Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Aplikacija za fudbalsku ligu

[es] :: Access :: Aplikacija za fudbalsku ligu

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13799 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.241.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu28.07.2010. u 17:11 - pre 168 meseci
Ako sam dobro razumeo da li ste na ovo mislili?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu28.07.2010. u 17:47 - pre 168 meseci
Hvala, jeste :)

Javljam se uskoro, probacu jos jednom sam da resim oko prelaska iz viseg u nizi rang i obratno... na kraju sezone
 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu28.07.2010. u 20:11 - pre 168 meseci
Kako iz svake lige (10 timova po ligi) izdvojiti prva dva tima koja idu u visi rang, ili zadnja dva koja idu u nizi rang, ili 3 i 4 tim koji idu u neki kup ?

 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu28.07.2010. u 20:29 - pre 168 meseci
Ispustih ono najbitnije.

Tabela Tim. u svom sklopu ima polje RANG (1 ili 2 posto za sada imam dva nivoa takmicenja po ligama) Tim koji ide u visi rang, treba da svoju oznku 2 promeni u 1, a tim koji ide u nizi, obratno, oznaku 1 u 2
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu29.07.2010. u 05:07 - pre 168 meseci
Citat:
laponac84: Kako iz svake lige (10 timova po ligi) izdvojiti prva dva tima koja idu u visi rang, ili zadnja dva koja idu u nizi rang, ili 3 i 4 tim koji idu u neki kup ?


Koristi klauzulu TOP n u SQL-u. Za prva dva u ORDER BY ne moraš da koristiš ništa (opciono Ascending) iza polja po kojem ređaš klubove. Za zadnja dva u ORDER BY, obavezno koristi Descending iza polja po kojem ređaš klubove. Za 3. i 4., nadam se da je jasno iz prethodnog. Izvadiš prva četiri, a onda zadnja dva iz te četvorke.

Ovo podrazumeva da imaš izvor podataka za "Stanje na tabeli" koristeći rezultate iz tabele odigranih utakmica.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu29.07.2010. u 14:20 - pre 168 meseci
Spojio sam četiri skorije pokrenute teme koje se tiču pokretača Laponac84 i njegovog rada na istom projektu. Nadam se da će ovako biti lakše za ispratiti ovaj zanimljivi projekat.
 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu29.07.2010. u 17:08 - pre 168 meseci
Hvala :)

Negooo....

uradio sam kako ste mi preporucili

stavio sam opciju TOP 2, i napravio kveri za svaku ligu posebno (svakoj sam dodao opciju ENG-1, ENG-2, SER-1... i sl) i desilo mi se da sam bas na zadnjem kveriju koji sam pravio (ENG-2 ... engleska druga liga) video tri kolone koje se prikazuju, sve sa istim brojem bodova :)))))

Tako da sam naleteo na nov problem, a to je kako da gol razliku (koju vec racunam) da ukljucim u rangiranje klubova na tabeli ?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu29.07.2010. u 19:30 - pre 168 meseci
Pošto nisi zakačio queryje, onda ću napamet samo da dam predlog. Ukoliko već imaš izračunatu gol razliku, samo tu kolonu uključi u GROUP BY. Tako će tri zapisa sa istim rangom da budu poređana onako kako treba.
 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu29.07.2010. u 20:18 - pre 168 meseci
ne ide mi, evo okacenog primera sa dodatim upitima
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu30.07.2010. u 03:02 - pre 168 meseci
Ne mogu da se snađem sa tvojim query-jima. Klauzula TOP n, ne može da vrati više od n zapisa ako je redosled u GROUP BY pravilno postavljen. U donjem primeru je to: tblStanjeNaTabeli.BrojBodova DESC , tblStanjeNaTabeli.GolRazlika DESC. Znači: ko ima najviše bodova i u okviru toga ko ima veću gol razliku.

