Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Apricot drops too complicated Linux from netbook line

[es] :: Advocacy :: Apricot drops too complicated Linux from netbook line

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 10567 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line01.11.2008. u 16:44 - pre 189 meseci
Svestan sam da postoji disproporcija u znanju nekih korisnika, to je i slucaj kod mene, ucio sam stvari koje su mi bile potrebne za posao, a to je bilo uglavnom kroz SSH. Kao sto rekoh sada bih zeleo da predjem na Linux, i da izvucem najbolje iz njega + da dodam vec ono sto sam imao na Windows-u. Manje-vise sam u tome uspeo, ali poput ove gore, koja je bila predmet rasprave, mogu veoma da pokvare inace dobre utiske. Niko od mojih prijatelja nije rekao da je Linux djubre, samo su rekli: previse komplikovano. Ja sa druge strane tvrdim da je odlican OS za servere, za embeded uredjaje stvarno ne znam, a za desktop pola-pola. Fontovi su uzas, kada sam mom ocu pokazivao nesto na internetu, pod Linux-om, spustim prozor, vidi ikone na desktopu, on me pita: Sto su ti slova ovako iskrzana? Covek je kamiondzija i nikada u zivotu nije koristio racunar ako izuzmemo onaj board za merenje goriva, kilomtraze itd... Primetio je da slova ne valjaju :) Posle sam seo proguglao i instalirao fontove, i to sam radio manuale. Evo malopre videh da moze iz synaptic-a isto da se instalira, sta ce fontovi u synaptic-u? Zar nije lepse napraviti jedan utility koji dolazi uz sistem i instalira fontove? Ali opet ovo je samo jedna od sitnica, problem sa Linux-om upravo jeste taj sto nema velikih problema, vec je pun nekih sitnih i dosadnih, koje gnjave korisnika. Niko ne zeli da uci sve nanovo, da bi Linux uspeo mora da se prikloni Windows-u, ili nikada nece uspeti u dektop segmentu. Neki ljudi jednostavno ne mogu da se pomire sa cinjenicom da je Windows lider, i da nije na prvom mestu zbog sira i vojne muzike vec zbog cinjenice, da je sto se tice usabilitija posao odradjen solidno, nije odlicno, ali solidno. Linux ne moze da uspe jer svako radi sta mu je volja, i u tom moru izbora i raznolikosti obican korisnik se izbezumi. Da postoji Linux na kojem program moze da se instalira na samo jedan nacin, gde korisnik ne mora da kuca sifru svakih 5 sekundi, da ima veci izbor softvera, itd. tvrdim da bi pregazio Windows-a veoma brzo. Nema tu emocija, to je trziste, ono sto je bolje trazeno je, znaci ima samo 1% normalnih a svi ostali su ludi i glupi? Vecina Linux dzedaja pristupa ostrasceno svemu, i sve shvata licno, a to ne vodi nikuda.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.179.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line01.11.2008. u 18:06 - pre 189 meseci
Citat:
da bi Linux uspeo mora da se prikloni Windows-u


Ovo je samo dokaz koliko ljudi, kada se naviknu na nesto, sve gledaju iz tog ugla...
- sa druge strane, pogledaj Windows 7 i pogledaj sta najavljuju dalje za consumer windowse:

Still, you can expect the trend of modularizing Windows to continue with Windows 7—Windows Server 2008 can already be run without the GUI, and this feature might eventually find itself in the consumer versions of Windows as well.

Hmm majku mu, taj tekstualni mod rada koji neki toliko pljuju evo ovi sto razvijaju windoze sad uvode polako... a i trend modularizacije bogami....
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line01.11.2008. u 18:32 - pre 189 meseci
Citat:
Kernel-1: Ovo je samo dokaz koliko ljudi, kada se naviknu na nesto, sve gledaju iz tog ugla...

Tacno. Videli smo od Linux korisnika :)
A sto se tice modularizacije i ostalih finih stvari, i to je MS video od Linux-a. Da li to treba da znaci da je Linux bolji? Dokle vi isterate pravdu Gates ce sve pametne stvari da "odrpa" sa Linux-a, pa cemo videti ko ce na kraju da izvisi.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.179.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line01.11.2008. u 18:45 - pre 189 meseci
Heh, ma opusteno, nece izvisiti niko. Ali jedno je sigurno, broj Desktop korisnika Linuxa raste, ne opada...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line01.11.2008. u 18:51 - pre 189 meseci
Citat:
Kernel-1
Hmm majku mu, taj tekstualni mod rada koji neki toliko pljuju evo ovi sto razvijaju windoze sad uvode polako... a i trend modularizacije bogami....


