Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FAQ: Studiranje u nemačkoj, učenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama

[es] :: Vodič za učenje :: FAQ: Studiranje u nemačkoj, učenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama
(TOP topic, by Slobodan Mišković)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110881 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon FAQ: Studiranje u nemačkoj, učenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama21.05.2004. u 20:23 - pre 241 meseci
Pozdrav!

Ova tema se vec nekoliko puta provlacila na forumima, a posto smatram da interesovanje za istu nece opadati vremenom da napravim mali FAQ.

1. Da li je moguce upisati se na fakultet u Nemackoj i koji su (u obrazovnom smislu) preduslovi za to?
2. Nemacki jezik: potrebni nivo znanja, mogucnosti ucenja, sertifikacija / ispiti.
3. Formalnosti vezane za prijavu na fakultet i vizu.
4. Cena zivota i studija
5. Stipendije
6. Izbor predmeta i fakulteta
7. Prednosti studiranja u inostranstvu
8. Korisni linkovi

1. Da li je moguce upisati se na fakultet u Nemackoj i koji su (u obrazovnom smislu) preduslovi za to?
U Nemackoj je omoguceno studiranje stranim drzavljanima. Potrebno je naravno imati zavrsenu srednju skolu. Na zalost, matura skola iz SCG u Nemackoj nije priznata na istom nivou kao lokalna matura, tako da je potrebno polagati prijemni ispit. Ispit se polaze iz jezika i predmeta vezanih za oblast studija. Za tehnicke fakultete su to najcesce matematika, fizika / hemija / informatika. Za detalje se treba obratiti direktno fakultetima.
Moguca (i pozeljna/preporucljiva) je priprema za pomenute ispite pri fakultetu, u takozvanom Studienkolleg-u. Priprema traje 2 semestra, a nastava se pohadja iz predmeta koji se polazu na prijemnom i nemackog jezika.
BITNO! Pre pocetka priprema polaze se PRIJEMNI ISPIT iz jezika i predmeta vezanih za oblast studija. Kao prijemni za fakultet, samo na nizem nivou. Ovaj ispit treba da pokaze da ste sposobni da pratite nastavu na Studienkolleg-u. Ispit je najcesce pocetkom septembra i polaze se na fakultetu.


2. Nemacki jezik: potrebni nivo znanja, mogucnosti ucenja, sertifikacija / ispiti.
Studije u Nemackoj (poddiplomske - undergraduate) su u glavnom na nemackom jeziku.
Pored studiranja na nemackom, na nekim univerzitetima se nude i studije na drugim jezicima (engleski, francuski, spanski). Ova mogucnost postoji kako na drzavnim, tako i na privatnim univerzitetima. Na drzavnim uglavnom nema skolarine, na privatnim je viskoka (red velicina nekoliko desetina hiljada dolara godisnje), ali postoji mogucnost dobijanja nepovratne stipendije koja pokriva troskove studija. Vise o internacionalnim programima potrazite na sajtu daad.de (pogledaj linkove na dnu).

Za upis na studije treba poloziti DSH (Deutsche Sprachprüfung zum Hochschulzugang). O tezini ispita je tesko govoriti, ali je zastupljena gotovo celaokupna gramatika, a i recnik je zahtevan. Ispit se sastoji iz vise delova:
- gramatika
- razumevanje texta citanjem
- razumevanje texta slusanjem
- produkcija teksta
Primere za ovaj ispit nacicete medju linkovima. Alternative ovom ispitu su TestDAF ili Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP) Goethe instituta (kod nas se moze polagati na Kolarcevom institutu ili direktno na Goethe institutu). Polaganjem bilo kojeg od ova dva ispita (s tim sto za testDAF ocena koju dobijete igra ulogu) mozete izbeci polaganje DSH ispita.
Za upis na Studienkolleg (uslovno receno nultu godinu) potrebno je poloziti ispit iz nemackog jezika, a predpostavljen nivo znanja je evivalentan Zertifikat Deutsch (ZD) ispitu (moj licni utisak je da je potrebno vise - ne moze da skodi). Posedovanje ZD sertifikata nista ne predstavlja u smislu ne polaganja ispita.

Studiranje na drugim jezicima zahteva odgovarajuce sertifikate, a u vecini slucajeva i neki dokaz o osnovnom znanju nemackog jezika.

