Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Maticna ploca za Linux

[es] :: Linux hardware :: Maticna ploca za Linux

[ Pregleda: 86706 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mladjolinjo

Član broj: 67041
Poruke: 185
82.117.216.*



Profil

icon Maticna ploca za Linux01.12.2016. u 16:22 - pre 89 meseci
Posle 4 dana agonije i trabl shutinga, mislim da je vreme da podelim iskustvo ovde sa vama, dragi ljudi :) i da pitam za prof. savete.

Naime, kupio sam maticnu plocu, GA-970A-DS3P rev. 2.2. Stara je bila isto GA koja i dan danas fercera, ali zbog SATA3 porta, USB 3.0, itd. morala je da dodje nova.

I tako posle instalacije hardware, dosao na red i OS, naravno.
Posto sam hteo dual boot Win i Linux, instalirah prvo Win7, jerbome, da bi GRUB posle presao preko boot manager i prepoznao oba OS-a. ( mhm, vazi, aha...)
Win install prodje bez ikakvih problema.

Stavim USB na kojem imam nekoliko distribucija, pravljen preko Multisystem-a. Izaberem LM 18...pocne da ucitava, greska: usb 5-3 (5-4, 8-3, kako kad): device descriptor read/64, error -32
Probam jos par puta sa par drugih distro, isti problem.
Malo guglanja, kaze USB crpi vise struje nego sto bi trebalo i kontroler zaustavi sa pomenutom greskom.
hmmmm....napredne li tehnologije a stara maticna, preko 5 godina, fercera bez problema.

Elem, malo guglanja, vise lupanja glavom, dodjemo do toga da pomenua moja nova maticna nije bas kompitabilna sa 64bit kernelom unix-a. Navodno, 32bit radi, ali nisam testirao.
Manifestacije, tj. nus-pojave: USB portovi ne rade i mrezna kartica takodje ne radi.

Enable-ovanjem IOMMU opcije u BIOS-u uspeo sam da podignem live image i da instaliram LM 17.3.
Medjutim, to treba da se disable jer zna da Win zasteka. A ako disable, nece Linux da radi. Workaround je da se u grub upise iommu=soft pod nekom LINUX linijom, ne secam se tacno, da se iskljuci u BIOSU i da se rebutuje i navodno radi.
Odradio tako, reboot...nit da butuje Linux, nit Windows, o dual boot-a ni traga, LM nije prepoznao Win da je instaliran na drugom HDD-u.

Dakle, koju maticnu preporucujete, da je novije generacije, naravno da ima SATA3 portove, min. 2x USB 3.0, da je AM3/AM3+ podnozje?

Veliko hvala.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux02.12.2016. u 00:08 - pre 89 meseci
Možda je i tako ali meni ipak deluje malo bzvz. Prvo bih počeo od fleške tj programa kojim je sve to napravljeno. Multisystem programi umeju da se zbune pa predlažem da za početak napraviš novu flešku koristeći rufus. Možda je potrebno i da se proveri da li fleška ima neki problem, meni povremeno razni programi prijave da neka fleška ne može da bude butabilna pa moram da je malo lečim. Ako sve prođe, nema razloga da grub ne vidi ostale OS na svim hardovima, meni je godinama standard par hardova u kompu, na svakom po gomila raznih OS i svaki grub koji probam sve vidi.
 
Odgovor na temu

vinted

Član broj: 320599
Poruke: 601

Sajt: https://sigurnostnamrezi...


+53 Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux02.12.2016. u 07:48 - pre 89 meseci
i meni sve ovo deluje malo neverovatno. isto bih ovde predložio kao što je napisao calexx. da se napravi nova fleška sa bilo kojim drugim alatom. da se skinu novi iso img distribucije koja hoće da se instalira. da se obavezno provere md5 i sha1 hashovi . Takodje ako treba da se i promeni i druga fleška.

 
Odgovor na temu

mladjolinjo

Član broj: 67041
Poruke: 185
82.117.216.*



Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux02.12.2016. u 15:26 - pre 89 meseci
Hvala na odgovorima.

Nisam napisao u prvom postu...probao sam i sa drugom i trecom fleskom, skinuo ISO Linux Mint, Ubuntu i SolydX...neke sam uspeo da podignem i Live mode, a neke ne.
Mint i SolydX sam uspeo, ali USB-ovi i Network card nisu radili.
Elem...na kraju svega sam uspeo da instaliram SolydX, uspeo da namestim da USB 2.0 i 3.0 rade.
Windows 7 je iz nekog razloga na samom instalu izabrao gpt particiju da je formatira kao takvu.
Probao sam manuelno da unesem u GRUB da iscita windows ali sam dobijao gresku oko signature.

