Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ne mogu da startujem fedoru

[es] :: Linux :: Ne mogu da startujem fedoru

[ Pregleda: 1702 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Ne mogu da startujem fedoru26.08.2006. u 03:31 - pre 215 meseci
Nemam nikakva iskustava sa linuxom, pa sam hteo od necega da pocnem da vidim kako to izgleda. Nasao sam na nekom disku casopisa MIkro,Fedoru i pokusao da je instaliram.
Na C particiji mi je XP, pa sam pokusao da je instaliram na D (odnosno hda5 ili tako nesto), tako da mogu da koristim i jednan i drugi OS.Posle sam trebao da izaberem valjda koji sistem da mi bude i ostavio sam onaj koji mi je nudio po default-u. nesto kao ext3 (ponavljam da nemam veze nikakve o linuxu, i ovo izvlacim iz...). I fedora mi se uspesno instalirala. Ubacio sam sva 4 diska koja mi je trazio (a izabrao sam full instalaciju). I na kraju pri butovanju dodje do "GRUB loading stage 2.." (tako nesto), i tu zakuca.

Nisam mogao ni XP da pokrenem, pa sam morao da formatiram ceo HDD da bih mogao ponovo da instaliram windows. Pokusao sam sa format d: i kao isformatirao bi mi tu particiju, pa kad bih ponovo instalirao XP na C, ponovo pri butovanju bi mi izbacilo poruku "GRUB loading stage 2..". zato sam morao da pobrisem sve particije i da ih kreiram ponovo i tek tada sam mogao da dignem ponovo XP.

Ako neko moze da razume ove nepovezane stvari koje je izrekao neko ko ne zna nista o linuxu, neka mi pomogne.

Gde sam pogresio?
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.vdial.verat.net.



+257 Profil

icon Re: Ne mogu da startujem fedoru26.08.2006. u 08:36 - pre 215 meseci
pogresio si sto nisi procitao prvo postove koje smo pisali ovde. Prvo, pisali smo o podesavanju bios-a kada se ovo desi, i sta ako ne uspe ni tako (oko grub-a). Drugo, mogao si da vidis kako se vraca windowsov bootloader bez celokupne instalacije windowsa (repair sa fixmbr i fixboot, potrazi po forumima). Trece, samo nisi imao srece pri instalaciji, ili si mozda dobio "defektne" diskove... a mozda je i problem sa tim sta imas u racunaru (npr. SATA diskovi umeju da prave problem...).

Srecna instalacija drugi put (procitaj oko problema sa instalacijama, napravi backup, pa tek onda instaliraj :). Posto ti je windoze jos svez, mozes da probas i da sve ukines, i instaliras samo fedoru, da vidis hoce li onda proci...

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: Ne mogu da startujem fedoru26.08.2006. u 18:04 - pre 215 meseci
Citat:
Pokusao sam sa format d: i kao isformatirao bi mi tu particiju,

Linux particije (ReiserFS, ext3, ext2, jfs ...) ne možeš da formatiraš kao windowsove jer ih on ne vidi, ali možeš da ih obrišeš ili formatiraš sa partition magicom, acronisom i sl.
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: Ne mogu da startujem fedoru26.08.2006. u 18:45 - pre 215 meseci
Hm,hm....
Kao prvo pretpostavljam da si instalirao neku praistorijsku verziju Fedore?To zakljucujem po tome sto si rekao da si je nasao na Mikro CD-ovima(ispravi me ako gresim)
Koja je verzija Fedore u pitanju?Ako je br 3 onda si imao tu nesrecu da naletis na najgori moguci trash od linux-a,a ako se ne varam upravo sa tom verzijom je i postojao neki problem sa Grub-om.....
Ne bi bilo lose da probas sa Fedorom Core 5 koja je ujedno i poslednje aktuelno izdanje....
Nisi naveo ni kakvu konfiguraciju posedujes-SATA,RAID....itd.
Ako hoces ponovo da instaliras linux,najjednostavnije bi ti bilo da uradis resize jedne particije iz Wina preko Partition Magic-a(pre toga obavezno uradi defrag),pa da pokrenes linux instalaciju i da od slobodnog prostora koji si dobio napravis particije za njega.....
PoZ!

