Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HD tv kanali u Srbiji NIKAD

[es] :: Digitalna Televizija :: HD tv kanali u Srbiji NIKAD

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23849 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon HD tv kanali u Srbiji NIKAD20.08.2015. u 17:41 - pre 105 meseci
Niakad u skorijoj budičnosti neče biti HD TV kanala iz vrlo jednostavnog razloga, a to je cena kod ETV.RS neče tv stanice da plačaju zakup u HD kvalitetu nego samo u SD.

Pre nekolko dana sam imao razgovor preko broja 18911 digitalizacija I između ostalog pitam ja njih zašto nema HD TV programa sa druge strane dobijem pitanje i odgovr, da li ste videli cenovnik koji je za zakup u HD tehnici.

Ovim putem postavljam pitanje da li su cene realne, Mislim da se otkrivanjem ove istine dolazi do nove istine a to je da su mogli da urade mrezu i sa starim DVB-T standardom i da su milioni evra bačeni u ništa jer šta vredi instalirana oprema i infrastruktura kad nema HD TV programa, znači još jedan promašaj kod nas.

Ono što smo gledali u inicijalnoj mreži RTS gledali smo i to je to. Možda za jedno 100 godina a mozda i ni za 200 godina.
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD20.08.2015. u 20:59 - pre 105 meseci
Cene HD emitovanja su stvarno velike. Evo linka http://www.etv.rs/o-nama/opsta.../cenovnik-usluga-jp-etv?id=428

Dakle, za jedan HD kanal treba mesecno izdvojiti 119.443 evra! Treba proveriti cene u drugim zemljama. Ono sto je sigurno da RTS HD ima dozvolu, ali ne emituju zbog visoke cene koju je postavila ETV kao monopolski provajder te usluge.

Ovo sa T1 ne pije vodu, T2 je svakako pun pogodak, a ulozen novac u opremu se moze vratiti samo od jednogodisnje rente mobilnim operaterima. U svakom slucaju, T1 mreza bi bila mozda malo, ako ne i toliko jeftinija od sadasnje i u tome nije problem, posto svi novi predajnici proizvode samo T2 predajnike, koji naravno rade i u T1 modu.

U svakom slucaju cena je jako lose formirana i sada kada ne emituju nikakav program i 50% muxa 1 je neiskorisceno oni imaju prakticno iste troskove kao da je i 100% iskoriscenje. Sa njihove strane, HD kanal ne zahteva nista tehnologski vise sem veceg protoka od SD kanala.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD20.08.2015. u 21:23 - pre 105 meseci
Citat:
digisat:

da su mogli da urade mrezu i sa starim DVB-T standardom i da su milioni evra bačeni u ništa jer šta vredi instalirana oprema i infrastruktura kad nema HD TV programa, znači još jedan promašaj kod nas.

To je ono što ponavljam mesecim unazad.
A partijska stoka me proglašava za izdajnika i šta god.

Naravno da se moglo uraditi DVB-T kao Hrvatska na primer (ili Nemačka)
a zatim kad se steknu uslovi
preći na DVB-T2.

HD kanala će sigurno biti
samo što će se dva puta plaćati.
Prvi put je plaćeno
a kad se krene masovnije u HD
ponovo će se sve platiti
jer će postojeća oprema zardjati.

Što se tiče visoke cene za HD zakup
to je verovatno zato
da RTS ne bi bio u zaostatku u odnosu na ostale.
Kad RTS stekne prednost (nadaju se naplatom TV takse)
dobiće HD zakup.


T2 je svakako promašaj
kao i svi partijski projekti u Srbiji
će odrati gradjane.
 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD20.08.2015. u 22:21 - pre 105 meseci
Ja sam kao nesto skapirao da je za jedan mesec potrebno oko 15 miliona dinara + pdv što je u zbiru oko 18 miliona dinara podeljeno ds 120,00 din za jedan evro što je oko 150,000 evra mesečno. to su troškovi za pokrivenost tv signalom za celu republiku Srbiju znači za Emitere sa nacionalnm dozvoliom za emitovanje.

Cene za emitovanje recimo u multiplexu 2 sa avalskog tornja košta oko 5 miliona dinara.

