Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7734368 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 11:55 - pre 137 meseci
Citat:
jedanalivredan:
@marko67
Ja nažalost još uvek nemam akumulator mada kao i mnogima na forumu želja mi je i ako bog da biće i toga jednog dana, a verovatno ste me pomešali sa nekim, možda sa lavom koji je nedavno pisao o pravljenju grdosije od akumulatora i koga sam i ja nešto pitao oko toga.
Inače sada trošim negde oko 3,5 džaka pukovačkog peleta (forest) za grejanje oko 230 m2 na 24C, grejanje radi nekih 19 h dnevno gorionik na 70-75C 4kraki mešni na 7, na početku sezone potrošnja je džak manje po onom debelom minusu džak više od toga, što bi zmajdin reko nije loše ali bi moglo i bolje.

U pravu si, izvini. Pomesao sam sa lavom...
Sto se tice potrosnje siguran sam da moze 10kg manje dnevno od navedenih. Ne znam sta si sve probao, kombinujuci varijante polozaja ventila i zadatih T, ali kod mene se najbolje pokazalo
mesni ventil izmedju 1/4 i 1/2 a zadata T kotla za gasenje od 80 - 85, trenutno je 80C (kad zahladni ide na 85C a ponovno paljenje na 55C).
Bilo je dosta komentara oko povratne T u kotlu i preporucenih 60C... Ne ukljucujem se u te komentare, zato sto ja na povratu imam 50C i nemam nikakvih problema s kondezacijom. Znaci kad nemamo akumulator toplote po
meni je bolje veca temperaturna razlika (od gasenja do ponovnog paljenja) narocito za ovu zimu koja uopste nije hladna. Posto ovom gorioniku mogu da zadam bilo koje parametre, nema temperaturnih ogranicenja, trenutno se gasi na 80C pali na 50C a na toj T 50C se gasi pumpa, i nema dodatnog hladjenja dok se izvrsi paljenje za 7-8 min. Znaci temperaturna razlika je 30C, a gorionik je namesten da zadnjih 12 stepen radi na snazi 1, i ukupno vreme rada za tih 30C razlike je oko 1h, a pauza sad po ovom toplom vremenu do 1,5h. Potrosnja do juce, za tri dana tacno 4 dzaka tj 20kg/na dan za 160m2. Pod uslovom da vam je gorionik nastelovan dobro i da kotao ima turbulatore, nema prepodesavanja parametara, samo kad bas zahladni idete s opcijom
POWER ON za koju neki kazu da nema potrebe da se dira, a ja je koristim jer je za to namenjena... da ne menjamo parametre non stop... nego, kad zahladni povecam samo snagu na 5 ili 10%.
Da sad, bez potrebe, povecam T na 85C ili snagu za 10% povecao bi potrosnju na 25kg za isti efekat grejanja - PROVERENO!!! a taj visak se izgubi kroz kruzenje u sistemu.
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 11:59 - pre 137 meseci
Imam ja daljinski sobni termoszat ali on je skopčan na vod za dnevni boravak,u sobama imam termo glave.Imam trokraki mešajući ventil ali nemam motorni pogon za njega pa ponekad moram da siđem da ga malo "zašrafim" ili obratno,zavisno od vanjske temp.Sad se upravo vraćam iz kotlarnice,evo ti temp:Polaz 55*C,gornja gornja zona akumulacije 67*C,sredina 55*C,donja zona akumulacije 45*C.Meni je čak i to upotrebljiva temp.polaza čim je napolju bilo kakav "plus"kao sada,recimo.NE znam zašto misliš da mi je pola akumulatora hladno,eto,nije,ja sad proverio.Ja sam svoju skalameriju podesio da uključuje peć kad mi temp.polaza padne na 46*C i tera do 90*C,to mi je dovoljno za celi dan na ovakvom vremenu.Jedva čekam neki žešći minus da vidim kako će se ponašati.Kod tebe sobni termostat komanduje mešajućem ali ja to ne mogu,nemam elelktro-pogon,kod mene je Etažov VRG,zato razmišljam o ovom gore ali ja sam iovako zadovoljan i prezadovoljan.Sinoć sam to sve probao na električni pogon,kad je u 23 pojeftinila struja i zakopčao sam i jedno brojilo da vidim šta se događa.Isključio sam,dakle,pelet kotao,uključio 13KW grejača i jutros u 8 časova mi je temp.u akumulatoru bila 91,7-64,3-46,6.Rezultat-fascinirajući(evo i sada se grijemo na tu akumuliranu energiju pa ti upoređuj) a to me "koštalo"74KWh "jeftine"struje,što po ovim RepubličkoSrpskim cenama iznosi oko 2,6 Evra a to odgovara ceni od oko 17kg peleta.
Dakle,da rezimiramo:Ovo moje radi odlično ali je potrebno da se to malo automatizuje a to ćemo verovatno ostaviti za sledeću sezonu.Da,zaboravio sam da navedem-eno i u solarnom sistemu ime neke temp.skoro preko 60*C ali ja još nisam skopčao izmenjivač za solarno,bila je žurba da se ovo završi pre 2013,solar ćemo čim grane proleće.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 12:19 - pre 137 meseci
@zeljezara
I ja sam gledao neke varijante "home made" pa mi to ne dodje bas mnogo jeftinije... samo pogon ESBE oko 12-13.000, ako koristis termostat za njegovo pokretanje
imas samo mogucnost otvoreno/zatvoreno - sto nije najbolje resenje itd.
Jedan senzor se kod ACC20 bas koristi za mesacki vod i zadaje se T.min i T.max kad se zadovolji T.min tad se pokrece iz polozaja zatvoreno i krece regulacija zadata na T.1 - konstantna T na izlazu,
jos izlaz za pumpu kome se zadaje T, koji moze nesto drugo da pokrece. Koliko bi po tebi recimo kostalo sve to, pod uslovom da se kupi pogon, senzori itd.
Najvaznije je da dajemo prave informacije, bile one dobre ili lose po nas, bitno je da su rezultat naseg licnog iskustva.
Informacija od pre par meseci je da Centromatal vise nema uslov za garanciju -prilikom montaze - mesni ventil, nego nepovratni ventil... Pa se desava da ljudi sad uvode grejanje i neugradi se mesni, koji se pokazao
kao jeftina (ako se ugradi odmah) a veoma korisna stvar u daljoj eksploataciji sistema. Ja sam prosle godine prosao isto s ugradnjom Boscha, kao ne treba ti... ali nisam znao ono sto sad znam, pa sam ove zime ugradio
ali me kostalo vise itd.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 12:29 - pre 137 meseci
Citat:
shando90:
Citat:
marko67:
Citat:
shando90:
Cek ako se ne kaci na pumpu i termostat kako onda zna (temperaturu) kada treba da bude otvoren a kada prigusen(zatvoren) kako to da podesim onda ,rec je o centrometalovom setu

