Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa serovanjen fajlova u Linux - Windows mrezi!

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Problem sa serovanjen fajlova u Linux - Windows mrezi!

[ Pregleda: 1022 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Admin32
Milan Petrovic

Član broj: 263639
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Problem sa serovanjen fajlova u Linux - Windows mrezi!30.04.2013. u 07:47 - pre 132 meseci

Imam client pod openSUSE 12.2 sa KDE i Dolphin file managerom i server koji sluzi za pristup fajlovima pod Serverom 2008 R2. Nije domenska mreza vec WORKGROUP tip mreze. Da bih pristupio serveru koristio sam Samba client:

smb://a.b.c.d/direkrorijum

I naravno otvara mrezni direktorijum, ali mi na svakih 5 minuta opet trazi da se autorizujem i ne moze da ga zapamti trajno dok se ne izlogujem. Ali, najveci problem je u tome sto ne moze da otvori fajlove iz tog direktorijuma, vec mora da ih kopira na lokalni direktorijum pa da ih onda tek otvori, sto predstavlja veliki problem. Zelim da pustim media fajl cisto da ga pregledam preko mreze i moram da kopiram citav fajl pa tek onda da ga pustim, da otvorim ISO fajl od 9 i po gigabajta ali prvo moram da cekam citav zivot da bi fajl iskopirao, sto mi se stvarno ne isplati. A sta tek kada je mesto na disku u pitanju itd. Mnogo sam pomoci trazio na brojnim forumima, guglao itd ali se nisam nesto ovajdio. Kazu kako smb protokol ima tih problema i da je preporucen NFS protokol.

Ok, otvorim ja Server 2008 i na njemu dodam rolu File Services i u okviru njega Services for Network File System i serujem drajv na serveru preko ovog protokola (Properties > NFS Sraring). Pristupim sada serveru u Linuxu:

nfs://a.b.c.d/direktorijum

I otvori direktorijum sa fajlovima, ali opet isto kao u smb. Ne otvara fajlove na mrezi vec samo lokalno. Nece ni da ucita Thumbnails na slikama i video, nista...

Znaci, opet moram sve fajlove da kopiram na disk da bi ih otvarao.

Da li je sve ovo stvarno stvar protokola ili je to stvar sigurnostnih podesavanja u samom sistemu.

Ako se neko bavio ovim, molio bih da mi objasni ili da mi bar kaze sta je potvrdio.
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Problem sa serovanjen fajlova u Linux - Windows mrezi!01.05.2013. u 09:17 - pre 132 meseci
Ma ovo ti je samo problem KDE-a, odnosno njegovog KIO (KDE input output) podsistema.
Kao što si primetio, umesto da otvori fajl na mestu on ga prvo kopira na privremenu lokalnu lokaciju i radi na toj kopiji.
Isto koristim KDE (samo na fedori,a ne opensuse, ali ista stvar) pa sam nažalost upoznat sa ovim.
Jedino nisam imao taj problem da mi konstantno traži autorizaciju.

Znači to se neće dešavati ako direktno mount-uješ smb share. Za test probaj sledeće:
sudo mkdir /mnt/test
sudo mount -t cifs -o user=mojuser //a.b.c.d/direkrorijum /mnt/test

Ne mora biti /mnt/test direktorijum, to je sam primer, može bilo gde.
Takodje potrebne opcije (-o nesto,nesto...) zavise od podešavanja na serveru, u najjedostavnijem slučaju ne treba ništa.
Za detalje pogledaj man stranicu za mount.cifs (kucaj u terminalu man mount.cifs ili pogledaj na netu)
Kad se mountuje otvori /mnt/test u dolphine (ili bilo čemu) pa vidi kako se ponaša.
Ako ti ovo radi posao (a trebalo bi), onda samo preostaje da trajno namestiš share u /etc/fstab.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Problem sa serovanjen fajlova u Linux - Windows mrezi!

[ Pregleda: 1022 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.