Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

System Administrator sta treba da zna?

elitemadzone.org :: MadZone :: System Administrator sta treba da zna?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24966 | Odgovora: 95 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 19:17 - pre 70 meseci
Evo sad ce 18 godina od kako sam se prvi put susreo sa racunarom, ali i dalje radim za neku bjednu platu od 55k din. Gresku sam napravio sto se nisam opredjelio za samo jednu oblast informatike i nju izucavao. Skoro 70% svog zivota sam se patio i zivio siromasno pa sam iz tog razloga izabrao Hardware da bih mogao na neki naci da prezivim. U firmi u kojoj trenutno radim se ne cijeni znanje, magacioneri i vozaci imaju skoro istu platu kao i ja, a komercijalisti duplo vecu.

Prije nekoliko dana sam isao u jednu firmu da im radim mrezu i jedan System administrator mi rece da oni imaju dosta vecu platu. Povukla me neka zelja da se malo bolje posvetim jednoj oblasti i da i ja konacno dobijem neka normalnija primanja.

Moze li neko opisati sta tacno i koliko treba da zna jedan Windows System Administrator?


Ja od znanja posjedujem sljedece:
- Windows XP, WIN7, WIN8.1, WIN10 - odlicno poznajem i do sad sam sve probleme uspjevao da rijesim.
- Hardware odlicno poznajem.
- Windows server, znam samostalno podici AD, dodavati korisnike, davati odredjene privilegije, raditi sa djeljenim fajlovima, stampacima itd.
- Mreze poznajem solidno, pretezno radim sa Mikrotik-om, UNIFI, OpenWrt...itd
- U firmi u kojoj radim samostalno sam podigao Ubuntu console mode i podesio apache, mysql, FTP, Prestashop CMS.
- Podesio sam i tiket servis na istom serveru.
- Sto se programiranja tice imam pocetnicki nivo, radio sam u C, VB, PHP.

Kada naidjem na neki problem znam provesti po nekoliko dana na netu citajuci dok ga ne rijesim, znaci nikad ne odustajem. Na ovaj nacin sam dosta stvari naucio.
Nisam radio sa Vmware esxi jer nemam hardware, ali koliko sam gledao kompletna virtuelizacija ne djeluje komplikovano.
Sta bih jos trebao da naucim da bih mogao da imam malo vecu platu?
Sa ovom platom dok platim stan i troskove, kupim hranu, ne ostane mi skoro pa nista.



Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.223.broadband11.iol.cz.



+638 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 20:18 - pre 70 meseci
Moje iskustvo sa administracijom da je jedna stvar podici/instalirati/podesiti nesto da proradi, a sasvim druga podici nesto da radi bez problema 6 meseci ili godinu dana.

Sto se tice znanja ja bih pogledao malo dublje AD. Na primer na intervjuima znaju da smaraju sa onim FSMO role-ama (pdc emulator...). Onda mi se cini da se sad dosta koriste windows clustering (failover) servisi, narocito uz hyper-v Mozes da pogledas i DFS. A dalje shared storage varijante i povezivanje (iscsi/fiberchannel).

Ako ides prema Windows-u onda bolje gledaj Hyper-v nego vmware. E da, i osnovna stvar za windows - Powershell. To bi ti znacilo ne pitaj, cak i za Vmware, jer se powercli oslanja na powershell.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 20:47 - pre 70 meseci
Mene interesuje kolike su plate seniorima administratorima u Srbiji.
Znam da ne može da se generalizuje, ali ono, za sada sa kim god sam pričao, svi 700-800€ ako imaju, da je to uspeh.

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 20:48 - pre 70 meseci
Pocni od teorije i drzi se windows platforme ako to znas. Ja radim Linux i druge Unix-like sisteme pomalo, ali da hocu da trazim nekog za windows, evo sta bi mi bio spisak:

