Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???

[es] :: Javascript i AJAX :: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???

[ Pregleda: 4212 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

casperns2
Full Stack Java Web Developer
Novi Sad

Član broj: 288154
Poruke: 227
*.dynamic.sbb.rs.



+45 Profil

icon WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???30.07.2014. u 20:57 - pre 118 meseci
Pozdrav, skoro sam presao sa jave na web programiranje i moram podeliti sa vama moje misljenje.

U javi konkretno koju sam ucio imao sam poprilicno jasna pravila sta se na koji nacin radi, moglo se na vise nacina ali u svakoj literaturi je pisalo kako sta treba dafinisati ili koje metode pozivati a naravno moglo se i na desetine drugih sporednih,sopstvenih nacina i metoda nesto uraditi ali znalo se kada koja kolekcija je najbolje da se upotrebi za koju situaciju, na koji nacin zapisivati koju vrstu podataka, kako raditi sa bazom, na koji nacin pronaci neki objekat ...

Kod web programiranja imam osecaj da je dzungla , prosao sam html , css , JavaScript, JQuery - Ajax , Servlete, JSP , rad sa bazom ... ucim sve to i sa pisanjem koda nemam problem, negde zapne ali na kraju skoro sve sto pozelim napisem . Veci problem predstavlja kada sta upotrebiti.

Za pocetak HTML i CSS , tu kada nesto napises komplikovanije za jedan browser-u molis boga da ce i u drugom da bude tako.

Onda dolaze dinamicki web sajtovi, imamo klijenta i server i na koji nacin vrsiti komunikaciju .... ko programira duze verovatno zna osnovna pravila kako sta uraditi na ispravni nacin ali neko ko pocinje sa web programiranjem ima mnogo opcija koje se spominju . Moze da bude html stranica koja ce preko json-a komunicirati sa servletima, moze da bude html kod preko JSP , mozemo u servletu napisati stranicu , mozemo preko <form> iz html-a slati podatke , pa onda u samim servletima da li koristiti sesije ako imamo bazu, da li koristiti ServletContext uopste posto nema svrhu ako imamo bazu... ???

Vremenom ce sigurno sve biti mnogo jasnije ali ne mogu da se otmem utisku je mnogo toga nedefinisano gde i pomocu cega pisati neki deo koda i sta radi u kom browser-u. Meni je Json najlogicni izbor za svaku komunikaciju izmedju html-a i servleta ako se samo deo stranice azurira , sesija za pracenje korisnika , baza podataka za sve podatke i cuvanje .... i onda kada naidje neki problem odem na internet po forumima da trazim resenje i onda pocnu da se spominju JSP , ServletContext , html kodovi u servletima ... naravno da se moraju znati jer ce mo se sigurno susretati sa takvim kodom i ja sam ih naucio ali ne vidim neku svrhu njihove upotrebe ili jos nisam dosao do tog dela...

Inace , svaki dan se i sami susrecemo da neke stranice ne izgledaju isto na svakom browser-u , jedan podrzava jedan nacin drugi neki drugi, sada sam se setio da trenutno i na poslu imamo par web sajtova koji su nam kao aplikacije i rade samo na odredjenim browser-ima a sajtovi su od velikih evropskih kompanija....

A i kao da se sve te kompanije .. Google, mozila, opera i svi ostali browseri inate jedni drugima...

 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
185.13.9.*



+395 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???30.07.2014. u 21:16 - pre 118 meseci
Citat:

Za pocetak HTML i CSS , tu kada nesto napises komplikovanije za jedan browser-u molis boga da ce i u drugom da bude tako.

Dobrodosao u HTML5 "standard"
Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???30.07.2014. u 21:33 - pre 118 meseci
@casperns2

Ma uživaj čoveče, šta ti je? :) Pa ti nisi svestan koliko je sada stanje u web programiranju lepo.
Zamisli samo da dobar deo populacije koristi i dalje Internet Explorer 5.5 ili IE 6...
Te neke sitnice koje si primetio povodom inaćenja, pa to je ništa.. :) Pesma! Ali najozbiljnije.

Sada, sve što praviš, gledaš da radi u Firefoxu, Chrome/chromiumu, Operi.
Ako radi u ff-u kako treba, radiće i u IE 10 i u IE11. (IE11 == Gecko, firefox)
about:networking
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+267 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???31.07.2014. u 09:01 - pre 118 meseci
Kao sto kolega rece - Ma uzivaj covece, jos ne vidis sta te tek ceka ....