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-39.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: Ne mogu da startujem fedoru26.08.2006. u 19:20 - pre 215 meseci
Ne valja ta Fedora sa Mikro diska.

Pogledaj:

http://www.elitesecurity.org/t...alacija-Linux-pored-Windows-XP
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: Ne mogu da startujem fedoru27.08.2006. u 13:54 - pre 215 meseci
Ovo je uvek bilo interesantno-ljudi se ovde potrudise da pomognu coveku,a njega nema ni od korova....
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Ne mogu da startujem fedoru28.08.2006. u 01:17 - pre 215 meseci
Ima me, nego uvek ovako kasno. Sinoc kad sam hteo da napisem sledece, nisam mogao jer je bilo kasno i radio se neki "update servera":

Citat:
Body Bag: Hm,hm....
Kao prvo pretpostavljam da si instalirao neku praistorijsku verziju Fedore?To zakljucujem po tome sto si rekao da si je nasao na Mikro CD-ovima(ispravi me ako gresim)
Koja je verzija Fedore u pitanju?Ako je br 3 onda si imao tu nesrecu da naletis na najgori moguci trash od linux-a,a ako se ne varam upravo sa tom verzijom je i postojao neki problem sa Grub-om.....
Ne bi bilo lose da probas sa Fedorom Core 5 koja je ujedno i poslednje aktuelno izdanje....
Nisi naveo ni kakvu konfiguraciju posedujes-SATA,RAID....itd.
Ako hoces ponovo da instaliras linux,najjednostavnije bi ti bilo da uradis resize jedne particije iz Wina preko Partition Magic-a(pre toga obavezno uradi defrag),pa da pokrenes linux instalaciju i da od slobodnog prostora koji si dobio napravis particije za njega.....
PoZ!


Pretpostavljam da je Fedora 3, jer mi ime diskova "FC3-i386-disc1(2,3,4).iso"
Posedujem
AMD Sempron 3000 +
MSI K8 nf3 fsr...
2X256MB DDR Elixir
WD 80 GB 8MB ATA
GF4 MX440 whit 8X AGP
Intel modem 56K

Probacu i tu Fedoru 5, znaci ta GRUB zajebancija nije neka moja greska ili neka sitnica koju sam prevideo.

A jel mogu da ispraznim vec jednu postojecu particiju koju imam, recimo windows-ova D (kao sto sam i uradio), da je formatiram kao ext3 particiju ( Prepoznao bih da je to ta prazna particija po velicini kao sto sam i uradio vec jednom.), da butujem lepo, da instaliram i da onda mogu normalno da podignem Fedoru???
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: Ne mogu da startujem fedoru28.08.2006. u 01:24 - pre 215 meseci
Citat:
Prepoznao bih da je to ta prazna particija po velicini kao sto sam i uradio vec jednom

Da ne bi nabadao šta je šta evo ti jedan zanimljiv tekst o načinu obelažavanja diskova i particija na Linuxu - http://www.sk.co.yu/2006/07/sklp01.html
Citat:
A jel mogu da ispraznim vec jednu postojecu particiju koju imam, recimo windows-ova D (kao sto sam i uradio), da je formatiram kao ext3 particiju

Naravno! To možeš da uradiš u toku instalacije, ali samo kada pročitaš gornji tekst (da ne bi nešto zeznuo).
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-39.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: Ne mogu da startujem fedoru28.08.2006. u 10:45 - pre 215 meseci
Ponavljam, pročitaj:
http://www.elitesecurity.org/t...alacija-Linux-pored-Windows-XP
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ne mogu da startujem fedoru

[ Pregleda: 1702 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.