- Mreza: OSI/ISO vs TCP stack. L2, L3. Ruting i switching. Security. Firewall. Sta znaci stateful? AAA. Povezivanje podataka, npr da znas da, ako imas alert sa firewall-a, da povezes sa AD-om da znas koji racunar i user su u pitanju. Nije neophodno da Windows admin zna mrezu u prste, ali dosta mreze se uvezuje na AD, pa mora da zna dovoljno. Imao sam likove koji su mislili da je TCP/IP jedan protokol. Trebalo bi da znas sta su ISO/OSI nivoi i sta gde radi. Takodje, trebace ti stvari tipa mDNS, broadcast, DHCP i sl.
- Security i segmentacija: Nauci sta su VLAN-ovi, kako se radi inter-vlan routing. Izdvoj servere, voip, klijente, guest u odvojene VLAN-ove i osmisli pristojan security. Windows firewall treba da znas u prste.
- Windows : AD. AD clustring. HA. Shared storage. CIFS i DFS. Windows Cluster. Hyper-V sa shared storage.
- Mail/Goupware: Exchange. Ako ces da radis windows exchange je must. Ne samo mail, vec i calendaring i sl. Bonus i to povelik su Office365 (adminitracija) i sharepoint.
- Virtuelizacija: Sto rece covek, drzi se Hyper-V. Nauci kako se pravi HA cluster sa njim.
- Baze: MS SQL. Windows admini skoro iskljucivo rade ovo. Ne moras da znas T-SQL, ali nauci kako se pravi cluster, kako se radi backup i restore.
- Automatizacija: DevOps pristup ima smisla. Nauci powershell. Ne treba ti za administraciju PHP, VB jako malo, od toga sto si radio C ce pomoci, ako si radio nesto iole ozbiljno da razumes stvari. Dobar admin zna kako server hendluje memoriju, a to se lepo savlada kad par puta popijes segfault na losim pointerima. ;)

I jos jednom : AD. Skontaj zasto je Identity jako bitan. Security pociva na njemu. Sve u mrezi ce ti se uvezivati u AD, moras da ga znas u prste.

Takodje, ja bi ocekivao da Windows admin kapira sta su CAL-ovi i koliko treba da ih kupi. :) Ja nikad nisam, mene od toga boli glava i kad mi je trebalo sam cimao MS partnere, ali ako si Windows expert moras, na zalost, da razumes i MS licenciranje. :)

Ako mozes, probaj da imas neki shared storage i probaj da naucis sta je iSCSI. FC ne mozes da ucis tek tako, niti ti treba za pocetak. Neces krenuti bas od toga, kad dobijes hardver shvatices brze, posebno ako koristis iSCSI. Nauci razliku izmedju file i block storage-a, to je mnogo bitnije nego da znas po X vrsta od svakog.

To da si podigao Linux i neki softver na njemu, uz uputstvo sa neta, je nesto sto ja ocekujem od juniora, dan prvi. Nije neki posao. Pokazuje to mnogo toga pozitivnog, nemoj da shvatis pogresno, ali ti ne zelis da budes junior sa nula iskustva. Ako ces da se bacis na Linux, super, ali ocekuj da imas mnogo posla. Za windows si, izgleda, prosao dosta toga, pa mozda ipak bolje da to probas, pre ces naci bolje placen posao. Plus, meni je ponesto od tih windows zezalica jako tesko da razumem, a ti si izgleda vec ulozio trud da to savladas, steta je da se baci.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.223.broadband11.iol.cz.



+638 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 21:02 - pre 70 meseci
Citat:
ja bi ocekivao da Windows admin kapira sta su CAL-ovi i koliko treba da ih kupi. :) Ja nikad nisam, mene od toga boli glava i kad mi je trebalo sam cimao MS partnere, ali ako si Windows expert moras, na zalost, da razumes i MS licenciranje. :)


Haha, +1
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 21:11 - pre 70 meseci
@nkrgovic

šta bi tražio da ti treba Linux Administrator
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 21:19 - pre 70 meseci
@nkrgovic i @Aleksandar Đokić
Hvala vam puno.

@nkrgovic
Dosta ovog sto si naveo znam, ali slazem se da treba jos dosta da ucim.

Ako jos neko ima neke prijedloge neka napise. Bio bih mu veoma zahvalan.
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 21:22 - pre 70 meseci
Zamolio bih nekog Windows System Administratora da navede sa kakvim se cesto problemima susrecu i na koji nacin ih resavaju.
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 22:04 - pre 70 meseci
Traže se sve više i administratori sisteme i servise hostovane na Cloud-u.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Ivica Vujović
Ivica Vujović
Beograd

Član broj: 44727
Poruke: 127



+5 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?10.06.2018. u 22:05 - pre 70 meseci
nkrgovic je lepo složio sve. Ne bih nešto puno dodavao.