Osnovni savet: zaboravi desktop - misli samo na telefone i tablete! To podrazumeva mnogo memorije i potentne procesore. Transfer podataka nije problem. Pogledaj koliko podataka Yahoo ili Google drze kod klijenata. Kolicinu prenetih kilobajta vise niko ne meri. Mnogo toga se ucita unapred cisto preventive radi - uglavnom ti nece trebati...

Ali .... u zasedi ce te sacekati: geolociranje, akcelerometri, debilne kamerice, pipajuci ekrani, jos debilniji korisnici sa debelim prstima! A sve krsteno radi ili u nejtivu ili sa nekim hibridom. I jedno i drugo trazi mnoooogo znanja i iskustva.

Mada, i korisnici su mnogo produktivniji u nejtiv okruzenju - pripiti polumrak bucnog kafica.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???31.07.2014. u 09:32 - pre 118 meseci
Citat:
plus_minus: (IE11 == Gecko, firefox)

A? :)
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???31.07.2014. u 10:44 - pre 118 meseci
^^

Dobro sam napisao. :) Ništa nemoj da te čudi.

Upali IE11 i ... ne znam kako u .net ide to, ali u php:

Code (php):


echo $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'];

 


I dobiješ identifikaciju pretraživača.

Don't call me IE

Citat:

Conclusion

It looks like Internet Explorer 11 could be the best Internet Explorer yet by a long shot. By finally removing the evidence of past mistakes, Microsoft is ready to take a place amongst the standards-based browsers of today. Removing old features and adjusting the user-agent string to not be identified as Internet Explorer is a rather unique move to ensure that all sites that work today continue to work. If web applications are using feature detection instead of browser sniffing, then the code should just work with Internet Explorer 11. For servers that are sniffing the user-agent, users should still get a fully functional site because of Internet Explorer 11′s excellent standards support.


Jednom rečju, IE je konačno - kleknuo.
about:networking
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???31.07.2014. u 10:54 - pre 118 meseci
Heh, to sto se IE predstavlja kao gecko (ne da JE gecko nego da je KAO gecko) ne znaci da jeste. I dlaje koriste Trident engine.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???31.07.2014. u 11:13 - pre 118 meseci
Trident 7 je definitivno baziran na Gecko-u, što se i vidi kada uporediš sajtove. Ne moraš gomilu sajtova, samo one zadnje koje si pravio. Naravno da tu ima nekih izmena i prerada za Trident izdanje, recimo silverlight kompatibilnost, itd. Međutim, kada obratiš pažnju na css level3 efekte, Chrome i Opera renderuju onako kako su i do sad. IE11 odjednom renderuje identično kao i ff. Ono što ja prvo primećujem i gledam to je rendering fonta. Sva komplet css3 podrška koja postoji u FF-u, ista takva postoji i u IE. Možda IE dev tim kaska sa podrškom za novijim sitnicama koje se polako upumpavaju u novije verzije ff-a, jer šta ja znam, slabije ažuriraju kroz hotfix-ove itd, ali ..... poenta priče je da su css front-end horori iza nas. I to je ono najlepše i najbitnije. IE dev tim je rešio da se pridruži grupi normalnih pretraživača. Dakle, uskoro će da važi pravilo, da onaj ko bude 5rao i pljuvao kako mu u IE nešto ne radi, a 'vamo radi, ustvari sam ne zna da radi.
about:networking
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???31.07.2014. u 13:07 - pre 118 meseci
Ne sporim da radi slicnije Gecko-u. Ma, neka bude i identicno. Poenta je da nije Gecko kao sto bi se dalo zakljuciti iz one poruke.
Inace, bas ja i ne radim puno sajtova, vise radim na vecim internim aplikacijama koje neretko bivaju IE-only (cak i IE6 only) :)
Doduse, poslednjih pola godine se malo odmorih od web-a.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???31.07.2014. u 13:53 - pre 118 meseci
Citat:
Ma, neka bude i identicno.


I ja kažem. Neka bude. Ne mora, al' neka bude! :D

Da, nije Gecko, već je like Gecko. Ali, nije više ni MSIE ili Trident only. I definitivno prepisan od najboljeg.
Sad je nešto što smo svi hteli da bude - pismen i sposoban. Standardizovan. Ne štrči više.
To je mene mnogo obradovalo.

Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Trident/7.0; rv 11.0) like Gecko
about:networking
 
Odgovor na temu

Nemanja_666
Nemanja Tatic
Gradiska

Član broj: 116292
Poruke: 221
*.teol.net.



+19 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???31.07.2014. u 20:13 - pre 118 meseci
Zalost je jedino kad radi samo kako treba u IE-u.



[Ovu poruku je menjao Nemanja_666 dana 31.07.2014. u 21:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

iglig
Igor Iglič
Beograd, Srbija

Član broj: 300685
Poruke: 80



+16 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???01.08.2014. u 03:10 - pre 118 meseci
Bump za temu!

