Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Formula za kamatu

[es] :: Office :: Excel :: Formula za kamatu

[ Pregleda: 12530 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shadowseek
nezaposlen
Zrenjanin

Član broj: 279784
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Formula za kamatu06.09.2011. u 15:21 - pre 152 meseci
Interesuje me da li neko ovde zna po kojoj formuli se racuna kamata na kredite u nasim bankama? Inace posto sam ispitao osoblje iz banaka( i to ekonomiste) niko nije znao po kojoj formuli nego svi odgovaraju da imaju program. Ispada programeri znaju a ekonomisti ne. Tako da ako neko zna formulu neka je navede. :) Unapred hvala!
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.static.chello.nl.



+191 Profil

icon Re: Formula za kamatu06.09.2011. u 16:37 - pre 152 meseci
Nisam ekonomista, pa mozda nisam razumeo pitanje - ali zar kamata nije uvek x% od glavnice?

Primera radi i lakse racunice, da kazemo da si podigao 10.000 kredit sa kamatom od 10%
Od glavnice vracas po 100 svakog meseca.

Prvog meseca ti je glavnica 10.000, kamata je 10% odnosno 1.000 + 100 vracanje glavnice; prvog meseca ti banci 1.100;

Drugi mesec: glavnica je 10.000 - 100 (vraceno) = 9.900. Kamata je 10% odnosno 990 + 100 (sto vracas) ti banci 1090.

I tako 'u krug' dok ne vratis sve?

===

Mozda si upravo mislio, kako racunaju koliko % ce biti kamata?
E to vec zavisi od mnogo parametara, izmedju ostalog:
- koliko novca uzimas (kredit);
- zbog cega (tj, da li kupujes stan za koji banka zna da moze kad tad da ga proda ili ti treba da ides na putavanje svetom pa znaju da te pare nikada vise nece videti);
- na koji period;
- pod kojim uslovima sama banka dobija taj novac;
- koliko ces mesecno vracati od glavnice;
- da li imas ucesca ili nemas;
- da li je privatno ili poslovno kredit....

Itd... Tako da za to zaista verujem da imaju programe, gde odredjeni broj ljudi samo menja ulazne parametre, a sluzbenik (salterusa) samo 'prati' upitnik u programu i dobije rezultat.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-124.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Formula za kamatu06.09.2011. u 17:07 - pre 152 meseci
Citat:
mozdasamjaamozdainisam
Primera radi i lakse racunice, da kazemo da si podigao 10.000 kredit sa kamatom od 10%
Od glavnice vracas po 100 svakog meseca.

Prvog meseca ti je glavnica 10.000, kamata je 10% odnosno 1.000 + 100 vracanje glavnice; prvog meseca ti banci 1.100;

Drugi mesec: glavnica je 10.000 - 100 (vraceno) = 9.900. Kamata je 10% odnosno 990 + 100 (sto vracas) ti banci 1090.

I tako 'u krug' dok ne vratis sve?

===

i tako dok ne isplatis kredit,otplatis milion novcanih jedinica?

zar nije ovako
10 000 dizes, sa 10% kamate
to mu dodje 1000
placas 10 meseci, znaci delis 10 000+ 1 000 na 10, odnosno 11 000/10 i dobijes 1 100 mesecno

 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Formula za kamatu06.09.2011. u 17:07 - pre 152 meseci
Postoji formula koju sam ja ovog trenutka zaboravio, ali se možda i setim uskoro. Uglavnom postoje dva sistema pa kod jednog je na kraju x360, a kod drugog x365. Eto, možda sam nekoga sada asocirao pa se seti formule koja nje previše komplikovana.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.teol.net.



+112 Profil

icon Re: Formula za kamatu06.09.2011. u 17:26 - pre 152 meseci
Ovde imas ukratko o interesnom racunu:

http://www.scribd.com/doc/4855...li-Interesni-i-Procentni-racun
Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Formula za kamatu06.09.2011. u 18:00 - pre 152 meseci
http://www.krediti.rs/kreditni-kalkulator/
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.static.chello.nl.



