Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Udarni odvijači

[es] :: Elektrotehnika :: Udarni odvijači

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2685 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hvarovic

Član broj: 55568
Poruke: 232
..209.102-dsl.net.metronet.hr.



+1 Profil

icon Udarni odvijači19.01.2024. u 09:06 - pre 3 meseca
Pozdrav,

pitanje za one koji su se susreli sa takvim alatom. Zbunjuje me to što sam pročitao na deklaraciji proizvoda. Dakle LUX pneumatski udarni odvijač snaga odvijanja 500Nm, Parkside 230V udarni odvijač 500Nm, Aku. udarni odvijač Parkside 1350Nm. I ovi ostali akumulatorski udarni odvijači ispada da su jači nego električni (230V) i pneumatski. Da li netko zna u čemu je stvar? Je li to doista tako da je aku jači od mrežnog odvijača ili pneumatskog. Kolika je snaga onih udarnih odvijača za automehaničarsku radionicu?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Udarni odvijači19.01.2024. u 09:34 - pre 3 meseca
Vulkanizeri, redom odustaju od pneumatskih odvijača.

Kako mi je pričao jedan, koji je sebi kupio profi Makitu, zimi je pneumatski alat posebno "ranjiv" jer se stvara led u samom alatu.
Pneumatski "pištolji" traže održavanje, redovno podmazivanje i, generalno, pneumatski odvijači su bili dobri, dok su bili jedini.

Kaže da je Makitom više nego zadovoljan, da sa jednom punom baterijom odradi skoro ceo dan, u zavisnosti od toga koliko ima posla.
A napuni se do 80% za 45 minuta. Ima dve baterije.

Što se tiče udarnih odvijača na 220V, mislim da su se oni pojavili u neko "nevreme", kad je akumulatorski alat već dostigao zrelu fazu, sa LiIon baterijama, potpuno spremnim za profesionalnu primenu.
I tako, nisu doživeli neku veću ekspanziju, nisu dostigli veću popularnost, bar u domenu "običnih" potreba jednog prosečnog auto servisa.
Niti nude nešto mnogo više od savremenog akumulatorskog alata.


Kad pričamo o snazi, tj. o momentu odvijanja/zavijanja, tu su pneumatski alati limitirani pritiskom i protokom.
Jer, radni pritisak je 6 - 8 bara, za svu opremu i alate u radionici. Ne može sad da se kupuje poseban kompresor samo za odvijanje.
A protok je limitiran debljinom creva. Ako obratiš pažnju, u nekom servisu ili kod vulkanizera, videćeš da bi deblja creva od postojećih bila totalno neprimerena.

Aku alati u obrtnom momentu dostižu neke, takoreći nepojmljive snage. Četvorocifreni brojevi. Više nego dovoljno.

Primer za profi alat, sa tehničkim detaljima
https://www.alatshop.rs/podkat...&direction=desc&page=1


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 19.01.2024. u 11:02 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Udarni odvijači19.01.2024. u 09:54 - pre 3 meseca
Ja sam sebi, za moje privatne, amaterske potrebe u mojoj garaži kupio Einhell Impact Wrench CC-IW 950/1. Ima 500Nm momenta za odvijanje.

Bilo mi je skupo da kupujem akumulatorski alat sa 500 i više Nm.

Pazi, ne vredi kupovati udarni odvijač ispod 500 Nm snage za odvijanje, jer, onda u 90% nije sposoban da odvije točak na običnom automobilu.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

hvarovic

Član broj: 55568
Poruke: 232
..209.102-dsl.net.metronet.hr.



+1 Profil

icon Re: Udarni odvijači19.01.2024. u 11:32 - pre 3 meseca
Mislio sam da je to neki marketinški trik, jer mi je bilo čudno da neki AKU odvijači koji koštaju oko 1200€ imaju 2400Nm, a ovi na struju samo 500Nm. Znači za neku mehaniku ne treba gledati ove električne sa 500Nm, to teško da može nešto odviti.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Udarni odvijači19.01.2024. u 12:44 - pre 3 meseca
Sad sam malo više guglao, pa vidim da ima i baš moćnih udarnih odvijača i za 220V: https://www.alatshop.rs/podkat...&direction=desc&page=1
Naravno, šta je dobro, to i košta.

Lično, mislim da 500 Nm momenta može dosta toga da odvije, ali dosta toga i ne može. Sve u svemu - nedovoljno za pravu, profesionalnu namenu.

Mada, viđao sam kod vulkanizera (dok čekam na zamenu guma ) da nekad, za neke šrafove ne pomaže nikakva, ni ultra profi tehnika, već samo jako dugačka cev kao poluga.
Pa zalegne majstor celom težinom!

