Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

What`s the catch OpenERP

[es] :: IS i ERP :: What`s the catch OpenERP

[ Pregleda: 2774 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dsmr
Desimir Ćirović
projektant IS,

Član broj: 102208
Poruke: 81
*.static.sbb.rs.

ICQ: 412217225


+1 Profil

icon What`s the catch OpenERP04.01.2012. u 13:46 - pre 149 meseci
Dobio sam neverovatno dobre preporuke za OpenERP i počeo da se zanimam za isti. Nemam iskustvo sa Opensource projektima i ne znam gde je caka sa novcem- Koliko sam razumeo treninzi, obuke, podrške ...
E sad primetio sam da ga razvija velika ekipa (oko 200 zaposlenih) i da imaju dosta partnera i da im je veoma dobra ref. lista. Kada sam instaliroa isti (proširena instalacija) i dodao 10ak bitnih modula primetio sam da je dosta skroman sa opcijama. U odnosu na softver koji trenutno održavam nije ni 0.1% mogućnosti. Tako da mi ništa nije jasno. Ako neko zna vezano za ovu priču voleo bih da mi to razjasni.
Slabo koje drvo sam mogao videti, ali sam poznavao celu šumu koju. Moja lična
apstrakcija izmedju specifikacije i generalizacije.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: What`s the catch OpenERP04.01.2012. u 14:18 - pre 149 meseci
Evo da pokusam. Prvo nisu svih 200 programeri. Ima gomila prodaje, marketinga, administratora itd itd.

Pare zaradjuju preko partnerskih programa, i usluge podrske i odrzavanja koju nisu obavezni.

0.1% softvera koji odrzavas - mora da je mnogo zaheban taj tvoj software :)

OpenERP ima otprilike sve sto nekoj firmi treba. Sa 700 sertifikovanih modula ima i vise nego sto treba.
E sad, mnoge firme imaju neke svoje zahteve i zbog toga softveri znaju da imaju milion nekih dodatnih opcija. Tako i taj tvoj ima svasta nesto sto nije svima potrebno.

OpenERP se ne sekira oko toga, oni rade standardne stvari a sve preko toga rade svi ostali. Tako se kreiraju moduli koju mogu biti javni ili privatni.

Jos jedna stvar, OpenERP radi standardizovano tako da svakome odgovara.

Bilo bi dobro da napises sta to OpenERP nema pa da prodiskutujemo.
 
Odgovor na temu

dsmr
Desimir Ćirović
projektant IS,

Član broj: 102208
Poruke: 81
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 412217225


+1 Profil

icon Re: What`s the catch OpenERP04.01.2012. u 16:03 - pre 149 meseci
Evo iz glave :
komercijalna politika (cenovnik, valutnik,rabatnik), dozovoljen kredit, generisanje odobrenja po prometu, po količinama,ulančavanje dokumenta (generisanje sledbenik dokumentat na osnovu prethodnik dokumenata), praćenje rezervacija, praćenje očekivanih količina, naručivanje po unapred poznatom algoritmu (prudbine kupaca, promet, zalihe, kritične talihe),obračun kala, ekološka taksa, poreska amortizacija os, amortizacija osnovnih sredstava, dnevnik blagajne, poreska prijave (ide osnovice ne ide osnovice, uvozi izvozi oslobeodjena), elktronske (zakonom obavezne) evidencije poreske prijave.Kontrola ispravnosti KPR i poreske prijave, raspored zavisnih troškova, kasa skonto, praćenje robne analitike na više nivoa (npr praćenje po boji i veličine osnovne šifre), praćenje alternativnih količina (100 kg mesa jedno grlo stoke ili 5 profile od 6 m u kg), generisanja trebovanja , generisanje trebovanja po nivoima (preskakanje poluproizvoda po sastavnicama), provera ispravnosti noramtiva, kniga šanka, dnevni promet ugostitelja, obračun cene koštanja u proizvodnji po rasporedu direktinh i inirektnih troškova, izrada zavrsnih racuna ,zatvaraje klasa, dospelo ,nedospelo plaćeno, izvodi otvorenih stavki (Ios), algoritmi zatvaranja računa pri knjiženju izvoda. Automatsko knjiženje izvoda na osnovu elektronskih podataka iz banke,Popisi, generisanje nivelacija, ispravke vrednosti roba. Kontrola zavisnosti dokmenata pri ispravci nabavnih vrednosti pri knjiženju unazad (prodaja bila pre nego što je se stigla uraditi nabavka), interni prenosi, dorade, usluge u doradi, radni nalog servisa. Generisanja jednog dokumeta na osnovu drugog (npr faktura na osnivu kalkulacijepo cenovniku ili marži), štampe etiketa, evidentiranje ambalaže, algoritmi za automatska generisanja ambalaža,Predlozi za kompenzaciju, uporedne specifikacije kupaca i dobavljača, spolja trgovina i njeni obrazci po ugovorima, obračun kursnih razlika, raspored troškova (5ica na 9ku), obračun kamata, gašenje sitnih salda, Razni obrazci ( završni račun), prosto knjigovodstvo, komision ,konsignacije. Avansni računi, automatsko zatvaranje avansnih računa, akcize, obračun kaciza u trgovini. Ajde da ne pominjem specificnosti POS, zarada i KEPU (bolna tačka svih lokalizacija)
Slabo koje drvo sam mogao videti, ali sam poznavao celu šumu koju. Moja lična
apstrakcija izmedju specifikacije i generalizacije.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: What`s the catch OpenERP04.01.2012. u 16:13 - pre 149 meseci
Ako sve ovo mislis da OpenERP nema onda ga nisi ni pogledao. Naravno da ne sve navedeno jer se nije susreo sa svim ovim stvarima (pogotovo balkanskim unikatnostima).

