Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)

[es] :: Linux :: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 69764 | Odgovora: 245 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)07.08.2015. u 22:29 - pre 105 meseci
Revoltiran pravcem kojim ide MS sa Windowsom 10, odlučih da se malo igram sa Linuxom na svom laptopu...

U pitanju je Acer Aspire One D255E, 2GB RAMa i zbog toga sam odlučio da stavim neku lakšu distribuciju, pa sam stavio Xubuntu.

Impresionirao sam samog sebe, jer sam uspeo da podignem Pale Moon browser, RealVNC Server i Viewer, OpenVPN i sada mi je instalirano sve što treba za tehničku podršku računara koje održavam, ali imam (za sada) jedan problem koji me ubi...



Kako, o kako da namestim da mi txt aligment ne bude retardirano po levoj margini, već centrirano?

Biće još pitanja i utisaka naravno, uskoro...
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)07.08.2015. u 23:04 - pre 105 meseci
Ovo mi je bilo čudno, pa sam morao da proverim, i stvarno je zavučeno...

http://docs.xfce.org/xfce/xfdesktop/advanced

pa te odvede na xconf

http://docs.xfce.org/xfce/xfconf/start

i na kraju

http://git.xfce.org/xfce/xfdesktop/tree/doc/README.xfconf

pri dnu ima desktop icons, center text.

E, da li radi nemam pojma, nemam xfce :-)))

Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

bp21000
Bogoljub Popovic
Novi Sad

Član broj: 15187
Poruke: 207
*.dynamic.sbb.rs.



+16 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)07.08.2015. u 23:13 - pre 105 meseci
Izvinite zbog oftopica, ali ne mogu da izdržim.

Bachi na Linuxu?!? Kad se sad nisam šlogirao, živeću 150 godina...

Ja koristio Linux od 2003 - 2012. Potom sam u decembru 2012. morao zbog potrebe posla da pređem na legalan windows. I sad ja koristim Windows 10, a moj bachi Xubuntu. Što bi rek'o Aksentije Topalović - sunce ti j... žarko :D

Bachi, drugar, vidimo se na nekim drugim net sastajalištima. A sad je vreme da završim offtopic i spremim još ponešto za mesto poznato kao EUC.

Uzdravlje!

P.S. Da se vratim na temu. Očigledno da i drugi imaju problem sličan tvome:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2242212
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)07.08.2015. u 23:50 - pre 105 meseci
@tuxserbia,

Probaću sutra, pa javljam, raspadam se više. Ne mogu da verujem da su ga toliko zavukli i ko je bio na droZama kada je odlučio da ide left aligment? :D

@BP,

Korstim i ja Windows za posao, ali ajde malo da upoznam i drugu stranu. :D

... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 00:18 - pre 105 meseci
Blah, dodao sam u /home/bachi/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-desktop.xml

Sledeću liniju:

<property name="center-text" type="bool" value="true"/>

I ništa. :(

Onda probao

<property name="center-text" type="emtpy"/>

I ništa. :(
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 00:35 - pre 105 meseci
Znam ja resenje; format c: i install neki normalan i kompletan OS, win7, recimo. Cemu komplikovati zivot sa tim polu OS-evima. Win podrzava 99% HW-a, napisano na milione programa-a, podrska drajveri za sav moguc HW...Sa par klika misem podesis i sve fecera, a ovde treba da znas oko njega, gotovo kao i onaj ko ga je napisao da bi podesio nesto sto bi trebalo da ti uzme par sekundi :)

Danima ces da se patis i na kraju ces da mu metnes win :)
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 00:35 - pre 105 meseci
Evo, i ja sad gledam nešto, imaju dva editora za te skrivene postavke

http://docs.xfce.org/xfce/xfconf/xfconf-query

http://docs.xfce.org/xfce/xfce4-settings/editor

Ovaj prvi mi se čini bolji, možeš da izlistaš sve kanale, samo sa -l, a ako zadaš prvo -c pa ime kanala onda samo njegove vrednosti. A pri dnu imaš -T, da promeniš ovu tvoju "bool" vrednost, pretpostavljam da pruhvata true-false i/ili 1/0
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 00:56 - pre 105 meseci
@gilopile

Stvarno nisi u pravu za ova podešavanja. Generalno Win, a OSX da ne pričamo je mnogo utegnutiji i sve fercera sve dok kao Muja naraniš svinje i ne diraš ništa. A, kad poželiš da promeniš nešto što je tebi nelogično? E, ne može, mora ovo-ono. Evo, prost primer, promeni ti da se tekst ispod ikona (icons caption) poravna po desnoj ivici? Ne da ne može, nego ni registry ne pomaže, a ne dva-tri klika.

