Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fizicko lice i slanje fakture

[es] :: Vodič za posao :: Fizicko lice i slanje fakture

[ Pregleda: 17662 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

source3

Član broj: 323751
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Fizicko lice i slanje fakture28.08.2016. u 17:11 - pre 93 meseci
Pozdrav,

upravo sam završio rad za klijenta iz inostranstva, te da bi naplatio svoj trud klijent mi je rekao da mu pošaljem fakturu. Pošto mi je ovo prvi put da radim za nekog iz inostranstva i nemam registrovanu firmu ali jesam zaposlen, da li ja kao fizičko lice mogu poslati fakturu ?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture28.08.2016. u 18:08 - pre 93 meseci
Samo firma moze poslati fakturu.
Ti treba verovatno da posaljes paypal invoice
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

source3

Član broj: 323751
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture28.08.2016. u 19:04 - pre 92 meseci
Klijent je stvarno tražio pravu fakturu, nažalost. Ovo za paypal invoice prvi put čujem, da li bi taj invoice imao istu svrhu kao obična faktura prvi pravdanju troškova, pa da mu predložim to ?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture28.08.2016. u 22:12 - pre 92 meseci
Njemu treba faktura da on opravda troskove, a ti mozes slobodno kao fizicko lice poslati istu. (ne znam da li se isto zove, ali fizicka lica mogu slati predracun/racun naravno, ne moraju biti firme da bi naplatili rad)

Uzmi sa neta bilo koji invoice primer, i popuni svojim i njegovim podacima i to je to.

Ako ce ti platiti preko banke, navedi i instrukcije za placanje iz banke, ako ce preko paypala onda instrukcije za PayPal (adresu i iznos samo)
Stranci ne traze nista vise, ali i oni moraju da pravdaju novac.
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture29.08.2016. u 21:11 - pre 92 meseci
Ja saradjujem povremeno sa nekim Austrijancima i isto tako mi traže invoice kako bi mi platili.
Ja izdam račun kao fizičko lice, običan tekst u wordu, gde stavim podatke o firmi napišem šta sam sve radio i koliko to košta.
U donjem delu upišem svoje podatke i samo sam takav pdf slao na mail i plaćali su mi na moj devizni račun po tome i nije bilo problema.
Prvi put su me samo u intezi pitali da popunim neke podatke vezane za uplatu (morao sam da navedem da je honorar) i to je to. Pare legle sve super.
5-6 puta sam im poslao račun i fakture su uglavnom bile izmedju 500 i 1000€ i nikad niko nije pravio problem.
pozz
 
Odgovor na temu

source3

Član broj: 323751
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture30.08.2016. u 05:55 - pre 92 meseci
Hvala svima na odgovorima. Nažalost, klijent sa kojim radim traži da na računu postoji i moj poreski broj, koji da bih dobio morao bi da registrujem firmu, što se meni ne isplati. Razlog za poreski broj je, pravdanje računa u slučaju inspekcije, i kako sam ga razumeo to je uobičajna praksa kod njega (Nemačka).
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture30.08.2016. u 09:34 - pre 92 meseci
Pa objasni mu da si ti ilegalni izvodjac radova koji ne zeli da placa nikakav porez i da je to uobicajena praksa kod tebe (Srbija). Jesi li vec odradio posao ili tek treba?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture30.08.2016. u 09:43 - pre 92 meseci
JMBG je poreski broj za fizicka lica.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture30.08.2016. u 10:41 - pre 92 meseci
To jeste nekad davno tako bilo, ali nisam siguran da je jos uvek. Prenosim tekst iz Vecernjih novosti od 02.02.2010:
DO kraja februara će na adrese svih građana koji su po bilo kom osnovu poreski obveznici pristići lični poreski broj koji će biti potreban u svakoj budućoj komunikaciji sa poreznicima. Procenjuje se da će „šifru „za kontrolu dobiti više od 3,5 miliona građana - rečeno je „Novostima“ u Poreskoj upravi Srbije.
Do sada se komunikacija građana sa poreznicima vršila na bazi jedinstvenog matičnog broja svakog građanina.
- S obzirom na to da od Nove godine funkcioniše jedinstveni registar obveznika, kako građana tako i firmi, neophodno je da promenimo način njihovog evidentiranja - kažu u Poreskoj upravi Srbije. - Za firme, kojih u našem sistemu ima oko 400.000 evidentiranih, i dalje će važiti poreski identifikacioni broj, odnosno PIB, dok će se za građane ubuduće primenjivati novi, lični poreski broj. Prema našem planu, već od naredne godine svaki građanin će elektronskim putem moći da proveri lične poreske obaveze

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture30.08.2016. u 12:34 - pre 92 meseci
Citat:
pctel:
Pa objasni mu da si ti ilegalni izvodjac radova koji ne zeli da placa nikakav porez i da je to uobicajena praksa kod tebe (Srbija). Jesi li vec odradio posao ili tek treba?