+191 Profil

icon Re: Formula za kamatu06.09.2011. u 18:31 - pre 152 meseci
@Horvat, ne znam kako je u Srbiji da budem iskren, vrlo moguce da i drpaju po toj tvojoj racunici.
U normalnim zemljama se kamata racuna na glavnicu. Odnosno, svakog meseca kada otplatis deo glavnice je i kamata nesto manja.

Malopre vidoh da i na ovom kreditnom kalkulatoru je isto (kao sto sam i ja rekao) :)

Edit: u kalkulatoru idu na principu da je zaista mesecni iznos uvek isti samo kamata / deo koji se vraca se balansiraju.
Ja licno imam kredit sa 'uzlaznom' putanjom, odnosno svakog meseca vracam sve manji deo kamate - ali mi se za isti iznos povecava deo glavnice koji vracam.
Postoje i drugacije varijante - da je recimo deo koji vracas uvek isti, a kamata svakog meseca nesto manja. U tom slucaju u pocetku vracas najvise, a vremenom sve manje...
 
Odgovor na temu

shadowseek
nezaposlen
Zrenjanin

Član broj: 279784
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Formula za kamatu06.09.2011. u 19:22 - pre 152 meseci
Ja sam student ekonomije koji treba da napravi u excelu program za izradu anuitetnog plana. E sad Anutet je zbir kamate i glavnice.
Kad placas kredit anuiteti su isti a kamate koje se placaju u anuitetu se smanjuju a glavnice koje placaju se povecavaju.
Naprimer rata 1 kamata 10 eura glavnica 90 eura
rata 2 kamata 9 eura glavnica 91 euro
. Ovo je zato sto banka uvek prvo naplacuje KAMATU tj svoj profit.
Meni treba ta formula kojom se racuna anuitet ili kamata? p.s. Trebaju mi formule koje nase banke koriste
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Formula za kamatu07.09.2011. u 07:34 - pre 152 meseci
Postoji jedna knjizica Tabele interesa na interes i tamo su izracunate svih sedam tablica. Za kredite se koristi tablica V.

Racunica je obasnjena u sledecim
http://web.math.hr/~beros/gm/rj-vjezba09-gm.pdf
http://www.itobjectives.com/notebook/?p=42

kad budem nasao vremena napravicu racunicu u excelu

p.s. koju ekonomiju studras kad te to nisu naucili







Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

zemun88
Beograd - Zemun, Srbija

Član broj: 152727
Poruke: 442
95.180.65.*



+112 Profil

icon Re: Formula za kamatu07.09.2011. u 12:11 - pre 152 meseci
Ne računa se kamata tako. Radnici u banci već imaju gotove kalkulatore jer formula nije baš jednostavna. Zato tako i računaju. I nije prosta kamata. Tako da morate kontaktirati banku ili koristiti kalkulatore sa sajta banaka ili sajtova kamatica, krediti,...
 
Odgovor na temu

shadowseek
nezaposlen
Zrenjanin

Član broj: 279784
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Formula za kamatu07.09.2011. u 14:06 - pre 152 meseci
@dragancesu studiram ekonomiju u tvom gradu drzavni fakultet. Imao sam iz matematike 9 malo falilo 10. Al kao sto znas na nasim fakultetima se uce prakticne stvare a ne teorija. :))))

@zemun88 e to je problem,meni bas trebaju te formule banaka. Jer program treba da se proveri online preko kalkulatora banaka. E sad veruj mi ne vredi da kontaktiram banke jer sam vec pitao X osoba iz banaka I NIKO NE ZNA. Programeri naprave, a oni kao ovce samo koriste a niko ne zna kako funkcionise. Nadao sam se da mozda neko ovde ima te formule. :/
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Formula za kamatu07.09.2011. u 15:23 - pre 152 meseci
Izracunavanje rate kredita je gradivo srednje skole i nema druge formule, V tablice. Problem moze da nastane za to sto se kamata izrazava kao godisnja, a rate su mesecne. U tom slucaju se izacuna i primenjuje konforma kamatna stopa (opet gradivo srednje skole) da biu se usaglasili rokovi kamacenja i placanja. Ne smeju banke drugacije da racunaju, nbs to kontrolise. E sad, one dodatne provizije i nameti kad se dodaju onda je to efektivna kamatna stopa, ali to nije neka matematicka kategorija, vise opisna.