Sa velikom razlikom da Windows po defaultu radi za korisnika bez ikakvog cmdline iskustva, a napredni mogu da ga modularizuju i koriste komandnu liniju.

Dok Linux, sa druge strane, ocekuje od svakog korisnika da se razume u inner-workings istog i da jako brzo pocne da se bavi komandnom linijom.

Sitna razlika :) Znas, najveca inzenjerska vrlina je napraviti nesto sto je komplikovano da izgleda jako jednostavno korisniku.


Nego, specijalno za TDjokica - posto pomenu Dell, valjda je Apricot smesna firma... No problemo, eto neki anonimni ASUS upravo izjavio koju o tome sta se valja sa Eee-om... trenutno najpopularnijim netbookom ;-)

http://www.reghardware.co.uk/2008/10/31/asus_eee_focus_10in/

Citat:

Asus to phase out sub-10in Eee PCs, says CEO

Netbook de facto standard to be a 10in HDD model running XP

Shen said HDD-based netbooks amount to 70 per cent of the total number of such machines shipped. Windows XP is ahead of Linux by the same percentage he added.

So the 'standard' netbook next year will be a 10in model with a hard drive and running XP - MSI's Wind or the Asus Eee PC 1000H, in other words.



Hahaha pazi ladno - 70% korisnika kupi Eee + XP... A jos kada bi se zapitali koliko od onih 30% odmah instalira piratski XP umesto Linuxa... ;-) A Eee je samo do pre nekoliko meseci bio glavni "adut" Linuxasa :)

Back to the drawing board ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
79.101.241.*



+4 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line01.11.2008. u 19:12 - pre 189 meseci
Glavni problem je sto ljudi ocekuju od Linux-a isto sto i od Windows-a
Ipak su to dva razlicita sveta i ako neko nije spreman da prihvati prilicno drugaciju filozofiju od Win-a taj po meni treba da se batali kukanja i komentara kako bi ovo trebalo ovako ili onako i neka uziva u Win-u
Linux je za sada alternativa sto ce reci da nekom moze(ali i ne mora)da zavrsi posao sto se tice recimo desktopa a kod Win-a se to,pak,uopste i ne dovodi u pitanje
Izuzetaka naravno ima u oba slucaja
Sa druge strane-smeta li vam ovo ili ono kod linux-a a znate da programirate?
Lepo braco kod u sake pa izmenjajte sta vam se ne svidja,kod je na tacni i sve za badava i to je uostalom i filozofija otvorenog koda umesto sto zapomazete i kenjate kako bi trebale stvari da budu
Ili ako to ne znate-a vi uzmite pa napisite neki tutorial i okacite na net ili donirajte nesto kinte ako imate open-source projektima ;)
A majstoru i jablanu predlazem da se vrate na Win-ima manje da ih boli glava,a i slusacemo manje jadikovki ;)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line01.11.2008. u 19:20 - pre 189 meseci
Citat:
Body Bag
Lepo braco kod u sake pa izmenjajte sta vam se ne svidja,kod je na tacni i sve za badava i to je uostalom i filozofija otvorenog koda umesto sto zapomazete i k****te kako bi trebale stvari da budu


Jel to treba da rade i kupci onih netbook-ova ?! Ono ako im se ne vidi mrezni disk, treba da se dohvate kompajlera? :)

Citat:

Ipak su to dva razlicita sveta i ako neko nije spreman da prihvati prilicno drugaciju filozofiju od Win-a taj po meni treba da se batali kukanja i komentara kako bi ovo trebalo ovako ili onako i neka uziva u Win-u


Pa i Windows i Mac OS X su dva razlicita sveta, pa je Mac OS X lak za upotrebu i laicima, a nije da lici na Windows - doduse Microsoft u poslednje vreme kopira neke stvari pa mozda malo vise lice :)

Mac OS X ima BSD ispod sebe, pa opet OBICAN KORISNIK NIKAD NECE NI VIDETI KOMANDNU LINIJU - zato sto se Apple potrudio da napravi UI koji pokriva sve potrebe obicnog desktop korisnika.

Taj izgovor kako ljudi koji tvrde da Linux cesto nije bas jednostavan za upotrebu u stvari hoce "drugi windows" je besmislen i Mac OS X je najbolji kontra-argument za to.