Nauči AD lepo, danas ti ne treba neki besan hardver za sve ovo. Ako nemaš para za neki jači komp, možeš da unajmiš negde neki jaci server pa podigni virtualku na njemu i vezbaj par meseci dok ti ne uđe u prste. Nećeš moći da stavljaš Hyper-V klaster ali ostalo ćeš moći. Trial verzije sistema su tu uvek za to. Knjiga ima gomila tako da lagano uči. Kreni po nekim knjigama za sertifikaciju pa polako po oblastima. Ja lično nisam sertifikovan jer mi to nikad nije trebalo ali sve više razmišljam i o tome makar zbog toga što se tako lakše prodajem.

Powershell je must have. Automatizacija ti olakšava život. DevOps pristup je stvarno koristan.

Exchange bih za sada batalio pošto je posebna grana za sebe. Da me ne razumeš pogrešno ja ga obožavam i to mi je najlepši deo cele MS priče ali je prilično kompleksna oblast koja se uči pošto završiš sve ove osnove.

Za SQL bih dodao da moraš da razumeš i kako SQL server funkcioniše, često će ti trebati da radiš na poboljšavanju performansi već instaliranih servera ili barem da znaš šta ti ne treba da radiš kad postavljaš sistem.

Mreža obavezno neke osnove. Ja sam nekad davno u "prošlom životu" završio CCNA kurs koji se isplatio za sve pare. Olakšava život maksimalno.

I da Aleksandar je u pravu. Jedno je podići nešto, drugo je kad to radi kako treba neko vreme.

Lično najviše radim sa Hyper-V serverima. Daleko je lakše nego nekad pošto ti omogućava da imaš mnogo veću kontrolu nad serverima i servisima koji rade na njima. Meni je mnogo lakši život sa virtuelizacijom. Daleko je lakše napraviti redundansu a da klijent ni ne primeti da se nešto dešava ispod. Lakši je i bekap, lakši je i maintenance. Zna da bude problema ali nekako se lakše boriš sa time kad znaš da klijent ima sigurne podatke i neprekidan servis ili barem vrlo kratko nedostupan.

I da, iz mog nekog iskustva MS i Linux priča nije baš toliko odvojena. Više sam Win admin ali mi se vrlo često desi da moram da se zezam i sa Linux svetom tako da nemoj bežati ni od toga.

E sad, što se para tiče... To je individualna priča. Moj ti je savet da tražiš novi posao polako dok učiš sve ovo. Negde ćeš naleteti na nešto bolje. Znam ljude koji su dobijali ogroman novac ni za šta (ali bukvalno ni za šta) ali znam i ljude koji rade urnebesan posao za 300-400e i ne žale se. Sve zavisi kako se ko snađe/proda. Naravno, ostaje i opcija da radiš još van tog posla. Manjim firmama ne treba čovek koji je stalno tamo a znači im podrška ili remote ili povremeno. Takođe tu su i servis tipa Upwork ili slični.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 02:10 - pre 70 meseci
Jedna brzinska:

Postoje system administratori i system inzenjeri. Postoji razlika u plati ali je ovo sto je notebookFun naveo nesto sto je okej za inzenjera. Licno znam blisku osobu da radi na takvoj poziciji, uglavnom je odrzavanje lokalne mreze, ceprkanje oko mail servera, par VPS-ova koji se hostuju lokalno...

Mislim da je dobro mesto za pocetak sistemske administracije. I ja sam tripovao da cu da budem sysadmin kad sam sam sebi hostovao web hosting ("firma" pre 10ak god, posle sam prodao to nekome ko je legalizovao), par VPS-ova, sve projekte sam odrzavao, itd, ali nije to bas to. Sysadmin treba da odrzava sistem koji koristi ogromna kolicina ljudi na NEOGRANICEN vremenski period.

Generalno nekih pravila nema, svaka firma trazi ono sto joj treba. Neophodno je poznavati i skripting (bash recimo), automatizaciju...

Linux administracija mi lezi do jaja, ali danas se to gotovo ne trazi. Ono sto ljudi u poslovnom okruzenju traze je uglavnom Windows kod nas.