PS
Da se razumemo, koristim ja sve što mi padne pod ruku, nisam grozešljiv. A ovde i nemam ikone, čist Debilian, čist Openbox. A na kakvom kompjuteru ga teram, "sramota" me da kažem. Samo će da kažem da je bachi-jev laptop aždaja za ovo moje. :-)
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 01:19 - pre 105 meseci
Dosta za danas/jutros, odoh da spavam. :D

Ono što mi se ne sviđa jeste da ako slučajno (tj. namerno) PRVI put pokreneš sveže instaliran program sa sudo, on nabije root za ownera i posle ne možeš da ga pokreneš kao običan user. :(

Skype je recimo bio pokrenut kao običan user i čučao u pozadini, a onda sam u terminalu pokrenu sudo skype i posle toga sam mogao da se oprostim sa Skypeom.

Ne postoji (ili ja ne znam) normalan GUI način da preuzmeš vlasništvo nad fajlovima, mora kobaja...

Kako me mrzi da klopam kobaje u 2 ujutru, deinstaliram pale moon i skype, startujem file manager kao root i pobrišem sve foldere vezano za to i instaliram ponovo, ali ovoga puta ne pokrenem kao root...

Edit: Probao sam i sa onim editorom i ništa. :(

Nema veze...

@Gilopile, ovo mi je namenski laptop, a kako sam sve što mi treba uspeo da nabudžim u Xubuntu, za sada ostaje, ionako taj laptop palim svake prestupne.

Sutra ide avantura instalacija 3g modema. :D

[Ovu poruku je menjao bachi dana 08.08.2015. u 02:35 GMT+1]
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 08:28 - pre 105 meseci
Citat:
gilopile: Danima ces da se patis i na kraju ces da mu metnes win :)
Ovo će svakako da se desi jer bači nema dovoljno volje da ovo izgura. A i izabrao je neke varijante linuxa kod kojih mora više da se kucka.
Ajde sad ću da nabacim xubuntu da probam ovo, mada sam odavno odustao od ovakvih verzija linuxa. :)

Nije mi se do sada desilo da mi root preuzme neki program, mada se ne sećam da sam nešto tek tako odmah pokrenuo kao root. Posle ću i to da probam, instaliraću pale moon i pokrenuti kao root pa da vidim kako će dalje.

Gde odmah 3G modem, tu moraš verovatno da tražiš uputstva jer proizvođači uglavnom ne planiraju linux i onda bude komplikacije. Sreća da više nema winmodema, garant bi prvo na to krenuo. ;)
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 09:00 - pre 105 meseci
Ma slaba mi maKina za neku jaču distribuciju i zahtevnije grafičko okruženje. Simpa mi ovaj xfce, malo žnaru, ali žnaru je c00l. :D

Sve sam podesio što meni treba da radim na tom laptopu.

E danas još da nabudžim taj 3G modem, pošto je Alcatel x080 ili kako već, dakle - stariji, valjda neće biti problema. Ako je BSD (pfsense) uspeo da ga pokrene sa tadašnjim bajatim kernelom, valjda će i ovaj noviji kernel.

Posle eventualno ide neka ideja da kada već čuči kod kuće, da bude home centar umesto mog desktop računara (ubiše ovi na vlasti sa cenom struje, ni leti mi ne ide ispod 4k), dakle, da piče torrenti preko njega, što nije problem, tu je transmission, možda stavim qbit, da bude file server (nabudžiću tu sambu nekako) i da mogu sa LG SmartTVa da gledam filmove sa njega (ovo koliko vidim će biti teže).