Ucenje jezika:
Jezik mozete uciti kod kuce, ali daleko najefektivniji nacin je ucenje na kursevima u Nemackoj. To iskreno preporucujem posle polozenog ZD setifikata (u tom nivou znanja). Kurseve nude mnogi univerziteti u letnjem periodu, najcesce u trajanju od mesec dana. Moja malenkost je bila u Saarbrückenu i veoma je zadovoljna. Cene takodje variraju od mesta do mesta, u konkretnom slucaju bilo je 700 evra za mesec dana sa smestajem.


3. Formalnosti vezane za prijavu na fakultet i vizu.
Prijava za fakultet treba da sadrzi:
- popunjene obrasce
- overene kopije svedocanstava i ostalih relevantnih dokumenata (u sudu, modjunarodnim pecatom, zaboravio sam kako se zave (pocinje na A:) )
- prevode istih (zvanicne, od sudskog tumaca)
- Povratne postanske markice (raspitajte se u posti) u dovoljnom broju
Veoma je bitno prijavu poslati na vreme: za zimski semestar do 15. Jula, za letnji semestar do 15. Januara.
Postoji mogucnost (realna) odbijanja, tako da je preporucljivo prijaviti se na vise fakulteta (za svaki slucaj)
Formulare, kao i uputstva za njihovo popunjavanje, spisak potrebnih dokumenata i t.d. nacicete na sajtovima univerziteta na koje planirate da se prijavite.

Posto dobijete pozitivan odgovor sa jednog (ili vise) fakulteta na koji ste se prijavili, pravac ambasada! U odgovoru dobijate potvrdu da je za vas obezbedjeno mesto na studijama, tako da bez problema treba da dobijete vizu. Viza koju tom prilikom dobijate vazi 3 meseca posle cega se mora produziti.
VAZNA NAPOMENA: Ni u kom slucaju ne idite sa turistickom vizom, jer ona ne moze biti produzena, tj konvertovana u boravisnu dozvolu!


4. Cena zivota i studija
Studiranje u Nemackoj je besplatno. Ne placa se nekakva skolarina. Postoje odredjeni administrativni troskovi koji variraju od mesta do mesta (u Karlsruheu iznese malo manje od 100 evra mesecno).
Nulta godina (Studienkolleg) se placa, cena zavisi od fakulteta (tj mesta) ali ne bi trebalo da prelazi 500 evra po semestru.
Zivot u Nemackoj nije jeftin. Mesecno je potrebno minimum 500 evra (stan + hrana + zdravstveno osiguranje). Stanovi cesto znaju da predstavljaju prblem, kako zbog velikih cena (soba moze da kosta i do 300 evra mesecno), tako i zbog daleko vece potraznje od ponude: sobe jednostavno nema. Idealno resenje je dobiti sobu u studentskom domu, ali je za to cesto potrebno mnogo srece i strpljenja, jer je broj soba ogranicen.
Ovo su cene u juznoj Nemackoj. Na severu, a i u bivsoj istocnoj Nemackoj cene bi trebale da budu znatno nize (informacija nije proverena).
Posao i studije: Stranim studentima je dozvoljeno da rade do 90 dana godisnje. Za vreme nulte godine dozvoljeno je raditi samo u toku raspusta. Postoje poslovi koji ne oduzimaju previse vremena (po nekoliko sati dnevno, ili par puta nedeljno), a mogu da obezbede deo potrebnih sredstava.
Putovanje do nemacke takodje nije jeftino. Najjeftiniji je prevoz autobusom. Interesantno je da je avionska karta Beograd-Frankfurt po ceni slicna voznoj na istoj destinaciji. Za put autobusom treba izdvojiti oko 150 evra (povratno). (primer Beograd - Karlsruhe)

5. Stipendije
O stipendijama na zalost ne znam puno reci. U svakom slucaju postoje odredjene mogucnosti, ali koliko su realne jos uvek ne znam. Jedan koristan link : http://www.stiftungsindex.de/
Tu se nalazi podugacak spisak institucija koje daju stipendije.


