Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li postoji ER baza?

[es] :: Baze podataka :: Da li postoji ER baza?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 8978 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Da li postoji ER baza?18.12.2007. u 08:37 - pre 199 meseci
Citat:
Normalizacija i denormalizacija relacionih baza su posebna teorija.

Ma baze podataka uopste nisu neka komplikovana stvar i ne treba ti nikakva teorija o tome, samo ti treba malo zdrave logike. Nisam do sada naleteo na sistem koji nije mogao da se normalizuje cistim logickim zakljucivanjem bez formalnog postupka.

Citat:
ER baze ne pate od tih tegoba (dobro, možda ipak treba neka mala denormalizacija).

Na to sam i mislio, denormalizacija ce ti sigurno kad tad trebati osim ako ne koristis neke manje baze.

Citat:
ROWID (kod Orakla) je takođe ATRIBUT! Doduše, sa njim moraš biti oprezan, jer se kod reorganizacije baze menja.
Naravno.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
212.62.36.*



+3 Profil

icon Re: Da li postoji ER baza?18.12.2007. u 13:27 - pre 199 meseci
Citat:
srki: Nisam do sada naleteo na sistem koji nije mogao da se normalizuje cistim logickim zakljucivanjem bez formalnog postupka.
.


Kod ER modela ti je ova veština sasvim nepotrebna.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Da li postoji ER baza?18.12.2007. u 17:42 - pre 199 meseci
Problem sa tim je sto u mnogim slucajevima nije prakticno jer npr. nekada iskljucis constraints kada znas da ces na ulazu da dobijes samo nove vrednosti ili kada znas da ce vrednost sigurno da postoji u parent tabeli a ne da proveravas foreign key. Ili stavis hints koji index da se koristi i radis mnoge druge optimizacije odgovarajucom strukturom podataka tako da bi imao denormalizaciju. U ER modelu si dosta ogranicen.

To je slicna prica kao rasprava o tome da li je bolje koristiti funkcionalne jezike ili imperativne. Naravno da je lepse za pisanje i citanje kada koristis deklarativni jezik i smanjujes mogucnost gresaka ali ipak to cesto nije nacin na koji mi razmisljamo pa nam na kraju ispadne ipak lakse da koristimo imperativni jezik, pogotovo sto tu mozemo eksplicitno da izaberemo postupak da se nesto uradi. Mikroprocesori rade sekvencijalno i zato su imperativni jezici bolji ako zelis efikasnost jer mi onda pravimo kod onako kako mislimo da procesoru najvise prija.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.159.*



+171 Profil

icon Re: Da li postoji ER baza?18.12.2007. u 18:24 - pre 199 meseci
srki, rekao bih da ljudi razmisljaju u kombinaciji imperativnih i deklerativnih naredbi. Sasvim sam siguran da ce u buducnosti svi znacajniji jezici dobiti podrsku za funkcionalnu paradigmu i samim tim sadrzati obe. U ostalom, uzmi za primer bilo koji jezik i pogledaj f-ju koja vraca neku vrednost, sama konstrukcija je verovatno kombinacija imperativnih i deklarativnih naredbi, a poziv ka f-ji mozemo reci da je deklarativan. Jedino sto je u programskim jezicima imperativno su naredbe grananja (if, iif, ?, switch, case...) i petlje (mada to znaci goto na lowlevel-u u kombinaciji sa if-om). Sve ostalo jeste deklarativno, tj. kombinacija deklarativnog i imperativnog razmisljanja, mislim, samo treba analizirati recenice koje ljudi govore, sve je to apstrakcija nad apstrakcijom.

Elem, da ne filozofiram mnogo. Mislim da se u nekim stvarima slazem sa Fitopatolog-om ali sada kada ste protresli ovoliku teoriju nisam siguran sta je sta, jedini nacin je da se udubim u "praznu pricu" da bi shvatio o cemu se radi
Inace, ako je pravi relacioni model ono sto mislim, onda mislim - da tacno mislim da je relacioni model ipak dosta fleksibilan i sva mana koju Fitopatolog navodi dolazi od strane SURBP a ne relacionog modela.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.nis-naftagas.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Da li postoji ER baza?19.12.2007. u 08:45 - pre 199 meseci
Da me ne kritikujete kako favorizujem Codd-a, evo još jedno ime: P.Chen, tata od ER modeliranja.

:-)

[Ovu poruku je menjao Fitopatolog dana 19.12.2007. u 11:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.154.*



+171 Profil

icon Re: Da li postoji ER baza?19.12.2007. u 09:38 - pre 199 meseci
Eno ga Chen u MS labsovima, tako da je izgleda samo pitanje vremena kada ce SQL Server dobiti ER model.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.nis-naftagas.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Da li postoji ER baza?19.12.2007. u 15:19 - pre 199 meseci
Srećom, mi smo evo na vreme krenuli sa obnavljanjem ER modela...
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Da li postoji ER baza?15.01.2008. u 20:13 - pre 198 meseci
Ova tema pocela je pitanjem o ER bazama. ER pricu je izmislio profesor Chen. Hava bogu, jos je ziv i jos uvek predaje. Neki njegovi papiri su na webu, za javnu upotrebu. Evo link na sajt sa originalnim papirima Dr. Chen-a:

http://bit.csc.lsu.edu/~chen/chen.html

:-)
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
79.101.167.*



+3 Profil

icon Re: Da li postoji ER baza?17.01.2008. u 19:02 - pre 198 meseci
Da ne zaboravimo i sledeće ljude:
- M.Stonebraker, napisao 13 pravila (ugledajući se na E.F.Codd-a) za proširenje relacionih baza u objektno-relacione;
- M.Atkinson, tata ODMG93 standarda koji definiše objektno-orijentisane baze.

;-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Da li postoji ER baza?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 8978 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.