Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom

[es] :: Elektronika :: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom

[ Pregleda: 1802 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 11:16 - pre 54 meseci
Konacno sam popravio kolo koje je greskom bilo nazvano "oscilator" i mislio sam da pravi titraje izmedju dva kola L200.

U stvarii to je zasebno kolo sa regulacijom napona!

Dve teme sa kolom L200 i iznalazenje mogucnosti kako ovo kolo popraviti i ubaciti ga nazad u kuciste do sada je vodilo samo do zakljucavanja teme.

Nacrtao sam semu rukom onako kako je vidim pa cak mozda i malo bolje. :)

U semi fali oznaka za mali plavi kockasti blok kondenzator jer je gore sve izgoreno lemilicom i fali vrednost zavojnice.

Tu je i slika samog kola:


*** Na slici sam napisao pogresno oznaku za diodu. NIJE: BYV29 - JESTE: BYW29

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 09.10.2019. u 13:14 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 11:43 - pre 54 meseci
Na poslu sam... Poneo sam kolo da bih pokusao da nacrtam semu.

Kao sto vidis kakvo je kolo, mislim da nije lako za pocetnika... I vreme na poslu mi ne ide na ruku.

Ostale informacije mogu samo da budu da znam da ima regulacioni napon od 5V - 15V po DataSheetu, a kod mene ima od 5V - 26V. Danas cu da ispitujem kako i zasto!

https://pdf1.alldatasheet.com/.../STMICROELECTRONICS/L4960.html

Evo i DS.

Dva puta mi je izbrisana prica o ovome i nekoliko puta zakljucana, stoga ne bih da duzim. Samo kazem da je reseno i postavio sam kakvu, takvu semu.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 12:08 - pre 54 meseci
Na brzinu sam iskoristio napajanje svog lap topa, pozajmio od kolege lemilicu i jedan mali nikakvi unimer.

Narandasta zica je -, crvena +. To su zice koje idu prema gore.

Dve zice koje idu dole u cosak spojene (jedna je plava) i druga zica na unimeru daju isti napon koji sam ubacio ispravljacem.

Plava zica je takodje zemlja - i sluzi samo u kucistu. ovako je visak!

Napajanje za lap top je 19V, isto toliko sam dobio na izlazu ovog kola 19V!

Amperazu cu ipak morati kuci da merim jer ovde nemam ni jedan element.

U svakom slucaju ovo kolo radi kao takvo, samo za sebe ali mu je pocetni napon 5V, manje od 5V ne vidi. Tako da regulacija radi od 5V - 26V kod mene.

Malo kasnije kada krenem da rasturam, da bih imao sta da sastavljam :), izmericu kapacitet tog plavoh kondenzatora koji ima znak pitanja (?), kao i zavojnicau sa znakom pitanja (?). I mene to interesuje!

Pozzz!

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 09.10.2019. u 15:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 14:19 - pre 54 meseci
FRONT PANEL Ispravljaca!

Ako nekoga uopste bude zanimalo da zna o cemu se radi evo opet jedne slike, samo trenutak molim:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1541



+174 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 14:46 - pre 54 meseci
Nisam bas siguran da si ispogadjao simbole kondenzatora kao i diode na toj semi.

A isto tako nisam siguran sta je svrha teme?
Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 15:39 - pre 54 meseci
Kao sto rekoh. Scrha teme je da sam popravio nesto sto sam pokusavao od starta na forumu. Ako se ne varam dve teme su izbrisane i dve sakljucane. Uspeo sam konacno sam da napravim to sto sam hteo.