Lako se montira i u kompletu dolazi adapter za ESBE-VRG i jos jedan adapter za nekog drugog proizvodjaca...
ACC2O u Slo. placen 155e, iz Seltrona direktno - naruceno odavde sa par mail-ova, i smanjena cena za 15%, zvanicna cena na sajtu 173e . Placeno iz Slo. poslato u Slo. na adresu, a meni doneto autobusom. To je moj primer.
Ukljucuje se u struju u uticnicu i ima 2 senzora T, jedan je predvidjen za kotao drugi za odvodni ili povratni vod, i onda se podesavaju parametri:
T1,T2, brzina otvaranja, histereza, T pumpe (nisam probao jos to jer mi preko gorionika dobro funkcionise), i funkcija mesackog kruga ili odvoda (t.j. 1. da vodi o racuna o T vode na povratu u kotao iz mesnog ventila
ili 2. da samo regulise zadatu T na drugom senzoru). Mislim da je za ove pare to povoljno u odnosu na ESBE regulacije i cene kod nas.


marko hvala ti ,jel mozes da mi posaljes mail na pp da narucim i da te pitam jel bi meni on resio problem gravitacije,tjst kada mi pumpa ne radi meni i dalje salje vrucu vodu gore u na prvi sprat i greje mi prostrorije nepotrebno pa moram da sidjem dole da zatvorim mesni ventil ,pa posle da ga otvorim kad termostat pocne da radi i tako jovo nanovo :D