Uostalom Linux je razvijan mnogo vise sati od Mac OS X-a i ima mnogo vise developera... Pa opet, i dan danas ima gomilu stvari koje su, najblaze receno, arhaicne i uvrnute... to je cist nemar ako mene pitas. Kad ogranicen broj Apple programera moze da napravi savrseno user-friendly Unix.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line02.11.2008. u 23:17 - pre 189 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Citat:
Asus to phase out sub-10in Eee PCs, says CEO

Netbook de facto standard to be a 10in HDD model running XP

Shen said HDD-based netbooks amount to 70 per cent of the total number of such machines shipped. Windows XP is ahead of Linux by the same percentage he added.

So the 'standard' netbook next year will be a 10in model with a hard drive and running XP - MSI's Wind or the Asus Eee PC 1000H, in other words.
Hahaha pazi ladno - 70% korisnika kupi Eee + XP... A jos kada bi se zapitali koliko od onih 30% odmah instalira piratski XP umesto Linuxa... ;-) A Eee je samo do pre nekoliko meseci bio glavni "adut" Linuxasa :)

Back to the drawing board ;-)


Tacno, back to the drawing board, samo je to najprije poruka PLM ekipi iz Asus-a.

70% korisnika je kupilo "netbook" SA DISKOM (klasicnim, umjesto solid-state flash-a) i sa vecim ekranom, sto nista drugo nije do jeftin i malen laptop.

"Netbook" sa solid-state diskovima (i mnogo duzim trajanjem baterija, ako sam ja dobro razumio) se pokazao kao "niche market" produkt, bar u ovom trenutku.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line02.11.2008. u 23:22 - pre 189 meseci
I jos jedna sitnica: Asus-ove igracke dolaze sa XP-jem.

Ja ostat od piske, cike i vike na ovaj kraj planete ne mogu. Okupila se ekipa i dere se iz sveg mozga, da im se da Vista na Eee, ako ikako moze
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.196.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 00:27 - pre 189 meseci
Citat:
Sitna razlika :) Znas, najveca inzenjerska vrlina je napraviti nesto sto je komplikovano da izgleda jako jednostavno korisniku.


Sa ovime se u potpunosti slazem. Ali jednostavnost uvek ima svoju cenu.
I samom ti je valjda jasno da svodjenje po prirodi vrlo komplikovanih stvari
na jednostavan nivo, mora da ima neku granicu (entropija ako hoces), ispod
koje se komplikovane stvari prosto NE MOGU uciniti jednostavnijim, a da se
NESTO (sta god to bilio) pri tome ne izgubi.
Dakle, inzinjer moze kako si rekao da napravi da vrlo komplikovana stvar
"izgleda jednostavno" - i to windowsu uspeva, ali treba znati da produkti takve
filozofije imaju svoja jasna ogranicenja, jer je to prosto nuzno.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 11:03 - pre 189 meseci
Hajmo ovako da posmatramo stvari. Koliko ljudi legalno koristi Windows, a koliko Linux?

Da, jeste, razlika u ceni postoji. E, sad je kljucno pitanje da li je, pored besplanog Linux-a, gospodin Petar Petrovic spreman da za "lepote Windows-a" plati onoliko koliko on kosta i koliko ima kojih korisnika (izuzimajuci nelegalnu upotrebu softvera). Sta bi se desilo u slucaju zestoke primene zakona o autorskim i srodnim pravima u Srbiji? Da li bi clanovi ES-a bili ljubazni da daju iskren odgovor?

Evo, da pocnem ja. Trebaju mi oba OS-a i imao bih dual boot (sa legalnim Windows-om, naravno).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 11:07 - pre 189 meseci
Citat:
Nedeljko
Hajmo ovako da posmatramo stvari. Koliko ljudi legalno koristi Windows, a koliko Linux?


Na zapadu - preko 90% ljudi koristi legalni Windows.

Iz prostog razloga zato sto Windows dolazi sa racunarom, i OEM verzija u tom slucaju kosta <70 EUR. Ogromnoj vecini ljudi je daleko jeftinije i isplativije da plati tih ~70-tak EUR nego da se zlopati sa nekim opskurnim operativnim sistemom.

