Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8001898 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 17:08 - pre 135 meseci
Batinic: Kada govorimo o vrticima,sve sto sam ja do sada pricala se iskljucivo odnosilo na rad u vrticima kroz autorizaciju za helsefagarbeider-a.
Kao vaspitaći nemožemo raditi a niti kao med sestre što može onda?

Ne pogresno si razumeo moj post na tu temu.Mi sa nasom srednjom medicinskom dobijamo autorizaciju za helsefaga.Sa tom autorizacijom takodje mozemo raditi i u vrticima ne samo po domovima itd.Dakle,sire je polje zaposlenja nego sto mislis.
Naravno da mozes da radis kao vaspitac,ali da bi dobio to nostifikovano moras imati 4-godine Uciteljski fax,regulacija ide preko Nokuta.Miljana i Marta76 su imale tu prepisku sa Stefankom pre koji dan mozda i juce ako se ne varam.Naravno da mozes da radis i kao vaspitac ako imas takvu diplomu priznatu.Ja sam samo dodala da se moze u vrticu raditi i sa helsefag autorizacijom.Vaspitac i fagarbeider nije isto,to su dva polozaja u okviru posla po vrticima...ja sam samo govorla o utabanom putu za helsefagove.Ako imas uciteljski fax salji u nokut na priznanje pa mozda se izvuce førsteskolelærer...Stefanko23 je zaduzen za to polje blizeg definisanja.
Jel sada jasnije?
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 17:28 - pre 135 meseci
plata je toliko individualno pitanje u norge da je smesno i govoriti o tome. mozda nije u zdravstvu ali sto se tice inzinjera to ti je sve od slucaja do slucaja. meni je ponudjen ugovor sa godisnjom platom, pa sam onda objasnio coveku da imam zakonski minimum od strane udi, pa kada smo to dogovorili onda sam mu pokazao na sajtu gde se nalaze prosecne plate na osnovu radnog mesta, godina iskustva, regije, privatnog ili drzavnog sektora i pola kolika bi trebala da je moja plata, pa smo onda i to dogovorili pa smo onda povecali za jos neki procenat tu zadnju cifru a onda povecali jos 25% i napisali da kada polozim i odradim kurs norveskog dobijam tu krajnju platu. od prvobitno ponudenje do krajnje povecanje je bilo preko 150 000 noka. STO PEDESET HILJADA. 18 000 evra. sve ti to bre zavisi od slucaja do slucaja.

mada nije mi jasno sta ces ti imati od toga ako ti kazem koliko imam mesecno ? godisnje? ako ti je jedini pokretac cele price o emigraciji i jos u norge plata i kako ces biti jednog dana milione onda si najverovatnije omasio i temu i forum. meni je poenta norveske prva bila mogucnost da imam zivot srednjeg sloja. samo to. bez stresa i nervoze.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
37.244.136.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 17:45 - pre 135 meseci
Kristalno jasno sada poslje tvog posta ali malo me je zbunilo ono prije napisao djelovalo je totalno nerealno što u stvari i jeste ali hvala ti na pojašnjenju.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 17:48 - pre 135 meseci
Ja priznajem-meni su pare prvi momenat ovde,a drugi momenat je norveski pasos.U Srbiji je bilo stresno ali sve sto sam zaradjivala trosila sam na sebe i nisam toliko osecala tu krizu.Posao skraceno radno vreme zbog zone zracenja,kafanske vecere,kozmeticki salon,lutanja po gradu,preko sindikata svakakva neka putovanja u okviru Evrope i tako u krug,ali to stanje nije bilo odrzivo i ako se gleda u buducnost nesto se moralo menjati.Sa dolaskom dece bi sve to nestalo...i zato se valjalo dati u neki proboj.Pare i to ekonomsko pitanje su mi zaista pokretac i prvi momenat.Htela sam da obidjem neke destinacije koje su prilicno daleke i skupe a to nisam nikako mogla bez dobre svote novca,nekretninu neku da kupim isto tako...znaci sve se ipak vrti oko para ali razliciti su nam ciljevi.
Moja dva cilja su pare i pasos.Sa pasosem se vise necu makljati oko svake vize za svaku bozju zemlju sto sada sa nasim pasosem moram i sto cu uvek gde god da odem moci da se vratim u ovu zemlju koja je sta god ja o njoj mislila,stabilna i osigurava buducnost za narednih 35-40 godina sigurno pre svega zbog nafte.
Da tako nije ne bih ni bila ovde...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 18:00 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Ja priznajem-meni su pare prvi momenat ovde,a drugi momenat je norveski pasos.U Srbiji je bilo stresno ali sve sto sam zaradjivala trosila sam na sebe i nisam toliko osecala tu krizu.Posao skraceno radno vreme zbog zone zracenja,kafanske vecere,kozmeticki salon,lutanja po gradu,preko sindikata svakakva neka putovanja u okviru Evrope i tako u krug,ali to stanje nije bilo odrzivo i ako se gleda u buducnost nesto se moralo menjati.Sa dolaskom dece bi sve to nestalo...i zato se valjalo dati u neki proboj.Pare i to ekonomsko pitanje su mi zaista pokretac i prvi momenat.Htela sam da obidjem neke destinacije koje su prilicno daleke i skupe a to nisam nikako mogla bez dobre svote novca,nekretninu neku da kupim isto tako...znaci sve se ipak vrti oko para ali razliciti su nam ciljevi.
Moja dva cilja su pare i pasos.Sa pasosem se vise necu makljati oko svake vize za svaku bozju zemlju sto sada sa nasim pasosem moram i sto cu uvek gde god da odem moci da se vratim u ovu zemlju koja je sta god ja o njoj mislila,stabilna i osigurava buducnost za narednih 35-40 godina sigurno pre svega zbog nafte.
Da tako nije ne bih ni bila ovde...