Da li če emiteri moči sami da postavljaju svoje predajnike pa se recimo nekolko njih udruži I postavi zajednički privatni multiplex i tako podele troškove emitovanja a recimo njih 7 emituju u HD kvalitetu.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD20.08.2015. u 23:12 - pre 105 meseci
Katastrofa! Ne razumem ja to nista. Mislim, obican SD kanal kosta 5000 dinara, a HD cepnu milion evra...samo zato sto je malo kvalitetnija slika. Kako se zgrce lova, jbt zivot.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD20.08.2015. u 23:15 - pre 105 meseci
Ne zato sto je malo kvalitetnija slika (btw, mnogo je kvalitetnija slika!) nego sve ukupno a sa tehnicke strane to kosta mnogo vise.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD20.08.2015. u 23:25 - pre 105 meseci
Baš me zanima ko če prvi da eventualno zagrize, možda Prva srpska tv ali oni imaju nacionalnu pokrivenost, ili možda pink oni imaju nekih 60 tv kanala a nijedan nije HD ili možda B92, neče sigurno tv Dević ili Kolubara TV, šta vi mislite ko bi mogao da bude.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD20.08.2015. u 23:34 - pre 105 meseci
Nece ni jedan da da toliku lovu, kad moze sebi u dzep da stave. A narod ko narod, dobro im i ovako. Pa vidi se nesto da mice po ekranu, zar ne?
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD20.08.2015. u 23:58 - pre 105 meseci
Citat:
A narod ko narod, dobro im i ovako. Pa vidi se nesto da mice po ekranu, zar ne?

Bilo nekada, promenilo se to poprilicno. U danasnje vreme mobilnih telefona sa ekranima u Full HD rezoluciji od 5" i vise koje svaki drugi klinac ima tesko da je nesto ispod toga prihvatljivo (tableti, lapovi...). A ti klinci ce uskoro da budu samostalni, u svojoj nekoj gajbi...

Sedim nocas (sinoc) u kaficu i imam najlosiji i najmanji ekran (4,7"). I jedino za nasim stolom nas troje pricamo, bez telefona u rukama. Ali sta da se radi, idemo dalje...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 00:20 - pre 105 meseci
Citat:
Sedim nocas (sinoc) u kaficu i imam najlosiji i najmanji ekran (4,7"). I jedino za nasim stolom nas troje pricamo, bez telefona u rukama. Ali sta da se radi, idemo dalje...


E to je prava retkost, moram priznati. Prosto je nemoguce videti grupicu za stolom, a da bar polovica njih ne aka fon i kao da su u drugoj dimenziji, a ne tu za istim stolom. I sta im je tu sada bitno i hitno u tom trenutku da tipkaju po tom cudu, nikad mi nece biti jasno. Valjda fejs ebavaju, jbmlga...Moracu da zavirim jedanput, makar i batine dobio sto skiljim :D

Nikada nisam imao tu naviku ili sta god. Imam neki krs fon za javljanje i to je to. A i neretko i njega iskljucim kada hocu malo mira ili kad sam na pecanju. U principu, ko me treba, nacice me i malo kasnije, nije secer u vodu pao...Nista gore, nego kad krene da zvrji svakih pola sata...Nekoliko sam i razbio, jedan bacio u vodu, pa nek se javljaju babuske i sarani...:)
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 00:45 - pre 105 meseci
Citat:
hotchimney: T2 je svakako promašaj
kao i svi partijski projekti u Srbiji
će odrati gradjane.
Da znaš da si u pravu, sad sam ukapirao zašto su oni prethodni pukli ... pa doneli odluku da se uvede napredna tehnologija i narod im okrenuo leđa. Što se same tehnike i planiranja tiče, tu uglavnom nisi ništa razumeo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 01:09 - pre 105 meseci
Citat:
Miladinovic: Cene HD emitovanja su stvarno velike. Evo linka http://www.etv.rs/o-nama/opsta.../cenovnik-usluga-jp-etv?id=428