Ako počinješ sa profesionalnim poslom u domenu automehanike - kupi neku Makitu sa onog linka od pre par postova. Kupi dodatnu bateriju, i nema zime za tebe.
Mada, da se razumemo, kompresor u automehaničarskoj radionici je neophodan i za mnoge druge namene.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Udarni odvijači19.01.2024. u 14:04 - pre 3 meseca
Citat:
hvarovic:
Mislio sam da je to neki marketinški trik, jer mi je bilo čudno da neki AKU odvijači koji koštaju oko 1200€ imaju 2400Nm, a ovi na struju samo 500Nm. Znači za neku mehaniku ne treba gledati ove električne sa 500Nm, to teško da može nešto odviti.


Za kakvu mehaniku ti treba? Pravih 500 Nm ti je više nego dovljno za većinu stvari na koje možeš da naidješ. Ja imam zeleni Parkside, radim na poljoprivrednim mašinama. Odvrće točkove na traktoru ako nije zardjalo. Mislim da mu je tu negde limit zadnji točak na Rusu odvne ali se malo muči (par sekundi) Mislim da ako bi šraf bio zardjao ne bi mogao. Naišao sam par puta da ponešto ne može da odvrne od toga je jedan šraf posle morao da se polomi, a za drugi je trebala velika poluga. Inače zeleni Parkside realno ima oko 250 Nm dok je crni oko 500 mozda malo više.

Kad pominješ ove od 2400Nm to su ove veliki na koje idu dve baterije nastavci od 1 inc. Za tim defnitivno nemaš potrebe niti su praktični za koršćenje, ali su dobar pokazatelj koliko su napredovali aku odvijači pošto je to u rangu sa najačim odvijačima koji postoje i koji su do sad bili benzinski.

Kabal ili pneumatski zaboravi zato što kad jednom probaš aku shvatićeš da ne trebaš da žališ ni dinar od tih ne znam koliko posto više što si dao za odvijač iste snage.

Moja preporuka ako nisi profesionalac je zeleni Parkside jer su se dosta dobro pokazali u tom cenovnom rangu (u stvari teško da možeš da nadješ bilo šta u tom cenovnom rangu :)).
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Udarni odvijači19.01.2024. u 14:37 - pre 3 meseca
Citat:
dusanboss: Moja preporuka ako nisi profesionalac je zeleni Parkside jer su se dosta dobro pokazali u tom cenovnom rangu (u stvari teško da možeš da nadješ bilo šta u tom cenovnom rangu ).

Boldovano je jako bitno.

Amaterski alat za amatere, profi alat za profesionalce. Sve ostalo je bacanje para i pišanje uz vetar.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

hvarovic

Član broj: 55568
Poruke: 232
46.188.224.*



+1 Profil

icon Re: Udarni odvijači19.01.2024. u 15:04 - pre 3 meseca
Ma trebam za amatersku upotrebu. Razmišljao sam o tome kad sam mijenjao selene na passatu B6 stražnje za podešavanje geometrije kotača. Nisam nikako mogao otpustiti ekcentar vijke jer su bili toliko zapečeni u čauhurama da nije išlo nikako. Na kraju sam rezao vijke brusilicom
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Udarni odvijači19.01.2024. u 17:24 - pre 3 meseca
Citat:
Java Beograd:
Citat:
dusanboss: Moja preporuka ako nisi profesionalac je zeleni Parkside jer su se dosta dobro pokazali u tom cenovnom rangu (u stvari teško da možeš da nadješ bilo šta u tom cenovnom rangu ).

Boldovano je jako bitno.

Amaterski alat za amatere, profi alat za profesionalce. Sve ostalo je bacanje para i pišanje uz vetar.


Naravno. Samo ne bih se složio da ovde važi ono koliko para toliko muzike. Eto npr. pomenuti Milfucky smatram da drži prenadovane cene. Pogotovo ako ga neko kupuje ovde. U USA je to još nekako normalno ali dok dodje ovde preteruju. Jesu jedno vreme bili vrh što se tiče udarnih odvijača na baterije, ali više nisu. Noviji modeli, se ne pokazuju se baš dobro. Naravno i dalje je to dobar alat i ne može da se poredi sa npr. Parkside. Ipak koliko dobar treba da bude da bi opravdao 10X veću cenu?
Inače znam profesionalce koji koriste Parkside i zadovoljni su. Postoji i onaj crni koji je bolji od zelenog samo ne znam koliko. Za zeleni provereno znam da je OK

Takodje mislim da su profi i amterske linije istih prozvodjača više marketinški trik nego što su stvarno alati namenjeni za jednu ili drugu upotrebu.