ma miro nas osnovni pokretac je bio zivot dostojan coveka. bez stresa i nervoze zbog nemastine i oskudice. karta za neku sigurniju buducnost. jedan od uslova za to su pare ali nije i jedini bweeeee . mene je pokretalo i ono sto sam procitao o atmosferi u normalni firmama. pravo na svoje misljenje. na svoj stav. timski rad. ja sam imao srece i to nasao. ljude koji kazu izvini pogresio sam, i ljude kojima ti mozes reci izvini pogresio sam. ovo je cetvrta zemlja u kojoj radim. i sto se tice posla i odnosa izmedju kolega makar u ovoj firmi ja sam odusevljen. pocinjem da radim zato sto mi se radi, zato sto hocu da doprinesem timu a ne zato sto se bojim od sefa, besparice i slicnog. nema ugnjetavanja i ponizavanja nikoga.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 18:20 - pre 135 meseci
Druze,pare... ha ha.

Salu na stranu,zdravstvo je malo specificnija bransa.Ovde ima jedan deo rasizma na koji se naidje i to treba priznati.Znaju oni koji rade u zdravstvu.Ne generalno vec sporadicno ali tako je kako je.Ima jako pozitivnih stvari i opet jako negativnih.Mi njih cesto procenjujemo kao nestrucne a opet oni to isto misle za nas.Nismo uvek na istim talasnim duzinama,ono sto je njima sustinski bitno nama je glupost.To trazi vreme da ti udje u glavu.Kulturoloske razlike se daleko vise uocavaju u zdravstvu i prosveti nego u bilo kojoj drugoj bransi.Zato ja i imam taj stav plus i minus jer radim u zdravstvu pa dozivljavam i pozitivno i negativno.
Ali lekar ovde ne para nosom oblake kao kod nas vecina (ne svi da se sada ne uvrede ovi normalni nasi lekari)...i javni sektor,zasticen si imas prava,sistem je dobar tu ja ne sporim nista,samo naglasavam da rad u zdravstvu trazi potpunu integraciju ako ces za sve reci da je super...a ja zapela za pivsku kriglu sa debelim dnom pa mi malo fali za te ruzicaste naocare zato kazem pare .Smajli normalno kao pecat,ne kao smeh...

Kaze Dostojevski:"Covek je bice koje je sposobno da se na sve navikne".Tacno tako.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:e11b:3db1:307e:c158



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 19:32 - pre 135 meseci
mislim da ne moze vaspitac sa tim medicinskim skolama... mora biti vaspitacki, pa posle neki drugi pedagoski fakultet, kao sto je za ucitelje, nastavnike, pedagoge, i sve to nostrifikovano...
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
193.213.200.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 19:33 - pre 135 meseci
Citat:
A i ta zena na salteru se klela u majku da ce stici regularna dozvola na vreme i da ne komplikujem sa ranim startom i mi joj poverovali.
I eto sad imamo novi razlog da se nerviramo :)

Ha ha, rekao sam ti da ce tako biti zar ne :-) Relax, mada sam i ja ipak bio malo napet tih 10 dana ;-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 19:53 - pre 135 meseci
Citat:
stefanko23:
mislim da ne moze vaspitac sa tim medicinskim skolama... mora biti vaspitacki, pa posle neki drugi pedagoski fakultet, kao sto je za ucitelje, nastavnike, pedagoge, i sve to nostrifikovano...


