Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa enkoderom

[es] :: Elektronika :: Problem sa enkoderom

[ Pregleda: 1979 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

t0r3r0s
Gračanica BiH

Član broj: 330202
Poruke: 38
*.pppoe-8406.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Problem sa enkoderom14.08.2015. u 10:55 - pre 106 meseci
Pozdrav
Imam probelm na masini , svaki put kad je palim moram pomicat enkoder da nadje pocetnu poziciju
Enkoder se nalazi na osovini kolica.
Da bi masina krenula moram okrenut enkoder za odredjen broj stepeni da bi ta kolica dosla u zeljenu poziciju.
Sto se tice enkodera on je inkrementalni , spojen je na programator Fc 21 v od pepper fuchs a .
Program sam pregledo sve kao u knjigama, jedino sto me buni je sljedece u manualu od programatora
ja napisana da se koristi apsolutni enkoder . Da li mi neko moze reci da li je ovdje sad problem u tipu enkodera
ili mogu oba koriostit za ovu svrhu. Masina nije nova znaci kupljena je polovna i na njoj su radjene neke modifikacije.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3877
pppoe-46-239-33-24.teol.net.



+335 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom14.08.2015. u 12:33 - pre 106 meseci
Citat:
t0r3r0s: jedino sto me buni je sljedece u manualu od programatora
ja napisana da se koristi apsolutni enkoder .


Sam si sebi vec odgovorio.
 
Odgovor na temu

vojinFTN
Vojin Ilic
Novi Sad

Član broj: 328784
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.ftn.uns.ac.rs


+23 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom14.08.2015. u 16:16 - pre 106 meseci
Da bi masina mogla da se vrati na zeljenu poziciju, mora da se koristi apsolutni enkoder, kao sto je napisano u specifikaciji.
 
Odgovor na temu

t0r3r0s
Gračanica BiH

Član broj: 330202
Poruke: 38
89.146.161.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom15.08.2015. u 06:22 - pre 106 meseci
Citat:
veselinovic:
Citat:
t0r3r0s: jedino sto me buni je sljedece u manualu od programatora
ja napisana da se koristi apsolutni enkoder .


Sam si sebi vec odgovorio.

http://files.pepperl-fuchs.com...ctInfo/doct/tdoct0123__eng.pdf na ovom se linku nalazi manual ako ti nije problem da pogledas moze li i inkrementalni jer nemam dosta iskustva sa enkoderima jer je masina jedno vrijeme radila sa inkrementalnim tj nije bilo problema sa pocetnom pozicijom da li je to moguce vremenom da inkrementalni prilikom gubitka napona gubi po odredjen broj impulsa ?
 
Odgovor na temu

t0r3r0s
Gračanica BiH

Član broj: 330202
Poruke: 38
89.146.161.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom15.08.2015. u 06:23 - pre 106 meseci
Citat:
vojinFTN:
Da bi masina mogla da se vrati na zeljenu poziciju, mora da se koristi apsolutni enkoder, kao sto je napisano u specifikaciji.

http://files.pepperl-fuchs.com...ctInfo/doct/tdoct0123__eng.pdf ako vam nije problem da pogledate manual programatora da vidite da li postoji mogucnost upotrebe inkrementalnog
 
Odgovor na temu

vojinFTN
Vojin Ilic
Novi Sad

Član broj: 328784
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.ftn.uns.ac.rs


+23 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom15.08.2015. u 06:42 - pre 106 meseci
Na zalost, programator moze da radi samo sa apsolutnim enkoderom. Inkrementalni enkoder ima uglavnom tri izlaza (A, B i index). Onde imas 10-bitno kodovanje, tako da moras da koristis apsolutni enkoder koji je preporucen prema dokumentaciji koju si okacio.

Pozdrav,
Vojin
 
Odgovor na temu

t0r3r0s
Gračanica BiH

Član broj: 330202
Poruke: 38
89.146.161.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom15.08.2015. u 08:50 - pre 106 meseci
Hvala lijepo
 
Odgovor na temu

vojinFTN
Vojin Ilic
Novi Sad

Član broj: 328784
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.ftn.uns.ac.rs


+23 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom15.08.2015. u 14:42 - pre 106 meseci
Ne znam koje su cene apsolutnih enkodera, ali mozes jednostavno da prepravis tvoj inkrementalni u apsolutni za potrebe tvoje masine, pod uslovom da se razumes u elektroniku. Najjednostavnije je da uzmes neki MCU, npr. PIC ili AVR (oni su najrasprostranjeniji, ali moze bilo koji drugi MCU) i na dva ulaza da povezes A i B izlaze inkrementalnog enkodera. Deset izlaza iz mikrokontrolera preko tranzistora spojis sa ulazom za apsolutni enkodes (vodoto racuna o naponskim nivoima). Brojanjem impulsa na A i B, ocitanu vrednost preslikavas na izlaze u formatu kao sto pise u PDF.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3877
31.223.133.165



+335 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom15.08.2015. u 21:51 - pre 106 meseci
Ostaje samo problem pocetne pozicije pri startu.
A i pokatkad se zna zagubiti poneki impuls sa inkrementalnog dekoder, a na zalost greska je kumulativna.
E onda imas dvije strategije.
Na startu isvako malo vremena ( ciklusa cega god) masinu vratis u nulti polozaj, resetujes sve brojace pa ponovo.
Ili prosto stavis apsolutni enkoder.
Pa sad volja ti dekodirati svaki put ili posmatrati ga kao inkrementalni, a svako malo dekodirati poziciju i korigovati brojace.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
62.4.55.*

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom15.08.2015. u 22:25 - pre 106 meseci
Upravo tako, postoji ozbiljna opasnost da se akumulira neka greska sa inkrementalnim enkoderom (recimo od vibracija masine) i onda stalno moras to da korigujes "resetovanjem" brojaca tako sto masinu (pokretni deo) vracas u nulti polozaj. To ti sve drasticno usporava ciklus masine a nisi fundamentalno resio problem.
Zavisno od konstrukcije mehanickih delova, mozes da napravis havariju i da izlomis mehaniku jer kontroler dobije pogresnu poziciju.
Nije tu za "dzabe" bio apsolutni enkoder.
Mislim da cena jednog apsolutnog enkodera nije vredna takvog rizika i degradacije perfomansi cele masine.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

vojinFTN
Vojin Ilic
Novi Sad

Član broj: 328784
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.ftn.uns.ac.rs


+23 Profil

icon Re: Problem sa enkoderom15.08.2015. u 22:52 - pre 106 meseci
Miki je sve dobro rekao. Cim je masina namenjena radu sa apsolutnim enkoderom, onda mora on da se koristi. Ja sam samo predlozio kao zamensko resenje prepravku inkrementalnog u apsolutni jer nemam pojma koja je svrha masine o koja je tacnost potrebna. Ipak, kada je rec o industrijskim uredajima, onda uvek treba slusati i pridrzavati se preporuka proizvodjaca.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Problem sa enkoderom

[ Pregleda: 1979 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.