Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vanzemaljci i Buducnost Zemlje

elitemadzone.org :: MadZone :: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje
(Zaključana tema (lock), by Goran Mijailovic)
Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 231893 | Odgovora: 1682 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 13:18 - pre 155 meseci
^Izvinjavam se opet zbog greske. Nisu pitanja bila upucena tebi, nego sam ih zaboravio adresirati. Automatsko citiranje mi iz nekog razloga ne radi, pa citiriam rucno sa copy/paste, zbog cega ponekad zaboravim dodati ime korisnika kome se obracam.
 
0

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 13:24 - pre 155 meseci
Kristal je moj ;) , a znam da covek nije namerno. Tema je siroka dosta je ucesnika pa desi se, sreca imam slobodan dan pa mogu da ispratim inace zlo ;)

Nista ja drugo nisam govorio o kristalu vec sam govorio to da je onaj naucnik hp-a kazao da bi se takva vrsta kristala raspala prilikom obrade.
Vidi ja sam zavrsio srednju koja ima veze sa masinstvom i obradom materijala to mi je poznato. Doduse nije mi poznata sirovina kristala kako se obradjuje, onaj iz hp-a je obijasio da je do finalizacije potrebno preko 300 godina. Danas postoje tehnike koje mogu da obrade veoma tesko obradljive materijale.

Na primer imas okruglu sirovinu kristala ne obradjenu, ako hoces napraviti lobanju trebas skidati kristal i po nekoliko centimetara pravis ocno udubljenje, pa vilicu itd. Ali materijal je takav da zahteva jako dugotrajnu obradu. Zasto? Zato sto je takve prirode da ako u njega zaronis alat i 0,1mm puca kao staklo, ne znam tacno za taj kristal ali ocigledno da alat mora biti nesto najfinije vidjeno, i tako taj kristal treba trljati godinama, on ima cak 11kg nije to kristal sa prstena. Ajd videcu kako se obradjuju kristali mora da ima gde pa ako bude nesto tesko onda logicno da je ta lobanja dobro ako ne misterija onda bar vredna postovanja, sto govori o sposobnosti pojedinih majstora.

Samo mi reci slab sam sa Engleskim , sta rece onaj tvoj citat ko je napravio nju, posto nisam video ne razumem sve reci, izvinjavam se :(

Pozdrav.
YU1OTW
 
0

Dejan71V
NBGD

Član broj: 106102
Poruke: 11
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Sajt: www.kuhinje-po-meri.rs


+30 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 13:28 - pre 155 meseci
Citat:
Odin D.: ^Izvinjavam se opet zbog greske. Nisu pitanja bila upucena tebi, nego sam ih zaboravio adresirati. Automatsko citiranje mi iz nekog razloga ne radi, pa citiriam rucno sa copy/paste, zbog cega ponekad zaboravim dodati ime korisnika kome se obracam.


Ok, mada si opet napravio gresku :)
Citat:
@stark
Mozes li odgovoriti na bar neko od ranije postavljenih pitanja?
-Sta je to prirodna osa kristala zbog koje se predmet od kristala moze raspasti ako se ne oblikuje u skladu sa njom?
-Gdje si nasao te "vazece naucne pretpostavke" koje tvrde da na tim ostrvima civilizacija ne bi trebala da postoji?

Prvo pitanje je namenjeno njemu a drugo meni :)))
Nisam rekao da civilizacija nebi trebala da postoji vec da nebi trebala da bude na tom nivou razvijena i da stanovnici mogu prebacivati statue od kojih su neke teze od 100 tona par desetina kilometara, a onda da ih podignu u uspravan polozaj, plus kapa od 10 tona podignuta naknadno na glavu.... i da naprave tako slozeno pismo bez kontakta sa vecim narodima.... znaci nije nemoguce (teoretski) ali jako malo verovatno...
Kuhinje po meri
Americki plakari
Staracki dom
Američki plakari
Klizni plakari
Da bi ste ziveli zivot onako kako zelite, potrebno je da znate sta zelite!
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 13:42 - pre 155 meseci
@starkg

Pojasnicu malo sta je problem:
Citat:
starkg: Nista ja drugo nisam govorio o kristalu vec sam govorio to da je onaj naucnik hp-a kazao da bi se takva vrsta kristala raspala prilikom obrade.