6. Izbor predmeta i fakulteta
Mesto studiranja birate po vise faktora: Po kvalitetu predmeta koji studirate u tom gradu, po uslovima za zivot(istocna Nemacka umesto juga) i t.d.
Sto se lakoce upisa tice, postoje 3 kategorije koje mogu varirati u zavisnosti od grada i predmeta:
-Upis bez ogranicenja: svi studenti koji se prijave (verovatno ako bude neki razuman broj) budu primljeni
- Predmeti sa lokalno ogranicenim brojem mesta: fakultet odredjuje koliko se studenata prima
- Predmeti sa centralno ogranicenim brojem mesta: visa institucija (ZVS) odredjuje koliko se studenata prima
Naravno, vece sanse imate ako se prijavljujete negde gde nema nikakvih ogranicenja.
Sto se kvaliteta studija tice, postoji "rang lista" svih fakulteta i visih skola. O merodavnosti iste ne mogu govoriti, ali je kolicina podataka uzetih u obzir impozantna.
http://www.stern.de/CHE5/CHE5?nv=redir
Ako se u medjuvremenu adresa promeni, google keywords >stern +"uni ranking"< bi trebali da vrate stranicu medju prvim rezultatima. Ima jako mnogo podataka, tako da nije na odmet potrositi malo vremena na ovoj stranici.


7. Prednosti studiranja u inostranstvu
Rzmisljao sam da li ovu "tacku dnevnog reda" uopste da stavljam jer ima prevelikih patriota koji smatraju da na studije u inostranstvu idu samo oni koji su "odvedeni", kao danak u krvi, ili oni koji beze zbog politickih ili ne znam kakvih problema. Sa druge strane, medju normalnim svetom studiranje u inostranstvu u glavnom samo po sebi dobro zvuci. Zbog toga navodim samo neke od prednosti koje sam otkrio tek po dolasku ovde:
- ucenje stranih jezika: Pored nemackog imate priliku da naucite i druge strane jezike, na kursevima koji se po male ili nikakve pare odrzavaju pri fakultetu.
- Odlazak "dalje": teznja zapadnoevropskih zemalja je da svaki student po zavrsenim studijama ima bar jedan semestar proveden u nekoj drugoj zemlji. Mogucnosti da se ovako nesto izvede su realne, a o prednostima toga necu govoriti.
Dalje dolaze upoznavanje drugih kultura i jos mnogi razlozi koji su manje vise poznati.



8. Korisni linkovi i vazni pojmovi
Za kraj par korisnih linkova i nekih pojmova koje je lakse znati:

Linkovi:
- www.daad.de - sajt pun informacija vezanih za studiranje i studentski zivot u Nemackoj. U principu vam pored ovoga drugi linkovi nisu neophodni.
- http://www.daad.de/deutschland/en/2.2.4.html - Internacionalni programi na nemackim univerzitetima.
- www.stern.de/CHE5/CHE5?nv=redir - rang lista fakulteta (google: stern +"uni ranking")
- www.stiftungsindex.de - koristan link za lovce na stipendije
- www.stk.uni-karlsruhe.de/seite_17.html - informacije o prijemnim ispitima (i primeri ranijih ispita) na univerzitetu u Karlsruhe-u. Potrazite isto na sajtu fakulteta na koji zelite da idete.

Pojmovi:
Studienkolleg - institucija pri univerzitetu koja je zaduzena za pripremu studenata za prijemne ispite (nultu godinu)
DSH - Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang - prijemni ispit iz nemackog jezika.
Aufnahmetest - prijemni za upis u Studienkolleg
Feststellungsprüfung - prijemni za upis na fakultet
Akademischen Auslandsamt (AAA) - ured fakulteta za strane studente - prva adresa na koju se treba obratiti sa pitanjima.

Molim sve koji raspolazu novijim / drugacijim informacijama da isprave eventualne greske.
Hvala.

Aktuelna verzija FAQ-a se nalazi na :
http://kulturno.org/?=studying%20in%20germany

[Ovu poruku je menjao Slobodan Miskovic dana 13.04.2006. u 01:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 11.10.2006. u 11:55 GMT+1]
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

kokodudldu

Član broj: 25508
Poruke: 25
*.136.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize24.05.2004. u 20:26 - pre 241 meseci
Citat:

Studije u Nemackoj (poddiplomske - undergraduate) su u glavnom na nemackom jeziku (rekao bih samo, ali ne mogu da tvrdim jer znam samo za Informatiku, koja se moze studirati iskljucivo na nemackom). Mogucnost studiranja na engleskom zanemariti.


