Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija Relativnosti

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 427788 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.178.*



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.10.2008. u 05:51 - pre 189 meseci
Milane Miloševiću, umiješ li shvatiti ovakvu izjavu (iskaz, tvrdnju): Nikad, nitko i nigdje ne mjeri vrijeme!, ili ćeš i ovo shvatiti kao "bezvezno filozofiranje". Uvijek (Mi, ljudi) mjerimo veličinu neke promjene ili brojimo neke promjene u fizičkoj stvarnosti (te tako formiramo, samo u ljudskoj svijesti prisutan, pojam v r i j e m e).
 
0

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
79.101.181.*



+31 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.10.2008. u 06:40 - pre 189 meseci
Potpuno se slazem.
Da je vreme uvedeni pojam za meru promene.
 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.10.2008. u 09:36 - pre 189 meseci
O vremenu bi valjalo razmisliti na još jedan način.
Bilo koji proces - fizički ili hemijski - događa se određenim REDOSLEDOM.
Uzmimo kao primer dobijanje "božje kapljice" - rakije.
U startu moramo imati seme, zatim seme moramo posaditi, pa će se iz semena razviti mladica, pa posle nekoliko godina
pojaviće se cvetovi, zatim plodovi, plodove treba ubrati i staviti u bure da počne vrenje, po završetku vrenja ili u određenoj
fazi vrenja džibru treba staviti u kazan i ispeći rakiju.
Svaku od ovih pojedinačnih faza treba ČEKATI kao i proces u celini. Isto tako bilo koja faza procesa ne može se dogoditi
ako se PRE nje nisu dogodile druge određene faze. Dakle, REDOSLED događanja, odnosno uzročno posledična veza među
pojedinim fazama su dokaz da vreme zaista postoji. Ne mogu se sve faze dogoditi ODJEDNOM niti NEZAVISNO jedna od
druge.
Što se tiče merenja vremena, mi ga "merimo" tako što VERUJEMO da se neki prirodni periodički proces ponavlja u jednakim
vremenskim intervalima, ali ne postoji mogućnost da dokažemo međusobnu jednakost tih intervala.
Svaki prirodni proces pa i periodički događa se pod određenim uslovima, a to događanje nije nezavisno od promene tih
uslova.
Mogao bi da se iskaže aksiom: Jednaki prirodni procesi pod jednakim uslovima događaju se jednako.
Osnovni problem je u tome da se obezbedi jednakost uslova


 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2156
92.241.128.*



+197 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.10.2008. u 20:40 - pre 189 meseci
Irac A. G. Kelly tvrdi da prvi objavljuje sirove eksperimentalne rezultate H&K. Međutim negiranje valjanosti eksperimenta povlači se odavno.Zamjerka je bila da nije napravljen i objavljen proračun predviđanja, a kasnije nisu prikazani sirovi rezultati mjerenja sa opisom postupka .Takvi dokazi se ne prihvataju jer postoji mogućnost da su podešavani.(Dijagram to i dokazuje!)

I pored svih kritika Hafele-Keating eksperimenta, on se ipak povlači još I danas kao jedan od ključnih dokaza valjanosti TR:


U ovom dijagramu koji je nacrtan na osnovu izmjerenih odstupanja četiri A-sata
od jednog referentnog, crtkano je produžena linija i za period leta.Izvan labarato-
rija razumljivo nije moguće komparirati satove.



________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.179.*



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.10.2008. u 06:15 - pre 189 meseci
E, moj Mile, malo je onih koji koriste vlastitu pamet (nauče nešto tuđe, te to ponavljaju kao pokvarena ploča na gramofonu).
Relativnost-DA, ali NE- Ajnštajnovim postavkama o prostoru i vremenu!
 
0

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
79.101.137.*



+31 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.10.2008. u 07:20 - pre 189 meseci
Naravno da se koristi tude znanje.
Ne izmislja se topla voda svakog dana.
I matematiku koju ti koristis je tuda.
Neko ju je izmislio mnogo pre tvog rodenja.
 
0

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.swipnet.se.



+7 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.10.2008. u 14:07 - pre 189 meseci
hmmm.....
Uzmimo da je svemir beskonacan i vremenski i prostorno, znaci informacije o istima su beskonacne.
Nase spoznavanje stvari koje se pomera od 0 do 1, i od 1 do 2 itd itd.. u odnosu na beskonacnost i dalje je nula?
Mislim da je najbolje da se manemo gluposti i odemo na pivo!
Sunca li ti žarevog!!
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.155.*



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.10.2008. u 20:19 - pre 189 meseci
Citat:
Bilo koji proces - fizički ili hemijski - događa se određenim REDOSLEDOM.
Svaki prirodni proces pa i periodički događa se pod određenim uslovima, a to događanje nije nezavisno od promene tih
uslova.
Mogao bi da se iskaže aksiom: Jednaki prirodni procesi pod jednakim uslovima događaju se jednako.
Ovo su pametna i poučna razmišljanja.
U osnovi svega je PROMJENA (pa i za periodične promjene) i VELIČINA (promjene), te upoređivanje veličina (MJERENJE).
 
