Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mandrake 8.2 na prvi pogled

[es] :: Linux desktop okruženja :: Mandrake 8.2 na prvi pogled

[ Pregleda: 1291 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Mandrake 8.2 na prvi pogled03.04.2002. u 23:30 - pre 267 meseci
Evo pre dva dana sam skinuo LM 8.2 i instalirao cudo i odusevljen neverovatno.

Mora se priznati da su francuzi jako profesionalno uradili ovaj put svoj posao. Pocevsi od same instalacije, koja je mnogo intuitivna(cak je podrzana instalacija i na srpskom jeziku u obe varijante cirilica i latinica), takodje postoji podrska za 5 standarda srpskog jezika !!!, iso-8859-2 , iso-8859-5, UTF-8 cirilica, UTF-8 latinica, i microsoft 1251 cirilica(Jos da napomenem da je tastatura lepo mapirana na pocetku rade svi tasteri tipa delete cak u KDE-u radi i win dugme sa tastature:)) ). Pred sam kraj instalacije setup vas pita dali imate mozda cd sa updejtovanim paketima nakon pojavljivanja same instalacije(sto me dovodi u sumnju da ce madndake uskoro poceti da izbacuje medjuverzije jako brzo(nesto poput Service packova sto izbacuje microsoft), i da na taj nacin pokusava da prati trku sa novim distribucijama koje su source code bazirane a imaju laku vrstu update-ja preko mini skriptica.

Pri prvom logovanju ceka vas jedan mali wizard koji ce vas pitati za vase licne podatke, email adresu itd. i konfigurisati kmail vase podrazumevano okruzenje izgled prozora itd. Jedna od lepota Mandrake-a je sto su mu je meni Gnome-a i kde-a sinhronizovan tako da je vrlo lako menjati desktop okruzenja bez mnogo navikavanja gde vam se sta od programa nalazi pod odredjenim okruzenjem. Da jos napomenem da ukoliko se odlucite da izaberete srpski jezik pored aplikacija prevedeni su i meniji, tako da imesto Amusment prevedeni kao Zabava itd.

Jedna od velikih prednosti Mandrake Linuxa u odnosu na ostale Linuxe je da Mandrake ima svoj kontrolni centar iz koga je vlo lako podesiti sve delove vaseg sistema za 5 sekundi or routera, do web servera, mail servera, pa do sambe (na srecu ili zalost nisam probao skoro nista od tih carobnjaka jer uglavnom kopiram svoje stare konfiguracione fajlove). Tako da u roku od pola sata nakon instalacije dobio 100% configurisan OS koji je u stanju svaki trazeni zadatak ispuni punom snagom. (Jedina mana ovakvog podesavanja linuxa je da prosecan korisnik ne zna gde se sta i kako rucno podesava i ako stvar mozda krene nizbrdo takav korisnik je potpuno nemocan, pa zato ipak svima koji ga koriste perporucujem da ako ne znaju kako rucno da podese sve da nakon sto su sve podesili pogledaju malo po /etc/ direktorijumu i prostudiraju kako stvari zaista rade ispod haube sto bi rekli, a opet sa druge strane svi konfiguracioni alati koliko god bili dobri nikada ne mogu bas sve aspekte da pokriju do najsitnijih detalja tako da sa te strane korisnici koji podesavaju to rucno editujuci konfiguracione fajlove su prednosti, ali sa druge strane vama je tu trebalo 5 minta a njima sat dva pa i vise ako se prvi put srecu sa nekim softwareom)

Mandrake kao standardni printing system koristi CUPS koji se jako lepo slaze sa sambom pa je dosta lako mapirati mrezne stampace, Jedna od perverzija je simbioza sambe i CUPS-a do te mere da stampace koje sam ja mapirao sa ostalih mreznih kopmjutera vide se kao da su moji tj fizicki na mom Linux kompjuteru. Slicnu stvar mozete da uradite sa sambom i deljenjem fajlova :)

Za razliku od prethodne verzije mandrake 8.1 koja je bila dosta bagovita, i gde je dosta ljudi koje znam da koriste Mandrake napravila downgrade sa 8.1 na 8.0 i rucno updejtovala pakete sa instalacije 8.1. Za verziju 8.2 mogu da kazem da je podjednako dobra kao i 8.0 mada u mnogim aspektima cak i dosta bolja. X-ovi mi rade bas osetno na oko brze kao i sam odziv sistema je brzi a broj daemona sam povecao pri boot-u,i ako jos uvek koristim default kernel. Pitam li se samo sta ce biti kada iskompajliram kernel prema mojoj masini :>.

