Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Quo vadis Linux?

[es] :: Linux :: Quo vadis Linux?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4276 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IHThUS
Željko Jankov
Budapest

Član broj: 11650
Poruke: 590
*.dial.freestart.hu

Sajt: www.svetlostisusova.net


Profil

icon Re: Quo vadis Linux?07.11.2003. u 01:09 - pre 250 meseci
Citat:
impaque:

Što se tiče "linuksaša" i tog njihovog stava, moraš uzeti u obzir da su to ipak kompjuterski entuzijasti i stručnjaci, a ne puki korisnici (što ne pomijem u negativnoj konotaciji, već bih čisto da istaknem razliku u stepenu zainteresovanosti za IT , tako da ponekad, tu i tamo, promakne koji nadmeni komentar, elitistička opaska, štagod. To su ljudi koji su delom mazohisti, koji vole da čačkaju softver i hardver, koji su vođeni radoznalošću. Avaj, ne zamerite, svi smo mi dobri ljudi.. O;P

Ma sve ja to kapiram ali me ponekada iritiraju arogantne izjave nekih likova! Ne vidim zašto bi Windows korisnici bili glupi a Linux korisnici genijalci, sva je to stvar navike i potrebe.

Citat:

A kad bolje pogledaš, sve više se teži da se upotreba GNU/Linuksa olakša za prosečne korisnike, dok mnogi čak tvrde da je taj nivo u potpunosti dostignut: postoji autodetekcija hardvera, lepa grafička okruženja, silne aplikacije, više office paketa, itd. Odavno je nastupilo vreme kada "OS radi", makar što se GNU/Linuksa tiče.

Slažem se da mnoge današnje distribucije izgledaju ''šareno'' i da su ''lake'' za korištenje a baš da sve radi OK ne bih rekao sudeći po pitanjima za pomoć po forumima.

Citat:

Da se vratimo na LG drajvove. Naime, po mom mišljenju svaki proizvođač računarskih komponenata koji napravi proizvod koji se može softverskim putem uništiti, i to ne pri nekim specifičnim zahvatima kao što je npr. flashovanje firmware-a, nego svakodnevnim korišćenjem, je naprosto neodgovoran i još kad vidim da ceo taj fijasko opravdavaju sa "niko nije ni rekao da su LG drajvovi kompatibilni sa Linuksom"... Sprdačina%$#!

Ozbiljna ili neozbiljna LG kompanija je i te kako prisutna na tržištu optičkih uređaja, naročito su prisutni u siromašnijem delu sveta.

Bog je ljubav - Bog te voli

Ko se rodi jedanput umire dvaput a ko se rodi dvaput umire samo jedanput.
SAZNAJ KAKO
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.beotel.net

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Quo vadis Linux?07.11.2003. u 02:01 - pre 250 meseci
A koliko ima pitanja za pomoć na Windows forumima?! Ma daj... A ruku na srce, ja lično bih voleo da ima još više aktivnosti (pa makar to bila pitanja) na GNU/Linux forumima... Možda je problem što su (skoro) svi ti novopečeni GNU/Linux korisnici prešli na GNU/Linux sa Windowsa, na kog su se najstrašnije navukli, pa im je sve čudno, nepoznato, drugačije; a pritom ne mogu da se požale prvom komšiji kako im ne radi ovo ili ono, jer je on iz te iste Windows priče kom je već prešlo u naviku da resetuje kompjuter kad se Internet Explorer zakuca, pa ne može da im pomogne... Ja na primer ne znam ikog u radijusu od pola kilometra-kilometar ko koristi GNU/Linux ili bilo šta što nije Windows i to ne zato što je Windows dobar, a sve ostalo loše, nego je Windows navlaka; njega koriste svi vaši drugari koji igraju igrice po pola dana, njega koriste sve firme kojima se Access zabada, vaši roditelji koji igraju Minesweeper, vaša sestra koja kuca diplomski u Wordu... Zamislite dan kad ste počeli da koristite kompjuter i zamislite da morate da platite sav softver koji ilegalno koristite, živo me zanima koji biste OS i office paket tad odabrali...

