Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?

[es] :: Audio kompresija :: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 18691 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?18.09.2008. u 07:48 - pre 190 meseci
Veoma dobro znam šta hoću.
Ja pre svega skupljam grčku umetničku muziku 20-tog veka. Ona u ukupnoj muzici izdatoj u Grčkoj i inače već učestvuje sa manje od 5 %.
Trenutno imam oko 1.300 lossy fajlova te muzike.
Nemam ni sredstava ni mogućnosti da putujem u Grčku i kupujem CD-ove od 15+€ kom. Gotovo da ništa od toga nema u lossless formatima na Internetu.
Najviše nabavljam preko grčkih hub-ova. Prosto je neverovatno šta sve može tamo da se nađe. Ali mp4, pa čak i wma, su izuzetno retki formati.
Znam za neke vijetnamske sajtove klasične muzike gde je sve u lossless-u + besplatno (recimo kompletna dela W.A. Mozarta), ali ničega od onoga što tražim nema. A to besplatno nije nimalo besplatno jer jedan CD u lossless-u je oko 550 MB = oko 250 din. samo za download.
Stvari koje nisi čuo prvo moraš da čuješ, više od pola toga izbrišeš (ja ne pravim kolekcije onoga što neću da slušam)... Pa te jedan lossless CD košta efektivno i preko 500 din. Mp3 je desetak puta jeftiniji u downloadu, a razlika u zvuku je manje od 1%. Ti sve meriš samo cenom memorije za skladištenje, što je jedinostrana računica koja ne uračunava cenu nabavke onoga što se skladišti.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?18.09.2008. u 09:23 - pre 190 meseci
Jedan CD u lossless formatu je od stotinak pa do 500MB ali odakle ti cena od 250 dinara za 550 megabajta? Ja ne koristim ni dialup a ni paketni internet pa da me toliko košta, sa 1Mbps koji me košta 1390 teoretski mogu da skinem preko 300GB za mesec dana tj tih 550MB bi koštalo 2-3 dinara. Na ovu cenu jedino nisam dodao cenu struje koju potrošim ali bi i tu moglo da bude nekoliko dinara.
Kad pominješ izvore, na jednom sajtu (koji je inače imao rapidshare linkove) sam video nekakav komplet Baha od 174 diska u lossless formatu. Nažalost, nema ga par meseci, verovatno se nekome to nije svidelo.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?18.09.2008. u 09:56 - pre 190 meseci
nasao sam ja i mozarta (46 simfonija), 160 cd-a bacha,.... u FLAC formatu. Znaci lossless (nadam se)

problem je, sto sam vise puta vidjao (i pitanja na tom forumu) da ljudi nadju recimo mp3 na 96kbps.. pa onda prekodiraju na 192, ili cak 256kbps i time "izboljsaju" kvalitet. Ne znam po kojoj logiki (osim placeba) im to zvuci moguce... ali dobro... neka se zabavljaju ljudi :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?18.09.2008. u 10:04 - pre 190 meseci
Ako im zvuči bolje, onda tu nema šta da se doda. ;) Ja pazim odakle skidam a ako nešto naiđe sa neproverenog izvora, pustim kroz neki od testova.
 
Odgovor na temu

SittingCrow
Vojvodina

Član broj: 6033
Poruke: 309
77.46.176.*



Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?18.09.2008. u 10:27 - pre 190 meseci
mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?
Posle flac i ape kompresije nikako mi nije dovoljno.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?18.09.2008. u 19:03 - pre 190 meseci
Citat:
calexx: Jedan CD u lossless formatu je od stotinak pa do 500MB ali odakle ti cena od 250 dinara za 550 megabajta? Ja ne koristim ni dialup a ni paketni internet pa da me toliko košta, sa 1Mbps koji me košta 1390 teoretski mogu da skinem preko 300GB za mesec dana tj tih 550MB bi koštalo 2-3 dinara. Na ovu cenu jedino nisam dodao cenu struje koju potrošim ali bi i tu moglo da bude nekoliko dinara.
Kad pominješ izvore, na jednom sajtu (koji je inače imao rapidshare linkove) sam video nekakav komplet Baha od 174 diska u lossless formatu. Nažalost, nema ga par meseci, verovatno se nekome to nije svidelo.