Da li da re-formatiram particiju gde je Win instaliran i da instaliram opet sa MBR tebelom ili mozda ima neki nacin da se doda u GRUB da cita GPT?

Hvala.
 
Odgovor na temu

vinted

Član broj: 320599
Poruke: 601

Sajt: https://sigurnostnamrezi...


+53 Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux02.12.2016. u 16:04 - pre 89 meseci
što nisi probao čist Debian sa xfce da instaliraš?
što se tiče ovog drugog možeš da probaš iz Windowsa sa EasyBCD 2.3 da ubaciš taj SolydX
ovde pogledaj kako se to radi
 
Odgovor na temu

mladjolinjo

Član broj: 67041
Poruke: 185
82.117.216.*



Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux02.12.2016. u 16:25 - pre 89 meseci
Ovaj mi zapao za oko skoro, likovi koji rade su originalno radili i Mint distro, lepo je sredjen.
Probacu za EasyBCD. Trenutno mi je u BIOS setovan HDD gde je linux da bude first boot option, a i prvi je konektovan na Sata0.
Promenicu da bude Win Boot loader i probacu sa EasuBCD.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux02.12.2016. u 16:55 - pre 89 meseci
Citat:
ili mozda ima neki nacin da se doda u GRUB da cita GPT?


To radi normalno.
 
Odgovor na temu

mladjolinjo

Član broj: 67041
Poruke: 185
82.117.216.*



Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux02.12.2016. u 17:05 - pre 89 meseci
Meni ne cita.
Da ne treba mozda neko posebno namestanje u BIOS?
 
Odgovor na temu

1mapstnod

Član broj: 334380
Poruke: 8



+1 Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux03.12.2016. u 12:35 - pre 89 meseci
Citat:
mladjolinjo:Windows 7 je iz nekog razloga na samom instalu izabrao gpt particiju da je formatira kao takvu.

U BIOS-u ti je uključen UEFI i iz tog razloga je win napravio gpt, a ne mbr. To bi ti uradili i drugi os-ovi.

Citat:
mladjolinjo:Probao sam manuelno da unesem u GRUB da iscita windows ali sam dobijao gresku oko signature.

?
Kada dobiješ neke poruke od os-a (ili BIOS-a) tada bi bilo dobro da je tačno prepišeš. Opisivaje poruke nije dobro jer se ista može tumačiti na više (različitih) načina.

Citat:
mladjolinjo:Da li da re-formatiram particiju gde je Win instaliran i da instaliram opet sa MBR tebelom...

Ponovno formatiranje particije neće promeniti boot sektor i particonu tabelu, tj. gpt u mbr ili obratno. Promena particione tabele se radi programima namenjenim za to (ne preporučujem) ili brisanjem postojeće particione tabele i kreiranjem nove, pomoću standardnih sistemskih programa.

Citat:
mladjolinjo:...ili mozda ima neki nacin da se doda u GRUB da cita GPT?

Da bi GRUB "video" sve os-ove (na gpt-u) EFI particija mora biti montirana (/etc/fstab) u /boot/efi. Na osnovu toga će update-grub, sve os-ove koji se nalaze u /boot/efi/EFI, uneti u grub.cfg, tj. grub meni.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux03.12.2016. u 14:35 - pre 89 meseci
Ja bih samo da se javim da sam koristio Fedoru, Debian i Centos po par dana na DS3P ploci, bez ikakvih problema. Takodje, Centos i Fedora su isprobani na Sabertoothu R2.0.

Moj savet, danas, za kupovinu AM3+ ploce je Asus 970 Pro Gaming Aura. 7+1 VRM, m2 slot, digitalna kontrola struje ka CPU/NB, you name it... S obzirom da je star socket vise od 5 godina, ne isplati se davati vise para od onoga koliko kosta Aura za novu maticnu plocu, koja mi radi gotovo isto kao Sabertooth (overklokovana 24/7 na 4.75GHz).
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

mladjolinjo

Član broj: 67041
Poruke: 185
82.117.216.*



Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux05.12.2016. u 15:58 - pre 89 meseci
Citat:
U BIOS-u ti je uključen UEFI i iz tog razloga je win napravio gpt, a ne mbr. To bi ti uradili i drugi os-ovi.