Dakle, za jedan HD kanal treba mesecno izdvojiti 119.443 evra! Treba proveriti cene u drugim zemljama. Ono sto je sigurno da RTS HD ima dozvolu, ali ne emituju zbog visoke cene koju je postavila ETV kao monopolski provajder te usluge.
Nešto mi deluje da niko nije ukapirao cenovnik. Ukupna cena je ~5,3 i ~14,3 miliona dinara za mesec za celu Srbiju u I multipleksu a u sledećoj tabeli je po predajnicima. Tu je Avala najskuplja, više nego duplo od prvog sledećeg. Ali zato ako neko hoće da emituje iz Vršca, platiće 20x manje nego sa Avale. Verovatno nije slučajno.
Sve u svemu, cena emitovanja HD programa je oko 3x veća od SD a neko ko se razume može da kaže zašto je tako. Po nekim porukama sam pomislio da je HD skuplji sto puta ili bar blizu.
Jedino ne znam da li je nekome skupo 36k evra mesečno za HD program u odnosu na 12k evra za SD, važi za Avalu.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 08:17 - pre 105 meseci
^calexx

Šta nisam razumeo?
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 09:34 - pre 105 meseci
Pa onaj deo o digitalizaciji. ;) Kada se uvodi nova tehnologija, ne uvodi se ona koja će da bude izbačena iz upotrebe za godinu-dve nego ona koja tek kreće. Oni koji su uveli pre 5 ili 8 godina nisu imali izbora, teško da su Nemci mogli da uvedu T2 koji nije ni bio u planu. Jedino ako neko ima plan da ućari na prodaji otpad-opreme iz onih zemalja koje će uskoro da menjaju pa da ne bace staro. Da smo mi uveli T, onda bi sada uveliko kupovali otpad iz Nemačke i ostatka Evrope koji polako prelaze na T2. Da nemaš možda neku firmu koja se bavi uvozom tako nečega? Jedino to može da objasni tvoju želju za zastarelom tehnologijom. Jeste da mi se mnogi potezi prethodne vlasti nisu sviđali ali je ovo bio pun pogodak.

Drugi deo je o pojmu digitalizacija. To nije uvedeno da bi odmah ponudili HD nego da se promene načini distribucije iz razloga koji tebi nisu jasni. Tu ne računam obavezu koja je nametnuta. Da li će i kada da bude pušten HD zavisi od mnogo toga ... mislim da i na zapadu uglavnom imaju fraj SD programe i ponegde komercijalne HD. Naravno da i oni imaju HD na T jer T2 i HD nisu sinonimi kako neki pokušavaju da prikažu. Nije valjda da misliš da sada po zapadu emituju isključivo full HD i to sve u fraj varijanti? Kako god, do sada je u etru bilo mnogo gore, ovo je bitan napredak a sada sledi napredovanje na tom polju. Ko neće da čeka, ima u ponudi razne kablove koji se plaćaju i gomilu HD programa.
 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 10:08 - pre 105 meseci
Hajdmo sad od početka, ovaj kvalitet slike u SD format je nešto naj ružnije što postoji na planeti. Pogotovu programi u multiplex-u II čak I u multiplex-u I nije sve kako bi trebalo i kako bi valjalo.

Ono sto sam ja mogao da vidim kao neki broadcasting kvalitet su hrvatski tv programi, pa se pitam da li je to zbog njihovih unitrašnjih zakona ili propisa o emitvanju tv programa ili su oni ti koji kad daju nešto, onda daju kvalitetno.

Smatram da bi naša država trebala da uvede normative u pogledu studijske tv opreme a ne da se radi sa opremom uz pomoč štapa i kanapa i kompijutera kao što je slučaj sa tv programima u multiplexu II pogotovo ona nazovimo dević televizija.

Takođe da se uvede kontrola načina distribucije tv signala od studija do Avalskog tornja. Da ne bude ono kao sto kazu ovi iz ETV.RS skidamo mi programe sa total tv risivera preko činč kabla, nego da norma bude ili IP protocol ili digitalni link, nikako oni stari analogni linkovi za prenos slike i tona.

Sledeča stavr format slike da nije 4:3 NEGO ISKLJUČIVO 16:9 gustina slike minimum 720p to jest prenos podataka u digitalnom format ne manji od 5 mega znači 5 + i više mega a ne da šalju sliku sa 1,5 mega

E to kad budemo imali onda možemo da kažemo da u Srbiji postoji prava digitalna tv, ovo sad sto imamo od slike I prgrama je DIGITALNI TV BUVLJAK
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 10:19 - pre 105 meseci
^
Upravo o tome i ja pricam. Dobro si rekao - Digi buvljak je ovo.
Ne razumem kako neko moze da kaze da je ovo sve OK, nije mi jasno. Kad budu svi kanali u min. 720p 5-6MBps, onda se moze reci da je ok.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 11:50 - pre 105 meseci
Citat:

T2 je svakako promašaj
kao i svi partijski projekti u Srbiji
će odrati gradjane.


