]
make love - !war
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima07.10.2008. u 00:49 - pre 189 meseci
Video sam i taj HP... nekako mi HP ne leži na prvi pogled, a ne umem da objasnim zašto, čisto subjektivno.

Moguće da je bolji izbor od ovog MSI, ali ne i od Dell-a, a s obzirom da je jeftiniji, možda je best-buy. Mislim da ipak nije, čini mi se da je mehanički slab, previše mu je otišlo u tu Intel platformu...Treba sve pogledati izbliza...

Pcpractic zaista ima dobar ukus za odabir, ispada kao da samo kod njih gledamo, što uopšte nije tačno, ali izgleda da oni najčešće imaju ono što je dobra kupovina.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima07.10.2008. u 00:58 - pre 189 meseci
Mojih 5 para:

Ja se ne bih po svaku cenu "zagrejao" za MSI, jer iz pouzdanih izvora znam da je MSI jedino na našem tržištu dosta zastupljen, dok "napolju" nije baš na nekoj ceni, odnosno nije među "traženijim" brendovima. To ne znači nužno da je loš, samo kažem da treba i to uzeti u obzir.

Ja imam Acer sa CrystalBrite displejom, žena ima HP Compaq nx7300 sa ovim drugim ("poslovnim, non-glossy"), koji se može koristiti i napolju bez problema(nema sopstvenog odraza na displeju) i ima bolje uglove posmatranja. Meni je za kućnu upotrebu glossy skroz OK, jer ima dosta "jasniju" sliku, makar mu ja držim brightness umanjen da manje zamaram oči.

HPov non-glossy ekran ne zamara oči, ali slika nije tako bistra - izgleda kao da ima filter preko displeja. Ako bi se koristio prvenstveno za rad sa tekstom, možda je bolje rešenje non-glossy, mada bih se ja ipak za kućnu upotrebu odlučio za glossy ali jasniju sliku, jer mi je nekako ipak bolja za overall upotrebu. Naglašavam za kućnu upotrebu jer je non-glossy napolju ipak mnogo bolji.

E sad taj HP Compaq nx7300 postoji u raznim izvedbama i sa glossy i non-glossy varijantama displeja, raznim varijantama CPU itd. Dizajn je strogo poslovan (no frills) ali solidan. Moja žena ne spada baš u najpažljivije korisnike, a on evo već godinu i po radi bez greške - kao i prvog dana - izdržljiv je. Relativno je lagan (oko 2.5kg ili 2.7kg, not sure). Ima integrisan dialup modem.

(Izgleda da kod nas tog modela baš nema preterano u ponudi, ovaj naš je kupljen u HR)

Možda i neki Acer Travelmate ili Extensa (meni se Acer Aspire pokazao dosta solidnim, bez ikakvih problema u radu do sada, štaviše nisam se ni jednog trenutka pokajao što sam se odlučio za Acer - da kucnem u drvo:)

Zaključak: Ne bih MSI stavljao u prvi plan, ali to je samo moje mišljenje.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
77.46.182.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima07.10.2008. u 10:21 - pre 189 meseci
Ja ne jurim cenu i ne predlazem nijednog dilera hardware-a kod nas u Srbiji jer je to protivno pravilima es-a, samo sam ti poslao link ka onom dell latitude-u da ga ti ne bi jurio... A i kad trazis laptop uvek gledas da ga uzmes preko generalnog distributera ili makar druge ruke... Ako cemo iskreno po meni su lenovo i hp kao brend najizdrzljiviji i najkvalitetnije odradjeni sto sam vise puta ponovio na es, lenovo je mnogo skup u odnosu na spec koji nudi a hp na nasem trzistu je nemoguce naci bez srpske tastature sto me uzasno nervira jer radim pod linux-om i konzolom dosta i iako kucam na slepo neke znake specificne ipak moram da potrazim ponekad a na yu tastaturi moram da ubadam po secanju, pa je iz svega ovoga dell izasao kao zlatna sredina. Ne mogu da kazem da je kvalitet izrade na vrhunskom nivou ali tesno prati lenovo i hp i stvarno obracaju paznju na sitnice (imam 4 usb-a na 13.3" laptopu, lak je za pristup hardware-u i tek kada ga otvoris vidis kako su ga ljudi kvalitetno odradili), baterija je japanska, posle 3 meseca koriscenja i mnogo punjenja i praznjenja wear level je 0 itd... Ako imas kesa pazari dell studio, stvarno je vrhunski laptop, a ako neces da trosis mnogo para onaj hp sam ti preporucio cisto iz uverenja da je kvalitet izrade vrhunski i da je jedan od najlaksih u klasi (2.6kg koliko sam primetio dok su ovi ostali po 3.5). Uvek je izbor na tebi a ti na kraju prelomi i naravno posle ovoliko vecanja javi sta si uzeo ;-)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima25.10.2008. u 23:10 - pre 188 meseci
Evo, konačno je stigla sprava



PCpractic je linkovanjem nezasluženo izreklamiran na ovoj temi, pa ću zato sada da ih iskritikujem: Sajt im je dobar, ali džabe kada malo šta od toga sa sajta može da se kupi...Čekaj, i čekaj, i čekaj, dolar skače, dinar pada, cena raste u nedogled....

Dozlogrdilo mi je čekanje, okrenuo sam ozbiljniju radnju i završio odmah, ali i njih ću da kritikujem jer su stavili pogrešnu sliku: na slici na sajtu je Studio 15, ne Studio 17 čiju pravu sliku sam ubacio u post.

Utisaka još nema, jer ga nisam ni raspakovao, ako imate neke sugestije, voljan sam da čujem.







[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.11.2008. u 14:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
79.101.82.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima25.10.2008. u 23:14 - pre 188 meseci
Neka ti je sa srecom friend... Da te sluzi 100 godina i da promenis jos 100 boljih... Vrhunska spravica...
Ako te bude zezalo krckanje hd-a u toku rada skini hdparm, postavi bat skriptu u startup sa "hdparm -B 254 /dev/hda" linijom. Hoce to na dell-u ali nije strasno...
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Laptop za rad sa tekstualnim dokumentima

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9085 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.