Sve sto ti ZATVORI mesni ventil kad se ispune zadati parametri ti resava problem, cak i samo pogon za mesni, koga ce zatvarati sobni termostat, to resava pa i ovaj Seltron
samo mora da se to usinhrinizuje sa zadatim temp. da ne dodje u "konflikt" kao kod mene na pocetku.
Poslacu ti mail na PP pa ti vidi ssta ti odgovara.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 13:03 - pre 137 meseci

Lave napisao sam pola kotla hladno a ne spremnika.Spremnik toplote treba tako samo kotao netreba manje od 60 c da dobija povrat.Ono sto kod dezele kosta 170€ nije bas nikakvo resenje.A i skupo je.Moze i drugacije.Kod mene potrosacka snaga 5 kw pa sam morao grejac 4 kw jevtine struje.Skinem oko 40kw za noc.Konstruiso sam aparat koi ukljuci tacno kad dodje impuls jevtine .Pazi da ne prekoracis sa tolikim grejacem .

Marko nedajem ja pogresne imformacije.Ja nemam volju da trazim oznaku seltrona koi moze da bude zona ventil ili mesajuci ventil.Takav imam kod kuce koi ne koristim drzim u rezervi.Dobio sam za dzaba pa nek se nadje.Fora je u granicniku kod indukcionog motora gdje ce da stane.Znaci dali otvori skroz ili samo pola.A ono sto kosta 170€ ja nevolim sto nemozes regulisat po spoljnoj i unutrasnjoj temp.Kad imas spremnik mozes kako hoces.Mesni ventil oko 130€ pa jos sobni 40€ to dodje to ali ne moze da prati spoljnu i unutrasnju.Prouci malo bolje pa ces vidjeti da je tako.
 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 14:33 - pre 137 meseci
Da li mogu da umesto trokrakog mešnog ventila montiram antikondenzacioni ventil ”by-pass”.
Recimo Caleffi Art 280.

Ima podešavanje povratne vode na 45, 55, 60 i 70OC


[Ovu poruku je menjao dragoljub_le dana 19.01.2013. u 16:02 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 14:45 - pre 137 meseci
Citat:
lavbanjalucki:
...Isključio sam,dakle,pelet kotao,uključio 13KW grejača i jutros u 8 časova mi je temp.u akumulatoru bila 91,7-64,3-46,6.Rezultat-fascinirajući(evo i sada se grijemo na tu akumuliranu energiju pa ti upoređuj) a to me "koštalo"74KWh "jeftine"struje,što po ovim RepubličkoSrpskim cenama iznosi oko 2,6 Evra a to odgovara ceni od oko 17kg peleta.

Ovih 17 kg peleta moze da proizvede istih 74KW, i to ako racunam da od 1 kg peleta dobijamo 4.35 KW.
Vreme koje si se grejao na akumulaciju mogao si i na pelet sa tih 17kg.
Gde nestade usteda na akumulatoru toplote?
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 14:56 - pre 137 meseci
@marko67
Iz tvojih ranijih postova video sam da si ložište gorionika obložio šamotnom opekom.
Ja imam trajnožareću peć od pre Google godina. Mislim da ima skoro 50 godina. RADIJATOR Zrenjanin, model Meteor 1.
Njen stepen iskorišćenja je jako nizak sa peletom. Ne znam da li radi i sa 50%.
Molio bih te da opišeš kako si obložio gorionik.

Mislim da bi dosta toga moglo da se postigme i sa,
Zugbegrenzer, ili ti, Dragregulator o čemu je @zeljezara pisao al bez reakcije foruma.
Ovo naročito za one koji koriste grejanje skoro pola veka i odžak dimenzionisan za trajnožereće peći, recimo kod mene, od kotla do odžaka cev fi 200mm a odžak dimenzija 15x35cm.