Gde zaglavim - kukam.

A evo copy / paste poruke moje prvobitne avanture. :D

Citat:
Šta će mi ntp server za tačno vreme? Mogu da dignem ntp klijent ako hoću da mi se sinhronizuje vreme.

Meni je Linux u desktop varijanti neverovatan smor i zahteva gomilu neprospavanih noći da bi dobio ono što u windowsu dobiješ podrazumevano...

Ovo njesra Win X me nateralo da stavim neki Lubuntu da se igram i ono su noćne more...

Prvo, onaj sudo mudo smara da svaki put kucam lozinku (da, i kod Windowsa UAC smara, ali može bre da se isključi) to nisam našao kako da isključim iz guia (ne sumnjam da postoji neka mega giga kobaja ili neko rekompajliranje kernela), makad da ima mogućnost da sačuva tu lozinku makar na jedan dan da me spasi muka. grin emoticon

Drugo, realvnc sam proveo dva sata pokušavajući da ga nateram da se startuje kao servis. I onda sam provalio da installer ne može da kreira neki folder, pa sam morao sam da ga kreiram naravno sa sudo mudom i tek onda sam uspeo.

Instalacija vmware toolsa noćna mora, Pale Moon browser, noćna mora...

Ali ajde, sve to ja nekako namestim i kao mi radi, kad ono, hoću da stavim LibreOffice...

Ajde to je prošlo lagano iz Ubuntu software cenra, ali eto, kada pristupim windows shareu, LibreOffice NEĆE da otvori fajlove direktno, već moram da prekopiram na lokalni drajv i onda otvara... WTF?!?!? Ok, to nije Linuxov bug per se, ali googlam i čitam da Open/Libre office ima taj bug od 2009. godine!!! Ej, ŠEST godina postoji taj bug i niko da ga reši?

A OpenOffice je prvo što prosečan kancelarijski miš očekuje da mu radi normalno, a to ne radi...

I šta je rešenje?

Rešenje je da mountujem smb share u Linuxu... Tražim googlam, blejim po synapticu, NEMA BRE GUI, dakle nema mogućnost da iz dva klika mountujem smb share, kao što u Windowsu mogu desnik klik i mount network drive...

Ne može ni iz CLI, nego moram da otvaram neki etc/fstab (naravno, sa sudo mudo nekim editorom) i da tu dodam kobaju od linije...

Dodam ja to, restartujem linux, ništa se ne dešava... Ajde googlam i to, kaže, mora mount -a ali kao sudo mudo naravno...

Mountujem ja to i sav srećan dobio sam mountovan smb share, pokrećem neki .doc fajl, OTVARA, ja piškim od sreće, kad ono - trt Milojka, fajl je read only... Jer bože moj, sudo mudo je mount -a odradio kao root, a ja nisam root, ja sam the boranija i za mene je taj mount point read only!!!

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!! Ovo malo kose što mi je ostalo počinje da opada, sve nokte sam pogrickao, opet googlam, nađem neku još veću kobaju sa rw i da se naznači chmod (btw, ntfs permissions je tata za linux persmissions), ali naravno to ne radi...

Dižem ruke i odlazim sinoć da spavam u 1:30.

Je*o mi pas mater što sam to uopšte radio...

E da, samo da dodam i ovo... Dakle, fstab je txt fajl i kada kucate kobaju za mount point, morate da kucate username i password koji ostaju u tom fajlu.

Svako ko ima nalog na tom sistemu može da vidi taj password...

"Genijalno" rešenje jeste da snimiš username i password u fajl koji će da bude u tvom folderu i da staviš dozvolu da ga samo ti vidiš i onda da u fstab kobaji koristiš taj fajl... Čizs Krajst! grin emoticon


... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 10:03 - pre 105 meseci
Bachi, pravo rešenje uvek dođe onda kad je neko već par puta dobro uprljao ruke..

Skajp i root only.. M-m. Neće moći. Nešto drugo te tu zezeči samo tako.

Lozinka i root. Da. Postoji rešenje. Postoji rešenje koje će te rešiti muka, lako se primenjuje.