Vrlo pogrešno. Na primer: www.iu-bremen.de
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize24.05.2004. u 20:45 - pre 241 meseci
Nikola, vremenom uvazi sve kritike koje dobijes na tekst i menjaj ga kako budes i sam saznavao nove stvari, posto to nikako nije tema o kojoj moze da se kaze nesto jednom za svagda. Posle izmene mozes se zahvaliti korisniku na komentaru i obrisati ostale poruke sa ove teme kako bi faq bio cist.

I malo sredi prikaz same poruke, deluje nepregledno. Koristi bold, onaj tt novi tag i slicne stvari, probaj vec. I razmake brate. :)
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize24.05.2004. u 20:49 - pre 241 meseci
Citat:
a svima molba da procitate ovo i predlozite eventualne dopune/poboljsanja.


Nisam rekao da sam sveznajuci :)
Naravno da cu uvaziti sve primedbe. Za ovo nisam znao.

Jedna napomena: faq se odnosi iskljucivo na drzavne fakultete.
Citat:
nternational University Bremen is a private, independent research university founded in 1999.


U tom slucaju ni podatak o ceni studija nije tacan:
Citat:
Tuition for the academic year September 2002 through May 2003 is €15,000.


Kada ugrabim malo vise vremena u komadu sredicu tekst. Hvala na primedbama.

Jos jedna napomena:
Na pomenutoj ustanovi (Internacionalni Unievrzitet Bremen) se nudi iskljucivo Bachelor of Science program, koji je ravnopravan sa Fachhochschule (visa skola) diplomama u Nemackoj. Vec je bila jedna rasprava na tu temu i informacija je potvrdjena.
Drzavni (ne-nezavisni) univerziteti u Nemackoj u glavnom nude Diplom-u, sto je u rangu master of science programa (posle barem 9 semestara).

Za drugu napomenu sam 99% siguran, tako da ako neko zna potpuno pouzdane informacije neka se javi.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize24.05.2004. u 21:23 - pre 241 meseci
http://www.elitesecurity.org/tema/40193 - rasprava o vrednosti zavrsnih sertifikata:
Citat:
Zombie
- BSc - fakultet, traje tri do četiri godine (ovako dopisno tri, jer nema praxe)

Da ne bude zabluda: 9 semestara (koliko treba za diplomu u nemackoj) ne ukljucuje praksu koja traje jedan do dva semestra. Zato pazite sta upisujete, narocito kada se radi o nezavisnim i privatnim skolama.
Ima jedna u Budimpesti, koja se fino placa i bila je satro visokokotirana na pocetku. Posle se ispostavilo da sa njenom diplomom posao gotovo da ne mozes da nadjes (u konkurenciji onih sa drzavnog fakulteta).
Ne tvrdim da je nesto konkretno lose, samo pamet u glavu, jer reklama je cudo.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize25.05.2004. u 08:14 - pre 241 meseci
ajde opet... nisam pričao o privatnim i tamo nekim levim fakultetima, nego o Londonskom Univerzitetu http://www.londonexternal.ac.uk

tamo, recimo za CIS (kompjuteri) postoje sledeći nivoi, razdvojeni u undergraduate (ne znam prevod na srpski) i postgraduate (postdiplomske):
Undergraduate
- Diploma (dve godine)
- BSc (tri godine dopisno, četiri "normalno", mada je program skroz isti)
Postgraduate
- Masters
- PhD

naravno, ovo je britanska terminologija, ali ja to tumačim ovako: Diploma je otprilike ono što se kod nas zove "viša škola", BSc je kod nas "fakultet" ili zvanje "diplomirani inženjer čega već", Masters je naravno "magistratura" i PhD je naravno "doktorat".

činjenica da je BSc potreban i dovoljan uslov za upis na postdiplomske (Postgraduate) studije, govori da je BSc na nivou fakultetske diplome (koliko znam, sa višom se ne mogu upisati postdiplomske).


e sad, ako ti tvrdiš da je BSc isto što i "viša škola", onda bi po toj logici Masters bio "fakultet" a PhD "magistratura", i da je to najviši stepen koji možeš zaraditi u britanskom obrazovnom sistemu, što je naravno besmisleno..


ja ne znam kako stoji stanje u nemačkoj, ja poznajem samo naš sistem, i donekle britanski, a čini mi se da je on isti kao i američki, što bi značilo da je to automatski i standard.. ;)
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize25.05.2004. u 10:38 - pre 241 meseci
Besmisleno je porediti diplome u tom smislu. Meni je zanimljivo ono sto je Filip rekao za Holandiju...
Ne treba da se ovo pretvori u "svaki ciga svoga konja hvali", nego da ustanovimo sto preciznije razlike.