Dakle, on je kazao, a ne dokazao. Takodje, uopste je pod znakom pitanja da li je iko iz HP zaista to rekao ili je neko i tu pricu izmislio. Mogao sam i ja jednostavno napisati da je neki drugi naucnik iz Toyote rekao da je ovaj iz HP lagao, i to bi valjda bilo to...?!?!

Citat:
Na primer imas okruglu sirovinu kristala ne obradjenu, ako hoces napraviti lobanju trebas skidati kristal i po nekoliko centimetara pravis ocno udubljenje, pa vilicu itd. Ali materijal je takav da zahteva jako dugotrajnu obradu. Zasto? Zato sto je takve prirode da ako u njega zaronis alat i 0,1mm puca kao staklo, ne znam tacno za taj kristal ali ocigledno da alat mora biti nesto najfinije vidjeno, i tako taj kristal treba trljati godinama, on ima cak 11kg nije to kristal sa prstena.

Ja ti predlazem da pogledas komercijalno dostupan asortiman od npr. firme Svarowski koja se bavi "umjetnickom" obradom kristala.
Mislim da ces biti zapanjen.

Takodje, mozes pogledati i istorijski razvoj Ceske industrije stakla i kristala. Obicna lobanja od komada kristala je bila napravljiva obicnom staklarskom radniku prije 500 godina, a vrlo vjerovatno bi neko ko se u to razumije mogao ciljati i neki znatno raniji period civilizacije...

Citat:
Dejan71V: Nisam rekao da civilizacija nebi trebala da postoji vec da nebi trebala da bude na tom nivou razvijena i da stanovnici mogu prebacivati statue od kojih su neke teze od 100 tona par desetina kilometara, a onda da ih podignu u uspravan polozaj, plus kapa od 10 tona podignuta naknadno na glavu.... i da naprave tako slozeno pismo bez kontakta sa vecim narodima.... znaci nije nemoguce (teoretski) ali jako malo verovatno...

Ne da je vrlo vjerovatno, nego je upravo sasvim izvjesno - posto jel'te statue postoje, i uspravljene su.
Za sve te operacije nije potrebna visoko-razvijena tehnologija nego primitivni mehanizmi stapa i kanapa, poluga i pijeska.

Bilo bi cudo da su statue pravili za pola sata, a onda ih za 5 min odvukli deset kilometara i uspravili za 20 sekundi.
Ali nisu tako brzo, pa nista od cuda.

 
0

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 13:56 - pre 155 meseci
Citat:
Odin D.
Dakle, on je kazao, a ne dokazao. Takodje, uopste je pod znakom pitanja da li je iko iz HP zaista to rekao ili je neko i tu pricu izmislio. Mogao sam i ja jednostavno napisati da je neki drugi naucnik iz Toyote rekao da je ovaj iz HP lagao, i to bi valjda bilo to...?!?!


Nisi napisao jer nigde nisi procitao , da jesi sigurno bi no dobro vec zalazimo u gluposti, ako je tako kao iz citata onda je to verovatno tako postio je i novijeg datuma. Gledah swarovski oni male kristale stavljaju na razne predmete nisam video nesto golemo od cistog kristala no dobro, sada se to to moze napraviti nego ko ce to kupiti ;)

Ona je ipak bila u HP-u evo pise napravljena valjda polovinom 19. veka ili kasnije.

http://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_skull

YU1OTW
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 14:09 - pre 155 meseci
Pa ne znam sta da ti kazem. Svijet je preplavljen kristalnim lobanjama, ukljucujuci i kineske kopije.
Ljudi su napravili kristalnu violinu na kojoj sviraju po koncertima.

Ako ti ne mozes naci nikakve kristalne skulpture ili kristalne lobanje na internetu, i smatras da ih je problematicno napraviti, onda ce biti vrlo tesko dalje o tome razgovarati....
 
0

Galactic Federation
Sabac, Srbija

Član broj: 286901
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 14:13 - pre 155 meseci
Project Camelot: Journeys with the Crystal Skull





http://www.crystalskulls.com/
 
0

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 14:16 - pre 155 meseci
Odin D.