Generalna primedba je, da se iz tvoje tabele "tbl_Utakmice" nemože jednostavno doći do naziva tima koji je igrao u određenom kolu. Verovatno je to posledica drugog .mdb-a kojim si punio tabelu "tbl_Utakmice" po Bergmanovom principu. Po meni bi trebalo da ti tabele "tbl_Tim" i "tbl_Utakmice" budu povezane jedan prema više. Da sam na tvom mestu, ograničio bih se na jednu ligu i queryje bih pravio postupno, tako da jedan drugom budu izvor podataka. Otprilike kako je Zoran Eremija to pokazao u temi "Mozgalica: Poređenje dve tabele".
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu30.07.2010. u 19:49 - pre 168 meseci
Citat:
Getsbi: Ne mogu da se snađem sa tvojim query-jima. Klauzula TOP n, ne može da vrati više od n zapisa ako je redosled u GROUP BY pravilno postavljen. U donjem primeru je to: tblStanjeNaTabeli.BrojBodova DESC , tblStanjeNaTabeli.GolRazlika DESC. Znači: ko ima najviše bodova i u okviru toga ko ima veću gol razliku.

Generalna primedba je, da se iz tvoje tabele "tbl_Utakmice" nemože jednostavno doći do naziva tima koji je igrao u određenom kolu. Verovatno je to posledica drugog .mdb-a kojim si punio tabelu "tbl_Utakmice" po Bergmanovom principu. Po meni bi trebalo da ti tabele "tbl_Tim" i "tbl_Utakmice" budu povezane jedan prema više. Da sam na tvom mestu, ograničio bih se na jednu ligu i queryje bih pravio postupno, tako da jedan drugom budu izvor podataka. Otprilike kako je Zoran Eremija to pokazao u temi "Mozgalica: Poređenje dve tabele".


Slazem se da je tabela konfuzna (Hvala na savetu, nisam pogledao temu, ali upravo cu to uraditi)
Pogledao sam bazu koju ste okaacili, i izmenio kod mene u bazi, i daje rezultate (trenutno se necu osvrtati i na mogucnost da je pored bodovne i gol razlika jednaka )

Trenutno samo u njoj se nalaze neka polja, koja sluze meni samo da bih lakse pratio sta se desava, evo objasnjenja (sve podatke drzim u jednoj bazi, koja je sada poveca, jer imam 65000 igraca sa dosta razgranatim karakteristikama....) bazu na forum kacim parcijalno, samo deo koji je neophodan za resavanje problema koji bih zeleo da resim

Kada sam krenuo ovo da radim, nije bio problem prikazati sve utakmice iz jedne zemlje, ili jedne lige, ili ranga, ali.... svaka liga ima svoje sezone.... menjaju se timovi iz sezone u sezonu, i nekako bi trebalo sacuvati sve te podatke za pracenje nekog tima... pa sam pored vec obicnog ID-a (autonamber) uveo jos jedan, sezonski, koji se sam kreira, na osnovu toga koja sezona je u pitanju, koja zemlja, koji rang, koje kolo je u pitanju, koji tim je u pitanju... tako sam izbegao da mi se mesaju rezultati po sezonama

rec je o polju "SIF_SEZ_LIG_RNG_KOL" u tabeli tbl_Utakmice i on sadrzi sledecu informaciju:

NPR " 1-SER-1-1" znaci da je to " PRVA SEZONA - SRBIJE - PRVE NJENE LIGE - PRVO KOLO " (Ostala polja slicne sadrzine, govore isto, kraca ili duza..., njih cu kasnije izbrisati jer se podaci koji ona sadrze, lako dobijaju u kveriju citanjem polja "SIF_SEZ_LIG_RNG_KOL" u tabeli tbl_Utakmice

Ovo ce mi kasnije koristiti za tekstualnog komentatora koga planiram na kraju da napravim, koji ce znati odmah na pocetku da napise: "Postovani gledaoci, danas je (datum dodeljen kolu putem kverija, zavisno od vremena odigravanja sezone) Dobrodosli na utakmicu Prvog kola, Jelen super lige, utakmica je pocela u (navedeno vreme utakmice koje dodeljujem pri zrebanju iz tbl_Berger_10), a sastaju se timovi.... " Dobro, pocetak i kraj za sada znam da procitam :))) a ostalo cu smisliti :))))

dakle sve mi se vrti oko tog polja "SIF_SEZ_LIG_RNG_KOL" u tabeli "tbl_Utakmice", a polje ID koje se standarndno primenjuje svuda, ce imati znacaja kod vadjenja rezultata ranijih sezona za odredjeni tim, odredjenu zemlju, ili menadzera ...

