Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Molim pomoc oko ERP sistema! Par pitanja?

[es] :: IS i ERP :: Molim pomoc oko ERP sistema! Par pitanja?

[ Pregleda: 5170 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lešak
Tehnolog
L i m _ _ doo

Član broj: 321041
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Molim pomoc oko ERP sistema! Par pitanja?03.02.2014. u 21:36 - pre 123 meseci
Pratim forum vec duze vrijeme i konacno sam odlucio da se registrurjem i postavi i ja par pitanja.

Trenutno radim kao tehnolog, odnosno projektant u jednom manjem preduzeću koje se bavi obradom lima, custom proizvodi, orjentisanost na izvoz. Imamo u planu uvoditi ERP sistem ili nesto slicno (mozda napravimo samo i MRP), ideja je tek u zacetku zato sam i dosao ovdje da trazim par savjeta.

Najprije da pojasnim, radi se o preduzeću sa oko 50-ak zaposlenih, rade se kabine za industrijsku zvucnu izolaciju, tako da nema serijske proizvodnje svaki projekat je za sebe.
Postoje standardne vrste elemenata i materijala koji se koriste ali su velicine prilagodljive. U izradi projekata koristimo AutoCAD i SolidWorks. Izmedju ostalog (ravnalica, presa, hidraulicne makaze, kranovi za konstrukciju itd.) imamo i CNC masinu, kao i programera za nju. Projektni tim se sastoji od 5 projektanata sa aspiracijama ka sirenju za 2-3 radna mjesta u skladu sa sirenjem obima posla. Kao sto sam rekao prvenstveno smo izvozno orjentisani (a i materijal se cesto uvozi), tako da je i logistika bitan dio, ali radimo i za domace trziste.

Za sada su procedure i vodjenje knjiga i poslovanja na dosta niskom nivou poslovnosti, te sa ovakvim nacinom ne postoji mogucnost za sirenje poslovanja, stoga bih vas zamolio da mi date neke smjernice na koje stvari da se obrati paznja pri izboru ERP-a, koji bi moduli za pocetak bili najpotrebniji i sl. sve sto vam pane na pamet, a da je od pomoci oko ove teme.

E sad, imam jos jedno pitanje. Da li bi bilo moguce uz pomoc Accessa i Excela napraviti neku verziju jednostavnijeg ERP-a (MRP-a) koja bi zadovoljila nase potrebe? Ako da, bilo bi fino ako imate i neki link ka nekom tutorijalu ili literaturi. Evo nesto slicno sto sam ja nasao http://www.youtube.com/watch?v=AwLtZ2jlBh4


Zavrsavam studij Poslovne informatike tako da sam upoznat sa Bazama, SQL-om i Upravljackim sistemima i sl. ali tesko vas to moze pripremiti za stvarnu situaciju preduzecu.

Unaprijed hvala za svaku pomoc i smijernicu!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Molim pomoc oko ERP sistema! Par pitanja?04.02.2014. u 08:13 - pre 123 meseci
Vidi ovako:

Poslovni tok:

dobavljači - nabavka materijala - plaćanje - magacin materijala - proizvodnja - magacin gotovih proizvoda - prodaja - naplata - kupci
--------------------------- svaki korak je obuhvaćen knjiženjem u knjigovodstvu -----------------------------------------------------------


E sad, gde u tvojoj kompaniji najviše "škripi" ? Koji proces bi trebalo informatički podržati ? Koje evidencije treba du budu jasne i pregledne i dnevno ažurne da bi se kompanijski biznis unapredio ?


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lešak
Tehnolog
L i m _ _ doo

Član broj: 321041
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Re: Molim pomoc oko ERP sistema! Par pitanja?04.02.2014. u 17:42 - pre 123 meseci
Hah škripi na sve strane, salim se naravno. Informaticki bi trebalo podrzati i objediniti, po mom misljenju, vodjenje zaliha materijala(posto zaliha gotovih proizvoda nemamo, kao sto sam naveo ranije svaki projekat je za sebe i cim se zavrsi isporucuje se kupcu, ukoliko je neki masivan projekt isporucuje se sukcesivno) i uskladjivanje i pracenje projektnog tima i toka proizvodnje odnosno dospjelosti odeđenog projekta. A sve to predstavljeno kroz realno pracenje troskova.

Sada je sve to na poprilicno primitivnom nivou, takoreći od ruke do ruke i od usta do usta.

Sistem bi nam bio potreban jer smatramo da bi se daleko lakse planirali projekti, da bi se efikasnije i ekonomicnije izvrsavali, kao i da bi se lakse postovali rokovi. Takodje bi se lakse izvrsila i podjela rada.

Specificnost je da nema jedinstvenog proizvoda, te me stoga interesuje na koje aspekte ERP-a obratiti paznju u takvom slucaju?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Molim pomoc oko ERP sistema! Par pitanja?04.02.2014. u 17:52 - pre 123 meseci
Citat:
Lešak ...Specificnost je da nema jedinstvenog proizvoda, te me stoga interesuje na koje aspekte ERP-a obratiti paznju u takvom slucaju? ..

Obratite paznju na to, kako je resena proizvodnja po narudzbini, t.j. RADNI NALOG, SASTAVNICA proizvoda, operacije, RADNI sati masina i radnika i trebovanje materijala.

Znaci modul za PROIZVODNJU.
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: Molim pomoc oko ERP sistema! Par pitanja?

[ Pregleda: 5170 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.