0

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.smin-1.sezampro.yu.



+6 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.10.2008. u 23:30 - pre 189 meseci
Citat:
Sprečo:evo u prilogu objašnjenja za sinus alfa


OK, za ovaj tekst ću ti reći isto što i za onu web stranu. Sve geometrijske konstrukcije su korektne i vidim da je jedina stvar koju si uradio je to da si uveo ugao . Ja u tom tekstu ne vidim da bilo gde tvrdiš nešto što je u suprotnosti sa postulatima STR.

E da, pitao si me da li sam diplomirao. Jesam i uskoro bih trebao na doktorske, mada, posto treba da idem napolje imam nekih problema zbog vosjke, ali nadam se da cu to resiti u naredna 2-3 meseca.

[Ovu poruku je menjao tomkeus dana 21.10.2008. u 03:58 GMT+1]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.175.*



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.10.2008. u 07:23 - pre 189 meseci
Tvoj način izražavanja nije osmišljen "za široke narodne mase" (kao M. M.), te mi je ugodnije odgovoriti ti (pojasniti) sve na šta ukažeš. Dok ne smislim neki "pametan tekst" uzmi nekoliko konkretnih (ali različitih) n = c/v, te za isto n = c/v koristi neko zadano x = ct i različite brzine 0 < v < c < , te analiziraj vrijednosti "relativističkog faktora" i vrijednosti Lorencovih dužina. Izvlači sopstvene zaključke (bez mojih sugestija). U mojim tekstovima na www.icentar.com ćeš naći dovoljno "inspirativnog" materijala za pisanje vlastitih naučnih članaka.
 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-3.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti25.10.2008. u 13:24 - pre 189 meseci
Da li si primetio da čovek sa gvozdenom logikom ne učestvuje u raspravi o osnovama STR.
Zašto?
Zato što zna da gvozdena logika nije poželjna ili da nije u trendu.
STR treba da egzistira bez obzira na istinu.
" Mrtvu kobilu" bi on lako mogao da ukloni, ali nije od koristi, pre svega za njega i njemu slične zaista
inteligentne, ali nažalosti i koristoljubive ljude ili (možda) ucenjene ljude.




 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.151.*



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti25.10.2008. u 15:58 - pre 189 meseci
Čitavo vrijeme insistiram na logici, koja se uvijek može i eksperimentalno pokazati i dokazati (inistiram na analizi Ajnštajnove logike, i ukazujem da on nije shvatio značenje ni svojih formula).
Što god sam više razmišljao o „pametnom sadržaju“ naredne poruke sve sam više uviđao da nikakav konkretan pristup na ovom Forumu „ne pije vode“. Toliko toga je navedeno i ispisano, konkretno objašnjeno i pojašnjeno, te bi skoro sve što bi napisao bilo samo još jedno ponavljanje. Ipak, ima jedna misao koju nisam nigdje do sada ispisao („razrađivao“) te vam skrećem pažnju na sljedeće:
U STR jedan od „važnijih problema“ oko kojeg se vrti cijela priča je „problem informacije“. Vezano za taj „problem“, također, nisam zadovoljan kako se tretira od strane fizičara. Za mene nije težište na tome kako se prenosi informacija, niti brzina prenošenja informacije, niti redoslijed „viđenja“ , već je glavni problem u sljedećem:
Ko i na koji način obrađuje i tumači „informacije“. U ovoj oblasti zapažam priličnu „plitkoumnost“ fizičara.
Međutim, ljudima se više priča o "nedokučivim" ili manje dokučivim ISR, nego o ISR koji su sasvim dostupni za posmatranje.

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 26.10.2008. u 02:25 GMT+1]
 
0

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.eunet.rs.



+6 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.10.2008. u 21:17 - pre 189 meseci
Citat:
Sprečo:U ovoj oblasti zapažam priličnu „plitkoumnost“ fizičara.


Fizičari i jesu plitkoumni i u tome i jeste razlog toga što je fizika najuspešnija nauka koja postoji, zato što se plitkoumni fizičar ne bavi "istinom" već samo onim što je moguće izmeriti. "Istinom" se bave filozofi i tako i treba da ostane.
 
