Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?

[es] :: Baze podataka :: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?

[ Pregleda: 4132 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Rand100

Član broj: 139818
Poruke: 10
91.191.29.*



Profil

icon Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?07.05.2007. u 20:01 - pre 207 meseci
Win98, Clipper aplikacija, štampač Epson LQ-590 podržava CP852.
Konverziju YUSCII -> CP852 bi "u letu" trebao da vrši rezidentni program conv2.
Ali nešto ne funkcioniše, umjesto Ž na štampaču i dalje dobijam "@" i sl.
Ima li neko ideju gdje je greška?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.254.*



+11 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?08.05.2007. u 08:35 - pre 207 meseci
Greska je u tome sto koristis YUSCII.
 
Odgovor na temu

Rand100

Član broj: 139818
Poruke: 10
87.250.111.*



Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?08.05.2007. u 08:58 - pre 207 meseci
Citat:
broker: Greska je u tome sto koristis YUSCII.


Lako je tebi, umjesto "greška" pišeš "greska" pa te boli uvce za kodne strane.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.254.*



+11 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?08.05.2007. u 09:08 - pre 207 meseci
Udri malo po search pa ces videti koliko me boli uvo :)
Poenta je da ako vec hoces da koristis nasa slova (sto je dobro) onda to radi kako treba.
 
Odgovor na temu

Rand100

Član broj: 139818
Poruke: 10
91.191.29.*



Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?08.05.2007. u 16:10 - pre 207 meseci
Nemoj samo da se ljutiš, nešto očigledno nisi dobro shvatio.

Da, tačno je - ja uvijek koristim naša slova, i to baš kao što ti kažeš - "kako treba".

Kad sam pisao pitanje, obraćajući se dobronamjernim kolegama, smatrao sam da nema potrebe da pitanje opterećujem nebitnim detaljima: podatke koje želim da konvertujem nisam ja formirao, formirao ih je neko drugi. Neko ko je koristio YUSCII, možda zato što je morao. Vjerujem da znaš da CP852 nije oduvijek postojala.

I još nešto: ako ti u potpisu već stoji "here i am - to help, but i am not going to give you the fish, i will help you learn how to catch it" fino bi bilo da se toga i držiš. Od tvog odgovora, nadam se da je i tebi jasno, nisam imao nikakve koristi.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.127.*



+11 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?08.05.2007. u 16:34 - pre 207 meseci
Pitao si gde je greska, ja sam ti rekao, e sad sto se to tebi ne dopada, nije moj problem :)
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?08.05.2007. u 16:44 - pre 207 meseci
Problem koji Rand100 ima je evidentan. Ako mu se podaci u bazi vide normalno, odnosno postoje "naša" slova, problem je u konverziji, te možda ta tema pripada nekom drugom forumu?!
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

Rand100

Član broj: 139818
Poruke: 10
87.250.111.*



Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?08.05.2007. u 18:34 - pre 207 meseci
Miloše u pravu si, izvinjavam se. Pitao sam ovdje jer sam računao da će se naći neko ko koristi kliper i možda ima sličan problem.

@broker Ne radi se o tome da li se meni nešto dopada ili ne dopada, suština je u tome što ti i dalje ne shvaćaš (ili se možda samo praviš da ne shvaćaš) šta sam pitao. Pazi, nemem ja dilemu da li treba ili ne treba koristiti naša slova. Što bi ti rekao "to je tvoj problem". Fino sam rekao da mi ne funkcioniše "rezidentni program conv2" i pitao da li neko zna zbog čega, gdje je greška. Riječ je bila o "nefukcionisanju programa" a ne o dilemi koja bi možda trebalo tebe da muči.
Nemoj da se ljutiš, ali mislim da nije fer da druge opterećuješ svojim problemima i dilemama.
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?08.05.2007. u 23:27 - pre 206 meseci
Da li si u mogućnosti da štampaš u fajl? Ako možeš onda proveri kakav je izgled dokumenta. Ako je u fajlu lep štampano slovo Ž umesto @ onda idi na www.wings.co.yu i pokupi program printing. Pročitaj malo o njemu i rešićeš se briga oko štampanja. Nravno, štampač instaliraš pod Winom i koristiš ga kao win štampač (sve se štampa kao grafika)
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?09.05.2007. u 00:24 - pre 206 meseci
> Da li si u mogućnosti da štampaš u fajl? Ako možeš onda proveri kakav je izgled dokumenta. Ako je u fajlu lep štampano
> slovo Ž umesto @ onda idi na www.wings.co.yu i pokupi program printing. Pročitaj malo o njemu i rešićeš se briga oko štampanja.
> Naravno, štampač instaliraš pod Winom i koristiš ga kao win štampač (sve se štampa kao grafika)

Baš je lepo čuti pohvale za program koji si pisao ;)
Mali dodaci, svejedno je šta se odštampa u fajl, Ž ili @, postoji mogućnost konverzije, može se u fajl pisati latinicom a na štampač ćirilicom. Tekst se štampa kao tekst ako štampač podržava odabrani font, ako ne onda GDI (Windows) to rasterizuje i šalje kao sliku. A ima i nekih drugih zgodnih opcija, konverzija u MS Office i OpenOffice, slanje na mejl itd.