A sto se tice clouda, to i nije sysadmin posao vec devops. Ali ne bih da previse pricamo o svemu tome u ovoj temi jer cemo da je ugusimo i zbunimo nekoga kome zelimo da pomognemo.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 08:38 - pre 70 meseci
Ja bih ovde napravio podelu na to da li Admin radi u IT firmi ili u ne-IT firmi. Jer ako radi u IT firmi, onda je posao više tehničke prirode i tu nemam šta specijalno da dodam jer vidim da su svi prethodni odgovori vezani za čisto tehnički aspekt posla. Sa druge strane, ako se radi u ne-IT firmi, onda je veoma važna komunikacija sa ljudima koji se ne razumeju previše u IT, niti žele, a bitno im je sve da radi. Pošto se krećem u dosta firmi, upravo se u tom segmentu najviše pada. Obično se IT i "obični" zaposleni ne razumeju dovoljno te firma i pored IT čoveka (ili cele službe) nastavlja da ima IT probleme što na kraju rezultuje da neće biti dovoljno plaćeni ili će biti raspušteni i firma prebačena na eksterno održavanje. Video svojim očima milion puta. Gotovo da nema firme koja nema IT problema a u gotovo svima su IT ljudi ispod zadatka upravo zbog ovoga o čemu pričam. Takođe video milion puta. Dobar IT-ovac bi pored tehničkog znanja, morao da ima veštine komunikacije sa ne-IT zaposlenima, da razume njihov način razmišljanja i rada i da zna probleme koje rešava da objasni ne-stručnim jezikom. Pogotovo je bitno da zna da korisniku objasni zašto nešto ne može da se "napravi" da funkcioniše baš kako je on to osmislio i da isti efekat može da dobije na malo drugačiji način. Admin to ako nema, teško može da se uklopi u neku ne-IT firmu i što je najgore, to se teško uči, ili znaš ili ne znaš. Drugi problem koji viđam je mrzovoljnost. Čim posao malo iskoči izvan domena administratora (recimo problem sa ERP sistemom ili fiskalnim kasama...), odma kreće ono "to nije moj posao". Ne može ni tako. IT administrator ti je isto što i "radim sve". Pogotovo u ne-IT firmama.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 09:20 - pre 70 meseci
Citat:
balavi:
šta bi tražio da ti treba Linux Administrator

Junior, senior?

Moje misljenje je da je senior i non-senior skoro isto po pitanju znanja. Dobar admin (non-senior) treba da zna da pokrije 70% use-cases Linux-a, siroko. Pocev od kernela, preko biblioteka, strage-a, preko http-a, mail-a, baza, pa na dalje. Mora da zna sta su useri, sta je SE Linux, i sve vezano za to. Mora da poznaje internals i mora da zna ZASTO nesto radi, kao i kako.

Senior zna jako malo vise, ali RAZUME mnogo vise. Imao je vise iskustva, zna da isprojektuje sistem, vodeci racuna oko toga sta ce sa cim da radi i mora da zna da predvidi sta ce da ga ujede za zadnjicu za godinu dana. Mora da vidi siroku sliku ali i da zna detalje. Mora da zna internals kako valja. Kad ti senior dodje na intervju, i pitas fga ono tipa "otvoris google.com u browseru, sta se desava", on ti udje u ARP, u bafere na mreznoj karti, u glibc, u UDP i TCP, u HTTP internals, usput ti objasni sta je REST, sta je TLS.... Zna sta, kako i sa cime.

Junior je drugo: Mora da zna osnove, da kapira otprilike sta postoji i da pokaze volju da uci. Da ne ide precicama nego da razmislja.

Ukratko: Junior zna da napravi nesto, ali mu treba pomoc, saveti i guidelines. Pravi admin (non-senior) zna da napravi i bez guidelines. Senior zna da ti kaze da li to valja, sta ne valja, gde promeniti i ne samo da napravi komponentu, vec i ceo sistem.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 09:26 - pre 70 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
Jedna brzinska:

Postoje system administratori i system inzenjeri. Postoji razlika u plati ali je ovo sto je notebookFun naveo nesto sto je okej za inzenjera. Licno znam blisku osobu da radi na takvoj poziciji, uglavnom je odrzavanje lokalne mreze, ceprkanje oko mail servera, par VPS-ova koji se hostuju lokalno...