Uzeću primer ove šrafilice https://www.shoppster.rs/p/0447004. U pricipu zelana je potpunio ista samo što nema 2 brzine i 2 baterije. (što znači dosta ako si pro tako da sam sebe ovde demantujem . Suština je da je alat apsolutno isti) Inače ova cena sa linka je super i preporučio bi savakom da kupi ovo ukoliko mu treba. Mala, laka, a ima snage za većinu radova za šrafilicu. E sad ako hoćeš nešto jače da uvrće šrafove od 10cm u drvo onda se uzima šrafilica sa čekićem koja ima dosta snage, ali je i teža.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
..0:6:e500:f475:78c0:55b8:ace8



+10255 Profil

icon Re: Udarni odvijači20.01.2024. u 07:53 - pre 3 meseca
Citat:
hvarovic:Ma trebam za amatersku upotrebu. Razmišljao sam o tome kad sam mijenjao selene na passatu B6 stražnje za podešavanje geometrije kotača. Nisam nikako mogao otpustiti ekcentar vijke jer su bili toliko zapečeni u čauhurama da nije išlo nikako. Na kraju sam rezao vijke brusilicom


Onda je Parkside odličan za tebe. Jer, profesionalac će da menja silene na pasatu svaki dan. A ti si sad ti uradio - pa možda i nikad više.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Udarni odvijači20.01.2024. u 12:48 - pre 3 meseca
Inače da odgovorim na tvoje pitanje da li za 1200€ može da se kupi odvijač snage 2400 N/m. Može, na ovom kanalu dole rade svakakve testove raznih odvijača. Mislim da je ovaj Ingersoll Rand oko 1400$, Nisam vidjao ovaj brend kod nas i verujem da bi cena za nešto te veličine značajno otišla gore dok dodje ovamo iz USA. Ali da, prave toliko moćne odvijače na baterije. Inače u igri su i marketinški trikovi jer se ovaj reklamira na 4000 N/m.

Svaki brend laže jer koriste neki čudni metod kad testiraju alat. Tako da manje više savaki reklamirani obrtni moment možeš odma da podeliš na pola za relnu vrednost bez obzira da li je brend sa tradicijum ili neki Kinez. Naravno nepoznati brendovi umeju da slažu i mnogo više.
Treba napomenuti da udarni odvijači nemaju realni obrtni moment već se uzima vrdnost koliko mogu da odvrnu ako je nešto stegnuto na tu vrdnost moment ključem. Ja ovaj Parkside bez problema mogu da zadržim rukom što sigurno ne bih moga ni da ima samo 50 N/m. Fora je u tome što oni ne odvrću dirktno obrtnim momentm već brzim čekićanjem što im daje moć da postignu mnogo veće momente nego što oni sami realno imaju

Da se još malo pravim pametan, točkovi na autu se zavrću na nekih 100 N/m da je pretegnut i zardjao ne verujem da može da ide mnogo iznad 200N/m
500 N/m je dovljno za kamione ako nisu zardjali. A to su neki od najače stgnutih šrafova na koje se često nailazi.

Još jedan savet kad kupuješ udarni odvijač. Kupi odmah i nastavke za njega. One se prave od Hrom-molibdena i drugačije su dizajnirane. Obične Hrom-vanadijum su krte za ovu namenu. Slobodno kupi najeftiniji komplet na KP. Sasvim je dovljno za tvoje potrebe.

https://www.youtube.com/watch?v=pKLRhT7PGbo&t=483s
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Udarni odvijači22.01.2024. u 09:17 - pre 3 meseca
Ja sam se oduševio prvi put kada sam koristio udarni odvijač.
Trebalo je da promenim doboš na prikolici koja je stajala 20g u nekom kampu kao stacionarna. Glavčina točka, matica za ključ 32, namazana Loctite lepkom.
Sve trikove sam probao, grejao, kuckao, prskao svakave sprejeve, skakao po poluzi od 2m, ni makac.
Na kraju pozamljen Parkside, jeftini zeleni. Štekće u mestu 10-15sec ali na kraju popusti matica.

I da, stvarno može da se zadrži rukom, čak i na najačem podešavanju. Čudno. Dok recimo kvalitetnija brushless bušilica sa 60nm otkida šake.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Udarni odvijači22.01.2024. u 10:03 - pre 3 meseca
Pa bušilica radi totalno drugačije od udarnog odvijača. Prva radi kao da ključem odvrćeš maticu, drugi radi kao da čekićem udaraš po tom ključu i tako odvrćeš.
Ako hoćeš da bušiš, uzmeš bušilicu. Ako hoćeš da odviješ, uzmeš odvijač.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Udarni odvijači22.01.2024. u 10:57 - pre 3 meseca
Citat:
dlalic:Glavčina točka, matica za ključ 32, namazana Loctite lepkom.