Ako te sudo + pass sluša, onda ne moraš da se dodaješ u sudo grupu..

Samo se lepo dodaj kao korisnik koji neće morati da kuca lozinku svaki put.

Otvori /etc/sudoers fajl, sa root privilegijama i nađi gde piše sledeće..

Code:

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL


Dodaj još jednu liniju odmah ispod [%sudo ALL ... ] da izgleda ovako (korisničko ime ti je bachi, zameni sa pravim, naravno):

Code:

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL
bachi    ALL=(ALL:ALL) NOPASSWD: ALL


Snimi, izloguj se, restartuj. Gotovo. Nadalje ti više nikada neće tražiti pass. za sudo. Kada se prebacuješ na root account, hoće.

Ceo /etc/sudoers fajl treba da izgleda ovako, otpr.
To što piše da fajl mora d se edituje sa Vi editorom, u mom slučaju nije tačno. Nano je sasvim ok.

Code:

#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# Please consider adding local content in /etc/sudoers.d/ instead of
# directly modifying this file.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#
Defaults        env_reset
Defaults        mail_badpass
Defaults        secure_path="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin"

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root    ALL=(ALL:ALL) ALL

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL
bachi    ALL=(ALL:ALL) NOPASSWD: ALL

# See sudoers(5) for more information on "#include" directives:

#includedir /etc/sudoers.d


---------
I kad to završiš, pa se poraduješ, čisto da znaš i sledeće ..
Kada moraš ili želiš da pokreneš neki GUI program sa root privilegijama, pritisneš ALT+F2 i kucaš gksudo ime-programa

Vi ostali, ne znam što ćutite, što niste napisali čoveku šta da radi.. baš ste stipse.
about:networking
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 10:13 - pre 105 meseci
Probaću, hvala. Član sam sudo grupe i mislio sam da ako se dodam i u root grupu, da neću morati da kucam pass, ali izgleda mora na ovaj teži način.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 10:26 - pre 105 meseci
Nemoj da se dodaješ u root grupu. Dodaj se samo kao sudo-i-ne-pitaj-me-za-pass-osim-kad-se-logujem-jel'-jasno? uz pomoć tog sudoers fajla i sve ok.
Kao root ćeš možda da dodaješ neke third party ključeve za repoe, nekad.. ako budeš morao.. sve ostalo sa sudo..

Konkretno, kod mene radi tako, sudo ovo, ono.. i samo tera.. ali, kad treba da dodam neki novi apt-key, ma jok.
Nema šanse. Moram da budem root, sa root lozinkom. Neće ni sudo su. Što je i dobro, kad čovek malo porazmisli. Ne bih to da menjam.
about:networking
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 10:56 - pre 105 meseci
Eh, stavio ja 3G modem, Alcatel x080s, kao ga Xubuntu prepoznao, u network manageru dodao sve što treba i... mojoj sreći nikad kraja... ali sutra malo...

Evo loga....