Pogledaju u prvom linku drugi pasus opis formule, to je to. Samo jos izacunaj konformnu (sto ima u nastavku zadatka) i nema greske.


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Formula za kamatu07.09.2011. u 16:48 - pre 152 meseci
Citat:
dragancesu: Ne smeju banke drugacije da racunaju, nbs to kontrolise. E sad, one dodatne provizije i nameti kad se dodaju onda je to efektivna kamatna stopa, ali to nije neka matematicka kategorija, vise opisna.


Ovo nije tačno, banke mogu da računaju kamatu kako god žele. Efektivna kamatna stopa se računa tako što se svi troškovi (kamate provizije...) izraze tako da budu jednaki troškovima koji bi bili obračunati po konformnoj metodi i sadržali samo kamatu. Na taj način, bez obzira na metod obračuna i druge troškove, moguće je porediti kredite koje različite banke daju pod različitim uslovima.

Citat:
mozdasamjaamozdainisam: @Horvat, ne znam kako je u Srbiji da budem iskren, vrlo moguce da i drpaju po toj tvojoj racunici.
U normalnim zemljama se kamata racuna na glavnicu. Odnosno, svakog meseca kada otplatis deo glavnice je i kamata nesto manja.

Malopre vidoh da i na ovom kreditnom kalkulatoru je isto (kao sto sam i ja rekao) :)

Edit: u kalkulatoru idu na principu da je zaista mesecni iznos uvek isti samo kamata / deo koji se vraca se balansiraju.
Ja licno imam kredit sa 'uzlaznom' putanjom, odnosno svakog meseca vracam sve manji deo kamate - ali mi se za isti iznos povecava deo glavnice koji vracam.
Postoje i drugacije varijante - da je recimo deo koji vracas uvek isti, a kamata svakog meseca nesto manja. U tom slucaju u pocetku vracas najvise, a vremenom sve manje...


Da ti samo dam terminologiju:

Kada se sa svakom ratom otplaćuje isti iznos to se naziva metoda jednakih anuiteta (anuitet sadrži deo glavnice i deo kamate, udeo kamate opada
iz rate u ratu, a udeo glavnice raste)

Kada se sa svakom ratom otplaćuje jednak iznos glavnice, a različit iznos kamate, to se naziva metod jednakih rata.

Ako se menja i iznos glavnice i kamate, čak i kada termini otplate kamate i glavnice nisu isti, to je metod nejednakih rata.

Formule si dobio u jednom od nekih prethodnig postova, ali to je samo za konformni metod obračuna kamate. Za druge metode pogledaj Wikipediju.
Ako ti je želja da napraviš program koji pravi anuitetni plan koji je identičan planu koji pravi pojedina banka, to ne možeš da uradiš u opštem slučaju, ako tačno ne znaš kako svaka pojedinačna banka računa...
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1318

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Formula za kamatu07.09.2011. u 16:55 - pre 152 meseci
Aj' što je gradivo srednje škole nego je već i odgovarano i rešavano..

Vidi @Jpecin odgovor sa ovog foruma, a bilo ga je i na matematici:
Proporcionalna i komformna metoda obracuna kamate.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

shadowseek
nezaposlen
Zrenjanin

Član broj: 279784
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Formula za kamatu07.09.2011. u 20:33 - pre 152 meseci
E sad meni takodje treba jos i kako se racuna koji je udeo kamate u anuitetu a koji je udeo glavnice? ta formula
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Formula za kamatu08.09.2011. u 01:48 - pre 152 meseci
Sad sam nasao vremena, u prilogu imas izracunavanje i amortizacioni plan

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

shadowseek
nezaposlen
Zrenjanin

Član broj: 279784
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Formula za kamatu10.09.2011. u 11:59 - pre 152 meseci
hvala ovo ce mi biti veom korisno. :)
 
Odgovor na temu

kamatica

Član broj: 339537
Poruke: 1
31.223.129.*



Profil

icon Re: Formula za kamatu18.12.2018. u 00:32 - pre 64 meseci


Ovaj izgleda nije više dostupan, probajte ovaj https://www.kreditni-kalkulator.app/ web kalkulator.
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Formula za kamatu

[ Pregleda: 12530 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.