@marko67
Komšija, poslao sam ti PP.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 17:01 - pre 137 meseci
Citat:
zeljezara:

Lave napisao sam pola kotla hladno a ne spremnika.Spremnik toplote treba tako samo kotao netreba manje od 60 c da dobija povrat.Ono sto kod dezele kosta 170€ nije bas nikakvo resenje.A i skupo je.Moze i drugacije.Kod mene potrosacka snaga 5 kw pa sam morao grejac 4 kw jevtine struje.Skinem oko 40kw za noc.Konstruiso sam aparat koi ukljuci tacno kad dodje impuls jevtine .Pazi da ne prekoracis sa tolikim grejacem .

Marko nedajem ja pogresne imformacije.Ja nemam volju da trazim oznaku seltrona koi moze da bude zona ventil ili mesajuci ventil.Takav imam kod kuce koi ne koristim drzim u rezervi.Dobio sam za dzaba pa nek se nadje.Fora je u granicniku kod indukcionog motora gdje ce da stane.Znaci dali otvori skroz ili samo pola.A ono sto kosta 170€ ja nevolim sto nemozes regulisat po spoljnoj i unutrasnjoj temp.Kad imas spremnik mozes kako hoces.Mesni ventil oko 130€ pa jos sobni 40€ to dodje to ali ne moze da prati spoljnu i unutrasnju.Prouci malo bolje pa ces vidjeti da je tako.

Slazem se donekle, kad je u pitanju regulacija prema spoljnoj T - ko to zeli da sprovede.
Meni su recimo dovoljna 3 temperaturna radna rezima, koje promenim samo ulaskom u standardni meni gorionika i to je prilagodjeno za razlicite spoljne temperature.

Ne kazem "pogresne" nego -precizne- podatke i sam navodis automatika 130e i sobni 40e i to je isto...???
Ja cu jos jednom reci da nije isto - da bi bio precizan- s ovim regulises konstantnu T, a s ovim sto ti predlazes ON/OFF varijantu i moras da se slozis da to nije isto.
Ovo je narocito bitno kod onih koji imaju ugradjene akumulatore i nemoraju odjednom da gurnu 80-90C u mrezu, nego ce da salju npr.50-55C a to ovaj radi.
Jos nesto... "zona ventil ili mesajuci ventil" NISU RAZLICITI TIPOVI REGULATORA, nego on sam ima opciju koju biras - da prvo zadovolji mesnu pa regulaciju ili sve vreme regulaciju,
da ne bude zabune rec je o ACC20. Onaj drugi ACC10 ima samo jedan senzor i ne moze da zadovolji obe funkcije ISTOVREMENO.
Hocu samo da budemo jasni po pitanju troskova... jer nismo svi u situaciji da sami nesto napravimo, pa da nas kosta manje, nego kupi sve delove, pa neko da ti to sve poveze
i na kraju ne retko ispadne skuplje od nekih gotovih resenja - nije pravilo ali se i to desava.
Zato sam ti i rekao da posto si u toku s ovim stvarima, kazes koliko bi to kostalo da se napravi u home-made izvedbi, pa ako je jeftinije da se mozda neko odluci za varijantu
samogradnje neke automatike.
Jedno je sigurno, mesni ventil i rucno regulisan, zavrsava posao ali svi znamo kako.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 17:21 - pre 137 meseci
Citat:
dragoljub_le:
@marko67
Iz tvojih ranijih postova video sam da si ložište gorionika obložio šamotnom opekom.
Ja imam trajnožareću peć od pre Google godina. Mislim da ima skoro 50 godina. RADIJATOR Zrenjanin, model Meteor 1.
Njen stepen iskorišćenja je jako nizak sa peletom. Ne znam da li radi i sa 50%.
Molio bih te da opišeš kako si obložio gorionik.

Mislim da bi dosta toga moglo da se postigme i sa,
Zugbegrenzer, ili ti, Dragregulator o čemu je @zeljezara pisao al bez reakcije foruma.
Ovo naročito za one koji koriste grejanje skoro pola veka i odžak dimenzionisan za trajnožereće peći, recimo kod mene, od kotla do odžaka cev fi 200mm a odžak dimenzija 15x35cm.

@marko67
Komšija, poslao sam ti PP.