Da li preporucujes nesto ovako:
Format oba HDD-a, da namestim BIOS Legacy boot only i da tako instaliram opet prvo Win pa onda Linux, da bi pokupio oba sistema automatski i dodao u GRUB meni?

 
Odgovor na temu

mladjolinjo

Član broj: 67041
Poruke: 185
82.117.216.*



Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux05.12.2016. u 16:24 - pre 89 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
Ja bih samo da se javim da sam koristio Fedoru, Debian i Centos po par dana na DS3P ploci, bez ikakvih problema. Takodje, Centos i Fedora su isprobani na Sabertoothu R2.0.


Boot u UEFI ili Legacy modu?
Nisi imao problema sa IOMM kontrolerom?
 
Odgovor na temu

vinted

Član broj: 320599
Poruke: 601

Sajt: https://sigurnostnamrezi...


+53 Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux05.12.2016. u 17:44 - pre 89 meseci
ako hoćeš Legacy opciju, onda ti je tu sve lagano. U tom slučaju svaka instalacija je lagana i Windowsa i Linuxa i nije potrebno puno priče.
Ako hoćeš UEFI varijantu onda moraš da u Windowsu isključiš Secure boot i pročitaj ovo kako sam instalio Kali Linux u UEFI boot-u
 
Odgovor na temu

1mapstnod

Član broj: 334380
Poruke: 8



+1 Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux06.12.2016. u 10:54 - pre 89 meseci
Citat:
mladjolinjo:
Citat:
U BIOS-u ti je uključen UEFI i iz tog razloga je win napravio gpt, a ne mbr. To bi ti uradili i drugi os-ovi.

Format oba HDD-a, da namestim BIOS Legacy boot only i da tako instaliram opet prvo Win pa onda Linux...

U principu, da.
Kao što je već spomenuto, formatiranje neće odraditi "konverziju". Pri prvoj instalaciji (windows) treba prvo ukloniti sve particije, te ih ponovo napraviti i nastaviti instalaciju. Ovo je pod pretpostavkom da će win prepoznati gpt particije posle isključivanja uefi-a. Ako ih ne prepozna, tada instalacija treba da ide normalnim/standardnim tokom (pravljenje novih paticija, instalacija,...).


 
Odgovor na temu

mladjolinjo

Član broj: 67041
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux07.12.2016. u 12:09 - pre 88 meseci
E pa ovako...
Propratio upustvo za Kali...instalirao SolydX i GRUB na /dev/sdb2 particiju, koja je boot, esp. Nudi mi Windows, ali kada izaberem, vidim gresku Error, invalid signature.

Zatim sam dodao ovo u /etc/grub.d/40_custom
Code:
menuentry "Windows 7" {
    search --fs-uuid --no-floppy --set=root 1E7A-7770
    chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}


UUID od /dev/sdb2 je 1E7A-7770

zatim dobijem gresku:
Code:
Error: no such device: 1E7A-7770
Error : file '/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi' not found


Neznam vise sta da radim.
Probao sam boot repair, automatic repair option...nista.

Ima li resenja ovom ludilu sa UEFI?????
 
Odgovor na temu

vinted

Član broj: 320599
Poruke: 601

Sajt: https://sigurnostnamrezi...


+53 Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux07.12.2016. u 12:56 - pre 88 meseci
evo kako se rešeav ona greška "Error, invalid signature" na Ubuntu
Drugo moraš da vidiš da li su možda potrebni dodatni instalacioni EFI fajlovi za tu tvoju distribuciju. To ne znam da li treba.

Ako ti UEFI pravi problem, a prvi problem kod Windows-Linux dual boot-a, koliko znam svaka Linux distribucija ima nešto svoje, predji na Legacy i rešio si se problema.
 
Odgovor na temu

mladjolinjo

Član broj: 67041
Poruke: 185
82.117.216.*



Profil

icon Re: Maticna ploca za Linux07.12.2016. u 21:21 - pre 88 meseci
Ipak sam morao da prebacim BIOS na Legacy, format HDD na kojem je windows...clean...convert u MBR...instalirao Windows...update GRUB na Linux i radi.
Ne diram vise nista, za moj rad verujem da ce i NTFS particija da posluzi, naspram GPT.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux hardware :: Maticna ploca za Linux

[ Pregleda: 86706 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.