0

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.eunet.rs.



+6 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.10.2008. u 22:25 - pre 189 meseci
Ajde, da ne ostavim ovako već da obrazložim.

Mislim da sam konačno razumeo šta ti i Dane hoćete da kažete. Fizički procesi se odvijaju različito pri različitim uslovima i onda kažete kako nema smisla porediti npr. atomski sat koji putuje avionom i atomski sat u laboratoriji. Svrha specijalne teorije relativnosti i jeste u tome, da objasni kako se različiti procesi odvijaju pod različitim uslovima, jer specijalna teorija relativnosti je teorija merenja. Tj, malo detaljnije, specijalna teorija relativnosti objašnjava kako se fizički procesi odvijaju pod različitim uslovima relativnog kretanja konstantnom brzinom. Prostor i vreme su logički konstrukti koje mi ne možemo da merimo. Kada merimo vreme, mi zapravo brojimo koliko puta se neki etalonski proces ponovio. Kada merimo prostor mi brojimo koliko komada neke etalonske materije ima između neke dve tačke.

Specijalna teorija relativnosti u slučaju dva atomska sata tvrdi da će se svi fizički procesi u avionu ubrzati za određeni faktor koji je povezan sa različitim uslovima kretanja kojima su podvrgnuti ti satovi. Ovaj faktor je isti za svu materiju koja nam je trenutno poznata. Prostor i vreme su logički konstrukti koji su uvedeni da ove osobine materije apstrahuju u nezavisan logički entitet. Zašto? Zato što je to logički najekonomičniji način, a ne zato što je to neka viša bogom dana "istina". Prosto, na ovaj način teoriju možemo izložiti na najkraći i matematički najjednostavniji način, a i sama teorija, formulisana na taj način je mnogo zgodnija za mentalnu manipulaciju.

Mislim, ako pogledamo postulate STR, imamo postulat relativnosti i postulat o konstantnost brzine svetlosti. Ovo je jako bitan detalj, u postulatima STR stoji osobina svetlosti, tj. elektromagnetnog polja, a ne prostora i vremena. Ovaj drugi postulat može da se napiše na sledeći način gde su c i c' brzine svetlosti u dva inercijalna referentna sistema, tj. kako je drugi postulat možemo zapisati kao i ovo je tvrđenje o osobinama trajektorija svetlosti i iz njega direktno slede Lorencove transformacije, ali ovde se Lorencove transformacije ne odnose na prostor i vreme već na trajektorije svetlosti. Sada možemo da se zapitamo, a šta je npr. sa kvarkovima.

Da li i za trajektorije kvarkova važi ? Eksperimenti kažu da i kvarkovi zadovoljavaju isto ovo. A neutrini, leptoni, gejdž bozoni? Da, trajektorije svih poznatih čestica ispunjavaju ovaj uslov, tj. pri promenjenim uslovima relativnog kretanja referentnih sistema važi gornja jednakost. Dakle to je jedno tvrđenje o osobinama materije. Na šta se odnose brojevi x, y, z, x', y', t'. Oni se odnose na etalonska tela, tj. na brojeve ponavljanja etalonskih procesa i na broj etalonskih tela kojim obavljamo merenje rastojanja.

Iskaz teorije se mnogo pojednostavljuje ako ove brojeve x, y, z, x', y', t' apstrahujemo od etalonskih tela i procesa zato što gornji iskazi važe za svu materiju koja nam je poznata. Zato uvodimo sledeći konstrukt koji je matematičko-logičke prirode: skup M uređenih četvorki brojeva (x, y, z, t) koji nazivamo prostor-vremenom. Izrazom uvodimo funkciju koja skup M preslikava u skup realnih brojeva i koju nazivamo metrikom.

Dakle kao što vidite ovde prostor i vreme nisu bogom dane "istine" već nešto što smo mi napravili prosto samo zato što nam je tako zgodnije, tj. lakše nam je da pod kišobran prostor-vremena strpamo osobine materije.

To je jedno jako bitno svojstvo svake fizičke teorije, a to je da ona nije "istina" već falsifikat stvarnosti i to je nešto čega su fizičai svesni, ali kao što sam rekao njih zanima samo ono što je moguće izmeriti, a svojstva materije pri različitim uslovima znamo kako da merimo i koncept prostor-vremena nam služi da falsifikujemo te eksperimentalne podatke. To je fizika. Bilo šta više od toga više nije fizika već filozofija.

Kada i ako budemo otkrili neke nove vrste materije koji ne mogu da se stave pod ovaj kišobran, uzećemo veći kišobran, tj. promenićemo definiciju prostor-vremena i njegove osobine. Za sada nas savršeno dobro služi.