> Win98, Clipper aplikacija, štampač Epson LQ-590 podržava CP852.
> Konverziju YUSCII -> CP852 bi "u letu" trebao da vrši rezidentni program conv2.
> Ali nešto ne funkcioniše, umjesto Ž na štampaču i dalje dobijam "@" i sl.

Ne poznajem conv2, ni kako radi. Ako je u pitanju presretanje sadržaja koji se šalje na LPT i konverzija u letu onda je verovatno problem u njemu. Proveri i da li ti je i na štampaču odabrana tačna kodna strana. Ako nemaš kontrolu nad tim programom (ne možeš ga menjati), probaj ruski dosprn (mislim da se tako zove), on presreće podatke poslate na lpt, obrađuje i šalje gde treba.
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?09.05.2007. u 09:03 - pre 206 meseci
Citat:
savkic
...
Baš je lepo čuti pohvale za program koji si pisao ;)
...


Očito je da ne razumeš mehanizam štampanja na matričnim štampačima pa svašta pričaš. i odakle ti ideja da sam ja autor programa? Ne sećam se da sam to ikada pomenuo.

A da objasnim nešto o štampanju. Velika razlika je kada se štampa iz Win i iz DOS-a. Kada se YUSCII pojavio koristio se uglavnom u starim DOS programima. Ovo je nasleđe starih hercules video kartica i štampača koji su u samom ROM-u imali upisane slike slova. Ti pritisneš znak @ na tastaturi a on na ekranu pokaže Ž. Isto tako i štampač. Ti mu pošalješ ASCII kod za znak @ a on iz skupa znakova koji su mu upisani u EPROM izvadi matricu za slovo Ž i iscrta je na papiru. Ukoliko štampač podržava 852 kodnu stranu onda se to ne slaže sa tvojim željama.

Program koji sam predložio radi to iz win i tek tada se koristi grafički set znakova odnosno svako slovo se štampa kao grafika i moguće je svašta štampati.

Znači svaki kliper program uvek radu u DOS okruženju i izveštaji su uvek kombinacija ASCII kodova kao i sam ispis na ekranu. Da bi imao korektnu štampu YUSCII seta znakova moraš imati upisan u memoriju štampača. Potpuno isto kao i set znakova za 852 kodnu stranu.

Drugi način je da to sve štampaš u fajl i da uz pomoć nekog drugog programa to štampaš ali uz pomoć win drivera za štampu ( može čak i linux driver, ma bilo koji, koji uspeva štampač da prebaci u rad u grafičkom režimu.)

Sam princip rada programa koji sam preporučio se prilično interesantan. Svodi se na to da program u određenim vremenskim intervalima proverava da li se nešto novo pojavilo u folderu određenom za štampu i ako ima nešto on to pošalje na štampač.

Znači proceduraje sledeća. Izlaz kliper programa se propusti kroz filteri, snimi u fajl koji se smešta u nadgledani folder i kada dođe vreme štampa se. Sama logika je jednostavna i veoma je lako izvesti.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.254.*



+11 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?09.05.2007. u 09:10 - pre 206 meseci
Aj se kladimo da je savkic autor programa.

Ja vam opet kazem, sustina problema je sto korsitite YUSCII. Trebakorsititi CP852, jer je on direktno podrzan u DOS-u, u Windows-u i na stampacu. Tada nije potrebna nikakva konverzija, nikakvo krpljenje i petljanje, jer sve radi samo od sebe.
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?09.05.2007. u 09:38 - pre 206 meseci
Mislim da je malo teže koristiti CP852 umesto YUSCII ako to već nije predviđeno programom.

Moram priznati da se ne sećem da sam video neki DOS (clipper) program koji koristi CP852. A prilično je glupo (čitaj skupo) menjati program samo radi štampača koji ne podržava YUSCII. Mnogo je lakše prilagoditi sistem štampanja pogotovu što se matrični štampači polako povlače i sve više se koriste laseri koji su mnogo brži. Na žalost, obično su povezani na USB pa to dodatno koplikuje realizaciju štampanja.

Zato ima logike da se štampanje obavlja u nekoliko koraka:
- Izlaz iz programa se konvertuje u nešto smisleno ( mislim na
naša slova i kvačice) i
- snima u fajl koji se zatim štampa.