Pošto se i sam bavim ovom problematikom poslednjih godinu dana a nisam našao konkretan odgovor voleo bih da iskusniji programeri napišu svoja zapažanja kako danas pristupaju rešavanju ovih problema i koji način rada će preovladati u skorijoj budućnosti. Konkretno bih pitanje autora ove teme suzio na to koji je najbolji način kreiranja stranice i potonje komunikacije sa klijentom, uopšteno, a opet uzevši u obzir rastući trend migracije saobraćaja sa native aplikacija pisanih za mobilne platforme.

Moje skromno mišljenje je da su se developeri većine spomenutih tehnologija trudili da njihov proizvod bude "full featured" iako za tim često nije bilo preke potrebe kako zbog već postojećih kvalitetnijih rešenja, tako i zbog zalaženja u teritoriju gde često nisu imali šta da traže, odnosno izbacivali su poluproizvode. Prvi primer je Java, o kojoj se diskutovalo u skorijoj temi. Ona priča "runs anywhere" je možda mogla da prođe pre 5 godina ali je sada zaboravljena kada je klijent u pitanju. To što par procenta klijenata mora da je vozi u lokalu zbog sigurnosnih rešenja pada u vodu kada se vidi da svi moderni pretraživači upozoravaju korisnika da je Java potencijalna opasnost i kada je po defaultu isključuju. Javu ME neću ni da spominjem i sada dolazimo do Jave EE koja je pored Androida jedini razlog zašto bi neko danas želeo da izdvoji dosta vremena za učenje ovog proširenog jezika.

Istina je da je moguće kreirati ili prepraviti html na mnogo načina ali ima par koje ne bih preporučio za dublje razmatranje osim ako se ne juri odgovarajući Oracle sertifikat. Servlet nema šta da radi oko kreiranja strane, eventualno može generisati deo koji bi se uključio u postojeć JSP ali to daleko odstupa od MVC patterna i daleko je skuplje u procesorskom vremenu. Servlet bi trebalo da bude C, odnosno controller jer dizajner ili front end developer ne mora da zna kako da čita i menja java kod, za najsitniju izmenu servleta container mora da se resetuje tako da brza izmena html elemenata pada u vodu. Dakle html (View) mora biti odvojen od logike kako bi postojala veća sloboda u razvijanju i održavanju. Jedno od rešenja jeste da statički delovi stranice budu plain html i da se includuju u JSP zajedno sa dinamičkim sadržajem i to sve radi ali deluje tromo pa se sve manje koristi, odnosno sajt se dizajnira tako da se što više koraka uradi korišćenjem AJAX-a i time uštedi što više zahteva namenjenih containeru kako bi sveukupne performanse bile zadovoljavajuće. Jedan od razloga zašto je potrebno poznavati barem JSP način upravljanja sadržajem jeste što još uvek, pogotovo u firmama koje se bave osetljivim aktivnostima postoji veliki broj klijenata sa onemogućenim Javascriptom tako da je potrebno napraviti duplo rešenje, jedno modernije i dinamičnije i drugo kom svaki klijent može da pristupi. Još jedan od faktora koji bi trebalo uzeti u obzir jeste šta ako se ukaže potreba za prelaskom na novu tehnologiju, nije li lakše preći na php ako je 80% sadržaja u html-u, css-u, javascipt modulima i ostatak u procedurama baze podataka? Za kraj bih rekao da mi niko nije na vreme rekao da Java ne može da trči svuda, ne može na sajtu čiji mesečni račun košta <30€ a veliki je broj firmi u Srbiji sa tim zahtevom. Da bi Java server radio potrebno je dati barem 50 mesečno za neki iole kršten VPS, da ne pričamo o dedicated mogućnosti, pa adminom... Izbor isključivo Jave te ograničava u ovakvoj klimi te ukoliko nisi odlučan da se proguraš među veću klijentelu nemoj da trošiš dragoceno vreme na usavršavanje tehnologija koje nećeš koristiti, poput Swinga.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???01.08.2014. u 08:57 - pre 118 meseci
Citat:
iglig:
Konkretno bih pitanje autora ove teme suzio na to koji je najbolji način kreiranja stranice i potonje komunikacije sa klijentom, uopšteno, a opet uzevši u obzir rastući trend migracije saobraćaja sa native aplikacija pisanih za mobilne platforme.

Najbolji nacin je onaj koji najbolje odgovara zahtevima projekta.
 
Odgovor na temu

[es] :: Javascript i AJAX :: WEB Programiranje - nedefinisana pravila igre ???

[ Pregleda: 4212 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.