---------------------------------------------------
PITANJE:
---------------------------------------------------
Da li je plasmane timova u nekoj tabeli, bolje prikazivati u kveriju, nego na formi ?
Ako jeste, kako se to radi.

Obrazlozenje pitanja:
Ako sam ja menadzer, i zelim da pogledam podatke nekog tima na tabeli... kliknucu na njega, otvorice m ise forma, na kojoj osim istorijskih podataka, maticnih podataka, broja navijaca.... treba da pise i plasman u okviru lige u kojoj se takmici, ili takmicio

---------------------------------------------------
Ostalo je jos par sitnica, koje su mi u glavi, a nemam resenja za njih trenutno, da bih mogao da ovo do sada navdeno kroz temu povezem sa igracima, i krenuo da kreiram simulaciju utakmice, ovi dosadasnji rezultati koje imam u tabeli su uneseni po slucajnom principu koji sam naucio od ZORAN.EREMIJA :)))
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.241.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu30.07.2010. u 20:06 - pre 168 meseci
Citat:
laponac84:
---------------------------------------------------
PITANJE:
---------------------------------------------------
Da li je plasmane timova u nekoj tabeli, bolje prikazivati u kveriju, nego na formi ?
Ako jeste, kako se to radi.


Svakako da je bolji prikaz u Formi a Vas Query koji biste prikazivali stavite da Vam bude RecordSource u toj formi...
 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu30.07.2010. u 20:21 - pre 168 meseci
Nisam siguran da sam Vas razumeo, odnosno Vi mene :P

Da pojednostavim na primeru:

Posmatram formu na kojoj se prikazuju podaci od ekipe CRVENA ZVEZDA i na njoj vidim

Prvu sezonu je zavrsila na prvoj poziciji neke NN lige
Drugu sezonu je zavrsila na 7-oj poziciji
Trecu na drugoj
Cetvrtu na prvoj
petu...
U tekucoj sezoni zauzima poziciju broj 3

Zbog takvih podataka sam postavio pitanje
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu30.07.2010. u 20:37 - pre 168 meseci
......(trenutno se necu osvrtati i na mogucnost da je pored bodovne i gol razlika jednaka ).....

Onda valjda ide žreb.

Slažem se sa Zoranom da query treba da bude samo izvor podataka za neku formu koja neće moći da se ažurira ili još bilje za izveštaj koji ćeš da pokrećeš po potrebi

 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu31.07.2010. u 01:38 - pre 168 meseci
Citat:
Getsbi: Slažem se sa Zoranom da query treba da bude samo izvor podataka za neku formu koja neće moći da se ažurira ili još bilje za izveštaj koji ćeš da pokrećeš po potrebi


Citat:
Zoran.Eremija: Svakako da je bolji prikaz u Formi a Vas Query koji biste prikazivali stavite da Vam bude RecordSource u toj formi...


OK, nemam problema sto se toga tice, sve forme koje sam uradio, za podlogu, RecordSource, imaju Query, pogotovo zato sto Menadzer aplikacija koju pravim ne sema da dozvoli bilo kakavu rucnu izmenu podataka, jer bi to uticalo na regularnost....

Od prilike sam postigao ono sto sam zeleo sa ovim delom fudbal menadzer aplikacije, sada cu se baciti malo na sredjivanje (brisanje nepotrebnih polja, uvodjenje liga sa 15, 16 ... 20 timova, cisto da bi meni ovo ucinio boljom vezbom :)

vizuelno gledano (korisnicki) sistem menadzera sam osmislio na sledeci nacin

po deset timova u oba ranga po ligama, po 15 timova u kontinentalnim ligama, i 20 timova u svetskoj ligi (Ovaj deo sa kontinentalim ligama i svetskom ligom cu nesto kasnije dodati, u nazovimo drugoj verziji aplikacij :P )

Posle sredjivanja, sleduje mi onaj tezi deo, a to je simulacija takmicenja... imam ideju kako bi to trebalo da izgleda, i nadam se da ce raditi :)