Mene buni trajanje studija: nije mi logicno da posle 3 godine na londonskom univerzitetu i posle 4.5 godina na nemackom imas isti stepen obrazovanja.

Ocekujem zvanicno uporedjenje nemackih diploma sa onim u USA / GB, postovacu kada (i ako) to stigne.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize25.05.2004. u 15:44 - pre 241 meseci
Citat:
http://www.campus-germany.de/english/1.40.168.html
Unlike in many Anglo-saxon countries, students at German universities usually don't get a Bachelors' Degree first and then leave the university and come back years later to get a Masters' or Doctorate Degree. In Germany, students receive only one university degree and they get it only when they've completed their entire period of higher education. So students in Germany work towards their Masters' or Doctorate Degree from the first day they're enrolled at the university. In some subjects, students also get a university certificate after they've completed the general education part of their studies with an intermediate examination. But this certificate only qualifies them for the specialization, or graduate program. It is of no value on the job market. The only exceptions are the international courses of study offered at some universities. There, one can obtain a Bachelor's degree after only six semesters. This degree is usually sufficient qualification to find a job, but students who want to learn more may continue on for another four semesters and earn a Master's degree or the traditional German Diplom.


Definicija: Bachelor of Arts/Bachelor of Science (BA / BS)
Citat:
Title of a degree recently adopted from the one found in Anglo-Saxon countries. At the Universities offering the bachelor, it can usually be acquired after six or seven semesters of study, as opposed to the more specific knowledge based on academic research, which is taught in the Magister (M.A.) program. After obtaining this degree students can either apply for a job or go on for their Magister or Diplom degree.


Definicija: Master
Citat:
Degree which follows a Bachelor of Arts/Bachelor of Science. In two to four semesters Bachelor graduates specialize in one subject and obtain either a Master of Arts or a Master of Science degree. After that students become eligible for a Promotion.


Definicija: Diplom
Citat:
One of the degrees attainable at a German University. A Diplom is awarded to graduates in economics, mathematics and the social and natural sciences. Whereas the Magister programs consist of a combination of two or three disciplines and are focused on methodological and theoretical academic skills, the Diplom curriculum concentrates on one subject (sometimes in combination with a minor) and usually its practical application in the economic, scientific, technological and social fields.


I tako dalje...
Ovim dolazim do zakljucka da je nemacka Diploma po "tezini" negde izmedju Bachelor i Master. Inace, (ne znam da li sam to naveo u faq-u) studiranje se odvija u 2 perioda: osnovne studije u trajanju od 2 godine i glavne studije od 4 odnosno 5 semestara. Po zavrsetku osnovnih studija stice se "preddiploma" (Vordiplom).

Komentari blize upoznatih sa engleskim/usa sistemom?

Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Buxton
EU

Član broj: 27250
Poruke: 6
*.force9.co.uk



Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize25.05.2004. u 16:33 - pre 241 meseci
Engleska (ovo pricam sto se tice IT, science and engineering smerova):

-Bachelros traje 3 godine. Posle te tri godine se dobije BEng ili BSc.

-Mnogi univerziteti daju mogucnost da se od pocetka upise masters: npr. osoba A i osoba B mogu da upisu isti smer (npr. Computer Science) i osoba A zavrsi bachelors posle 3 godine a osoba B masters posle 4. Ako se tokom te 4'e godine, osoba A opredeli za masters (mozda na drugom univerzitetu), koji sam po sebi traje godinu dana, po zavrsetku perioda A ce imati BSc + MSc dok ce osoba B imati samo MSc. ALI firme i ostali poslodavci znaju za ovo i nece 'ceniti' osobu A vise od osobe B.

-PhD se obicno upsiuje posle zavrsenog mastersa. U nekim slucajevima (u zavisnosti od proseka) moze da se upise i posle bachelors (znaci posle samo 3 godine). PhD obicno traje circa 3 godine.

