[ DSL @ 18.08.2019. 09:48 ] @
‘Smee again

Ovih dana zagazih u oblast u kojoj mi je sve novo (ko i sve na ovom novom poslu pa tim pre uživam).
Trenutno je na redu detekcija pojave luka. Luk će se detektovati sa PMT (photomultiplier tube) i od njega dobiti informacija o postojanju svetla. PMT su same po sebi vrlo osetljive i vrlo brze. Vreme reakcije je reda desetina ns sto je dobro jer ostavlja dovoljno vremena za procesiranje signala, koje mora biti dovoljno brzo...reda 10ak us.
Prema specifikacijama, reakcija bi trebala biti nameštena na par lux-a, tj. ne treba se odreagovati bas odmah na prvi foton. Takođe, ne mislim bas ni za početne testove da pravim neki generator luka nego da za test iskoristim belu LED iako zbog spektralne karakteristike to i nije bas to, nema UV...
U svakom slučaju, za neke iole tacne testove trebaće mi dobar Lux metar, sa detachable sondom i startom od nekih 0.1 lux.
Ako se neko zabavljao sa ovakvim igračkama, rado ću uobziriti sva iskustva i predloge, kako sa PMT tako i sa lux metrima...
[ ZAS011 @ 18.08.2019. 10:08 ] @
Paz' 'vako, PMT su u stanju da detektuju, skoro, jedan foton. Ukoliko im uteraš mnogo svetla tipa LED-are, trebaće ti mnogo vremena da se cevka "smiri", odnosno da se vrati u stabilno stanje.
Davno sam se bavio održavanjem dijagnostičkih urađaja za imunologiju i Behring je imao skalameriju koja je u sebi imala PMT. Posle svakog vađenja PMT iz uređaja i vraćanja u isti, mogao si da odeš na pauzu za ručak pre nego što nastaviš sa podešavanjem. Preporuka je bila min 2 sata u mraku pa tek onda dalje podešavanje..
[ emiSAr @ 18.08.2019. 10:09 ] @
Pokusaj serijski spojiti bijelu i UV diodu kao izvor, mada i neke deklarisane kao UV emituju i bijelu svjetlost.
Sto se tice luxmetra, u moje vrijeme kod fotografije i filmskog snimanja bili su na glasu od firme GOSEN.-
pOz
[ DSL @ 18.08.2019. 10:31 ] @
Citat:
ZAS011:
Paz' 'vako, PMT su u stanju da detektuju, skoro, jedan foton. Ukoliko im uteraš mnogo svetla tipa LED-are, trebaće ti mnogo vremena da se cevka "smiri", odnosno da se vrati u stabilno stanje.
Davno sam se bavio održavanjem dijagnostičkih urađaja za imunologiju i Behring je imao skalameriju koja je u sebi imala PMT. Posle svakog vađenja PMT iz uređaja i vraćanja u isti, mogao si da odeš na pauzu za ručak pre nego što nastaviš sa podešavanjem. Preporuka je bila min 2 sata u mraku pa tek onda dalje podešavanje..

Bravo! Ovo sam detektovao u datasheetu i skroz zanemario zasljepljivanje. Inače, PMT koju ću imati u rukama koriste i za brojanje fotona, tako da će joj se osetljivost morati maksimalno ubiti. Planiram da iskoristim belu LED koju imam, za nju imam datasheet. Opcija sa UV LED je takođe u igri. LED ću pobudjivati sa 500ns pulsevima ručno okidano...

Emisar, bacam se u potragu, hvala
[ ZAS011 @ 18.08.2019. 11:37 ] @
Svaki PMT broji fotone, ništa više od toga. Prevelika količina fotona "zaglupi" cevku.
[ SASA M. @ 18.08.2019. 13:35 ] @
ne znam da li blic od fotoaparata moze da se upotrebi za simulilaciju...
[ DSL @ 18.08.2019. 15:04 ] @
Citat:
ZAS011:
Svaki PMT broji fotone, ništa više od toga. Prevelika količina fotona "zaglupi" cevku.

Hamamatsu, čiji će biti PMT , ima odvojenu kolekciju PMT koja služi za detekciju a odvojeno set PM cevi koje se koriste striktno za brojanje. Šta god da je, simpatična stvarka.
Mislim da bi blic bio previse, svaki test pa pauza za ručak :)
[ SASA M. @ 19.08.2019. 01:47 ] @
;0