Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3914049 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nada222

Član broj: 324767
Poruke: 70
89.111.250.*



+16 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 14:59 - pre 113 meseci
Citat:
brazilac:
Citat:
Nada222: Sta treba sadrzati biografija?
Jel bolje kracu ili duzu napisati?


Ne treba da bude ni kratka ni dugacka. Nekih 12-tak recenica da se popuni 3.strana u dokumentu "honositasi-visszahonositasi kerelem". A na toj 3.stranici pise sta biografija treba da sadrzi.
Ja sam pisao: Ime, prezime, godina i mesto rodjenja. Zavrsena najvisa skola. Gde radim. Bracno stanje, koga imam u porodici. U jednoj recenici zasto zelim madjarsko drzavljanstvo. Ko mi je bio predak. Zavrsena vojna obaveza. Kako, gde i koliko sam ucio madjarski. Unapred se zahvalio s nadom da ce mi omoguciti da postanem madjarski drzavljanin...Mozda ne tim redom, ali otprilike to je to sto sam ja pisao... i Na kraju "tisztelete" i ispod mesto za potpis koji stavljas pred njima, latinicom pisano. Takodje se biografija pise pisanim pismom, latinicom. I to sve onako tekstualno, a ne cisto nabrajanje po stavkama.

Ako jos neko ima nesto da doda (ili oduzme), neka napise.




Hvala! ;)

Da li si prvo pisao prezime i ime, ili obrnuto?
Moj potpis je prvo ime, pa sad ne znam da li sad to menjati.. Znam da se kod njih uvek navodi prvo prezime, ali ne znam da li to i za nas vazi..
 
Odgovor na temu

cape011

Član broj: 242256
Poruke: 133



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 15:28 - pre 113 meseci
Zar je bitan potpis ???
Potpises se kao sto se uvek potpisujes, to ti je licni "pecat". Verujem da mozes i cirilicom, ja bih tako.

Kao kad ti se lekar potpise na recept, niko zivi ne zna sta je napisao :))

Ne verujem da angazuju grafologa da bi potvrdio ispravnost :D
 
Odgovor na temu

anna79
Markovic Ana
novi sad

Član broj: 327043
Poruke: 12
*.dynamic.kdsinter.net.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 17:23 - pre 113 meseci
Citat:
kamicak:
Citat:
anna79:
Evo da se i ja javim....otisla sam u Beograd u Ambasadu na zakazani termin na koji sam cekala 3 puna meseca....Zena koja tamo radi obracala mi se SAMO I ISKLJUCIVO NA MADJARSKOM...papiri koje sam ponela nisu bili popunjeni kako treba,a pri tom nisam jedan ni imala kod sebe koji je takodje trebao...sve ukupno trajalo je 7 min.sa njom...Pricala je i objasnjavala mi da to nisam popunila i poslala me kuci!Naravno papire i svu dokumentaciju mi je vratila!!!Doslo mi da placem od muke...3 meseca za 7 min...i NOISTA!!!


Stvarno anna79 saosećamo sa tobom, ali bi nama na forumu bilo više od koristi da nam kažeš šta nisi dobro popunila u papirima i koji ti je papir falio?

falilo mi je popunjeni HONOSÍTÁSI - VISSZAHONOSÍTÁSI KÉRELEM koji su mi rekli da ne treba ukoliko ne predajem i za decu..i ADLAPhttp://allampolgarsag.gov.hu/images/hk_honositott.pdf,koji nisam ni znala da se predaje!
 
Odgovor na temu

brazilac
brazilac
ZR

Član broj: 74932
Poruke: 107
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 17:39 - pre 113 meseci
Citat:
Nada222: Hvala! ;)

Da li si prvo pisao prezime i ime, ili obrnuto?
Moj potpis je prvo ime, pa sad ne znam da li sad to menjati.. Znam da se kod njih uvek navodi prvo prezime, ali ne znam da li to i za nas vazi..
Citat:
cape011: Zar je bitan potpis ???
Potpises se kao sto se uvek potpisujes, to ti je licni "pecat". Verujem da mozes i cirilicom, ja bih tako.