Ja sam imao Zrenjaninca 8 clanaka do prosle godine, tacno 30 god. grejanja. Zamenjen bas iz razloga loseg iskoriscenja i nisam hteo ni da probam s peletom
jer bi potrosio 1,5-2 tone vise sigurno, a to je 30-40% cene novog kotla bacenu za jednu zimu.
Nisam samotirao gorionik, vec dno kotla, mislim da sam postavljao neke slike ranije. Komsija video sam poruku i pozvao te jednom ali se nisi javio.
U svakom slucaju mozes da dodjes do mene i vidis kako to kod mene radi i mozda ti to nesto pomogne.
Sto se tice Dragregulator-a nemam potrebe da razmisljam o tome jer su mi T na izlazu na punoj snazi max 125C a na najmanjoj snazi do 110C i to na temperaturi vode
od 80C. Uverices se ako dodjes i vidis kako to "lagano" i efikasno funkcionise (to su temperature kad kotao nije ociscen 10-tak dana, a cistim na 2 nedelje).
 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 18:28 - pre 137 meseci
marko67
Radim takav posao da imam više od 100 poziva dnevno.
Pokušavam da se ažurno javljam na propuštene pozive al ne ide, kratak dan.
Pošalji mi SMS sa tekstom ˝marko67˝.
Izvini

PS Tek sad kad sam prešo na pelet vidim koje gubitke imam.
Karijeru sam počeo sa otvorenim sistemom i buretom za naftu na tavanu kao ekspanzionim sudom.
Sve sam prepravljao najmanje 5 puta.
Uzeo sam gorionik na pelet jer sam preko dana odsutan iz kuće 10 sati, nema ko da loži a imam sitnu decu (7g) i vremešnu majku (89g).
Sad sam rešio da napravim kon/tra/cepciju za budućnost jer ću u suprotnom da ostanem trudan.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2013. u 18:34 - pre 137 meseci
Citat:
marko67:
Zmajdine ne radi se o "curenju" jer sam senzor postavio na povratni vod. I pre nego da postavim regulaciju kad raucno ztvorim ventil na onom termometru koji meri povratnu vodu iz mreze a udaljen je 40-tak cm od mesnog, pocinje da raste T.
Tebi je pumpa mozda iza mesnog ventila kod mene je postavljena ispred da gura vodu kroz mesni. Pa kad gura 80C u zatvorenom krugu jasno ti je da ce na tom malom rastojanju preneti prilicnu temperaturu a to dodje i do 70C.

U tome je gvint: pumpa je u kotlovskom krugu, umesto u radijatorskom. Rešenje je jednostavno: napravite rokadu mešni ventil/pumpa i kvit posla.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2013. u 01:32 - pre 137 meseci
Citat:
marko67:
Citat:
dragoljub_le:
@marko67
Iz tvojih ranijih postova video sam da si ložište gorionika obložio šamotnom opekom.
Ja imam trajnožareću peć od pre Google godina. Mislim da ima skoro 50 godina. RADIJATOR Zrenjanin, model Meteor 1.
Njen stepen iskorišćenja je jako nizak sa peletom. Ne znam da li radi i sa 50%.
Molio bih te da opišeš kako si obložio gorionik.

Mislim da bi dosta toga moglo da se postigme i sa,
Zugbegrenzer, ili ti, Dragregulator o čemu je @zeljezara pisao al bez reakcije foruma.
Ovo naročito za one koji koriste grejanje skoro pola veka i odžak dimenzionisan za trajnožereće peći, recimo kod mene, od kotla do odžaka cev fi 200mm a odžak dimenzija 15x35cm.

@marko67
Komšija, poslao sam ti PP.

Ja sam imao Zrenjaninca 8 clanaka do prosle godine, tacno 30 god. grejanja. Zamenjen bas iz razloga loseg iskoriscenja i nisam hteo ni da probam s peletom
jer bi potrosio 1,5-2 tone vise sigurno, a to je 30-40% cene novog kotla bacenu za jednu zimu.
Nisam samotirao gorionik, vec dno kotla, mislim da sam postavljao neke slike ranije. Komsija video sam poruku i pozvao te jednom ali se nisi javio.
U svakom slucaju mozes da dodjes do mene i vidis kako to kod mene radi i mozda ti to nesto pomogne.
Sto se tice Dragregulator-a nemam potrebe da razmisljam o tome jer su mi T na izlazu na punoj snazi max 125C a na najmanjoj snazi do 110C i to na temperaturi vode
od 80C. Uverices se ako dodjes i vidis kako to "lagano" i efikasno funkcionise (to su temperature kad kotao nije ociscen 10-tak dana, a cistim na 2 nedelje).



