Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ventilator ili nova graficka

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Ventilator ili nova graficka

[ Pregleda: 2843 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+33 Profil

icon Ventilator ili nova graficka06.05.2010. u 18:49 - pre 169 meseci
Zdravo svima,

Još pre skoro godinu dana imao sam problema sa ventilatorom na mojoj grafičkoj kartici - Palit 8600GT Sonic+ , pa sam kao privremeno rešenje (a prošlo je već skoro godinu dana ), fabrički kuler zamenio jednim pasivnim, koji naravno svoj posao ne obavlja tako dobro kao taj proprietary kuler kojeg sam zamenio (temperatura u idle-u je viša za oko 5 stepeni celzijusa). E sad, još na par foruma sam otvarao teme sa pitanjem gde u Beogradu mogu da se nabave ventilatori koji bi odgovarali tom starom kuleru za moju grafičku, ali nisam dobijao odgovore. Taj ventilator manje-više izgleda ovako, dakle sa 3 rupe za šrafljenje, dvo-pinski. Da li neko zna gde u BG-u mogu da se kupe ovakvi ventilatori?

A kako su izgledi da zaista negde i nađem takav specifičan ventialator minimalni, počeo sam da razmišljam i o kupovini nove grafičke kartice, pa bih vas zamolio za preporuku neke koja je bolja od ove moje (Palit 8600GT Sonic+), a da pritom nije skuplja od 70e.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ventilator ili nova graficka07.05.2010. u 05:15 - pre 169 meseci
Ako ima mesta - a najcesce nema , na taj pasivni stavi bilo kakav ventilator, sigurno ce biti bolje. A ako si generalno nezadovoljna grafickom, onda kupuj novu, a o tome ne znam nista.

Ustvari, evo ima - na ebay, ali je prilicno skup, preko 7 $ i treba da mozes da ga kupis - http://shop.ebay.com/i.html?_kw=fan&_kw=EC6010M12S&_kw=B. Steta sto si cekao godinu dana, mozda je moglo u medjuvremenu da se nabavi - ti, prijatelj, kolega.

Jos nesto - za naleganje rashladnih tela na cipove je od izuzetne vaznosti da to bude sto bolje, zato se i stavljaju one paste itd. Ali, za vazduh to ne vazi. Ubedjen sam da bi ti sluzio i ventilator koji bi prisrafio samo jednim srafom - neki cetvrtasti ili okrugli za graficku - ali je vazno da ima priblizno isti protok vazduha kao ovaj stari. Ili da cak probusis nove rupe za novi ventilator, da ga drze bar 2 srafa, onda nema problema.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-1.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: Ventilator ili nova graficka07.05.2010. u 09:49 - pre 169 meseci
Citat:
tdjokic: na taj pasivni stavi bilo kakav ventilator, sigurno ce biti bolje.

Da, zaboravio sam da napomenem, na taj pasivni sam i nakačio ventilator, ali rezultati su upravo takvi kakvi jesu, tačnije, temperatura je oko 5 stepeni viša u idle-u nego što je to bio slučaj sa fabričkim kulerom. Verovatno zato što je taj pasivni kuler malo neobičan, jedan njegov deo stoji direktno na čipu, a od njega dva pipe-a vode do sekundarnog dela, koji je na drugoj strani same grafičke i upravo na tom sekundarnom delu hladnjaka je ventilator.

Citat:
tdjokic: Ustvari, evo ima - na ebay, ali je prilicno skup, preko 7 $ i treba da mozes da ga kupis - http://shop.ebay.com/i.html?_kw=fan&_kw=EC6010M12S&_kw=B.

Znam da takvih ventilatora sigurno ima u inostranstvu, ali mene je zanimalo da li isti mogu da se nabave i negde u Beogradu?

Citat:
tdjokic: Jos nesto - za naleganje rashladnih tela na cipove je od izuzetne vaznosti da to bude sto bolje, zato se i stavljaju one paste itd. Ali, za vazduh to ne vazi. Ubedjen sam da bi ti sluzio i ventilator koji bi prisrafio samo jednim srafom - neki cetvrtasti ili okrugli za graficku - ali je vazno da ima priblizno isti protok vazduha kao ovaj stari. Ili da cak probusis nove rupe za novi ventilator, da ga drze bar 2 srafa, onda nema problema.

Sve je to meni jasno, i kad sam stavljao taj pasivni, najpre sam acetonom brisao staru pastu, pa sam onda stavljao sloj nove, sve u cilju boljeg odvođenja toplote sa čipa.
Znam da bi verovatno tim zahvatima bušilicom i moglo nešto da se "zbudži", ali ja sam najpre hteo da vidim da li to ikako može da se izbegne, odnosno, da li postoje šanse za pronalazak ventilatora koji bi odgovarao pasivnom delu mog fabričkog kulera.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ventilator ili nova graficka07.05.2010. u 11:38 - pre 169 meseci
Jesi li gledao na pcberza.rs i itsvet.com, oni imaju dosta prodavaca izlistanih. Ja sam malo gledao, ali nisam imao zivaca vise :-)
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+33 Profil

icon Re: Ventilator ili nova graficka07.05.2010. u 19:13 - pre 169 meseci
Na itsvet.com sam vala prečešljao ponude svih proizvođača kulera i ventilatora, al' ništa. A vidiš, na pcberza.rs sam potpuno zaboravio, i eto pre nego što sam napisao ovu poruku sam malo gledao šta oni sve reklamiraju, pa sam tako naleteo na ovako nešto: ZA GRAFICKU KARTU CRNI [8%], Kuler za grafičku kartu,40x40x20 četvrtast - lepi se, cooler za VGA okrugli, itd. E sad, ko zna dal' je to ono što bi meni odgovaralo, mada vidim da cena nijedne od tih "stvarčica" ne prelazi 500din, tako da bih možda trebao da kupim nešto od toga, pa da sa bušilicom i turpijom pokušam da skarabudžim nešto.
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+33 Profil

icon Re: Ventilator ili nova graficka07.05.2010. u 19:24 - pre 169 meseci
Doduše, nijedan od tih koje sam našao nije 2pin-ski...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Ventilator ili nova graficka

[ Pregleda: 2843 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.