Što se tiče ovoj infamous drajva, to jeste neodgovorno i tačka.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Quo vadis Linux?07.11.2003. u 10:45 - pre 250 meseci
Citat:
impaque:
Citat:
salec:
Closed Source: mačka u džaku.
Open Source: mačka u velikoj šumi.

Ispravka:

Open Source: mačka u velikoj šumi.
Closed Source: mačka u ograđenoj velikoj šumi sa šumarem



...lupaš.


Izvini. Dešava se. Evo verzije bez slika, sa više teksta:

Hteo sam da kažem da je closed source softver potencijalno opasan jer ne možeš da zaviriš i vidiš šta u njemu ne valja. U open source možeš, ali koliko ljudi razume šta neki usavršeni-ali-dugačak-ko-rat-i-mir kod radi i zna gde da traži mogući problem?

Pošto slutim da misliš da je ovo ponovljeno isto lupetanje, a pošto ja zaista ne kapiram šta sam lupio, objasni mi molim te u čemu misliš da je greška? Da li tvrdiš da:

- precenjujem kompleksnost uznapredovalih verzija programa ili da
- potcenjujem sposobnost prosečnog korisnika da razume kod ili
- oboje ili
- problem uopšte nije u tome da li korisnik može razumeti kod ili
- postoji TFM koji crta ovakvima kao što sam ja kako se analizira veliki projekat sa puno biblioteka i zavisnosti (=..., please? =) ?
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.beotel.net

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Quo vadis Linux?07.11.2003. u 11:52 - pre 250 meseci
Lupio si poređenja.

Citat:
Ali, ako bi nametnuli svakom korisniku računara da mora da uči detalje sistema, to bi bio komunizam sličan onome kakvog se sećamo.

Sve zavisi da li sistem održavaš sam i do koje mere, ali niko nikog ne primorava na bilo šta. Gomila ljudi je zadovoljna kad im se pri bootu digne neki *dm, lepo se uloguju (može i bez šifre, a la Windowsland) i lepo klikću po meniju koji je a la "Start" meni, pale-gase browsere, office, etc. Niko te ne primorava da učiš sve detalje sistema ako se odlučiš za neku open-sourced OS varijantu - srećom, ima ljudi koji će "učiti sve detalje", preturati po source-u i otkrivati razne greške i malicioznosti u kernelu/programima. Možda je komunizam baš prisutan u Windows svetu iz aspekta "mi radimo za vas i radimo to baš kako treba, ne sumnjajte u nas, sve je u najboljem redu", a ti samo slegneš ramenima na BSOD...??
Citat:
No, bez znanja nema slobode, tako da ko ne želi da uči, ne mora, ali onda će najverovatnije morati da plati za gotovu, sažvakanu i spremljenu mačku u džaku.

...koja je: možda živ tigar, možda mrtva mačka, možda je i nema, možda nisi dobio odgovarajuću mačku za pare koje si dao, koja je možda zaražena nekim smrtonosnim virusom, možda će te ta mačka ubiti na spavanju, mačka kojoj je polomljena jedna noga itd itd tako u nedogled, jer zapravo niko, ni ti ni bilo ko drugi, ne može sa sigurnošću da kaže šta je zapravo u džaku.
Citat:
Hteo sam da kažem da je closed source softver potencijalno opasan jer ne možeš da zaviriš i vidiš šta u njemu ne valja.

Upravo.
Citat:
U open source možeš, ali koliko ljudi razume šta neki usavršeni-ali-dugačak-ko-rat-i-mir kod radi i zna gde da traži mogući problem?

