Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konverzija desktop aplikacije za web

[es] :: .NET :: .NET Desktop razvoj :: Konverzija desktop aplikacije za web

[ Pregleda: 3806 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 735
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 18:39 - pre 112 meseci
Imam nekoliko relativno ozbiljnih aplikacija radjenih u VB.NET (baza: MS SQL Server).

Sada \elim da ih polako portujem na web. Radi se uglavnom o raznim bazama podataka. Najveci deo obrade (podataka) je na serveru (stored procedures), a deo programske logike na desktop delu (interfejs, ponasanje u raznim situacijama itd).

Koju tehnologiju/tehnologije/[programske jezike biste preporucili za ovu "misiju"? Nije mi problem da od nule pocnem da ucim nesto novo. Međutim, vrlo mi je bitno da web aplikacija uradi sve ili gotovo sve što i desktop aplikacija (dakle, izveštaji, izvoz istih u PDF ili na mail, štampa na regularnim i POS štampačima itd). Sve mora da radi nezavisno od operativnog sistema klijenta, i poželjno na što većem broju browsera, a bez da klijent mora da isključuje sisteme sigurnosti browsera ili operativnog sistema.

Dakle, koji je vaš predlog/savet?
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
185.13.9.*



+395 Profil

icon Re: Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 18:49 - pre 112 meseci
VB.NET kod trci i na serveru (takozvani ASP.NET) osim dela koji se odnosi na desktop interfejs (windows forme kontrole ) itd..
Tako da mozes da iskoristis dobar deo koda sve zavisi koliko je raslojen (biznis logika i data layer)
Sto se tice izvestaja na raspolaganju su ti Reporting services on je i deo instalacije sql servera od 2005 ili 2008 verzije...
Exportuje u skoro sve formate (Excel, word, pdf, Png) itd a mozes da probas i sa Crystal reportom.


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 735
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 18:57 - pre 112 meseci
Hm, to stoji, ali ovo bi trebalo da "trči" i internet i intranet... tj. u okruženjima gde ne mogu mnogo da biram (softverske) komponente servera (tipa da li je IIS, Apache ili nesto deseto).
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
185.13.9.*



+395 Profil

icon Re: Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 19:51 - pre 112 meseci
Pitanje je glasilo konverzija desktop u web aplikaciju sa akcentom na nezavisnost klijenta (browser-a) sto i u ovoj postavci i imas.
Ne znam kako mislis da prebacis nesto na server a da pojma nemas sta ces na njemu imati (OS, web server, baza) ?
Mozes napraviti komponente na serveru da se nezavisne od baze (Oracle, MSSQL, MySql) koriscenjem npr. entity framework ili starije ado.net konektore ali mislim da ces tu stored procedure baciti u kantu, plus ako ubacis u jednacinu da ti je web server nepoznata tesko ces tu plivati.
Mislim da na Apachu koji je besplatan koji bi instalirao na serveru kao requirements, moze da trci .NET kod ali kako to u realnosti (produkciji) radi ne bih znao da ti kazem .

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 735
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 19:53 - pre 112 meseci
Thanks.

 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 19:54 - pre 112 meseci
Intranet/Internet se podesava na nivou mreze i servera. Server bi trebalo da bude win 2008 ili 2012 server.
Na njima vec postoji mogcnost da se digne IIS 7.5 ili 8.
Projekat mozete bazirati na poslednjem ASP.NET 4.5 framework-u(postoji u 2012, za 2008 se jednostavno instalira).
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 735
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 20:46 - pre 112 meseci
Mozda nisam bio dovoljno jasan.

Recimo, klijent ima *nix server, neće zbog moje aplikacije ili aplikacija da menja to, verujem... Na to sam mislio kada sam govorio o univerzalnosti. Dakle, nešto što može da radi i pod WIndows-baziranim serverom, i pod Linux-baziranim. Na primer, na Windowsu može da se potera MySQL kao i na Linux serveru dok će, osim ako jako ne grešim, MS SQL da ide samo na Windows. Jasno mi je da bi onda dosta posla moralo od nule da se odradi, ali barem algoritmi ostaju isti ili vrlo slični.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
185.13.9.*



+395 Profil

icon Re: Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 21:08 - pre 112 meseci
Pa onda je najbolja varijanta *nix , php/apache, mysql ali onda kreces od nule plus sto nisam siguran za dostupnost alata za izvestaje na ovoj konfiguraciji.
Vidi da li ti je to isplatljivija varijanta da radis od brzeg prelaska na win platforme
i eventualnog dogovora sa *nix klijentom da se "otvori" za jednu win virtualnu masinu na istom serveru uz neku kompenzaciju ili popust na tvoj softver, ako vec ne moze na dedicated :) Nije to danas valjda toliki bauk.

Druga stvar, otkud znas koji procenat klijenata ce zapeti bas na *nix-u i ni makac dalje, pa da zbog njih pises sve od nule i trosis ogromno vreme i novac ?



Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 21:55 - pre 112 meseci
OK, u stvari zelis da predjes na web i ujedno proširiš klijentelu. Uradi neku cost-benefit analizu, takodje ispitaj klijente.

Za win i lindzu, moze mysql i neki java web server(tomacat, jetty...im ih brdo), tj radio bi tranziciju na java okruzenje.
Tamo je provereno resenje za reporting JasperReports.

Opet sa druge strane mozes da promenis business plan, pa da migriras na cloud(ako nisu osetljivi podaci za client-e), pa da naplacujes rentu tvoje web aplikacije.
U tom slucaju radis u bilo kojoj tehnologiji, koja ti odgovara(opet mozes da razmatras ASP.NET).
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 735
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Konverzija desktop aplikacije za web16.12.2014. u 22:00 - pre 112 meseci
Znaci, ASP.NET... ok, ima smisla.
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: .NET Desktop razvoj :: Konverzija desktop aplikacije za web

[ Pregleda: 3806 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.