Marko to je odlican rezultat.....a koji kotao je upitanju?
Ecopell 35
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2013. u 09:28 - pre 137 meseci
Citat:
taneb:
Citat:
lavbanjalucki:
...Isključio sam,dakle,pelet kotao,uključio 13KW grejača i jutros u 8 časova mi je temp.u akumulatoru bila 91,7-64,3-46,6.Rezultat-fascinirajući(evo i sada se grijemo na tu akumuliranu energiju pa ti upoređuj) a to me "koštalo"74KWh "jeftine"struje,što po ovim RepubličkoSrpskim cenama iznosi oko 2,6 Evra a to odgovara ceni od oko 17kg peleta.

Ovih 17 kg peleta moze da proizvede istih 74KW, i to ako racunam da od 1 kg peleta dobijamo 4.35 KW.
Vreme koje si se grejao na akumulaciju mogao si i na pelet sa tih 17kg.
Gde nestade usteda na akumulatoru toplote?

Pa da si pročitao celi forum znao bi o čemu ja ovde pričam a ja nešto nemam volje da ponavljam,ne volim ponavljače.Eto,dođi ti evo ti moj kotao pa sa njim grej moj objekat sa 17 kg peleta 24 časa dnevno a BEZ AKUMULATORA ja ti pokolinim kotao(Još ti ga dovezem u avgustu kad pođem na sabor)!
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2013. u 10:48 - pre 137 meseci
Marko sve moze i ne moze.Ako pogledas nekoliko postova unazad kako je tihi napravio mesni ventil .Vidjeces da to nije sve kostalo 30€ odprilike.Ali neko nece da pravi.
Za razliku 130€ seltron orginal.Tako da nije zahvalno davati procenu koliko kosta bilo sta osim ono u trgovini .Sto kosta toliko i ima te obcije.Pa ako hoces to onda platis to toliko.
Rucno mesni moze ali je takav kakav je.Bolje nego da nemas.Esad ako neko ima vremena da sve regulise kad treba.Da ponovimo da se temperatura menja po vremenu ujutro uvece kad je oblacno ili suncano.Pa zbog toga treba nekad vise nekad manje i neko ko to odredjuje.

Tema akumulacionog bojlera sto velika vecina nece da prizna i pitanje je dali treba ili netreba.Aj da kazemo da zadas neku snagu nap. 4 kg na sat .I dobies toliko kw energije koju mozda trebas ili netrebas .Sta ces sa viskom ili manjkom.Moras vecu snagu ili manju .To mesajuci ili zona ventil odradi bez problema.Termostat izregulise tacno koliko treba.Kod pojedinaca vise potrosi struje zbog palenja gasenja grejaca.

Ono sto mene jako interesuje je kvalitet peleta.Gorionici raznih konstrukcija.Recimo pelet koi ima koru drveta trebao bi da bude industriski.A koi proizvodjac ima odkorivac i nemijesa koru drveta.Ujednacen kvalitet.Kupis a nije sve isto.Onda stelovanje i ponovo stelovanje.Nema paljenja problem sa resetkom silikati.
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2013. u 11:22 - pre 137 meseci
Citat:
taneb: Ovih 17 kg peleta moze da proizvede istih 74KW, i to ako racunam da od 1 kg peleta dobijamo 4.35 KW.
Vreme koje si se grejao na akumulaciju mogao si i na pelet sa tih 17kg.
Gde nestade usteda na akumulatoru toplote?
Citat:

lavbanjalucki: Pa da si pročitao celi forum znao bi o čemu ja ovde pričam a ja nešto nemam volje da ponavljam,ne volim ponavljače.Eto,dođi ti evo ti moj kotao pa sa njim grej moj objekat sa 17 kg peleta 24 časa dnevno a BEZ AKUMULATORA ja ti pokolinim kotao(Još ti ga dovezem u avgustu kad pođem na sabor)!