[Ovu poruku je menjao tomkeus dana 27.10.2008. u 01:41 GMT+1]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.148.*



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.10.2008. u 03:28 - pre 189 meseci
Citat:
Mislim da sam konačno razumeo šta ti i Dane hoćete da kažete. Fizički procesi se odvijaju različito pri različitim uslovima i onda kažete kako nema smisla porediti npr. atomski sat koji putuje avionom i atomski sat u laboratoriji.

Da, "Fizički procesi odvijaju se različito ("različito": različitom brzinom, različito po intenzitetu, različite sile, različit....) pri različitim (fizičkim) uslovima."
Ne,"... nema smisla porediti npr. atomski sat koji putuje avionom i atomski sat u laboratoriji."
Želiš li da nastavimo, idemo: misao po misao, izjavu po izjavu, tvrdnju po tvrdnju, riječ po riječ, pojam po pojam, formulu po formulu,... Ništa ne "preskačem".
 
0

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.eunet.rs.



+6 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.10.2008. u 08:28 - pre 189 meseci
Citat:
Sprečo:
Ne,"... nema smisla porediti npr. atomski sat koji putuje avionom i atomski sat u laboratoriji."


Naravno da ima smisla porediti dva merna uređaja pod različitim uslovima, inače fizika kao nauka ne bi imala nikakvog smisla zato što u toj situaciji ne bismo bili u stanju da napravimo nikakvo eksperimentalno proverivo univerzalno tvrđenje, tj. zakon. Jednostavno treba znati kako različiti uslovi utiču na merne uređaje i to je zapravo smisao cele fizike.

Specijalna teorija relativnosti se bavi kinematičkim uslovima. Vama je naprimer logično da temperatura, pritisak i sl. utiču na merni uređaj, ali niste u stanju da prihvatite da njegovo stanje kretanja takođe utiče na njega. Evo, npr, kontrakcija dužine. Do izraza za nju je prvi došao Lorenc, ali on se nije bavio prostorom i vremenom, čovek je posmatrao dielektrike. Naime, električno polje elektrona koji miruje je sferno simetrično, ali kada se elektron kreće, električno polje više nije sferno simetrično već se deformiše u pravcu kretanja. Recimo ako meriš dužinu tela koje se kreće, pošto se to telo drži na okupu zahvaljujući električnoj sili, ono će se zahvaljujući deformaciji električnog polja skupiti i to će se skupiti za faktor . Da li ćeš ovo da posmatraš kao osobinu materije ili da je apstrahuješ u prostor-vreme je sa tačke eksperimenta nebitno. Dakle, stanje kretanja utiče na merni uređaj i mora se uzeti u obzir.

E sada uporedimo uslove u kojima se nalaze atomski satovi u laboratoriji i avionu. Najdominantnija razlika je u uslovima kretanja. Temperatura i pritisak u avionu su možda malo niži nego u laboratoriji ali to je nebitno zato što je jedna od prvih eksperimentalno poznatih činjenica o radioaktivnim procesima to da njihova brzina ne zavisi od temperature, pritiska, primenjenog električnog ili magnetnog polja. Zato atomski satovi i jesu toliko dobri satovi jer su vrlo neosetljivi na ambijentalne uslove. Stoga svaku razliku u brzini odvijanja procesa u atomskim satovima moraš da pripišeš kinematičkim uslovima.

[Ovu poruku je menjao tomkeus dana 27.10.2008. u 10:09 GMT+1]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.175.*



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.10.2008. u 10:41 - pre 189 meseci
Citirao sam tvoju prvu rečenici i naglasio DA njenom prvom dijelu i Ne njenom drugom dijelu (vezano za tvoju tvrdnju "onda kažete da nema smisla"), dakle ima smisla (rekoh - Ne ovom dijelu, jer to ne kažemo ni ja ni Dane). Ima smisla porediti, ne sprave, već ono što tim spravama upoređujemo (fizička zbivanja, "prisilne" oscilacije u atomskim časovnicima). Koliko pamtim, pobrojao sam pojmove koje trebamo posmatrati kod ISR, vezano za Lorentzove transformacije i STR. U onoj prethodnoj izjavi rekoh idemo riječ po riječ, pojam po pojam, stav po stav, oznaku po oznaku, tvrdnju po tvrdnju, dok ne dođemo do "četverovektora", ništa ne preskačimo. Oscilacije električnog i magnetnog vektora neće doći na red tako brzo.
Prikačeni fajlovi
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.10.2008. u 10:53 - pre 189 meseci
Necu previse da se mesam samo me zanima sledece:

Spreco,

1. Ako se na brodu, koji se u odnosu na obalu krece brzinom od 5m/s, nalazi fudbaler koji sa loptom miruje sa loptom u odnosu na palubu i sutne loptu brzinom od v = 50m/s u odnosu na palubu u smeru reke, da li prihvatas da ce posmatrac sa obale videti da se lopta u odnosu na njega krece nekom brzinom V, a fudbaler sa palube vidi da se lopta krece u odnosu na njega brzinom v, pri cemu ce biti v < V?