Stefanko,nisi procitao post.U okviru vrtica imas dva profila zanimanja izmedju ostalih mnogobrojnih profila.Ta dva profila se zovu:
1)fagarbeider - zahtev za obavljanje tog posla je autorizacija za helsefaga
2)førsteskolelærer (vaspitac) - zahtev za obavaljanje tog posla je nostifikacija od Nokuta koja odgovara nasem uciteljskom faxu od 4 godine.(to kaze Marta76 sto se tice godina faxa).

Kapiras,sada?Dok ne nacrtas,nista

Nema veze mesanja vaspitaca sa helsefagom vec dva razlicita posla u okviru rada u vrticu!!!!
Primer takvog oglasa u vrticu kao fagarbeider a moze i asistent da prodje ako se ne javi fagarbeider:
http://pal.finn.no/pal/job1/job/fulltime/object?finnkode=40904986
Sa autorizacijom helsefaga si apsolutno kvalifikovan za taj posao!

A onda isto tako vrtic...oglas za førsteskolelærer e tu mora ovo nostifikovanje od Nokuta:
http://pal.finn.no/pal/job1/job/fulltime/object?finnkode=40904850

Dakle,dva razlicita oglasa!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 20:20 - pre 135 meseci
Za Mirjanu ; dali ti mozda ove provokacije ACA 81 ne lice mozda na parolu ?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 20:35 - pre 135 meseci
Da...ha ha ha secam se.Delovanje im je razlicito,ipak.Parola je bio kratkotrajan ali konstantan.Aca je dugotrajan ali krajnje sporadican.Njega tako s proleca uhvate pundravci jer i prosle godine u ovo vreme se javio da otpeva pesmu:"Nekako s proleca" sa refrenom,meni nije dobro ali nije ni vama,proglasavam bedu u Norveskoj vecu od one u Srbiji.
Ja sam dugo mislila da su sve gluposti zasnovane na provokacijama i onda se silno razocarala kada sam shvatila da su to stvarna misljenja nasih ljudi.Da neverujes
I glupost lakse nadje komsiju nego pamet.Svuda,moj sinko...
Parola je bio pametan covek i to veoma bez obzira na nas konflikt.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 20:43 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
stefanko23:
mislim da ne moze vaspitac sa tim medicinskim skolama... mora biti vaspitacki, pa posle neki drugi pedagoski fakultet, kao sto je za ucitelje, nastavnike, pedagoge, i sve to nostrifikovano...


Stefanko,nisi procitao post.U okviru vrtica imas dva profila zanimanja izmedju ostalih mnogobrojnih profila.Ta dva profila se zovu:
1)fagarbeider - zahtev za obavljanje tog posla je autorizacija za helsefaga
2)førsteskolelærer (vaspitac) - zahtev za obavaljanje tog posla je nostifikacija od Nokuta koja odgovara nasem uciteljskom faxu od 4 godine.(to kaze Marta76 sto se tice godina faxa).

Kapiras,sada?Dok ne nacrtas,nista :)

Nema veze mesanja vaspitaca sa helsefagom vec dva razlicita posla u okviru rada u vrticu!!!!
Primer takvog oglasa u vrticu kao fagarbeider a moze i asistent da prodje ako se ne javi fagarbeider:
http://pal.finn.no/pal/job1/job/fulltime/object?finnkode=40904986
Sa autorizacijom helsefaga si apsolutno kvalifikovan za taj posao!

A onda isto tako vrtic...oglas za førsteskolelærer e tu mora ovo nostifikovanje od Nokuta:
http://pal.finn.no/pal/job1/job/fulltime/object?finnkode=40904850

Dakle,dva razlicita oglasa!



Ovako, za obavljanje posla kao Førskolelærer ili Pedagogisk leder potrebno je minimalno trogodišnje fakultetsko obrazovanje (naravno iz struke). Pošto su u Norveškoj studiji po Bolonji, znači 3+2 god. nama sa četverogodišnjim fak. priznaju 3 godine-Bachelor- plus nešto bodova. S tim, što je za ove 2 spomenute struke puno veća potražnja. Pratim natječaje i vidim da su natječaji za posao u vrtiću kao fagarbeider dosta rjeđi.
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 21:43 - pre 135 meseci
...e oko mene se uvek najvise potrudis...
nisam ja ovo izmislio,nego iskopirao sa slicnog foruma...
i vidis da nisam jedini kome nije jasan taj deo oko zarada....