Takodje, jos od prosle godine je prodaja laptopa veca od prodaje desktop racunara. Ogromna vecina ne-Apple laptopa dolazi sa Windows OS-om i neces naci puno ljudi koji su spremni da menjaju laptop OS - ili da kupuju laptop bez OS-a.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 13:54 - pre 189 meseci
Sve je to tacno, ali ja sam mislio na stanje u Srbiji.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 14:24 - pre 188 meseci
Pa Srbija nije bas neko markantno i iole znacajno trziste koje bi moglo da sluzi za bilo kakvo znacajnije posmatranje :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 16:09 - pre 188 meseci
Ali vecina clanova ES-a zivi u njoj.

Znam ja, mnogi ce reci "Windows ovo, Windows ono". A da li zele da plate to zadovoljstvo?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 16:17 - pre 188 meseci
Znas kako dobrom delu nekih 70+e za OEM nije preveliki izdatak :) No da se ne lazemo to naravno vazi kada bi bas moralo ...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 16:38 - pre 188 meseci
Sto se tice Asus Eee, lako je sada biti dobar general. Njima svaka cast, krenuli su u prvi takav projekt, nemajuci pojma kako ce trziste da reaguje i prosli su reltivno dobro. Sad se javljaju i drugi, stavljaju i Windows i Linux, a jeste cinjenica da je retko kome ovaj tip laptopa prvi i jedini racunar, pa je logicnije da ljudi traze Windows. To je sasvim razumljivo i prihvatljivo. Mozda je ovo podmetanje Linuxa neinformisanim ljudima bila i medvedja usluga istom, ko zna. Pogotovu sto su stavili egzoticnu distribuciju, koja se verovatno gasi.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.196.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 19:25 - pre 188 meseci
@Majstor - ObjectDock (za win), probao sam ga, dobar je. Naravno, poenta je da se
u opcijama sakrije windows task-bar jer oba zajedno izgledaju glupo.

Sto se teme tice - taj eeeAsus (kao sistem) sasvim lepo radi sa tim
linuxom sa kojim dolazi, bas tako kako je zamisljen. To je vrlo slaba masina i zaista
ne vidim potrebu instaliranja XP-a na njega (gejming? ha-ha).

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line03.11.2008. u 20:36 - pre 188 meseci
Citat:
Nedeljko
Sve je to tacno, ali ja sam mislio na stanje u Srbiji.


Fair enough... Moram da priznam da zaista nemam vise pojma o stanju IT trzista u Srbjii, ali mogu da pretpostavim da se u poredjenju sa 2002 (kada sam otisao iz iste) danas prodaje mnogo vise laptopova i brand-name racunara.

E sad koliko je to u procentima, to zaista ne bih znao da kazem... ali osim ako ti ne baratas sa takvim ciframa, ne znam odakle bi mogao da budes siguran u svoje misljenje...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Apricot drops too complicated Linux from netbook line04.11.2008. u 03:33 - pre 188 meseci
Citat:
tdjokic: Sto se tice Asus Eee, lako je sada biti dobar general. Njima svaka cast, krenuli su u prvi takav projekt, nemajuci pojma kako ce trziste da reaguje i prosli su reltivno dobro.


Eh, poenta upravo i jeste u tome sto taj format sprave, nesto sto je vece od PDA a manje od laptopa, NIJE inovacija Asusa, vec nesto sa cime je poodavno eksperimentisano, Tomo.

Naime, takva klasa uredjaja je postojala odavno, i nekad je Windows CE carovao na tim igrackama. Zvali su ih "Handheld PC" iliti HPC od miloste. Na ovoj adresi:
http://www.hpcfactor.com
je veoma aktivan community gdje se okuplja ekipa koja trosi te igracke. Imas istorijat, a ovdje ti je lista spravica koje su pripadale toj klasi:
http://www.hpcfactor.com/hardware/devices

Uglavnom ARM procesori, poprilicno egzotican svijet (softver sa "obicnih", tj. x86, windows ne radi), ali su svi, uglavnom, imali mnogo bolje vrijeme rada sa baterijama od tradicionalnog laptopa. Uglavnom se trosila "solid state" memorija, islo se bez tradicionalnog diska. Dobro, sad je tehnologija napredovala, Asus je pokusao sa x86 arhitekturom (softver) kapacitet i cijena flash memorija je pala...

Ali je to i dalje sprava sa poprilicno ograncenom upotrebnom vrijednoscu. Poriv da se kupi "mali laptop", bas takva sprava sa diskom i malo vecim ekranom, je ocigledno jak. Kao sto je i nekad bio, pa HPC ode u istoriju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Apricot drops too complicated Linux from netbook line

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 10567 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.