Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Permanent i iskustva

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Permanent i iskustva

[ Pregleda: 7776 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Teki2005
Jovan Maksa
montør
oslo

Član broj: 335485
Poruke: 3



Profil

icon Permanent i iskustva25.11.2016. u 11:20 - pre 89 meseci
Pozdrav svima!




Ja sam dobio boravisnu dozvolu kao faglært, ispostovao tri godine rada u svojoj bransi.Predao za permanent u martu mesecu i jos nema odgovora.Sve od papirologije sam predao i sve je po pravilima Udi-ja,selvangivelse,zadnja tri lønnslipa,arbeidsavtale sto i dokazuje da sam svo to vreme radio u struci.
Negde u junu mesecu sam promenio zanimanje tj.nisam vise struci.
Interesuje me dali moze da mi naskodi u mom slucaju, to sto sam promenio firmu i ne radim vise u struci. Proslo je tri godine i ja mislim da nebi trebalo da bude nista lose u mom slucaju...Ako neko ima slicnog iskustva ili bilo kakvo objasnjenje na ovu temu,PISITE.Hvala!

Jos da dodam ovde sam sa porodicom zena i dvoje dece.
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
87.116.191.*



+2 Profil

icon Re: Permanent i iskustva25.11.2016. u 13:47 - pre 89 meseci
Kako se tako igrate sa svojim sudbinama... Dobio si radnu dozvolu koja te striktno vezuje za struku, odredjeno zanimanje. Dok ne dobijes drugaciji papir, odobrenje, ta dozvola je jedina relevantna. To sto si radio van struke je ilegalno. Samo da se nadas da su oni vec obradili tvoj predmet pre nego sto si zasnovao novi radni odnos. Stalnu radnu dozvolu i kad ti izdaju pocece da vazi od dana izdavanja, ne i retroaktivno unazad 6 meseci. Ako si izgubio posao, a boravio si legalno u Norveskoj 3 godine trebao si da se vratis za Srbiju i sacekas tih par meseci dok ne dobijes permanent.
 
Odgovor na temu

Teki2005
Jovan Maksa
montør
oslo

Član broj: 335485
Poruke: 3



Profil

icon Re: Permanent i iskustva25.11.2016. u 22:37 - pre 89 meseci
[quote]j.k.: Kako se tako igrate sa svojim sudbinama... Dobio si radnu dozvolu koja te striktno vezuje za struku, odredjeno zanimanje. Dok ne dobijes drugaciji papir, odobrenje, ta dozvola je jedina relevantna. To sto si radio van struke je ilegalno. Samo da se nadas da su oni vec obradili tvoj predmet pre nego sto si zasnovao novi radni odnos. Stalnu radnu dozvolu i kad ti izdaju pocece da vazi od dana izdavanja, ne i retroaktivno unazad 6 meseci. Ako si izgubio posao, a boravio si legalno u Norveskoj 3 godine trebao si da se vratis za Srbiju i sacekas tih par meseci dok ne dobijes permanent.[/quo


Tek sad mi nista nije jasno... JK pozdrav tebi i Tosicu!
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
87.116.191.*



+2 Profil

icon Re: Permanent i iskustva26.11.2016. u 09:25 - pre 89 meseci
Ne znam ko je Tosic.
Kada si trazio i dobio nostrifikaciju od NOKUT-a dobio si je sa datumom priznavanja na dokumentu, ne i sa datumom kada su dokumenta poslata. Ako si zahtevao dozvolu za rad u posebnoj oblasti, medicina npr, dobio si mail od njih u kojem pise "Cestitamo od danas mozete da konkurisete za radno mesto ...". Pre tog maila, dokumenta, nisi mogao da konkurises. Kada si predao dokumenta za radnu dozvolu, bez obzira da li si trazio preko seme rano zaposlenje, ili standardnim postupkom, morao si da cekas da ti oni obrade dokumenta i izdaju potvrdu, radnu dozvolu. Tek tada si mogao da odes u banku i kod poslodavca da pocnes sa radom. Kada si predao dokumenta za stalnu radnu dozvolu, sve do datuma izdavanja iste za tebe vaze pravila u prethodnoj radnoj dozvoli - mozes da radis iskljucivo u svojj struci, mada mozes da menjas poslodavca. Na sajtu sam procito, trenutno je prosek obrade dokumenata za stalnu dozvolu 11 meseci, trebao si da se strpis toliko. Ovako, radio si nelegalno i moras da se nadas da su vec obradili tvoj slucaj, barem tu proveru radnog staza i boravka, pre nego sto si poceo novi posao van struke. Kako god, ako si predao u martu, u februaru naredne godine bi trebao da dobijes odgovor.
 