-EU vs. UK bachelors. Ovo znam iz iskustva: u vecim firmama nece gledati koliko dugo je trajo bachelors, tako da ako ja dodjem sa UK Bsc (3 godine) i neko sa DE (4.5 godine), bice vazno samo to da smo zavrsili isti 'nivo', koji je univerzitet u pitanju, zavrsni prosek i tako dalje.

Hope it helps!




 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama25.05.2004. u 16:51 - pre 241 meseci
Everything helps! :)

Kako vam se cini predlog da se i za UK napravi slican FAQ? Eventualno za jos par zemalja. Ima li neko da studira u Budimpesti? Ako ima zainteresovanih, mogao bih da zamolim drugove koji tamo studiraju da napisu koju rec.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Buxton
EU

Član broj: 27250
Poruke: 6
*.force9.co.uk



Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama25.05.2004. u 20:19 - pre 241 meseci
Ja nemam nista protiv da pomognem oko FAQ'a za UK, ali tek za koju nedelju kad prodju ispiti.... :D
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama25.05.2004. u 20:55 - pre 241 meseci
Nema problema, hvala unapred!
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

kokodudldu

Član broj: 25508
Poruke: 25
*.156.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama26.05.2004. u 12:53 - pre 241 meseci
Citat:

Na pomenutoj ustanovi (Internacionalni Unievrzitet Bremen) se nudi iskljucivo Bachelor of Science program, koji je ravnopravan sa Fachhochschule (visa skola) diplomama u Nemackoj.


Lupetanje, lupetanje... Ali kad si već zapeo: Naime, univerzitet je američko-nemački i predstavlja kopiju Rice University-ja (jedan od TOP 20 US univerziteta). Neki ga nazivaju i "Europe Ivy League university" (naravno, tako nešto (još?) ne postoji). Sve u svemu, taj Bachelor of Science je američki i nema mnogo veze sa srpskim višim školama. I nije tačno da se nudi isključivo taj degree...

Citat:

Zato pazite sta upisujete, narocito kada se radi o nezavisnim i privatnim skolama.


Predrasuda, ali nema veze neću sad da dužim. Samo ću reći da svi troškovi pohađanja dotičnog International University Bremen su oko 20.000 evra (nezamislivo za naše uslove, slažem se) iliti 24000$ što je manje od duplo manje nego najelitniji univerziteti u USA. Ovo nije naravno nikakvo merilo, ali ljudi vole brojeve, i samo kada im opisuješ pomoću njih, oni kažu "o, kako je to lepo", "o kako je to dobro" (Mali Princ).
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama26.05.2004. u 15:10 - pre 241 meseci
Sto se cifara tice, za mnoge je to veoma bitno merilo. Ovaj faq sam pisao da bih ukazao na mogucnost za koju verovatno mnogi ne znaju: studiranje bez skolarine u Nemackoj.

Za mnoge (citaj ogromnu vecinu) studenata iz Srbije je NEZAMISLIVO da daju 20.000 evra godisnje za studije.

Citat:
kokodudldu
Predrasuda, ali nema veze neću sad da dužim.


Da si procitao moju poruku do kraja (ili dovoljno pazljivo) video bi da postoji i konkretan primer.

I spusti malo loptu (i ton) jer ovo nije flame party nego pokusaj da se informacije ucine dostupnijim. Ako se sa tim ne slazes, uzdrzi se od daljih komentara.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
195.252.85.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama27.05.2004. u 05:38 - pre 241 meseci
e Nikola, stvarno bi mogao i ti malo da spustiš loptu, i da ne tvrdiš nešto ako nisi baš siguran.. znam da je tebi verovatno mnogo teško na tom tvom fakultetu, i da verovatno očekuješ da tvoja diploma (zaboga, četiri ipo godine!!) "vredi" mnogostruko više od recimo moje (pišljive tri godine), ali to ne mora uvek da bude tako..

(npr, i neki "šestogodišnji" srpski fakulteti IMHO vrede manje od mog trogodišnjeg)

lepo ti je objasnio buxton..