Postavio temu za to, slikao da se vidi kako je izgledala sema sa kojom sam imao posla, i sve polako izracunao i izmerio. Na kondenzatorima pisu oznake osim za onaj mali plavi, ali odlemicu ga da proverim jer i mene zanima. Takodje cu odlemiti i zavojnicu ili induktor (mozes da mi kazes kako se zove ako hoces, tacnije, ali i ne moras) da izmerim i njega jer mislim da ima malo vise mH nego sto sam ja video da stavljaju u DS aplikacijama. Tamo isto nisam naisao na ove kapacitete kondenzatora, cak su bili duplo manji. Takodje nigde u DS nisam video tantale koje je on paralelno spojio sa zemljom.

I L200, oba kanala su bas ofrlje napravljena i tesko mmi je da razumem sta je tacno radio. Oba L200 imaju slicne seme kao u DS ali opet nisu iste. Cak se dosta i razlikuju.

I na kraju ispada da na jedan sekundar, posto mislim da se secam da drugi nije bio povezan u kolo, vec kao meni sluzio direktno iz Trafoa. Dakle jedan sekundar iz trafoa ima dva ustvari redno spojena kondenzatora. Gde ja mislim + ide na prvu ovu moju klemicu i onda se tako grana duz citavog prednjeg panela, dok sa druge strane mislim da je + povezan sa kolom. Takodje iz jednog greca je izvadio samo jedo (- ili +, nije otvoreno da bih sada rekao) i vezao u kolo, sto je za mene skroz zbunjujuce.

Sto se tice diode imam samo jednu u to-220 kucistu i ona tako stoji, samo sam je menjao kada je gorela, a jeste gorela kada sam pravio greske pri povezivanju. Vise nemam ni jednu diodu. Ako mislis na ovu BYW29, voleo bih da znam u cemu je problem.

Sto se tice kondenzatora, elektrolitske crtam tako da im gornja strana bude deblja i stoji plus, kada su upitanju keramicki kao 222k crtam obicne linije, kada je ja mislim ovo blokic neki isto stavljam dve crte. A za tantale nisam mogao da trazim simbol i ovo sve sto sam uradio na poslu, a moze da se vidi za koliko vremena, ja sam pogledao, stvarno se izvinjavam. To je razlog zasto sam dva puta napisao za tantale, bas da ne dodje do greske. Iako ja mislim da moze da se stave i elektroliti, nego ovaj bio pun tantala pa stavljao njih + manji gabarit.

I opet svrha teme je da sam konacno uspeo da popravim to kolo i dam neke informacije o njemu. Krivo mi je sto nije neko titrajuce ali nema veze, volim da imam svakakvo kolo. Takodje posto sam dosta puta pokusavao da to objasnim i saznam nesto o tome nisam uspeo. Sada je stvar gotova. Izbacio sliku, semu koja ne kazem da je dobra ali popravicu bar nedostatke koje mogu da izmerim i kazem da je ovo kolo za upotrebu. Mislim da ce da mi da bar 2.5A, ali prvo na hladnjak pa onda da se proba!

Nadam se da sam ti razjasnio!

Nikad nisam imao nista protiv tebe da se tako ophodis prema meni. Mislim da u uglu postoji neko dugme za spam gde ti vise nece izlaziti moje poruke. Upotrebi to ako vec ne mozes da se suzdrzis da upadnes i mene i temu odvedes u drugi pravac. Nema ljutis, ja jesam mnogo gresaka napravio i najvise bih voleo da ti to ne uradis. Samo veruj u jedno, ono sto mi nije jasno ili ne znam, SIGURNO CU DA PITAM, neko ce nekada odgovoriti.

Pozzz
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
31.223.133.80



+333 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 16:32 - pre 54 meseci
Aco,
opet si krenuo u beskrajne monologe.
Sredi se malo, procitaj neku knjigu, nauci nesto.
Ne vodi ovo nikuda.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 16:56 - pre 54 meseci
Za mene je ovo malo bolji pristup nego ranije kada je opisovao nesto sto nko nije video i onda ocekivao da mu dajemo neki savet za neciji rucni rad :)

Pretpostavljam da je ovo shema koju si crtao... Nisam otvarao DS od tog kola, pretpostavljam da je ova slika iz njega, trebalo bi da odgovara tome sto je neko pravio i ubacio u tu "magicnu kutiju". ;)


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 18:55 - pre 54 meseci
Pa lici na semu, video sam je i ja. Samo je ovde ili drugacije postavljena. I ima druge vrednosti elemenata.