Ni softver na kojem ti radis nije to imao sve odjednom vec se godinama dogradjivao dok nije skupio sve sto su mu klijenti trazili.

POS i KEPU - vec sam rekao da jedan ERP nema potrebu ni da ima ovo. To se uradi sa posebnim POS terminalima koji se integrisu u razne ERP sisteme.

Mogu ja sad tebe da pitam sledece: da li imas podrsku za ebay, ili magento? Da li imas sinhrnoziaciju kalendara? (ne preko MS, vec sync sa bilo kojim), da li imas CRM? Pracenje marketinga? Stampu faktura u zavisnosti od jezika partnera? ...automasko slanje racuna pretplatnicima? itd itd...

Verujem da vecinu imas ali ne bas sve od navedenog.
 
Odgovor na temu

dsmr
Desimir Ćirović
projektant IS,

Član broj: 102208
Poruke: 81
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 412217225


+1 Profil

icon Re: What`s the catch OpenERP04.01.2012. u 16:27 - pre 149 meseci
odlično, znači ima potencijala. Glavno pitanje je koliko vremena treba kod korisnika i koju cenu OPENERP krajni korisnik plaća. Znam da su ovo uopštena pitanja ali mi je odgovor potreban zbog utiska, a ne kalkulacije. Zatim vidim da predlažu neke treninge pa mi treba kalkulacija da li je lakše sve napraviti nanovo (naravno mislim na ozbiljno vreme i izbiljnu ekipu) ili ići na treninge. Onda one pretplate od 169 eur na mesečnom nivo, da li su za krajne korisnike ili partnere. Ono što me najviše muči je da li kupovati gotove komponente (biznis), form i report generaore ili iću u ovom smeru.
Zanimaju me i kako su partneri zadovoljni sa saradnjom sa velikim komercijalnim sistemima (Microsoft, Oracle, sap) posle promene politike (svi) prema partnerima ,ali to su pitanja na koje neću dobiti odgovor.
Slabo koje drvo sam mogao videti, ali sam poznavao celu šumu koju. Moja lična
apstrakcija izmedju specifikacije i generalizacije.
 
Odgovor na temu

dsmr
Desimir Ćirović
projektant IS,

Član broj: 102208
Poruke: 81
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 412217225


+1 Profil

icon Re: What`s the catch OpenERP04.01.2012. u 16:36 - pre 149 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic
Ni softver na kojem ti radis nije to imao sve odjednom vec se godinama dogradjivao dok nije skupio sve sto su mu klijenti trazili.