Kao kad ti se lekar potpise na recept, niko zivi ne zna sta je napisao :))

Ne verujem da angazuju grafologa da bi potvrdio ispravnost :D



I ja bih se donekle slozio sa "cape011".
Ja sam se potpisao pisanom latinicom, prezime pa ime. Iako se uobicajeno potpisujem (kao i na pasosu) pisanom cirilicom prezime pa ime.
Mislim i ja da mozes kako hoces, odnosno onako kako je tvoj licni potpis. Ne verujem da bi te zbog toga neko maltretirao.
Kao sto kaze "cape011", sta da ti je potpis uvek i svugde kao neki doktorski, nit bi se znalo jel cirilica ili latinica, nit dal je prvo ime ili prezime..

 
Odgovor na temu

Nada222

Član broj: 324767
Poruke: 70
89.111.250.*



+16 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 18:26 - pre 113 meseci
Hvala na komentarima :)

Ma i ja mislim da nije previse vazno.. ali reko da pitam.
I jos jedno pitanje, isto za svaki slucaj - ako imam u imenu slovo đ, da li pisati kao d ili dj ili gy mada mislim da ovo trece nije sigurno..
U nekim stranim dokumentima mi pise sa dj a negdje d.. o_O

Imam termin za koji dan, drzite fige :)
 
Odgovor na temu

MadeiraNS

Član broj: 324909
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 19:00 - pre 113 meseci
Pre je bilo jako bitno kako se potpišete. Sećam se da nam je profesorica rekla kako je jedna žena prošla ceo intervju uspešno, i na kraju joj matičarka dala da se potpiše i ona se potpisala ćirilicom. Matičarka je pocepala papire pred njom, i rekla je da je zvanično mađarsko pismo latinica. To je bilo pre godinu - dve. U međuvremenu su izgleda promenili tu praksu, ali izgleda da zavisi od matičara. Tako da kada vam daju da se potpišete, najbolje da pitate da li da se potpišete kao i obično, kao i na srpskim dokumentima, da li može ćirilicom isl. Kako ne bi ste došli u ovakve situacije.



 
Odgovor na temu

Mihailoo
svuda po malo
Obrenovac

Član broj: 271622
Poruke: 210
cable-178-148-87-71.dynamic.sbb.rs.



+125 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 19:44 - pre 113 meseci
Citat:
MadeiraNS: Pre je bilo jako bitno kako se potpišete. Sećam se da nam je profesorica rekla kako je jedna žena prošla ceo intervju uspešno, i na kraju joj matičarka dala da se potpiše i ona se potpisala ćirilicom. Matičarka je pocepala papire pred njom, i rekla je da je zvanično mađarsko pismo latinica. To je bilo pre godinu - dve. U međuvremenu su izgleda promenili tu praksu, ali izgleda da zavisi od matičara. Tako da kada vam daju da se potpišete, najbolje da pitate da li da se potpišete kao i obično, kao i na srpskim dokumentima, da li može ćirilicom isl. Kako ne bi ste došli u ovakve situacije.


Ja nisam za nasilje uopste, ali tacno bih joj tu, u tom trenutku, tako zapalio samar da bi pala sa stolice.
www.madjarsko-drzavljanstvo.iz.rs/ (info sajt za sticanje
madjarskog drzavljanstva)
 
Odgovor na temu

moonns
Novi Sad

Član broj: 324703
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 20:03 - pre 113 meseci
Nado, srecno!

/
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 20:59 - pre 113 meseci
Predajem papire samo za sebe i pozivam se na svoje rođake, pošto su mi žena i deca dobili državljanstvo,
koje papire treba da popunim ako imamo:
1. Honositasi -10 strana
2. Adatlap - 4 strane
3. Adatlap -3 strane

Molio bih nekog ko je bio u istoj situaciji na napiše šta je predao od papira,
hvala
 
Odgovor na temu

Nada222

Član broj: 324767
Poruke: 70
89.111.250.*



+16 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 21:19 - pre 113 meseci
Citat:
moonns:
Nado, srecno!


köszi!! :)
 
Odgovor na temu

MadeiraNS

Član broj: 324909
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 21:21 - pre 113 meseci
Citat:
Mihailoo:
Citat:
MadeiraNS: Pre je bilo jako bitno kako se potpišete. Sećam se da nam je profesorica rekla kako je jedna žena prošla ceo intervju uspešno, i na kraju joj matičarka dala da se potpiše i ona se potpisala ćirilicom. Matičarka je pocepala papire pred njom, i rekla je da je zvanično mađarsko pismo latinica. To je bilo pre godinu - dve. U međuvremenu su izgleda promenili tu praksu, ali izgleda da zavisi od matičara. Tako da kada vam daju da se potpišete, najbolje da pitate da li da se potpišete kao i obično, kao i na srpskim dokumentima, da li može ćirilicom isl. Kako ne bi ste došli u ovakve situacije.