Code:
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) starting connection 'Telekom Srbija Default 1'
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 1 of 5 (Device Prepare) scheduled...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 1 of 5 (Device Prepare) started...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: disconnected -> prepare (reason 'none') [30 40 0]
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 1 of 5 (Device Prepare) complete.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): modem state changed, 'registered' --> 'connecting' (reason: user-requested)
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): modem state changed, 'connecting' --> 'connected' (reason: user-requested)
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <warn> (ttyUSB7): failed to look up interface index
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 2 of 5 (Device Configure) scheduled...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 2 of 5 (Device Configure) starting...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: prepare -> config (reason 'none') [40 50 0]
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 2 of 5 (Device Configure) successful.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 3 of 5 (IP Configure Start) scheduled.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 2 of 5 (Device Configure) complete.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 3 of 5 (IP Configure Start) started...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: config -> ip-config (reason 'none') [50 70 0]
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <warn> (ttyUSB7): interface ttyUSB7 not up for IP configuration
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> using modem-specified IP timeout: 20 seconds
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> starting PPP connection
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> pppd started with pid 3736
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv6 Configure Timeout) scheduled...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 3 of 5 (IP Configure Start) complete.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv6 Configure Timeout) started...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv6 Configure Timeout) complete.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: Plugin /usr/lib/pppd/2.4.6/nm-pppd-plugin.so loaded.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (plugin_init): initializing
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 3 / phase 'serial connection'
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: Using interface ppp0
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: Connect: ppp0 <--> /dev/ttyUSB7
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 5 / phase 'establish'
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm_device_get_device_type: assertion 'NM_IS_DEVICE (self)' failed
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ppp0): new Generic device (driver: 'unknown' ifindex: 15)
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ppp0): exported as /org/freedesktop/NetworkManager/Devices/18
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> devices added (path: /sys/devices/virtual/net/ppp0, iface: ppp0)
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> device added (path: /sys/devices/virtual/net/ppp0, iface: ppp0): no ifupdown configuration found.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 6 / phase 'authenticate'
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (get_credentials): passwd-hook, requesting credentials...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (get_credentials): got credentials from NetworkManager
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: CHAP authentication succeeded
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: CHAP authentication succeeded
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 8 / phase 'network'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: Modem hangup
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 5 / phase 'establish'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 11 / phase 'disconnect'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: Connection terminated.
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> devices removed (path: /sys/devices/virtual/net/ppp0, iface: ppp0)
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv4 Configure Timeout) scheduled...
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv4 Configure Timeout) started...
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: ip-config -> failed (reason 'ip-config-unavailable') [70 120 5]
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <warn> Activation (ttyUSB7) failed for connection 'Telekom Srbija Default 1'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv4 Configure Timeout) complete.
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): modem state changed, 'connected' --> 'disconnecting' (reason: user-requested)
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: failed -> disconnected (reason 'none') [120 30 0]
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): deactivating device (reason 'none') [0]
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 1 / phase 'dead'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_exit_notify): cleaning up
Aug  8 11:57:55 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): modem state changed, 'disconnecting' --> 'registered' (reason: user-requested)
bachi@igracka:~$ 

... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)08.08.2015. u 21:36 - pre 105 meseci
@bachi

ja sam isto napravio all-in-one server, konkretno prošle godine na neki prastari ThinkCentre sa P4 sam stavio Ubuntu Server. Stavio mu disk od 3TB, dodao Sambu, MediaTomb, i za mene mpd. MediaTomb radi perfektno, klijenti su PS3, iPhone 5s i 6, dva LG smartTV, i povremeno moj "laptop". Ako imaš samo TV, onda bi još lakše bilo da staviš MiniDLNA

https://help.ubuntu.com/community/MiniDLNA

prost k'o pasulj, ne radi transcoding, ali za to što tebi treba, sasvim OK.



@plus_minus

za gksudo si u pravu, mada za Skype ga nisam razumeo što bi ga startovao kao root.

Za sudo mi se generalno ne sviđa tvoj savet da te ne pita za šifru uopšte, pošto to lakše možeš da napraviš sa

Code:
sudo passwd root


pa teraj root-a ako hoćeš. A ne treba, stvarno.

Ima razloga što postoji i sudo i "sudo -i" i "su", da ne razglabam bez potrebe.

Za "visudo" isto mislim da grešiš, jer on nakon snimanja fajla odradi proveru, pa ako si pogrešio nešto, odmah ti signalizira, pa moraš da odlučiš da li snimaš ili odbacuješ promene.

Drugo, podrazumevani editor kod Debiana, pa i kod Ubuntu, menjaš sa

Code:
sudo update-alternatives --config editor


pa ti sistem ponudi izbor. Kod Ubuntu bi trebalo da je već podrazumevano nano, ali ni vi, odnosno one varijante vim.tiny i basic nisu teške za korišćenje. Imaš insert, ESC i :x, ili ;q! da ne snimiš promene.

Još nešto, u poslednje vreme se ide na ubacivanje conf.d direktorijuma, za snimanje konf fajlova korisnika, pa nije loše da se i to iskoristi, tako da sudoers fajl ostane original, a sve korisničke promene završavaju u sudoers.d/, sintaksa je ista, i radi automatski #include.