E ovo je razlog što tražim ozbiljne igrače. Dosta mi je da više razvijam nešto što je već neko zasigurno uradio. Spreman sam da mu to platim kako ‚bi imao što zadovoljnijeg korisnika koji će mi to platiti.
Slabo koje drvo sam mogao videti, ali sam poznavao celu šumu koju. Moja lična
apstrakcija izmedju specifikacije i generalizacije.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: What`s the catch OpenERP04.01.2012. u 17:58 - pre 149 meseci
Citat:
dsmr: odlično, znači ima potencijala. Glavno pitanje je koliko vremena treba kod korisnika i koju cenu OPENERP krajni korisnik plaća. Znam da su ovo uopštena pitanja ali mi je odgovor potreban zbog utiska, a ne kalkulacije. Zatim vidim da predlažu neke treninge pa mi treba kalkulacija da li je lakše sve napraviti nanovo (naravno mislim na ozbiljno vreme i izbiljnu ekipu) ili ići na treninge. Onda one pretplate od 169 eur na mesečnom nivo, da li su za krajne korisnike ili partnere. Ono što me najviše muči je da li kupovati gotove komponente (biznis), form i report generaore ili iću u ovom smeru.


Sto se cene tice, korisnik placa samo implementaciju i eventualno podrsku i odrzavanje. Dakle - placa ono sto mu ti naplatis.
Krajnji korisnik ne mora nista da plati za licencu.

Nije lakse sve napraviti ponovo. Ako nesto nedostaje, napravi se modul. Na taj nacin se prosiruje funkcionalnost sistema. Pisanje svega iz pocetka je apsolutno bespotrebno osim ako se nece ici nekim novim pravcem razvoja.

Treninzi i nisu potrebni. Programeri mogu vrlo lako savladati nacin rada OpenERP-a, a implementatori jos lakse funkcionisanje. Naravno, brze je platiti obuku i na taj nacin nauciti, ali nije neophodno.

Sto se tice odredjenih komercijalnih modula, tu je prica prosta. Ako ti za neki modul treba 160 sati da ga napravis, a tvoj sat te kosta 10E, a sam modul kosta 400-500, naravno da je bolje kupiti ga. Osim ako nemas para naravno.

Citat:
dsmr: E ovo je razlog što tražim ozbiljne igrače. Dosta mi je da više razvijam nešto što je već neko zasigurno uradio. Spreman sam da mu to platim kako ‚bi imao što zadovoljnijeg korisnika koji će mi to platiti.

Svakako si u pravu. Ja sam gledao nekoliko open source erp sistema i najvise mi se svideo openerp. Skontao sam nacin rada u roku od odmah, za sta mi je kod nekih drugih trebalo malo vise vremena. Svideo mi se i njegov modularni pristup a i brzina nije losa.
 
Odgovor na temu

radenko
Ivan Radenkovic
bg

Član broj: 11979
Poruke: 95
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.radenkovich.com


+1 Profil

icon Re: What`s the catch OpenERP06.01.2012. u 17:22 - pre 149 meseci
Citat:
dsmr: Dosta mi je da više razvijam nešto što je već neko zasigurno uradio.


Ovaj komentar prolazi dok god nemas potrebe da koristis bilo sta iznad osnovnih poslovnih procesa (best practice) koji su prihvaceni u svetu.
Prvi problem nasih korisnika je sto uvek misle kako su njihovi procesi bolji od onih u ERP-u (bio on SAP ili neki drugi) i da ih moramo promeniti u osnovi.
Drugi problem je sto cak da imas budzet od vise destina (stotina) miliona dinara za implementaciju ERP-a klase SAP-a, mnogo ces para potrositi na dodatan razvoj kako bi podrzao gomilu domacih budalastina od kojih si i ti neke naveo: poreska amortizacija os, elktronske (zakonom obavezne) evidencije poreske prijave, raspored troškova (5ica na 9ku)... Neke i nisi kao sto je KEPU knjiga...
(vec dugo godina postoji pristupacan domaci program koji podrzava sve sa spiska koji si naveo ako te zanima kontaktiraj me na mail da ne reklamiram ovde)

Inace pogledao sam OpenERP i svidja mi se. Ako imas kljiente koji bi te (finansijski) podrzali u tome drzim ti palceve.
Ivan Radenkovic
www.radenkovich.com
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: What`s the catch OpenERP06.01.2012. u 17:32 - pre 149 meseci
Radenko, imas gomilu domacih software-a koji podrzavaju to sto je kolega naveo.

Postoji mnogo razloga zasto se neko odluci za odredjeno resenje. Na primer, mi smo dobili posao jer su trazili da im se garantuje da mogu i drugi firme da im rade promene i dorade aplikacije. OpenERP mu dodje kao prirodno resenje koje je proslo.
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: What`s the catch OpenERP

[ Pregleda: 2774 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.