Ja nisam za nasilje uopste, ali tacno bih joj tu, u tom trenutku, tako zapalio samar da bi pala sa stolice.


Nema zbog čega. I matičarka je bila iznervirana što je ceo intervju prošao uspešno i što se ta žena trudila i na kraju pogrešila na takvom detalju. Jednostavno, mađarski zakon i Ustav jasno kažu da je latinica oficijalno pismo u Mađarskoj, tako da matičarka nije mogla da prihvati njenu molbu za državljanstvo.

Pre godinu dana (možda i više) u Mađarskoj je pitanje potpisa i pisma koji se koristi bilo jako aktuelno. Mislim da je išlo čak i do Ustavnog suda. Elem, neki nacionalisti su počeli da koriste staro mađarsko pismo (rovás), koje odavno nije u upotrebi. Pa su počeli i lična dokumenta tako da potpisuju. Mislim da je nakon toga Ustavni sud doneo odluku da je isključivo latinica dozvoljena. Šta se nakon toga dešavalo u vezi te teme stvarno ne znam. Zato mislim da je najbolje da pitate matičara kako da se potpišete kada bude došlo vreme za to.

EDIT: Sada sam guglao da vidim šta se na kraju desilo sa slučajem tog lika što je ličnu kartu potpisao rovas pismom, i Centralni mađarski ured za administraciju i elektronsku javnu upravu (Central Office for Administrative and Electronic Public Services) izašao sa stavom da 'bez obzira na vrstu potpisa koju osoba koristi na njenoj ili njegovom oficijalnom dokumenta na bilo kom jeziku, mora biti prihvaćen kao zvaničan potpis te osobe ukoliko su i ostali dokumenti potipisani na isti način.' To bi, valjda, značilo da može i ćirilica, arapsko pismo, x, smajli. Ali da bude identično na svim dokumentima.

Ali bolje pitajte kada dođe do toga! :)

[Ovu poruku je menjao MadeiraNS dana 18.01.2015. u 22:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nada222

Član broj: 324767
Poruke: 70
89.111.250.*



+16 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 21:49 - pre 113 meseci
Citat:
Zole84:
Citat:
domokun45:
Uradio bih kao zahvalnost prema Madjarskoj...

Potpuno te razumem, razmisljao sam kako bi to zvucalo negde drugde u EU, ne vidim mnogo vecu razliku da izbacivanjem ć i pretvaranjem u c ili cs. Na kakve probleme mislis? Jer ima ljudi koji imaju potpuno drugacija imena/prezimena na 2 pasosa, npr. Marko Jaric koji ima grcko drzavljanstvo pod imenom Marko Latsis, pa nemaju nikakvih problema.


I ja sam radila modifikaciju imena. Iz više razloga, da ne ulazim u detalje sad. Jedino kad sam dogovarala sa službenicom šta da napišemo, potpuno sam smela s uma da i prezime promenim, to oko ć. Prvenstveno mi je bilo zbog prvog slova imena jer mi je S a kod njih se to izgovara kao Š što zna svako ko zna osnovu gramatike. Prvo smo dodali Z pa je bilo SZ ali me je uz njeno veliko izvinjenje pozvala ponovo u kanc. da vidimo šta želim kao zamenu jer kod njih ne postoji to ime sa SZ, i imala sam u sistemu 3 predloga šta da prihvatim. Ona je kucala osnovu imena pa je program izbacio šta je u njihovom jeziku gramatički ispravno.
Nemam problema sa tim kako će me neka druga zemlja zavoditi u papirima, nek ja imam miran i sređen život, par slova na papiru mi je zadnja rupa na svirali :-) .


Ima li neko pravilo tu?
Sta sa tim kvacicama? Sama da odlucim ili? Ne znam toliko dobro jezik da se objasnjavam tamo kad odem tek s njima :)
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 884



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 22:45 - pre 113 meseci
Citat:
MadeiraNS: Pre je bilo jako bitno kako se potpišete. Sećam se da nam je profesorica rekla kako je jedna žena prošla ceo intervju uspešno, i na kraju joj matičarka dala da se potpiše i ona se potpisala ćirilicom. Matičarka je pocepala papire pred njom, i rekla je da je zvanično mađarsko pismo latinica. To je bilo pre godinu - dve....

to je već urbana legenda postala! :) ne verujem da se to ikad desilo, profesorica ima bujnu maštu!
 