Mislim da je dobro mesto za pocetak sistemske administracije. I ja sam tripovao da cu da budem sysadmin kad sam sam sebi hostovao web hosting ("firma" pre 10ak god, posle sam prodao to nekome ko je legalizovao), par VPS-ova, sve projekte sam odrzavao, itd, ali nije to bas to. Sysadmin treba da odrzava sistem koji koristi ogromna kolicina ljudi na NEOGRANICEN vremenski period.

Generalno nekih pravila nema, svaka firma trazi ono sto joj treba. Neophodno je poznavati i skripting (bash recimo), automatizaciju...

Linux administracija mi lezi do jaja, ali danas se to gotovo ne trazi. Ono sto ljudi u poslovnom okruzenju traze je uglavnom Windows kod nas.

A sto se tice clouda, to i nije sysadmin posao vec devops. Ali ne bih da previse pricamo o svemu tome u ovoj temi jer cemo da je ugusimo i zbunimo nekoga kome zelimo da pomognemo.

OK, prvo devops nije posao. To je metodologija rada.

Drugo, administrator ili inzenjer, meni to deluje kao pijanica ili boem. ;) Imas ljude koji se jos zovu operater, pa znaju vise od svih inzenjera koje ces ikad upoznati. Po nekom mom iskustvu, razlika je uglavnom gde se radi i kakav je posao. Razne kuce imaju razlicitu terminologiju oko zaposljavanja, a posao je uvek jedinstven.

I nemoj da mislis da se Linux ne trazi, puni oglasi za "devops" poslove, ista stvar samo ih drugacije zovu.

Ono sto si u pravu je: Ako radis i desktop i servere, i radis kao one man show, je razlika jako velika u odnosu ako radis samo servere i ako imas bar 50+ serverskih masina koje odrazavas. Naravno, podrazumeva se da radis i na topologiji poveziavanja istih, plus na servisima za office. Nebitno je da li je web dev posao, ili radis za nekog ko ima par hiljada zaposlenih, pa ima napredne back office service, data analytics, distributed i sl. Sve dok ne radis helpdesk, tj. ne radis sa krajnjim korisnicima i dok stvarno imas obim posla, nacin rada je vrlo slican. Uostalom, da li je web dev firma koja ima 30 developera od recimo 200 zaposlenih? :) A sav promet ide preko neta? :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 09:30 - pre 70 meseci
Citat:
CoyoteKG:
Mene interesuje kolike su plate seniorima administratorima u Srbiji.
Znam da ne može da se generalizuje, ali ono, za sada sa kim god sam pričao, svi 700-800€ ako imaju, da je to uspeh.

Nije uspeh. Ako radis i helpdesk onda jeste, ali ako radis negde kao admin full time, nisi junior, radis (skoro) samo sa serverima, i ako odrzavas 50+ servera, onda je 4 cifre sasvim normalno. Zavisi i od lokacije, naravno i od tipa poslodavca. Uglavnom za vece plate moras u neku dev kucu ili kod nekih stranaca. I da, to ide za poslove gde se ocekuje mnogo, ali bas mnogo bolji uptime od 99%, sto znaci da nosis telefon i laptop sa sobom, ponasas se odgovorno.... :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 14:14 - pre 70 meseci
Koristan link:

https://mattouille.com/article...06/lets-talk-devops-job-titles

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 18:17 - pre 70 meseci
Citat:
S A J A:
Ja bih ovde napravio podelu na to da li Admin radi u IT firmi ili u ne-IT firmi. Jer ako radi u IT firmi, onda je posao više tehničke prirode i tu nemam šta specijalno da dodam jer vidim da su svi prethodni odgovori vezani za čisto tehnički aspekt posla. Sa druge strane, ako se radi u ne-IT firmi, onda je veoma važna komunikacija sa ljudima koji se ne razumeju previše u IT, niti žele, a bitno im je sve da radi. Pošto se krećem u dosta firmi, upravo se u tom segmentu najviše pada. Obično se IT i "obični" zaposleni ne razumeju dovoljno te firma i pored IT čoveka (ili cele službe) nastavlja da ima IT probleme što na kraju rezultuje da neće biti dovoljno plaćeni ili će biti raspušteni i firma prebačena na eksterno održavanje. Video svojim očima milion puta. Gotovo da nema firme koja nema IT problema a u gotovo svima su IT ljudi ispod zadatka upravo zbog ovoga o čemu pričam. Takođe video milion puta. Dobar IT-ovac bi pored tehničkog znanja, morao da ima veštine komunikacije sa ne-IT zaposlenima, da razume njihov način razmišljanja i rada i da zna probleme koje rešava da objasni ne-stručnim jezikom. Pogotovo je bitno da zna da korisniku objasni zašto nešto ne može da se "napravi" da funkcioniše baš kako je on to osmislio i da isti efekat može da dobije na malo drugačiji način. Admin to ako nema, teško može da se uklopi u neku ne-IT firmu i što je najgore, to se teško uči, ili znaš ili ne znaš. Drugi problem koji viđam je mrzovoljnost. Čim posao malo iskoči izvan domena administratora (recimo problem sa ERP sistemom ili fiskalnim kasama...), odma kreće ono "to nije moj posao". Ne može ni tako. IT administrator ti je isto što i "radim sve". Pogotovo u ne-IT firmama.