Dotle, ako uhvatim neko problemce, zovem u pomoc :)))
 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu01.08.2010. u 15:26 - pre 168 meseci
Ne uspevam nikako da napravim prelazak iz nizeg u visi rang i obratno, za prve dve, odnosno zadnje dve ekipe

u tabeli tbl_Timovi, postoji polje Rang (za sada ima samo vrednosti 1 i 2, prva i druga liga). napravio sam po vasim uputstvima query-je koji pokazuju prvoplasirane ali ne upsevam da iste prebacim u visi rang (da broj 2 zamenim brojem 1 u navedenoj koloni Rang u tbl_Timovi) probao sam sa Update query, ali ne mougu da koristim opciju TOP...

ima li neko ideju kako bih to mogao da sporvedem ?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu01.08.2010. u 16:19 - pre 168 meseci
Tačno je da su neki query-ji needitabilni. Zato se posluži satrim programesrskim štosem. Napravi privremenu tabelu. Kako?
Prvo od tvog SELECT TOP n query-ja napravi novu tabelu sa opcijom MakeTable Query. Sada imaš novu privremenu tabelu sa dva zapisa.
Code:
SELECT qryPobednici.ID, qryPobednici.NazivTima INTO privremena
FROM qryPobednici;

Nju upotrebi za pravljenje Update query-ja sa kriterijumom koji želiš.
Code:
UPDATE tblStanjeNaTabeli INNER JOIN privremena ON tblStanjeNaTabeli.ID = privremena.ID SET tblStanjeNaTabeli.Rang = 1;


Evo ti primer. Primeti prvo da jedina tabela tblStanjeNaTabeli sadrži vredost 2 u koloni rang za sva tri tima. Nakon toga pokreni query "NapraviNovu". Pogledaj sad broj tabela. Potom pokreni query "Prelazak u rang 1"



[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 01.08.2010. u 17:40 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

laponac84
Aleksandar Popović

Član broj: 101043
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu02.08.2010. u 10:51 - pre 167 meseci
Zreb za novu sezonu

Na pocetku svake sezone trebalo bi obaviti zreb za raspored igranja utakmica po Bergerovom pravilu. Sto znaci timovima u svakoj ligi treba dodeliti brojeve od 1 do N (N je ukupan broj timova u ligi) u mom slucaju to je deset (naravno bez ponavljanja)

Probao sam

Code:
UPDATE tbl_Tim SET tbl_Tim.Berg_Broj = Int((10-1+1)*Rnd([ID_TIM])+1)
WHERE (((tbl_Tim.Rang)=1) AND ((tbl_Tim.Zemlja)="ENG"));

Dobio sam brojeve koji se ponavljaju

a probao sam i

Code:
UPDATE tbl_Tim SET tbl_Tim.Berg_Broj = Int(10-1)
WHERE (((tbl_Tim.Rang)=1) AND ((tbl_Tim.Zemlja)="ENG"));


dobio sam samo devetke

Kako da da postignem da svaki tim u okviru lige dobije svoj jedinstveni bergerov broj u zrebu, na osnovu koga se uz pomoc tablice koju cuvam u tabeli baze, pravi raspored utakmica (Ne moraju biti po redu uneseni od 1 do 10)
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu02.08.2010. u 12:31 - pre 167 meseci
Ovaj primer koristi funkciju Rnd za generiranje vrednosti slučajnog celog broja od 1 do 10.

Dim pozicija As Long
pozicija = Int((10 * Rnd) + 1)

Ako ti se dešavaju ponavljanja, moraćeš da zavrtiš tabelu u While petlji i puniš je proveravajući jedinstvenost zapisa.

Inače, svako žrebanje na osnovu kompjutera učesnici smatraju varkom. Otuda valjda i danas javno izvlačenje brojeva (kglica iz posude).
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Aplikacija za fudbalsku ligu02.08.2010. u 13:25 - pre 167 meseci
Ovo gore navedeno svakako ne može preko Update query-ja, već pomoću VBA koda. Kako se ažurira tabela pomoću VBA koda, ima primer u Top temi "Često postavljana pitanja":
2) Kako pomoću VBA koda popuniti jednu tabelu na osnovu podataka druge:
http://www.elitesecurity.org/t...odateke-iz-jedne-tablice-drugu

Odatle možete iscrpeti osnovna znanja kako se to radi.

 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Aplikacija za fudbalsku ligu

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13799 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.