Sta imas njemu da pravdas svoj porez? Njemu je bitno da ON moze da pravda da je stvarno platio nesto, i nista vise od toga da ne zanima.
Taj Nemac verovatno nema predstavu da Srbija nije u EU pa trazi VAT registration number, koji mi i nemamo (jer nismo clan EU).

Proveri da li to trazi, i objasni da nisi iz EU :) Ako ne misli na to, posalji mu maticni slobodno, ili bas hoces mozes i kontrolni broj za tvoj maticni (postoji negde kako se dobija, ne moras u poresku uopste).

Placanje fizickim licima nije zabranjeno ni u EU ni kod nas i normalna je praksa.
 
Odgovor na temu

source3

Član broj: 323751
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture30.08.2016. u 12:51 - pre 92 meseci
Citat:
pctel:
Pa objasni mu da si ti ilegalni izvodjac radova koji ne zeli da placa nikakav porez i da je to uobicajena praksa kod tebe (Srbija). Jesi li vec odradio posao ili tek treba?


Zapravo ja nemam problem da platim porez, problem je što klijent da bi zaštitio sebe ne želi da prihvati račun bez poreskog broja.

Citat:
gosha:
JMBG je poreski broj za fizicka lica.


Da li možeš ovo da mi potvrdiš, ako možeš rešio si mi problem.

Citat:
Dexic: Sta imas njemu da pravdas svoj porez? Njemu je bitno da ON moze da pravda da je stvarno platio nesto, i nista vise od toga da ne zanima.
Taj Nemac verovatno nema predstavu da Srbija nije u EU pa trazi VAT registration number, koji mi i nemamo (jer nismo clan EU).

Proveri da li to trazi, i objasni da nisi iz EU :) Ako ne misli na to, posalji mu maticni slobodno, ili bas hoces mozes i kontrolni broj za tvoj maticni (postoji negde kako se dobija, ne moras u poresku uopste).

Placanje fizickim licima nije zabranjeno ni u EU ni kod nas i normalna je praksa.


U pitanju je naš čovek koji živi u Nemačkoj, ali je navikao da saradjuje sa firmama, a i bio je ubeđen da fizička lica imaju poreski broj. Kako sam ja njega razumeo, svaki njegov račun mora da sadrži poreski broj, pa i od klijenata koji su iz Srbije, jer u slučaju da inspekcija iz nekog razloga želi da napravi proveru može da poveže broj deviznog računa na koji je otišao novac sa poreskim brojem(ako njihova poreska služba bude htela da proveri sa našom poreskom službom). U svakom slučaju, ako je tačno da ja mogu da koristim JMBG kao poreski broj, problem je sređen.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture30.08.2016. u 14:24 - pre 92 meseci
Potvrđujem:
Citat:
PIB za rezidentna fizička lica koja nisu preduzetnici i za obveznike poreza i doprinosa na prihode od poljoprivrede i šumarstva, sastoji se od 13 cifara i predstavlja jedinstveni matični broj građana (u daljem tekstu: JMBG) dodeljen od strane Ministarstva unutrašnjih poslova, u skladu sa zakonom.



http://www.poreskauprava.gov.r...m-identifikacionom-broju-.html

JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

source3

Član broj: 323751
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture30.08.2016. u 14:36 - pre 92 meseci


Zaista hvala, to je to.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Fizicko lice i slanje fakture30.08.2016. u 17:49 - pre 92 meseci
Citat:
Dexic:
Placanje fizickim licima nije zabranjeno ni u EU ni kod nas i normalna je praksa.

Jeste, ako hoces da platis porez i doprinose po odbitku, koji izadju reda velicine jos 60% od toga sto placas fizickom licu. Ako nisi to planirao, onda ocekujes da je to fizicko lice registrovano za obavljanje delatnosti i da ti izda fakturu, u kom slucaju ne placas nikakve poreze i doprinose po odbitku.

Citat:
Zapravo ja nemam problem da platim porez, problem je što klijent da bi zaštitio sebe ne želi da prihvati račun bez poreskog broja.

Sam si rekao da ti se ne isplati da poslujes kao preduzetnik i placas porez. Ako hoces da platis porez i doprinose po odbitku, evo ja cu da ti odradim sve to bez ikakve koristi za sebe i usput da te naucim za drugi put. Pronadji na google-u koliko iznose porez i doprinosi, ako se dobro secam sve ukupno negde oko 37% od bruto iznosa, sto znaci ako nemac plati 1.000 evra, onda 630 evra pripada tebi a 370 evra poreskoj upravi. Jos ako banka uzme nesto za izvrsenje naloga, a hoce, tebi ostaje 600 ili koji evro ispod 600. Neki preduzetnik pausalac moze da ti da svoj PIB za naknadu reda velicine 10%, jer su nameti za pausalce manji, ali tada transfer novca od pausalca do tebe nije legalan i ti ne dobijas nikakvo penziono niti zdravstveno osiguranje. Pretpostavljam da si temu pokrenuo da bi ti se neko takav javio na privatnu poruku, ali ako niko nije onda sta se tu moze, probaj na nekom drugom mestu.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Fizicko lice i slanje fakture

[ Pregleda: 17662 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.