PS Će ispadne da se sad opet nešto izvinjavam, radite šta hoćete, ja lično uopšte ne koristim sudo, nemam ga ni instaliran, ovo su samo neke sitnice iz prakse.

EDIT

@bachi

Preskočio sam što si napisao za torrente, što se ono kao podrazumeva, "lokalni video klub"????

I ja sam normalno instalirao transmission, ali demon, pa ga kontrolišem ili preko browsera, ili za Drndoid imam aplikaciju, Transdroid, nema je na marketu čini mi se, ili je ima ali nema pretragu, tako nekako. Fina, radi bez greške.


[Ovu poruku je menjao tuxserbia dana 08.08.2015. u 23:20 GMT+1]
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)09.08.2015. u 02:24 - pre 105 meseci
Citat:
tuxserbia:
@plus_minus

1) za gksudo si u pravu, mada za Skype ga nisam razumeo što bi ga startovao kao root.

2) Za sudo mi se generalno ne sviđa tvoj savet da te ne pita za šifru uopšte, pošto to lakše možeš da napraviš sa

Code:
sudo passwd root


pa teraj root-a ako hoćeš. A ne treba, stvarno.

3) Ima razloga što postoji i sudo i "sudo -i" i "su", da ne razglabam bez potrebe.

Za "visudo" isto mislim da grešiš, jer on nakon snimanja fajla odradi proveru, pa ako si pogrešio nešto, odmah ti signalizira, pa moraš da odlučiš da li snimaš ili odbacuješ promene.

Drugo, podrazumevani editor kod Debiana, pa i kod Ubuntu, menjaš sa

Code:
sudo update-alternatives --config editor


pa ti sistem ponudi izbor. Kod Ubuntu bi trebalo da je već podrazumevano nano, ali ni vi, odnosno one varijante vim.tiny i basic nisu teške za korišćenje. Imaš insert, ESC i :x, ili ;q! da ne snimiš promene.

Još nešto, u poslednje vreme se ide na ubacivanje conf.d direktorijuma, za snimanje konf fajlova korisnika, pa nije loše da se i to iskoristi, tako da sudoers fajl ostane original, a sve korisničke promene završavaju u sudoers.d/, sintaksa je ista, i radi automatski #include.

4) PS Će ispadne da se sad opet nešto izvinjavam, radite šta hoćete, ja lično uopšte ne koristim sudo, nemam ga ni instaliran, ovo su samo neke sitnice iz prakse.


1) Da, gk/kdesudo zavisi gde je.. I nisam ni ja. Možda mu fali koji paket ako je na 64bit, a da to nije ni primetio.
2) Tako je.. I onda se zaboravi čovek pa potera i root-a .. pa smetne s' uma da je obrisao nešto što jeste u home i slično a nije u onom pravom home direktorijumu, .. lupam, ali, root nalog baš treba da se koristi što je manje moguće. Zato i preporučuju sudo. Jer, one neke vitalne stvari gde treba da se poigraš i sa `pajpovima` i to uglavnom one koje su vezane za remote access, sharing.. moraš kao root ili korisnik sa lozinkom. Login, uporedo. Neće nijedna prečica. Znači, bojazan da će neko sa one strane ..da se uloguje naknadno, dok je on ulogovan i da zloupotrebi mogućnosti takve lokalne slobode, jeste možda malo prenapumpana, bar za notebook koji će s' vremena na vreme da se i ohladi, kao i ostatak opreme.. pa da dobije drugu ip adresu.. drugo je kada ima firmu, pa neku zverinu od hardvera, pa to hoće i pare da pravi ako je `pod konac`, itd.. itd..
3) Tako je. Slažem se. Neka bude da je "sudo su" - `shortcut` za one normalne potrebe. I sve ovo, to zaista ne znam zašto meni pišeš... za update-[?] To je možda trebalo da pređe pod @bachi I kad si već započeo, pa si sav voljan da budeš helpful, bolje da si mu stavio i kako da apdejtuje i pepper i native adobe flash.

sudo update-flashplugin-nonfree --status


# pa ako ima razlike..

sudo update-flashplugin-nonfree --install


.. i to i za trom familiju, slično ..