Forum sam procitao i to vise puta, jer je ponavljanje majka znanja!
Boldovao sam u svom predhodnom postu deo recenice koji ti nisi procitao ili nisi razumeo. Dakle, nije rec o grejanju za 24h, vec o nekih 5 sati koliko ti je trajalo grejanje na akumuliranu toplotu.
Ti si post u kome govoris o akumulaciji preko noci napisao juce u 12:59h, i tu pises da ti je grejac radio do 08h, sto znaci da ti je grejanje na akumuliranu toplotu trajalo 5 sati.
Ja sam ovako protumacio tvoj post,ako sam negde pogresio molim te da me ispravis. Ako procitas jos neki put moj post videces da ja ustvari i nisam imao nameru da hvalim ili kudim tvoj
sistem grejanja. E sad, ako ovih 5 sati tvoju kucu ne moze da podmiri 17 kg peleta to i nema veze sa matematikom koju sam ja napisao, vec sa iskoriscenjem tvog kotla.
KWh je KWh dobio ga ti od struje ili peleta isto je.



“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2013. u 14:43 - pre 137 meseci
Citat:
pankec:
Citat:
marko67:
Citat:
dragoljub_le:
@marko67
Iz tvojih ranijih postova video sam da si ložište gorionika obložio šamotnom opekom.
Ja imam trajnožareću peć od pre Google godina. Mislim da ima skoro 50 godina. RADIJATOR Zrenjanin, model Meteor 1.
Njen stepen iskorišćenja je jako nizak sa peletom. Ne znam da li radi i sa 50%.
Molio bih te da opišeš kako si obložio gorionik.

Mislim da bi dosta toga moglo da se postigme i sa,
Zugbegrenzer, ili ti, Dragregulator o čemu je @zeljezara pisao al bez reakcije foruma.
Ovo naročito za one koji koriste grejanje skoro pola veka i odžak dimenzionisan za trajnožereće peći, recimo kod mene, od kotla do odžaka cev fi 200mm a odžak dimenzija 15x35cm.

@marko67
Komšija, poslao sam ti PP.

Ja sam imao Zrenjaninca 8 clanaka do prosle godine, tacno 30 god. grejanja. Zamenjen bas iz razloga loseg iskoriscenja i nisam hteo ni da probam s peletom
jer bi potrosio 1,5-2 tone vise sigurno, a to je 30-40% cene novog kotla bacenu za jednu zimu.
Nisam samotirao gorionik, vec dno kotla, mislim da sam postavljao neke slike ranije. Komsija video sam poruku i pozvao te jednom ali se nisi javio.
U svakom slucaju mozes da dodjes do mene i vidis kako to kod mene radi i mozda ti to nesto pomogne.
Sto se tice Dragregulator-a nemam potrebe da razmisljam o tome jer su mi T na izlazu na punoj snazi max 125C a na najmanjoj snazi do 110C i to na temperaturi vode
od 80C. Uverices se ako dodjes i vidis kako to "lagano" i efikasno funkcionise (to su temperature kad kotao nije ociscen 10-tak dana, a cistim na 2 nedelje).



Marko to je odlican rezultat.....a koji kotao je upitanju?