Citat:
NikolaVeber:
Title of a degree recently adopted from the one found in Anglo-Saxon countries. At the Universities offering the bachelor, it can usually be acquired after six or seven semesters of study, as opposed to the more specific knowledge based on academic research, which is taught in the Magister (M.A.) program. After obtaining this degree students can either apply for a job or go on for their Magister or Diplom degree.


ne vredi ti ovo što naglašavaš mnogo.. ovo je tumačenje BSc nivoa i drugih aspekata anglo sistema školovanja, od strane nemačkog fakulteta. tako možeš možda i na sajtu nekog našeg fakulteta da vidiš kako njegova diploma vredi isto kao (ili više od) diploma nekog nemačkog ili UK/USA univerziteta, ali to ništa ne znači..

nađi neko "nezavisno" tumačenje i upoređivanje nivoa u različitim školskim sistemima, znači na nekom sajtu koji nije nemački..
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama27.05.2004. u 08:27 - pre 241 meseci
Rekoh vec da to ne pokusavam da pokazem to o cemu govoris. Meni je potpuno nebitna vrednost tvoje diplome, a tebi moje. Kao sto rekoh, u cilju mi je da se naprave sto preciznije paralele, pre svega izmedju fakulteta koje je realno upisati (koji ne kostaju 20k godisnje), ne zbog tebe ili mene, nego zbog ljudi koji to tek treba da upisuju. A ako treba da se svadjamo oko toga cija je diploma jaca, daj da se odmah cela tema obrise, a da o tome nastavimo negde uz pivo.

Sto se nezavisnog tumacenja tice, to sam pokusavao da nadjem pre nego sto sam upisivao fax, bezuspesno. Ako neko zna neko poredjenje, neka se javi.

Sta bismo mogli uradimo je uporedjivanje programa razlicitih fakulteta, ako je vredno truda.

Pod loptom sam podrazumevao kokodudldu-ov nacin izrazavanja neslaganja, a Buxtonovu kritiku sam uvazio u potpunosti (verovao ti ili ne), cak ga pozvao da napise nesto vise o tom sistemu. Tebe i ostale koji studiraju dopisno pozivam na isto.

Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Buxton
EU

Član broj: 27250
Poruke: 6
*.force9.co.uk



Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama27.05.2004. u 10:57 - pre 241 meseci
Ma mislim da nije poenta ovog topica da se uporedjuje koliko su jake ili priznate diplome iz razlicitikih zemalja. Sve je to relativno i zavisi (sigurno) vise od fakulteta, nego od duzine studija ili zemlje.

Po meni je bolje da objasnimo kako je to studirati u DE, UK, dopisno etc, ili ko sto je Nikola predlozio, da se napravi FAQ za one koji bi mozda sve to zapoceli da saznaju vise o sistemu, procesu upisa, nacinu ucenja i tako dalje. Ko sto rekoh, nemam nista protiv da pridpomognem FAQ za UK jer znam sistem iz prve ruke, ali priority su mi trenutno ispiti.

Toodles
 
Odgovor na temu

kokodudldu

Član broj: 25508
Poruke: 25
*.181.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama27.05.2004. u 15:29 - pre 241 meseci
Citat:
NikolaVeber
Za mnoge (citaj ogromnu vecinu) studenata iz Srbije je NEZAMISLIVO da daju 20.000 evra godisnje za studije


Ne moraju da DAJU. Naime, nije uopšte teško dobiti nepovratnu stipendiju koja pokriva skoro kompletne troškove. Poznajem dva momka iz Srbije koja su se uspešno ugurali tamo a ne plaćaju ništa.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama27.05.2004. u 15:40 - pre 241 meseci
Ok, onda je doslo do nesporazuma. Da li znas detalje u vezi sa tim kako su oni dosli do stipendije? Uslovi, rokovi i t.d. ?
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

kokodudldu

Član broj: 25508
Poruke: 25
*.200.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama27.05.2004. u 20:20 - pre 241 meseci
Da, u pravu si, treba nešto konstruktivno da uradimo :) Evo samo ukratko ono što ja znam. Do stipendije se dolazi ako imaš zadovoljene sledeće potrebne i najčešće dovoljne uslove:

* imaš jak uspeh u srednjoj školi
* imaš jake skorove na SAT i TOEFL ispitu
* imaš zgodnu aplikaciju sa kreativanim esejom koja pokazuje da si odlučan, vredan i pametan
* odišeš spektrom različitih interesovanja a nisi na primer upro samo u kompjutere
* imaš lošu finansijsku situaciju

Ako iko bude uzimao ovaj univerzitet u obzir, sve, ali baš sve informacije može naći na sajtu čiji sam link dao. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: FAQ: Studiranje u nemačkoj, učenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama
(TOP topic, by Slobodan Mišković)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110881 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.