sudo update-pepperflashplugin-nonfree --status;
# wait.. read.. if [ $old -lt $new ]; then
sudo update-pepperflashplugin-nonfree --install;



Visudo i zašto koristiti visudo umesto nano ili mcview/edit ili .. [?] .. zaista ne znam koliko neko treba da bude tenkre, pa da 5jebe jasno opisano vitalan fajl ... ne mora čak ni da kuca (ctrl+c/shift+insert) .. dodavanjem jedne linije od 20/30 karaktera sa sve tabulatorima.. inače, radi i nano. Najbolje nešto za to. Ne moraš ni da chmoduješ ništa, pa da vraćaš fajl u restriktivno stanje, bez obzira što raznorazni `ksenofobi` i to preporučuju. Jok. A inače i piše u dnu fajla... Al' eto, neko voli striktno po pravilima, a neko drugi "What if..?" A što se tiče bash skripti i sintakse, ni tu meni ne treba ama baš nikakva pomoć.. veruj mi. Drugo je kad želiš nekome da daš savet da krene da uči vi standard, zbog toga i toga.. to je već sasvim leva pesma. Što se tiče linuxa i hijerarhije i pravila gde koja direktiva ili komanda ili pozivanje programa treba da se nađe, tu stvari nisu još do daske utemeljene.. konkretno ~/.profile .. po meni je najbolje da se tu reče:

Code (bash):

if [ -f "$HOME/.xsession-errors" ]; then
    :> /home/user/.xsession-errors;
fi
 


.. bez obzira što se to izvršava lepo i u /etc/X11/Xsession (a takođe i u: ~/.bash_profile ili u ~/.bash_login ako postoje) .. onda kada se potvrdi login. Pazi, nije da ja ne želim da učim svašta nešto, ali, ovakva uputsva su mi nekad bila potrebna.. davno. S' ovim me zaobiđi, neka...

4) Ne ispada da se izvinjavaš.. ne znam šta ispada, ali, znam da ispada da njemu jeste instaliran sudo, po defaultu. Meni nikada nije, ali sam navikao da to sam dodam, debian netinstall, pure base system + ono što baš fali (između ostalog i sudo) + openbox i kraj. Sve ostalo su ili pretraživači, ili neki levi gui program, testiranje nekog gui editora, itd.. Uglavnom je php embeded server startovan i dobar broj bafera ili apache + php i tako tome sve slično i što ide uz to..


Osim svega ovoga, bachi ukoliko se ja ne varam, cenim ga.. nikada nije igrao `milionera` na Vindovs IksPe! .. on je malo napredniji korisnik i bez obzira što je nov u *nux svetu, konzola mu nije ni do sad bila strana..

@bachi


sudo apt-get update && sudo apt-get -f install


Ovo -f install će vrlo moguće da ti reši sve probleme sa skajpom, a i sa ostalim stvarima, ukoliko nemaš naviku da čitaš šta konzola sve kaže.. a sistem ti je x64 (jer je instalacija za skajp na 32bit linuxu, za nijansu različita).. Ukratko, rešava broken dependecies, gotovo uvek efikasno, ako nije totalni pEEchwayz nastao, nekako.. eventualno dovršava nedovršene instalacije. Neće d te košta da probaš.


about:networking
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)09.08.2015. u 06:19 - pre 105 meseci
Pa ja lepo rekoh da mi se ne sviđa tvoj savet, ne da ne može tako, daleko bilo. Ali eto, u konkretnom primeru za bachi-ja, da mu je bilo aktivno da ga sudo ne pita za šifru, svi fajlovi u njegovom HOME bi bili u vlasništvu root-a. Kao što je napravio sa Skype-om. Sigurno mu je .Xauthority preuzeo, i posle crvc. Pa rekoh odmah i da obrazložim što mi se ne sviđa, i ode čas u pola strane. A kako me poteralo, mogao sam još pet u jednom cugu. I stvarno moje pisanije nije bilo upućeno tebi, nego svima koji čitaju, pa i bachi-ju.