Odgovor na temu

vladimirpalanka
casterly rock

Član broj: 322935
Poruke: 82



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.01.2015. u 23:50 - pre 113 meseci
nema sanse da se to desilo ikada
 
Odgovor na temu

KoVacH_
She Kovach

Član broj: 61447
Poruke: 46
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.01.2015. u 08:04 - pre 113 meseci
Citat:
moonns:
Pitanje za KOVACS: da li bi mogla da okacis neki link za Pimsleur kurs? hvala unapred



Meni je muž skinuo pimsleur na telefon, tako mi je bilo lakše da učim.
Mislim da kurs možeš naći na nekom torrentu.....


Inače, meni je ovo dosta pomoglo, možda će još nekome.

Na sajtu framilysearch.org možete naći mađarske knjige (rodjenja, brakovi, umrlice), kao i spise iz katoličke crkve.
Ja sam tu juče uspela da nađem ono što za celi svoj život nisam uspela. Idete u search, pa u record pa u hungarian civil records, izaberete oblat koja vam treba i tražite....Ja sam imala samo jednu godinu koju sam tačno znala, na osnovu nje sam našla prababin izvod iz knjige rođemih, njenu umrlicu, pradedinu umrlicu, da su upisani po crkvenim knjigama i još svašta nešto.
 
Odgovor na temu

tbutor
BG

Član broj: 326294
Poruke: 47



+21 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.01.2015. u 11:47 - pre 113 meseci
Ali šta se sve podrazumeva pod promenom imena (nev modositas)? Slovo A onakvo kakvo je u srpskom jeziku je u mađarskom samoglasnik koji se izgovara kao koktel A i O, a koliko znam gotovo svako ime sadrži slovo A. Da li se onda dodavanje te kvačice takodje smatra modifikacijom?
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.234.*



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.01.2015. u 13:39 - pre 113 meseci
Citat:
kamicak:
Predajem papire samo za sebe i pozivam se na svoje rođake, pošto su mi žena i deca dobili državljanstvo,
koje papire treba da popunim ako imamo:
1. Honositasi -10 strana
2. Adatlap - 4 strane
3. Adatlap -3 strane

Molio bih nekog ko je bio u istoj situaciji na napiše šta je predao od papira,
hvala

Jel može neko da pomogne?
 
Odgovor na temu

brazilac
brazilac
ZR

Član broj: 74932
Poruke: 107
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.01.2015. u 13:44 - pre 113 meseci
Citat:
kamicak: Jel može neko da pomogne?


Ja mislim da je to to. +kopija pasosa + fotografija sa datumom, i + naravno dokumentacija.

Ne bi bilo lose da jos neko potvrdi ko je prosao ovo skoro.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.234.*



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.01.2015. u 14:40 - pre 113 meseci
Mene je samo nejasno onaj Adatlap sa 4 strane, da li njega popunjavam za decu ako deca već imaju državljanstvo?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109.94.120.14



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.01.2015. u 15:21 - pre 113 meseci
Citat:
kamicak: Mene je samo nejasno onaj Adatlap sa 4 strane, da li njega popunjavam za decu ako deca već imaju državljanstvo?

Da popunjavas,bez obzira sto i deca imaju,bar sam ga ja poponjavao na licu mesta u Budimpesti,gde sam eto danas posle 5 meseci dobio odbijenicu.
Postali su jako be zobrazni i previse zahtevni,tako da od ovog odustajem,a te price kako je neko naucio za 3 5 i vise meseci su samo lazna,jer da bi se jezik naucio na nivou konverzacije treba sa fondom reci od 2 hiljade i vise svaki dan sa nekim razgovarati,i onda odete kao nada cini mi se i posle tri meseca ucenja za 7 minuta napolje.
Mene je najvise uvredilo sto je neko sebi dao za pravo da me 40 minuta maltretretira i na kraju da jos napise da ne govorim i da ne razumem madjarski jeste bezobrazluk.
Ali sila boga ne moli pa neka ga daju sada samo ko zna madjarski,i ne treba Vam preci,jer ko je bio Ptefi SANDOR.koji jeste da se izjasnjavao da je madjar i nestao u madjarskoj revoluciji ali nigde ne pisu da je on madjar srpskog porekla nego samo da je najveci madjarski pisac,a gde to bese njegovi preci su bili Srbi,ali....
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3914049 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.