Supermount je konacno sredjen(mountovanje fajl sistema u letu sto bi rekli), sada ce supermount raditi i sa ostalim verzijama kernela(8.0 je radio samo sa 2.4.3 dok 8.1 nije radio uopste) tako da kada gurnete CD u drive automatski mozete da mu pristupite (ne morate da kucate mount:)

Za divno cudo od svih ranijih verzija koje su manje vise imale problema sa podesavanjem fontova ovde su fontovi cisti kao suza :)

Medjutim uvek ima i ono ali,tokom instalacije naisao sam na mali broj dinamickih biblioteka sto moze da bude kasnije problem kod instalacije novih programa( ili za razvoj sopstvenih), jer ce verovatno trebati juriti i biblioteke :(, ali sad sta je tuje sva 3 CD-a su dupke puna raznoraznih programa.I recimo da unutar LM 8.2 nisam naisao na AbiWord :)), ali na srecu KWord lepo ucitava MS Word dokumente, a dok za Exel mozete koristiti KSpread ili Gnumeric.

Jos jedan detalj koji mi se nije bas mnogo svideo a vuce korene od verzije 8.1 je promenjena struktura /dev direktorijuma, mislim ova nova podela je malo vise intuitivna onima koji se srecu prvi put sa linuxom ali meni se ne svidja cinjenica da mi prvi vitruelni terminal se vise ne zove tty1 kao sto je kod tradicionalnih unixa vec je to vc/1, pa dalje recimo

hda1 -> ide/host0/bus0/target0/lun0/part1 je jos jedan od primera, opet zbog kompatibilnosti su postavljeni simbolicki linkovi u samom dev direktorijumu sto opet smeta jer nemogu odma da vidim jel to karakter ili blok device ili nesto trece.

Ipak kada bih sve sabrao i oduzeo moja ukupna ocena za Linux Mandrake 8.2 je 95%

PS Osobama koje nikada nisu probale linux, a dvoume se koju distribuciju Linuxa da instaliraju, toplo preporucujem Mandrake 8.2 i garantujem da se necete pokajati. Jer vam garantujem da se sam operativni sistem lakse nauci kada sve radi na njemu a ne kada ne znate nista o samom sistemu a uz to nista na njemu nije konfigurisano. Pa onda dok naucite nesto i podesite prodje 6 meseci. Sa mandrakeom je ipak slucaj sto bi rekli sedi i vozi, odlicno linux desktop okruzenje koje parira MS XP-u a kada jos i dodamo samu snagu koji UNIX u sebi ima kada ga malo bolje upoznate videcete da MS zaostaje za barem dve duzine koplja.
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Mandrake 8.2 na prvi pogled04.04.2002. u 00:13 - pre 267 meseci
Citat:
SyStemOuT:
ali meni se ne svidja cinjenica da mi prvi vitruelni terminal se vise ne zove tty1 kao sto je kod tradicionalnih unixa vec je to vc/1, pa dalje recimo

hda1 -> ide/host0/bus0/target0/lun0/part1 je jos jedan od primera,


Deco, upoznajte devfs, dolazeci standard u linux sistemima za odrzavanje /dev/ direktorijuma L;)
Sve ostalo mi nije uopste bitno, to samo govori da su se Francuzi uozbiljili ... L;)

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Mandrake 8.2 na prvi pogled04.04.2002. u 01:18 - pre 267 meseci
Citat:
B o j a n:
Citat:
SyStemOuT:
ali meni se ne svidja cinjenica da mi prvi vitruelni terminal se vise ne zove tty1 kao sto je kod tradicionalnih unixa vec je to vc/1, pa dalje recimo

hda1 -> ide/host0/bus0/target0/lun0/part1 je jos jedan od primera,


Deco, upoznajte devfs, dolazeci standard u linux sistemima za odrzavanje /dev/ direktorijuma L;)
Sve ostalo mi nije uopste bitno, to samo govori da su se Francuzi uozbiljili ... L;)

:)))) e pojeo sam da ne kazem sta sada pred svima :)), nisam znao da su i tu poceli sa standardizacijama :), ja mislio da su to momci nesto na svoju ruku :))
 
Odgovor na temu

Jovan Marjanovic
HP GmbH
Stuttgart

Član broj: 942
Poruke: 456
*.net.external.hp.com

ICQ: 42
Sajt: www.hp.com


Profil

icon Re: Mandrake 8.2 na prvi pogled04.04.2002. u 13:31 - pre 267 meseci
Mandrake koristi devfs jos od verzije 8.0, stim sto su pravili dinamicke linkove na /dev/nesto
8.2 jos nisam probao, ali se polako downloada pa cu mozda dodati nesto i sa svoje strane.
Inace, ja jos nikad nisam imao problema sa 8.1 niti sam morao da downgrade-am na 8.0 i da rucno
instaliram bilo sta. Jedina zamerka koju sam ikada imao na mandrake je sto nisu dokumentirali koje patcheve su koristili za kernel, tako da je update kernela iz source koda skoro nemoguc.

Za automatsko dobijanje Super Moderatorskog statusa na Elitesecurity forumima pritisnite Alt+F4
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.yubc.net



Profil

icon Re: Mandrake 8.2 na prvi pogled06.04.2002. u 00:40 - pre 267 meseci
Hah ROCK sljaka devfs vec ihaha ... ja imam 1.4.0 i ona koristi devfs za mislim da je to i u malo ranijim verzijama prisutno isto. Pih.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: Mandrake 8.2 na prvi pogled

[ Pregleda: 1291 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.