Odrzavam i nekoliko ne-IT firmi i kroz iskustvo sam skontao da se ne treba spustati na njihov nivo. Ako se spustis da im sve to objasnjavas onda ce te zezati non stop a to zezanje neces moci adekvatno da naplatis. Moj bivsi kolega je bio manje strucan od mene, ali je tim istim ljudima znao da laze i oni su vjerovali u to, on je bolje prolazio od mene. Ljudi su bezobrazni i najteze je sa njima raditi.

Zbog stresa na poslu odlucio sam da pokusam naci neku IT firmu, gdje bih radio malo vise kreativne stvari sa serverima i mrezama.
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 19:52 - pre 70 meseci
@notebookFun

kog stresa, konkretno ...
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 22:04 - pre 70 meseci
Zvoni mi jedan dan telefon u 10 sati i sefica racunovodstva mi kaze da im ne radi pristup nekom sajtu, mislim da je bila poreskauprava. Bio je petak, kazem da mogu doci tek za 2 sata oko 12h. na sta dobijam odgovor da oni na tom sajtu moraju neke pare da prijave, bla bla bla, i da se mora hitno doci. Pokusavam preko telefona da objasnim da je mozda problem do samog servera od poreske i da tu ja ne mogu nista uraditi.

Oko 12 nekako zavrsavam posao u drugoj firmi i krecem, u 12 i 3 min mi zvoni telefon i pita me gdje sam, ja odgovaram da cu brzo stici. Nervozan dolazim u tu ustanovu i kazem: mi sa vama imamo ugovor da rijesimo problem u roku 24 sata a ne za 1 sat i da su taj posao trebali raditi ranije a ne cekati zadnji dan.

Pridjem racunaru i samo u Token manageru pogledam da li su ucitani sertifikati sa kartice i kazem da urade isti postupak. Kad gle cuda, prodje sve bez problema, a ja nista nisam dohvatio. Onako nervozan kazem da je problem do sajta od poreske i da ja tu ne mogu nista uraditi i da treba da zovu poresku i da histerise na njih a ne na mene. Odnosno da je sajt nekad opterecen i da treba imati strpljenja. Kada je vidjela da nije u pravu, kaze da kod nje na racunaru ne radi mreza, ali samo ujutro! Iako u citavoj firmi svima mreza odlicno radi. Ja joj kazem da je problem do nje, jer sam nekoliko puta zatekao CISCO VPN klient aktivan koji blokira izlaz na net i da se treba odjaviti kad zavrsi placanje. Ona naravno odgovara da nije glupa i da je problem sto je negdje pjesjecen mrezni kabl :D


Ovakvih slucajeva sam imao 50 za tri godine.

[Ovu poruku je menjao notebookFun dana 11.06.2018. u 23:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao notebookFun dana 11.06.2018. u 23:16 GMT+1]
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: System Administrator sta treba da zna?11.06.2018. u 23:01 - pre 70 meseci
Radi zastite od stresa sve poslove treba ugovarati po satu, tj. minutu rada. Onda dodjes opusten u fazonu "aha, sumnjate na kabl, sad cu ja da uzmem unimer, pa da merim otpor zicu po zicu. Ne radi pristup sajtu? Ma to treba reinstalirati windows, nesto ga blokira, ne zna se sta je. Mogu ja to da ispitam, ali to traje 30 sati, ovako reinstalacina za 3 sata gotova."
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: System Administrator sta treba da zna?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24966 | Odgovora: 95 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.