Bosch 2000B i ECOM2, naravno turbulatori, dodatna izolacija kotla i samotirano dno.
O svemu tome je pisano prosle godine na ovom i na Hr. forumu, kad sam tvrdio da je to dobra kombinacija.
Tek tad je Ramzay imao prilike da vidi Ecom2 a kasnije imao prilike i da se uveri, da bas on odgovara tom kotlu.
Ne hvalim ni kotao ni gorionik, samo tvrdim da je odlicna kombinacija. Kao sto Bosh pelet set (kako se sad zove) nije dobra kombinacija
za njihov kotao. Da budem precizan, odgovara svaki gorionik kome plamena cev ne ulazi u kotao... (ABC, Timex...)
problem je samo sto su ova dva nastala kopiranjem slovenca koji radi Ecom2 a kako su se pokazali u radu ne znam.
Kao sto Centrometalu ili svim kotlovima, sa horizontalnim promajama, vise odgovaraju gorionici cija plamena cev ulazi u kotao,
i tu ne treba mesati koncepte. O tome se skoro uopste ne pise, a tvrdim da je najbitnije za one koji kupuju novo ili dogradjuju postojece,
i bilo bi lepo da se jadnom slozimo da su to ipak razlicite koncepcije.
Sto se mene tice, pokazale su se tacne predpostavke da ce kotao sa tri VERTIKALNE promaje, imati bolje iskoriscenje od onog sa
HORIZONTALNIM i ne razumem ljude koji citaju forum i prilikom "nove ugradnje" naprave gresku.
Izvini sto sam iskoristio odgovor na tvoje jednostavno pitanje, da iznesem svoj opsiran stav.
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2013. u 15:43 - pre 137 meseci
Koliko puta bi bilo prihvatlijo da se gorionik ugasi/upali dnevno a da to ne steti?
Do sada ja ga rucno upalim 2 puta dnevno i radi na modulaciju.
Mislim da programiranje da se ugasi i upali na neku zadatu temperaturu (uz uslov da ne trosi vise od sada sto trosi), bilo bi vise 'automatska verzija' nego rucno paljenje i gasenje dva puta dnevno.

Mislim da stavim vecu razliku temp paljenja i gasenja da se sto redje ugasi/upali gorionik, na primer gasenje na 80 a paljenje na 40.
Nemam mesni ventil zato 80 bi bilo mnogo toplo za radiatore, ali imam sobni bezicni termostat povezen za pumpu koji ce ugasiti pumpu a tad topla voda ostane samo na kotao koji ce ugasiti gorionik kad postigne 80*, dali ce to da uradi stvar?
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2013. u 16:06 - pre 137 meseci
Citat:
marko67:
Bosch 2000B i ECOM2, naravno turbulatori, dodatna izolacija kotla i samotirano dno.
O svemu tome je pisano prosle godine na ovom i na Hr. forumu, kad sam tvrdio da je to dobra kombinacija.
Tek tad je Ramzay imao prilike da vidi Ecom2 a kasnije imao prilike i da se uveri, da bas on odgovara tom kotlu.
Ne hvalim ni kotao ni gorionik, samo tvrdim da je odlicna kombinacija. Kao sto Bosh pelet set (kako se sad zove) nije dobra kombinacija
za njihov kotao. Da budem precizan, odgovara svaki gorionik kome plamena cev ne ulazi u kotao... (ABC, Timex...)
problem je samo sto su ova dva nastala kopiranjem slovenca koji radi Ecom2 a kako su se pokazali u radu ne znam.
Kao sto Centrometalu ili svim kotlovima, sa horizontalnim promajama, vise odgovaraju gorionici cija plamena cev ulazi u kotao,
i tu ne treba mesati koncepte. O tome se skoro uopste ne pise, a tvrdim da je najbitnije za one koji kupuju novo ili dogradjuju postojece,
i bilo bi lepo da se jadnom slozimo da su to ipak razlicite koncepcije.
Sto se mene tice, pokazale su se tacne predpostavke da ce kotao sa tri VERTIKALNE promaje, imati bolje iskoriscenje od onog sa
HORIZONTALNIM i ne razumem ljude koji citaju forum i prilikom "nove ugradnje" naprave gresku.
Izvini sto sam iskoristio odgovor na tvoje jednostavno pitanje, da iznesem svoj opsiran stav.

nema razloga da se izvinjavas bilo kome pa ni meni ;)
tu smo da razmenjujemo iskustva i zapazanja....ja sam ove godine kupio isti kotao a gorionik je u planu za sledecu sezonu pa me zanima kako si odradio dodatnu izolaciju?
sto se tice razlike izmedju vertikalnih i horizontalnih promaja tu se apsolutno slazem sa tobom..
Ecopell 35
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2013. u 18:04 - pre 137 meseci
Pitanje za sve one koji imaju elektro pogon na mešnom ventilu bilo koje marke ( jer mislim da je princip isti ili sličan)
Kako je riješen krajnji položaj ( otvoren ili zatvoren) i može li se ograničiti hod ako nema potrebe da ga vozi od 100% zatvoren do 100% otvoren? Nadam se da razumijete pitanje -hvala-
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7734368 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.