(Pretpostavljam da je odgovor pozitivan)

Da li prihvatas da bi se u ovom slucaju princip konstantnosti brzine prostiranja svetlosti u vakuumu moze iskazati ovako: Da je umesto sutiranja lopte fudbaler pucao iz laserskog pistolja (znaci, v=c), onda bi bilo V=c, i naravno, isto to u slucaju pucanja sa zemlje i posmatranja sa broda, tj. da razlika u brzinama iz gornjeg primera ne postoji?

Ako je odgovor negativan, onda nisi prihvatio princip konstantnosti brzine prostiranja svetlosti u vakuumu, a onda nije ni cudo sto nisi prihvatio relativizam istovremenosti, jer se Lorencove transformacije ne mogu izvesti samo iz principa relativnosti, jer ga zadovoljavaju i Galilejeve transformacije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.eunet.rs.



+6 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.10.2008. u 11:25 - pre 189 meseci
Citat:
Sprečo:Ima smisla porediti, ne sprave, već ono što tim spravama upoređujemo (fizička zbivanja, "prisilne" oscilacije u atomskim časovnicima)


U imenici "fizičko zbivanje" je problem. Šta je to "fizičko zbivanje"? To jeste neka vrsta realnosti, ali da li je to realnost u kojoj postoji bog munje, bog kiše a sva materija se sastoji od monada ili je to realnost talasnih funkcija ili struna? Ja to ne znam. To nijedan fizičar ne zna. Filozofi se dve hiljade godina preganjaju oko toga i i dalje nisu ništa pametniji po tom pitanju. Fizika nije toliko ambiciozna da odgovara na ta pitanja. Fizičari konstruišu merne uređaje i ti merni uređaji im služe da tu realnost pretvore u brojeve i relacije među brojevima. Fizika i fizička teorija su nerazdvojivi od mernog uređaja, bio to ampermetar, atomski sat, uglomer ili naše oči i uši. Ti ovde potežeš jedno pitanje o kome se u fizici raspravlja, ali ne ni u jednoj knjizi koja se bavi teorijom relativnosti. Pogledaj na primer knjigu od Pjera Dijema (Pierre Duhem) "Cilj i struktura fizičke teorije", ili "Strukture naučnih revolucija" Tomasa Kuna. Ovde nećeš naći odgovor na pitanje o tome da li je moguće razdvojiti fizičku teoriju od mernog uređaja (posmatrača) zato što niko još uvek nije dao definitivan odgovor, ali će ti možda biti malo jasnije kako i zašto se fizika ograđuje od tog pitanja.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.134.*



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.10.2008. u 11:49 - pre 189 meseci
Nedeljko, "problem" mjerenja relativnih brzina svjetlosti (i pomoću svjetlosti) u fizici vezan je za promjenu frekvencije i promjenu talasne dužine, tako da je uvijek moguće koristiti c = c za sva relativna kretanja. Upravo sam u prilogu uz prethodnu poruku dao i jedno objašnjenje toga (takvoga) računanja. Brzina svjetlosti u vakuumu (zamišljenom, praznom prostoru, prostoru bez materije) je (približno, radi računanja) 300 000km/s. To je za mene "zakon" od kojeg ne odstupam.
Tomkeus, pojam "fizičko zbivanje" manje je složen od Ajnštajnovog pojma "događaj", a kod mene su "fizička zbivanja" uvijek konkretno navedena i opisana:riječima, slikom i formulom. Kako sam konkretno napisao i opisao zakone puta ct i vt tu nema mjesta nikakvim nejasnoćama (niti potrebe pominjanja bilo čega drugog od navedenog i opisanog). Hoćemo li razjasniti suštinsko značenje Ajnštajnovog t' i Lorencovog t' (ili nećemo). Koncentriši se isključivo na dužine, brzine, vrijeme, .... (nema tu potrebe za ostale sadržaje).
(Naknadno pitanje: Kako sam upravo ubacio onaj link, interesuje me možete li ga otvoriti i čitati tekst bez registracije na BIHnet- Forumu?)

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 27.10.2008. u 13:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 27.10.2008. u 17:09 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 427788 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.