PS
I ja sam na forumu odavna, pa sam čituckao i prepozavao ljude i dela, i vrlo dobro znam bachi-ja, pa znam i da mu je Linux i konzola ko krstača pred Vlada :-)

PPS

@bachi

Sad me malo nostalgija povukla, jelte, pa da pitam. Da se nisi vrzmao po news serveru na Eutel.net (???) tamo oko bombardovanja. Čini mi se kao da te se sećam otuda? Ma sigurno lupam, godine, šta ćeš!!!

Pozdravlje
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)09.08.2015. u 09:41 - pre 105 meseci
Od SETNeta sam krenuo, '97 ili '98 godina, Politika BBS, naravno, tu si i yu.news grupe, tako da sam visio svuda, alli nisam na eutel.net lokalnim news grupama ako na to misliš, ali na .yu usenetu jesam.

Konzola mi nije strana (počeo sam od MS-DOSa), ali preferiram GUI naspram nje, ali kad se mora, mora se. Mislim da Linux neće mrdnuti sa 1% desktop korisnika sve dok ne ukapiraju da kada naprave sistem koji će moći bar 60% da se upravlja preko GUIa, biće na dobrom putu.

Anyway, ovo oko sudo, visudo, su, roota su španska sela za mene, mislio sam da je sudo na Ubuntu-u svemogući čika, ali sad vidim da je root glavni tata. :D

No, to su neke stvari koje treba iščitati iz knjige, generalno taj Linux security, možda jednog dana, ali za sada se ograničavam isključivo na desktop upotrebu i posle vaših opširnih tekstova oko sudo i root filozofile, shvatio sam da mi i nije toliko teško da kucam lozinku kada zatraži. :)

E sada, da se vratimo na onu moju muku oko Alcatel x080s 3G modema...

Video sam temu za OpenSUSE na ESu, ali ništa nisam napravio, osim što sam uspeo da oborim sebi sistem, pa ga reinstalirao ponovo. :D :D :D

Dakle, ubacim 3G modem, sistem ga prepozna (NE prepoznaje ga kao storage, već ga vidi kao mobile broadband). U network manageru dodam novu konekciju, kreće da se spaja i ništa.

Stavio sam neki modem manager gui i naravno, osim činjenice da moram TRI PUTA da kucam svoju lozinku svaki put kada ga pokrećem (Čizs Krajst!), iz njega vidim da modem radi, da je signal nivo oko 40%, čak iz njega mogu da iščitam i šaljem SMS poruke, ali za status piše disconected.

Ima li rešenja problema? GUI naravno, :) ali ako ne - neka kobaja od komande, config linija za modem da se edituje, možda mu je neispravan init string?

Probao sam da obrišem i neki dbus manager za modeme i stavim alternativni dbus i neki wader onda sistem uopšte nije ni video modem, ni taj network manager, pa sam vratio originalni...

Ovo ako namestim, na tom laptopu zaista onda nemam potrebe da se vraćam na Windows.

Imao sam i neku ideju da stavim gnome ppp dialer i da ga pozivam kao klasičan dialup modem (tako konkretno i Windows radi za ovaj model modema), ali nemam pojma kako da vidim na kom portu je taj uređaj?

Sve teme na koje nalećem su tipa 2011. godina, pa ne bih po tim instrukcijama, verujem da se gomila stvari na Linuxu promenilo od tada.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)09.08.2015. u 10:08 - pre 105 meseci
Odgovor verovatno mora da se kopa po linux forumima i da se eksperimentiše. A šta će ti pa taj 3G modem? Linux uglavnom traži dosta interneta pa ako planiraš surf, nećeš mnogo da se ovajdiš. Prikači ga kablom ili bežično i ne razmišljaj o tim detaljima. Znaš li koliki može da bude update/upgrade? Ili imaš neki flat mobilni internet?
Sutra ćeš da rešiš da koristiš winmodem pa će da bude još gore. ;)

Ako tražiš linux kod koga se mnogo toga rešava na gui način, onda je trebalo da poslušaš predlog za linux koji sam ti dao. Uvek ideš kontra linijom. ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 69764 | Odgovora: 245 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.