Odgovor na temu

Teki2005
Jovan Maksa
montør
oslo

Član broj: 335485
Poruke: 3



Profil

icon Re: Permanent i iskustva26.11.2016. u 11:04 - pre 89 meseci
[quote]j.k.: Ne znam ko je Tosic.
Kada si trazio i dobio nostrifikaciju od NOKUT-a dobio si je sa datumom priznavanja na dokumentu, ne i sa datumom kada su dokumenta poslata. Ako si zahtevao dozvolu za rad u posebnoj oblasti, medicina npr, dobio si mail od njih u kojem pise "Cestitamo od danas mozete da konkurisete za radno mesto ...". Pre tog maila, dokumenta, nisi mogao da konkurises. Kada si predao dokumenta za radnu dozvolu, bez obzira da li si trazio preko seme rano zaposlenje, ili standardnim postupkom, morao si da cekas da ti oni obrade dokumenta i izdaju potvrdu, radnu dozvolu. Tek tada si mogao da odes u banku i kod poslodavca da pocnes sa radom. Kada si predao dokumenta za stalnu radnu dozvolu, sve do datuma izdavanja iste za tebe vaze pravila u prethodnoj radnoj dozvoli - mozes da radis iskljucivo u svojj struci, mada mozes da menjas poslodavca. Na sajtu sam procito, trenutno je prosek obrade dokumenata za stalnu dozvolu 11 meseci, trebao si da se strpis toliko. Ovako, radio si nelegalno i moras da se nadas da su vec obradili tvoj slucaj, barem tu proveru radnog staza i boravka, pre nego sto si poceo novi posao van struke. Kako god, ako si predao u martu, u februaru naredne godine bi trebao da dobijes odgovor.

U momentu sam pomislio da komentarisem sa Karleusom zbog inicijala,pa reko red je da pozdravim i Tosica.

Sve ovo sto si napisao-la ja to vec znam,ali je moj put ka dobijanju radne dozvole bio malo drugaciji.Kada sam predavao za radnu dozvolu,ja sam vec imao rezervisano radno mesto.Dosao sam ovde preveo diplomu i svedocanstva, popunjavao skjeme za Udi i predao za faglært,svo vreme je moj poslodavac isao samnom gde god je trebalo npr.Nav Udi,za prevod diplome bukvalno svuda, i ovde predali.Ovde predao i ovde cekao odgovor, koji je stigao nakon 35dana.Dan kasnije pocinjem da radim,a posle nekih 15dana otisao u banku.Ovo predhodno navedeno nije sada toliko bitno,naveo sam samo kratko objasnjenje i razlike od-do slucaja.Ja mislim da jasno pise, da u struci morate da radite 3godine od dana tj.datuma dobijanja radne dozvole.Ja sam to ispostovao cak i dva meseca preko,nigde ne pise da mora 3god.i deset meseci,ja procitao da procedura moze da traje i do 10meseci...Ispravi me ako gresim.

U svakom slucaju zahvalio bih se sto si odvojio-la vreme i komentarisao-la ovaj post.
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
87.116.191.*



+2 Profil

icon Re: Permanent i iskustva27.11.2016. u 09:09 - pre 89 meseci
Druze, ovo vise ne pisem zbog tebe vec zbog drugih koji mozda budu citali ovo i dodju u iskusenje kao i ti. To sto si ti procito na sajtu(?) su uslovi za dobijanje stalne radne dozvole. Kada ih ispunis, ima ih nekoliko, onda mozes da predas zahtev za njeno izdavanje, kao sto si ti i uradio, i tek kada ti izdaju dozvolu onda mozes da postupis prema pravima te nove stalne radne dozvole koju si dobio. Nikako, bas nikako, nisi smeo da uzmes provizorno, na svoju ruku, tumacenje informacija sa sajta - ako si radio 3 godine vise ne moras. Treba ti dozvola.

I tvoj slucaj se ne razlikuje od svih ostalih slucajeva sa foruma. Nasao si posao, predao za radnu dozvolu, kad si je dobio poceo si da radis. Pre nego si mogo da predas za radnu dozvolu, morao si da nostrifikujes diplomu, nisi mogao da udjes u pol. stanicu i kazes poslao sam dokumenta na sajtu sam procito priznace mi.



Sve najbolje, nadam se da ce ti izdati permanent.
 
Odgovor na temu

Preskordicija
Oslo

Član broj: 328724
Poruke: 3
*.ingenium.no.



Profil

icon Re: Permanent i iskustva07.12.2016. u 11:35 - pre 88 meseci
Ne bih hteo da te zabrinjavam pre vremena i bez potrebe, ali j.k. ti je tačno napisao. S obzirom na to da od marta do novembra tvoja viza nije rešena, samo ukazuje na to da je nije odradila policija već je prosledila UDI. Samim tim, postoji šansa da neko ponovo zaviri u Aa registar i vidi drugo zanimanje.

Znam da policija gleda u registar pri predavanju papira, tako da ti je to prošlo dok si još imao stari posao. Ako niko to ne pogleda, možda i promineš kroz sistem.

Nego, zovi ih pa ih pitaj. Ako si imao čistu situaciju, trebalo je policija da ti završi papire već, možda su ti i gotovi a ti ni ne znaš.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Permanent i iskustva

[ Pregleda: 7776 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.