ne trazi niko od vas da pokazujete bankovne racune...samo pitam,posto mi je jos neko iz N potvrdio pricu...ti si na licu mesta a ja imam forum da sklapam kockice...

e sada za tvoju informaciju,meni se bas i ne zuri u tu pacenicku zemlju,cak sta vise i ne zanima me,bez obzira na nostr.koju sam dobio peglam totalno drugu pricu, pare su mi najmanje vazne bitan je sadrzaj, stil i nacin zivota...
, ali izgleda da sam stalno na vezi sa mazohistima a ne hedonistima...
samo se pitam kad je to tolikoaktuelna destinacija i povoljna zasto se Svedjani ne presele...
Ja sam o tome i ranije pisao,meni ovaj asvalt ima tripa i ja Srbiju volim i kaqda nemam ni za burek....
. kritikujes me,a ne primecujes da svaki treci dan na forumu poneko zakuka kako nema skim kafu da popije...pisala si o skupim cigarama i kondomima,pa kako nesto moze biti skupo ako dovoljno zaradjujes...
pricate o glupim sluzbenicima,a to nije cudo jer cuo sam od Svedjana da su svi njihovi vicevi vezani za Norvezane, kao nasi o Bosancima ( nece se naljutiti braca preko Drine)..., a istovremeno kazes da je sve uredjeno ..
a o samom forumu...cinjenica sto je najposeceniji je zato sto ste usamljeni i nemate druga posla,ja se ponekad pitam imas li ti druga posla kada stignes da sve ovo ispises,koliko je to vremena,koliko bleje pred ekranom...ja to ne bih mogao ni u ludilu ...pogotovu kada je napolju 25C.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 21:44 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Aco81 i Delija...




Nemo' me trpas u isti kos :D Mislim,jesmo imenjaci al pogledaj malo bolje sta sam napisao. O troskovima je sve jasno ko je hteo da cita,meni je tu sve i vise nego jasno,cak mozda i previse jer se islo u krajnosti od toga posto su farmerke i kabanice u Bergenu.... do prezle,posto je i da li je najbolja ona u crvenoj kutiji ili sta ti ja znam :D

O platama je bilo reci ali ne bas previse jer piskaranja u vidu plate su 100-10000 eura nisu bila mnogo od pomoci ali opet iz par poruka se moglo izvuci da su plate bolnicara 17-20 000kr a sestara 23-25 000 osim ako se ja nesto ne varam. No moje pitanje je bilo nesto drugo....Posto ima dosta ljudi koji gore odlaze na pripoj porodice, i jelte,planiraju da rade bilo sta za pocetak,od pumpe,slaganja robe u prodavnici ili u McDonaldsu kao sto je otisao ervinNHL skoro, a o tim vrstama plata nije bilo reci pa cisto informativno i o tom delu ako neko ima iskustva a ne secam se da je neko pitao.

I kad smo vec kod kupovine stana i norveskog drzavljanstva cisto iz radoznalosti imam i tu par pitanja. Neko rece da se kredit ne moze dobiti veci od dvogodisnje bruto plate,a nekretnine su preskupe tipa 1,5-2mil kruna na primer,pa me zanima sve i da se uzme kredit na 30god kako se sklapa cela prica oko kredita i otplate jer nizak kredit,ogromne cene,deluje kao prava petljavina napraviti dobru kombinaciju ne bi li pre nego odapnes stigao da otplatis svoje parce kuce.

takodje mnoge zemlje EU imaju drugacije zakone o drzavljanstvu za drzavljane drugih EU zemalja i one iz trecih zemalja,odnosno boraniju pod koju i mi spadamo,tipa treba da zivite u Italiji 10 god da bi aplicirali za drzavljanstvo ali ako imate vec pasos EU onda cini mi se vec nakon 4god mozete da aplicirate,za Austriju je potreban boravak od minimum 10god ali ako imate vec EU pasos onda je 6god vreme boravka koje je potrebno za aplikaciju itd.

