Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Od kad nije potrebno deklarisati klasne promenljive ?

[es] :: PHP :: Od kad nije potrebno deklarisati klasne promenljive ?

[ Pregleda: 1892 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
*.adsl.eunet.rs.



+19 Profil

icon Od kad nije potrebno deklarisati klasne promenljive ?13.10.2009. u 18:22 - pre 177 meseci
Mogao bih da se kladim da u starijim verzijama PHPa pristupanje klasnoj promenljivoj koja nije deklarisana proizvodi grešku:
Code:
class Klasa {

  function Nesto() {
      $this->Promenljiva= true;
  }

}


A evo sad na verziji 5.2.9 vidim da to radi bez problema.

Od kad je to postalo neobavezno deklarisati klasne promenljive sa var $Promenljiva; ?
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
91.148.94.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Od kad nije potrebno deklarisati klasne promenljive ?13.10.2009. u 18:35 - pre 177 meseci
Ja mislim da sam i na php 4 ovo koristio, kada privremeno trebam nesto iz objekta da debagujem, recimo imam 20 objekata na strani, ali zelim da tacno odredjenom debagujem recimo sql, onda samo ubacim tako $this->debug = 'sql';
i posle na specificnom objektu samo dampujem $obj->debug;
Tako da, nisam siguran, ali mislim da ovo radi vec neko vreme, ako nista drugo, na 5.0 i 5.2 verziji provereno radi kao gore opisano. Barem kod mene
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.dynamic.dsl.t-2.net.



+18 Profil

icon Re: Od kad nije potrebno deklarisati klasne promenljive ?13.10.2009. u 20:27 - pre 177 meseci
Evo mozda ovde nadjes odg: http://www.php.net/manual/en/language.oop5.properties.php

Ja sam nabrzinu ovo nasao:
"However, var is no longer required. In versions of PHP from 5.0 to 5.1.3, the use of var was considered deprecated and would issue an E_STRICT warning, but since PHP 5.1.3 it is no longer deprecated and does not issue the warning. "
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
77.46.233.*

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Od kad nije potrebno deklarisati klasne promenljive ?13.10.2009. u 22:06 - pre 177 meseci
var is deprecated, nema direktne veze sa ovim pitanje.

naime, od verzije 5 koriste se deklaracije public, private, protected, kasnije static, abstract...

mene ponekad nervira sto nemogu da deklarisem promenljivu po tipu... *int, char....

Kod pisem striktno, koristim generator klasa za osnovnu postavku, tako da nisam ni primetio da nije potrebno predefinisanje...
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: Od kad nije potrebno deklarisati klasne promenljive ?13.10.2009. u 22:08 - pre 177 meseci
To može da prođe samo u PHP-u. U svim drugim jezicima je potrebno eksplicitno deklarisanje člana klase, a to bi trebalo da bude praksa i u PHP-u.

I kad si već spomenuo ključnu reč var, mnogo je bolje da se umesto nje koriste private, protected i public, drugim rečima, PHP 5 sintaksa. Kad u definiciji nekog člana klase staviš var, PHP 5 na to gleda kao public. Retko kad ćeš imati potrebu da neku promenljivu u klasi deklarišeš kao javnu, jer obično se teži ostvarivanju te enkapsulacije - jednom od tri postulata OOP-a, a to upravo postižeš koristeći ključne reči private i protected.
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Od kad nije potrebno deklarisati klasne promenljive ?

[ Pregleda: 1892 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.