Koliko ljudi? Taman koliko treba.
Citat:
Što se više Linux distribucije približavaju, kako neko reče, "Računarskom Baroknom stilu", onome na šta su enduseri naviknuti u Win i Mac okruženjima, više udaljava od svog Unix-ovskog minimalizma i funkcionalizma

...dan o kome maštaju svi Windows korisnici, a koji, na njihovu žalost, nikad neće doći. Jer, uvek će GNU/Linux posedovati i taj minimalizam i funkcionalizam, a ko voli nek izvoli: nek na to doda XFree ili nešto drugo, nekog od tovar window-managera, alatke za konfigurisanje ovog ili onog - modularnost, eh... Dok je Windows jedna monolitna skalamerija gde si osuđen na to što ti je "stiglo u džaku". Razumevanje ili lakoća — izbor u OSS svetu. Ni jedno ni drugo neće nestati iz open-source OSeva kakvi su ovi danas. Hoćeš da saznaš kako nešto radi? Nema problema. Nađi dokumentaciju na sistemu ili na netu, nauči da programiraš i pogledaj source. Ne zanima te nešto do najsitnijih detalja? Okej, nađi neki fin GUI i uživaj.
 
Odgovor na temu

IHThUS
Željko Jankov
Budapest

Član broj: 11650
Poruke: 590
*.dial.freestart.hu

Sajt: www.svetlostisusova.net


Profil

icon Re: Quo vadis Linux?07.11.2003. u 16:11 - pre 250 meseci
Citat:
impaque:
Zamislite dan kad ste počeli da koristite kompjuter i zamislite da morate da platite sav softver koji ilegalno koristite, živo me zanima koji biste OS i office paket tad odabrali...


E ova ti valja!

Zaista me nasmeje kada vidim kako ljudi koriste kao argument za korištenje Linuxa besplatan office paket u obliku Open Office. Za neinformisane, isti taj OO koji se toliko hvali dostupan je BESPLATNO u verziji za Windows kao i masa drugih besplatnih programa. Za Windows takođe postoji masa free softvera baš kao i za Linux. Kada bi ljudi koristili malo kvalitetniji hardwer bez krakovanih programa iznenadili bi se koliko njihov OS može da bude stabilan. Mnoge greške - zakucavanja se javljaju upravo zbog ovoga i nestručnog rukovanja.

De ne budem pogrešno shvaćen, nemam ja ništa sa M$ samo želim da ukažem na neke predrasude. Kada je čovek zaslepljen mržnjom (u ovom slučaju prema M$) onda ne može baš najbolje da sagleda situaciju!

Vreme će pokazati kakav stav će imati Linux kompanije prema korisnicima i koliko njih će ostati na tržištu.

Ljudi će koristi onaj OS koji im najviše odgovara shodno njihovom znanju i potrebama pa bio to Windows ili neka od Linux distribucija! A mogu koristiti oba OS-a, zašto da ne?

Bog je ljubav - Bog te voli

Ko se rodi jedanput umire dvaput a ko se rodi dvaput umire samo jedanput.
SAZNAJ KAKO
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.beotel.net

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Quo vadis Linux?07.11.2003. u 19:13 - pre 250 meseci
Citat:
IHThUS:
Citat:
impaque:
Zamislite dan kad ste počeli da koristite kompjuter i zamislite da morate da platite sav softver koji ilegalno koristite, živo me zanima koji biste OS i office paket tad odabrali...


E ova ti valja! :) :) :)


Veruj mi da itekako valja ;))

Ispreturaj malo Slashdot, recimo: link

Mene na primer zasmejava ovako nešto:
Citat:
Kada bi ljudi koristili malo kvalitetniji hardwer bez krakovanih programa iznenadili bi se koliko njihov OS može da bude stabilan. Mnoge greške - zakucavanja se javljaju upravo zbog ovoga i nestručnog rukovanja.

Hmmm, nekvalitetni hardver, pogotovo neparnim danima...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Quo vadis Linux?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4276 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.