Za Norvesku postoji nesto slicno ili je kod njih nebitno cije drzavljanstvo imate i za sve je 7god? Znam da jedino drzavljani ostalih skandinavskih zemalja imaju "popust" i da nakon samo 2god zivota u Norveskoj imaju pravo da apliciraju za drzavljanstvo a za EU drzavljane nisam siguran da ima neke razlike.
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 21:51 - pre 135 meseci
ne znam zasto se ti indijanac MARTIN javljas,kao prvo ja nisam nista naslovio na doticnu gospodjicu,
a jos manje da provociram, jer ne vidim vas ,nesto mi je na djonu...
ali mozda ja i ne shvatam da je ovo njen licni forum i da bas ona mora da odgovori na sve....ali dosada me ubi pa sta cu odoh na forum....
zato indija ,pakistan....tisina.
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 22:05 - pre 135 meseci
....e sad nemoj me u isti kos....pa izvini se Djuri sto te tukao....hahaha
....bio sam krajnje ozbiljan,jer evo opet se vratih da procitam posle ovog tvog vapaja....cak sam zapoceo sa ZAMOLIO BIH....ali PMS sta li je....
....eto nje...evo ZOKIRUMA lepo odgovori i sta tu ima ...hvala....
...ali eto da ne bude samo price o skupim kondomima i raznoraznim preprekama na koje cete naici i nailazite u toj ekstra uredjenoj zemlji....neka se malo i nasalimo na racun nas sto jadni ostadosmo ovde.....i sve ove godine se izborismo i bas sada na forumu cu naci prijatelja koji ce mi pomoci....
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 22:11 - pre 135 meseci
salim se tebra...hvala.
...sta cu kada mi se opet ide u Cikago..., nisam nikad bio, nego i juce mi se islo...
P.S . M opusteno,ostajes zvezda foruma....
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 22:16 - pre 135 meseci
Aca81 Mozes li onda objasniti iz kog razloga pratis forum ukoliko ti se ne ide u tu pacenicku zemlju ? Razumem ljude koji ne zele da emigriraju u NO, imaju svoje razloge i to je ok, postujem, ali zasto se onda pojavljujes sporadicno, pratis komentare i trujes forum, a pri tome povecava se broj stranica na glupe komentare i to komentari osoba koji btw ne zele odlazak u tu zemlju gde su skupi KONDOMI :)? Pogotovo sada kada je lepo vreme , idealno za setnju...IDI PROSETAJ, ZDRAVIJE JE... sto se tice viceva, smesno je..veruj mi naslusala sam se viceva i na racun svedjana..obostrano je...:) ali to je uvek dobrodoslo...smeh je zdrav, kao i setnja...;) Pusti druze nas koji hocemo tamo da se patimo...pusti nas mazohiste, ti samo prosetaj...udahni...

Miro..samo ti pisi! Prosvetli nas! ;)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:e11b:3db1:307e:c158



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 22:19 - pre 135 meseci
miro ne mogu da nadjem post, ali ucinilo mi se da je neko pitao da li sa tim helsefagom moze raditi kao forskolelaerer pa sam zato odgovorio...
i ne, za vaspitaca nije ovoljan samo NOKUT-ov sertifikat o vaspitackom faxu, vec se sa nokutom i ostalom potrebnom dokumentacijom ide kroz udir.no, tj. ministarstvo prosvete... NOKUT daje general authorisation da ti je diploma kao diploma ekvivalentna norveskoj diplomi tj. sistemu prosvete... nokut ne govori da mozes predavati tj raditi to i to... o tome odlucuje ministarstvo... za nostrifikaciju nasih vaspitackih diploma mora i bergens test nazalost... za nastavnike ne treba meni nije trebalo, za vaspitace pise tacno...

vaspitaci idite na udir.no i procitajte o nostrifikaciji diplome postavljao sam vec link evo opet cu...

http://www.udir.no/Stottemeny/...ially-for-pre-school-teachers/

za nastavnike je isto tu pored...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2013. u 22:24 - pre 135 meseci
Ja kazem,Aco,tebe to hvata s proleca....I prosle godine u ovo vreme,ti kao polenska alergija.

Svedjani imaju uredjenu drzavu takodje u kojoj su nize plate tacno ali nikako nije los zivot.Prve komsije su im Norvezani.Dodju kada god hoce a najcesce leti odrade sezonski i u selvangivelsenu napisu za porez reisefradrag tj.putne olaksice a mnogi to rade i za vise od sezonskog posla,i eto i plate vece kada im zatreba i povracaja poreza od bogatijih komsija a da oni uopste nisu bili primorani da menjaju svoje mesto prebivalista.To je idealna situacija.

Svrati i na jesen,da vidimo kako ide tada,posto vidis prolece ne ide nikako
Pozdrav od dobro organizovane zene! ( na konto onoga kako se stize ).
Evo ti i vremenska prognoza u atacmentu:Sneg se topi,dosta bljuzge,dan se opasno produzio i priblizavamo se tromesecnom periodu kada je samo dan aktuelan.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8001898 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.