Ma ucinilo ti se nesto , vidim da sam zakljucujes , procitaj ali ajd da kazem:
Sada nije tesko ali je bilo pre 150. godina i unazad, jako tesko, sada imas kompjuterski navodjene masine nema greske nije bitno pustimo to idemo dalje.
YU1OTW
 
0

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 14:25 - pre 155 meseci
Citat:
Znaci da bi se usaglasio, potrebna je i gravitacija i antigravitacija kao sto sam rekao.



Antigravitacija, antigravitacija,.... ne postoji sila zvana antigravitacija. Bio bi u pravu da ta tela miruju, ovako... Nisi, brate...
Imaš četiri prirodne sile: gravitacionu, elektro-magnetnu, jaku nuklearnu i slabu nuklearnu silu.
Ono što ti ddoživljavaš kao antigravitaciono dejstvo jeste u stvari dejstvo gravitacione, centripetalne i centrifugalne sile.
U primeru dva tela koja miruju postoji međusobno privlačenje dvaju tela, pri čemu je veće telo "jače". U slučaju kada uz to jedno telo, obično manje, kruži oko drugog tela dolazi do pojave centripetalne sile (koja teži da telo padne na telo oko koga kruži) i centrifugalne sile (koja pokušava da istrigne kružeće telo - sila zaslužna za održavanje kružnog kretanja). Ove dve sile su različitog smera i međusobno se potiru, a u isto vreme poništavaju i uticaj gravitacije te je svode na 0. Poenta je: da ako bi uspeo sebe da nateraš da dovoljno brzo rotiraš, veoma jednostavno bi počeo da rotiraš - delimično, primer primenljiv na čigru koja ako se ne rotira pada na stranu a kada je zarotiraš vrti se po svojoj osi i počinje da opisuje eliptičnu orbitu oko zamišljene tačke na stolu. To ti je neki uprošćen opis šta se tamo gore dešava.


Citat:

Citat:
dokazano je da nam Mesec postepeno beži

Nista nije dokazano, moze on tako cas da se priblizava cas da bezi tokom duzeg perioda.
I ocigledno je da je podesen kada je postavljen.


Aha, neko ga je tamo postavio? KO? Bog, bogovi? Ispada da te tvoje vanzemaljce postavljaš u ulogu boga?!

Doduše, lakše je reći: neko je to tako uredio, nego izračunati uz pomoć brojnih fizičkih i matematičkih formula zašto je to baš tako postavljeno a tek izračunati šta bi se desilo kada bi telo A udarilo u telo B i pomerilo ga za 5m, tj kako bi to uticalo na ostatak svemira.

Što se konkretno Meseca tiče: postoje ogledala na njemu i uz pomoć kojih se periodično mere uz pomoć laserskih zraka rastojanje između Zemlje i Meseca. Ispali se laser u pravcu ogledala i sačeka se da zrak stigne do tamo, onda se izmeri proteklo vreme pa se uzme u obzir poznata brzina svetlosti i izračuna se: s=v/t.
Gledano na godišnjem nivou, pa čak i na mesečnom nivou: Mesec nije uvek podjednako udaljen od Zemlje jer kruži po eliptičnoj putanji.
Merenjima se došlo do zaključka da Mesec postepeno beži od Zemlje ali to ne znači da ga već sledećeg meseca neće biti na nebu. Nagledaće ga se naredne generacije. Za nas i za nekih budućih 10tak kolena, Mesec je u stabilnoj konstantoj putanji sa konstantnim srednjim rastojanjem od Zemlje.