Nikada nisam tvrdio da je program sa pomenutog sajta idealno rešenje, čak ima i izvesnih problema u radu ali je sam princip rada korektan i lak za primenu.
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?09.05.2007. u 10:29 - pre 206 meseci
> Očito je da ne razumeš mehanizam štampanja na matričnim štampačima pa svašta pričaš. i odakle ti ideja da sam ja autor programa?
> Ne sećam se da sam to ikada pomenuo.

Pa nisam ni ja pomenuo, ja sam pomenuo da sam ga ja napisao i da je lepo čuti pohvalu za tvoj program ;) A princip rada sa štampačima kanda mi je malo poznat :) Štampanje teksta kao grafike tj. kao slike se radi kada sistem ne može odštampati tekst na štampaču sa navedenim fontom. Štampanje u grafičkom režimu na matričnim štampačima je daleko sporije nego raw štampanje teksta, ako već treba takav način štampe bolje je uzeti laser, brži je i daje bolje rezultate. Matrični su namenjeni brzom štampanju velike kolilčine teksta i u tom delu su nezamenljivi, svakako se treba truditi da im se dokument šalje direktno.

 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?09.05.2007. u 10:36 - pre 206 meseci
> Ja vam opet kazem, sustina problema je sto korsitite YUSCII. Trebakorsititi CP852, jer je on direktno podrzan u DOS-u, u Windows-u i na stampacu.
> Tada nije potrebna nikakva konverzija, nikakvo krpljenje i petljanje, jer sve radi samo od sebe.

Ako se sada kreće sa razvijanjem programa apsolutno je pogrešno koristititi YUSCII, isto tako pisanje u wordu sa YUSCII fontovima ali to se kod nas izgleda neće skoro iskoreniti (: Postojeći clipper programi su rađeni i pre 20 godina i teško je tu sada raditi prelazak sa YUSCIIa, ima dosta i onih gde se autor i ne zna ili više ne postoji kod.
 
Odgovor na temu

Rand100

Član broj: 139818
Poruke: 10
87.250.111.*



Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?09.05.2007. u 12:55 - pre 206 meseci
Citat:
savkic: Da li si u mogućnosti da štampaš u fajl? Ako možeš onda proveri kakav je izgled dokumenta. Ako je u fajlu lep štampano slovo Ž umesto @ onda idi na www.wings.co.yu i pokupi program printing. Pročitaj malo o njemu i rešićeš se briga oko štampanja. Naravno, štampač instaliraš pod Winom i koristiš ga kao win štampač (sve se štampa kao grafika)

Ne mogu da štampam u fajl. Radi se o starom programu čiji autor je nedostupasn.
Znam za ovaj Wings-ov program ali ga ne koristim jer sam pitanje štampe iz DOS-a na USB štampače riješio prije nego sam saznao za Wings. Već dugo uspješno koristim PrintFile.

Citat:
savkic: Ne poznajem conv2, ni kako radi. Ako je u pitanju presretanje sadržaja koji se šalje na LPT i konverzija u letu onda je verovatno problem u njemu. Proveri i da li ti je i na štampaču odabrana tačna kodna strana. Ako nemaš kontrolu nad tim programom (ne možeš ga menjati), probaj ruski dosprn (mislim da se tako zove), on presreće podatke poslate na lpt, obrađuje i šalje gde treba.

[/quote]
Da, conv2 vrši konverziju u letu. Ni ja ne znam detalje o programu, vidim samo poruku "Print YU-CharSet Converter - Computer Media, Kula".
Odabrana je kodna strana 852 i tu ne bi trebalo da je problem, kod testiranja štampač fino štampa YU karaktere iznad 128.
Hvala za preporuku ruskog dosprn, našao sam ga ali nisam i probao. Nadam se da ću i to uraditi prije nego mu istekne rok trajanja. Ako se ispostavi da je bolji od conv2 naći ću već neki način da ga i kupim ;-)

Izgleda da sam se konačno približio rješenju, primijetio sam da konverzija radi ako je štampač isključen prilikom startovanja računara. I još nešto: ako prvo uključim računar pa tek onda štampač i poslije toga startujem test program konverzija radi. Program mogu da pokrenem i 100 puta, ali ako u nekom trenutku, između dva pozivanja programa, uradim copy NekiFajl > PRN, dir c:\ > PRN ili sl. kod narednog pozivanja test programa konverzija više ne radi iako se conv2 i dalje nalazi u memoriji (mem /c).
Pošto ne postoji potreba za izvršavanje dos komandi problem je zasad riješen pravilnim redoslijedom uključivanja. Ustvari, naizgled je riješen. Ostalo je još da se pronađe zašto je redoslijed uključivanja važan.

[Ovu poruku je menjao misk0 dana 09.05.2007. u 23:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?09.05.2007. u 22:59 - pre 206 meseci
Zamolio bih vas da samo malo smanjite ton i ne pokusavate biti 'nadmeni' vec da konstruktivno diskutujete.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Štampa YUSCII na štampač sa CP852 ?

[ Pregleda: 4132 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.