Ja imam SBB prepaid paket od 1.000 din za 1.55 GB, pa me 1 MB košta oko 0.64 din.
Izgleda da treba da pređem na flat.
Nisam neki manijak skidanja svega i svačega, a ono što me interesuje je veoma retko (a i nema ga toliko mnogo). U losslessu praktično i ne postoji. Najveći deo toga u stvari već imam, pa mi polako postaje problem da pronađem nešto novo.
Ponešto skinem i u firmi, tako da mi je 1.5 GB dovoljno (bar sam tako mislio). Volim brzinu, a to je skupo...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?18.09.2008. u 21:47 - pre 190 meseci
Kao što znaš, za još 390 dinara možeš da imaš flat 1024/128 a to je sasvim fina brzina za poneko skidanje.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?19.09.2008. u 08:16 - pre 190 meseci
Citat:
SittingCrow: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?
Posle flac i ape kompresije nikako mi nije dovoljno.


Kada je muzika ona prava nemam vremena niti potrebe za razmišljam o tome da li je izvor lossy ili nije.
Pogotovu mi ne pada na pamet da se odreknem dobre muzike zbog toga što nije data u lossless formatu.
Stvari idu ovim redom:
- kvalitet kompozicije
- kvalitet interpretacije
- kvalitet muzičke produkcije
- tehnički kvalitet mastera
- tehnički kvalitet komercijalne kopije mastera
- tip i kvalitet kompresije mastera ili njegove komercijalne kopije.

Kako idem ka kraju ove liste, sve me je manje briga.

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 19.09.2008. u 09:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?19.09.2008. u 20:08 - pre 190 meseci
Snimali smo nekada na loše kasete muziku sa izgrebanih ploča pa to slušali ali nam nije smetalo da kupimo ploče kad se pojave ili da bar nađemo bolju kopiju. Gledali smo filmove koji su bili šesta VHS kopija pa smo posle nabavljali bolje. I eto sada slušamo mp3 a kada nađemo bolji snimak, valjda ćemo to da zadržimo.
Naravno da je tvoja lista nekakav redosled ali kad sve stavke osim poslednje prođu, ne vidim razlog da nju zanemarimo. Naročito sada kada je sve moguće. Oni koje ne interesuje prvo će uglavnom da zanemare poslednje.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?20.09.2008. u 10:49 - pre 189 meseci
Citat:
calexx: Snimali smo nekada na loše kasete muziku sa izgrebanih ploča pa to slušali ali nam nije smetalo da kupimo ploče kad se pojave ili da bar nađemo bolju kopiju. Gledali smo filmove koji su bili šesta VHS kopija pa smo posle nabavljali bolje. I eto sada slušamo mp3 a kada nađemo bolji snimak, valjda ćemo to da zadržimo.
Naravno da je tvoja lista nekakav redosled ali kad sve stavke osim poslednje prođu, ne vidim razlog da nju zanemarimo. Naročito sada kada je sve moguće. Oni koje ne interesuje prvo će uglavnom da zanemare poslednje.



Prvu kućnu muziku sam slušao 1963 na Grundig mono reel to reel lampašu preko njegovog zvučnika ugrađenog u kućište od kovanog gvožđa, i nije mi padalo na pamet da ću ikada kod kuće imati bolji zvuk...

U pravu si, ali je razlika između mp3 i WAV neuporedivo manja nego između kasete i ploče. I mp3 se neuporedivo lakše (i jeftinije) pronalazi, odnosno nabavlja.

Mnogo važniji po krajnji zvučni rezultat je kvalitet sistema za reprodukciju, hardver i razne male tajne velikih majstora u snalaženjima, "budženju" i štelovanjima komponenti nego da li je izvor lossy ili lossless. Ne kažem da nema nikakve razlike, ali je za mene ona gotovo marginalna, premala da bih o njoj mnogo razmišljao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Audio kompresija :: mp3 320 kbps! dovoljno da zadovolji ušne školjke?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 18691 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.