Sudeći po činjenici da tvrdiš da si gotovo lično ti u kontaktu sa naprednim vanzemaljskim civilizacijama, i to ne sa "glupim" grejevima koji se malo pa malo slupaju negde na zemlji, već sa GF, čiji brodovi nikada ne mogu da se slupaju, zapanjujuće je tvoje neznanje o nekim osnovnim (makar i površno) prirodnim principima. Ajde neka te poduče malo bolje. A možda "jadničci" smatraju da je priča o centripetalnoj i centrifugalnoj sili previše složena za tebe, pa su ti servirali priču o nepostojećoj antigravitacionoj sili, kao uprošćenoj verziji prethodne dve: imaš gravitacionu koja privlači i antigravitacionu koja suprotno deluje od gravitacione i omogućava telima da kruže jedno oko drugo ili pak da lebde. Jeste jednostavno ali i netačno - ja ne mogu da lebdim, ptice da bi letele moraju da mašu krilima, avionima su potrebni motori - džaba krila, ali sa ugašenim motorima se ne leti. OK, imaš jedrilice ali ni one ne mogu jako dugo da lete bez pogonske sile a i da bi uopšte poletele neophodno je ubrzanje.
Ako ovako nastaviš: Celo tvoje ubeđenje svešće se na copy/paste nekog zanimljivog teksta iskopanog negde na internetu i neveštog pokušaja branjenja istog. Ako već hoćeš da izmišljaš, nemoj da izmišljaš toplu vodu.
S druge strane, neki tvoji postovi mogu da zvuče kao ismejavanje nas ostalih običnih smrtnika koji eto pustismo maštu na volju i raspravljamo na temu šta bi bilo kad bi bilo.
Još će na kraju Odin ispasti jedni ozbiljan.






ER
 
0

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 14:30 - pre 155 meseci
Citat:
Niski brzo degradiraju zbog uticaja atmosfere,

Kako uticaj atmosfere utice na Jupiter koji kruzi oko Sunca?

Citat:
ona nikad nije beskrajno savrsena i mora se korigovati.


Objekti sa 'nesavrsenom' orbitom su odavno pali na maticne zvezde. Izgleda da nisi bas naucio fiziku.

Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
0

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 14:33 - pre 155 meseci
Citat:
Znaci da bi se usaglasio, potrebna je i gravitacija i antigravitacija kao sto sam rekao.

Nije potrebna. Tj. potrebna je onima koji fiziku uce iz treceg oka, kao sto si ti izgleda radio.

Citat:
I ocigledno je da je podesen kada je postavljen.

Tako su mu ugradjene i oci i usi.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 14:37 - pre 155 meseci
Citat:
starkg: Sada nije tesko ali je bilo pre 150. godina i unazad, jako tesko,

I kineski zid je bilo jako tesko napraviti, i piramide isto. Jako tesko ih je i danas napraviti.
No, ne vidim kako tezina nekog postupka ima veze sa misterioznoscu. Tesko je tesko, a misteriozno je misteriozno. Tesko nije misteriozno, zbog toga i postoje dvije razlicite rijeci u jeziku za te dvije pojave - jer su razlicite.

I Filipidu je bilo izuzetno tesko da pretrci 42 km, toliko tesko da je izdahnuo od umora.
Pa kad se on mucio tezinom do smrti, i to ne predstavlja neku misteriju, zasto bi onda predstavljalo misteriju sto su neki uzeli da vucaraju neko kamenje po svom ostrvu, pa se samo umorili - a da nisu ni crkli, ili sto je neki zgubidan uzeo komad stakla pa ga smirglao necim pola godine?!


 
0

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 14:43 - pre 155 meseci
Odin D.


Nepotrebno prosirujes vec usaglaseno, ja sam reko ono sto si ti sad reko drugim recima, ajd malo prestani da smaras i stalno nesto pricas svojim recima, dovoljno je i ono krace sto sam rekao. Ne treba da mi se crta.
YU1OTW
 
0

Galactic Federation
Sabac, Srbija

Član broj: 286901
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 15:02 - pre 155 meseci
Citat:
zapanjujuće je tvoje neznanje o nekim osnovnim (makar i površno) prirodnim principima. Ajde neka te poduče malo bolje. A možda "jadničci" smatraju da je priča o centripetalnoj i centrifugalnoj sili previše složena za tebe, pa su ti servirali priču o nepostojećoj antigravitacionoj sili, kao uprošćenoj verziji prethodne dve: imaš gravitacionu koja privlači i antigravitacionu koja suprotno deluje od gravitacione i omogućava telima da kruže jedno oko drugo ili pak da lebde.

Sta ja to ne znam? Ko kaze da ne znam za centripetalnu i centrifugalnu? I to nije nikakva posebna sila nego vektori jedne jedine sile koja postoji u univerzumu.
Ja kazem da antigravitacije sinhronizuje i stabilizuje planetu, jer planeta nema raketne motore da se stabilizuje drugacije.

Citat:
Kako uticaj atmosfere utice na Jupiter koji kruzi oko Sunca?