Na kraj, krajeva, bitno mi je da sam konacno nasao resenje i uspeo da ga napravim.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 20:29 - pre 54 meseci
Pogresih. Obnovio sam stranicu, a nisam video da je post u njoj i on poslao opet.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 20:40 - pre 54 meseci
Citat:
veselinovic:
Aco,
opet si krenuo u beskrajne monologe.
Sredi se malo, procitaj neku knjigu, nauci nesto.
Ne vodi ovo nikuda.



Ja se stvarno izvinjavam ali mislim da nisam nesto mnogo pogresio. Postavio sam post i dodao sliku sa semom. Nisam nista pisao dok mi DSL nije poslao njegov komentar. Zatecen na poslu, pokusao sam da objasnim coveku, ovo nije bio monolog. Mogu da pogledam da vidim ko je izbrisao DSL-a.

Potom sam odgovorio Vucku!

Samo da ne ispadne da mi se DSL nije javio i da haluciniram! :)

S postovanjem, Aleksandar!
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom09.10.2019. u 22:12 - pre 54 meseci
Sa ovim kolom moze da se dobije napon od 0V - Ulaznog napona, kod mene 31V (pozitivan i negativan napon). Takodje sam nasao 5 i -5V kao i 10 i -10.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom01.04.2020. u 13:29 - pre 48 meseci
Inace ove sve informacije nisu tacne...

Tacne informacije su upravo one iz DS-a:

- Max ulaz je 40Vin
- 5.1Vout min. fixni napon / kod mene 5.08Vout i 26Vout ; 2.5A / sa regulacijom napona.
- Ako sam dobro rqazumeo DS, 5.1V su namenjeni za napajanje mikrokontrolera.

Inace kada sam otvorio ovu temu napravio sam regulator ali posto nisam mogao da ga napravim kao sto pise u DS, mislio sam da sam izgoreo mozda neki pin. Kupio sam regulator ali sam hteo da sacekam da prodje malo vremena kako bi sto vise naucio i onda se posvetio njemu. Mozda nekome nije, ali je meni to za sada bio najkompleksniji regulator s kojim sam ja radio. Mozda zvuci smesno ali je istina. Pre neku noc sam ga napravio i sada radi kako treba!

Time sam zavrsio vracanje u stanje predjasnje, uredjaj koji sam dobio, a onda ga zbog neznanja izgoreo! Postepeno sam popravljao sta sam umeo. Uspeo sam da popravim sve, sto je donekle iz odredjenih razloga, bila i moja moralna obaveza!

Vidim da nikome ovo nije interesantna tema pa sam zbog toga hteo da se jos jednom zahvalim clanu @SASA M. koji mi je do sada mnogo pomagao sa savetima, kritikama, gotovim semama, covek se mucio pa mi i crtao neke stvari, uputio na prave ljude sto se tice YouTuba, zaista hvala na podrsci. Ah da i clan @veselinovic se javio da me ukori za monologe, potpuno razumljivo!

Ovo sam iskoristio i da bih promenio svoje zadnje rezultate, koji nisu tacni!!!/////////Ti naponi i mogu da postoje ali moj post pre ovoga nije tacan!

Dakle: Preporuka za Regulator Napona L4960, verovatno postoje i bolji, ali je meni ovaj za sada najbolji. U nekim mojim temama clan @Macola_Kg, takodje je pohvalio ovaj regulator, covek ciji je svaki savet dobrodosao!

Pozdrav, Aleksandar!


 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: L4960 - Stabilisano kolo sa Regulacijom

[ Pregleda: 1802 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.