Da ne kažem glupost2. Najveći promašaj bi bio uveđenje T1 standarda u 2015! Znaš li koliko košta tranzicija? Znaš li da nam je po raspodeli frekvenciji pripale samo 3 nacionalne frekvencije? Koliko bi koštalo oslobađanje spektra za 4G i 5G u opsegu od UHF 49-50. Odabir T2 je jedino pravo rešenje, svi prijemici su HD ready, dakle, prema planu ceo MUX je predvidjen da emituje nacionalne emitere u HD formatu, zbog toga je samo delom iskorišćen. Zbog sve nece biti potrebe da se emituje RTS1 SD i RTS1 HD npr. zbog kompatibilnosti sa uredjajima prethodne generacije, vec kako koja tv stanica (sada govorimo tehnicki) bude u mogucnosti da emituje HD kanala, takav ce se emitovati i u MUXu 1 bez potrebe dupliranja.

Tranzicija sa T1 na T2 je skupa, tako da od svega ostalog to je jedino pametno resenje.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 13:29 - pre 105 meseci
Citat:
digisat: Hajdmo sad od početka, ovaj kvalitet slike u SD format je nešto naj ružnije što postoji na planeti. Pogotovu programi u multiplex-u II čak I u multiplex-u I nije sve kako bi trebalo i kako bi valjalo.
Na novim televizorima sa HD/FHD rezolucijama svaki SD program će da bude ružan, svejedno da li se prenosi analogno ili digitalno. Ako ti smeta, poveži to na stari CRT i slika će da deluje lepše. Ovi što hvale analognu su isti kao i oni koji više vole ploče, koliko god zvuk bio urnisan i ploča ogrebana, digitalni zvuk im se ne sviđa. Navike su čudo.
Citat:
digisat: Sledeča stavr format slike da nije 4:3 NEGO ISKLJUČIVO 16:9 gustina slike minimum 720p to jest prenos podataka u digitalnom format ne manji od 5 mega znači 5 + i više mega a ne da šalju sliku sa 1,5 mega
E ovaj predlog mi se sviđa, onda bi Srbija postala prva (a sigurno i jedina) zemlja koja bi SD program emitovala u HD rezoluciji. Zanimljiva ideja.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 13:29 - pre 105 meseci
Citat:
Miladinovic:

Najveći promašaj bi bio uveđenje T1 standarda u 2015!

Da li si ti u toku stvari?
T1 je postojao već od tamo 2008 ili tako nešto.
Ništa nije trebalo "uvoditi" već samo nastaviti.
A uvoditi T2 tek onda kad se steknu uslovi
- pre svega - finansijski i kadrovski jer sadašnji srbijanski kadrovi po TV kućama nemaju pojma a što se vidi po stalnim problemima na koje se žale TV gledaoci.



Citat:
calexx:

Da nemaš možda neku firmu koja se bavi uvozom tako nečega? Jedino to može da objasni tvoju želju za zastarelom tehnologijom.

Nemoj meni pripisivati tvoje želje, potrebe i firme.

Pitanje je bilo "šta ja nisam razumeo" a ti sada spinuješ priču na tvoje želje.

Ukoliko nisam nešto razumeo, citiraj tekst koji sam napisao, pa da vidimo šta ko nije razumeo.
Paušalno pripisivanje stavova
kojima se ti bavuš
nema veze sa mojim razumevanjem ili nerazumevanjem.







[Ovu poruku je menjao hotchimney dana 22.08.2015. u 07:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 13:59 - pre 105 meseci
Citat:
Da li si ti u toku stvari?

Pa kako mozes bas ti nekoga da pitas kad ti ne da nisi u toku nego veze nemas.? Pa svi koji su do sada bili na T1 prelaze na T2 - kad to uspes da skontas mozes dalje da se edukujes.

Citat:
Pitanje je bilo "šta ja nisam razumeo" a ti sada spinuješ priču na tvoje želje.

Pa dobro je pitanje ali da bi znao da das odgovor ti bi morao da znas sta ne razumes a ti toliko stvari brkas da nisi svestan ta si naucio i sta znas a sta ne znas.


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalna Televizija :: HD tv kanali u Srbiji NIKAD

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23849 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.