Ne atmosfera, nego sve ostalo, kako su se vektori podesili sami od sebe?

Citat:
Objekti sa 'nesavrsenom' orbitom su odavno pali na maticne zvezde. Izgleda da nisi bas naucio fiziku.

Komete?
A zasto su planete stabilne, ako nisu samo-sinhronizovane kroz hiperdimenzionu fiziku?
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 15:06 - pre 155 meseci
Mislim da je vreme da ukazem na link ka mom znamenitom radu iz oblasti argumentovanja:
http://www.elitemadzone.org/p2895393
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 15:07 - pre 155 meseci
Citat:
starkg: Odin D.


Nepotrebno prosirujes vec usaglaseno, ja sam reko ono sto si ti sad reko drugim recima, ajd malo prestani da smaras i stalno nesto pricas svojim recima, dovoljno je i ono krace sto sam rekao. Ne treba da mi se crta.


Nismo se ja i ti oko niceg usaglasili. Sacuvaj me boze da se usaglasavam sa tobom...
 
0

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 15:10 - pre 155 meseci
Hahaha u redu, "Vasa mudrosti" usaglasavajte se sami sa sobom nije ni to lose ;)

aj u zdravlje.
YU1OTW
 
0

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 15:19 - pre 155 meseci
GF, tako ti tvojih vanzemaljaca, prestani više da se rušiš!


Kosmos...
1. Sve u kosmosu funkcioniše primenom (uslovno rečeno primenom) osnovnih 4 fizičkih sila: gravitacione, elektro-magnetne, jake nuklearne i slabe nuklearne sile
2. Postoji nešto što se zove ukupnim održanjem energije i mase: termodinamički zakon
3. Ništa postojeće ne beži od navedenog od 1 i 2

a. ne postoji famozna antigravitaciona sila
b. još uvek nije pronađen način kako objediniti osnovne sile u jednu univerzalnu


Sve što bude otkriveno u budućnosti, bez obzira koliko na prvi pogled bude odskalao - rušilo poznatu fiziku, SAMO I ISKLJUČIVO biće još jedno polje primene te iste (postojeće) fizike.
To je kao da gledaš u štap i znaš da se sa njim podštapuje, ali nikako da se setiš da sa njim možeš da ubereš i kokos (nemoj samo da se navadiš na neku baš visoku palmu) već čekaš da ti padne na glavu.
ER
 
0

Galactic Federation
Sabac, Srbija

Član broj: 286901
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 15:26 - pre 155 meseci
Citat:
1. Sve u kosmosu funkcioniše primenom (uslovno rečeno primenom) osnovnih 4 fizičkih sila: gravitacione, elektro-magnetne, jake nuklearne i slabe nuklearne sile
2. Postoji nešto što se zove ukupnim održanjem energije i mase: termodinamički zakon
3. Ništa postojeće ne beži od navedenog od 1 i 2

Ako ima samo 4 sile, sta je onda inercija?

Citat:
a. ne postoji famozna antigravitaciona sila
b. još uvek nije pronađen način kako objediniti osnovne sile u jednu univerzalnu

Postoji samo jedna sila koja je i gravitaciona i antigravitaciona odjednom, sve ostalo sto ima razlicite naucne labele, su samo njeni efekti i vektori.
 
0

Dejan71V
NBGD

Član broj: 106102
Poruke: 11
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Sajt: www.kuhinje-po-meri.rs


+30 Profil

icon Re: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje22.08.2011. u 15:30 - pre 155 meseci
Citat:
Odin D.: Mislim da je vreme da ukazem na link ka mom znamenitom radu iz oblasti argumentovanja:
http://www.elitemadzone.org/p2895393


Pa sto ne rece odmah prijatelju... a ja svo vreme trazim u cemu je tvoj problem :))) Do sad sam se pitao sta ces ti medju nama na ovom delu foruma a sad vidim da se nalazis na pravom mestu :)))) Cak sta vise prednjacis!!!!
Kuhinje po meri
Americki plakari
Staracki dom
Američki plakari
Klizni plakari
Da bi ste ziveli zivot onako kako zelite, potrebno je da znate sta zelite!
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Vanzemaljci i Buducnost Zemlje
(Zaključana tema (lock), by Goran Mijailovic)
Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 231893 | Odgovora: 1682 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.