Ovde bih samo potencirao: Loctite je prednost kod odvijanja, iako je "lepak". Naime, on služi da spreči samoodvijanje ali takođe da spreči pojavu korozije u navojima.

Dakle, da držaće malo jače nego bez Locite, ali sigurno neće da zapekne, što je kod ovakvih i sličnih šravofa zapravo najbitnije.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Udarni odvijači22.01.2024. u 13:02 - pre 3 meseca
Citat:
dlalic:
Ja sam se oduševio prvi put kada sam koristio udarni odvijač.
Trebalo je da promenim doboš na prikolici koja je stajala 20g u nekom kampu kao stacionarna. Glavčina točka, matica za ključ 32, namazana Loctite lepkom.
Sve trikove sam probao, grejao, kuckao, prskao svakave sprejeve, skakao po poluzi od 2m, ni makac.
Na kraju pozamljen Parkside, jeftini zeleni. Štekće u mestu 10-15sec ali na kraju popusti matica.

I da, stvarno može da se zadrži rukom, čak i na najačem podešavanju. Čudno. Dok recimo kvalitetnija brushless bušilica sa 60nm otkida šake.


I ako sam i ja nahvalio Prakside mislim da je ovo što opisuješ van njegovih mogućnosti. Ključ 32, poluga od 2m i grejanje... Ne verujem da bi to odvrnuo. Možda da kreneš polugom pa posle ako i dalje ide teško da se ne bi ebavo svaka pola kruga onda bi išao. Al baš da krene sam to da odvija, hmmm. To je već posao za neke ozbiljnije odvijače.

Kad smo već kod poluge najzad sam se nakanio da napravim ovo. Može da uhvati vilasti i okasti.


https://imgbb.com/cLppVdJ

https://imgbb.com/R9vvCSD
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Udarni odvijači23.01.2024. u 08:03 - pre 3 meseca
Odlična stvar!
Moj matori je sekao na pola sve velike okaste ključeve, da bi mogao da uvuče cev - polugu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Udarni odvijači23.01.2024. u 08:21 - pre 3 meseca
Zar nije lakše sa ovakvom ručkom i običnom cevkom?



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Udarni odvijači23.01.2024. u 09:30 - pre 3 meseca
Pa jeste kad imaš gedoru.
A kad imaš običan alat, viljuškasti, okasti ...

Nekad su gedore bile retke i skupe, i nije ih ni bilo da se kupe, na svakom ćošku. Donosile su se iz Nemačke, Grčke ...
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Udarni odvijači23.01.2024. u 16:03 - pre 3 meseca
Citat:
Java Beograd:
Odlična stvar!
Moj matori je sekao na pola sve velike okaste ključeve, da bi mogao da uvuče cev - polugu.


Ja ih nisam seko, ali sam se napatio nebrojano puta. Pa traži cev u koju ključ po pravili neće da udje , pa se cev izkrvi jer naravnu ključ ne legne lepo... I uvek se setim da mi treba ovo tad kad neki šraf neće. Sad zadnji put sam popizdeo više i najzad napravio ovo. 45 min posla i odpadni materijal. Mogu da stavim I najveći ključ koji imam i radi savim lepo. Inače nešto ovog kvaliteta ne može da se nadje ispod 150€

Citat:
dlalic:
Zar nije lakše sa ovakvom ručkom i običnom cevkom?





Kad bi sa ovom konkretno sa slike odvijao te problematične šrafove napravio bi osmicu od nje pri prvom pokušaju. Čak i da imaš dovoljno kavlitetnu onda ti trebaju i kvalitetni i jaki nastavci. pa čak i da imaš sve to što bi koštalo mnogo više od tih 150€ jednostavno nisu gedore dobre gde su potrebne te veće sile. Mehanika delovanja sile je drugačija nego kod klasičnog okastog ključa. Ti sa okastim ključem deluješ samo ubrtnim momentom u ravni matice dok kod gedora poret momenta deluješ i u pravcu z ose. Tako da em što ti je potrebno nešto više sile nego plus imaš veće šanse da polomiš šraf.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
37.220.73.*



+26 Profil

icon Re: Udarni odvijači24.01.2024. u 23:49 - pre 3 meseca
To sa cevkom od dva metra a cak i grejanjem...?Ustvari ne sumnjam da to nisi radio,ali ga nisi uradio kako treba,jer i grejanje i poluga od dva metra je najmanje duplo jaci zapon no sto taj Parkside moze da odvije.Imam ga i znam sta moze a sta ne moze,radi on odlicno zavrsava posao super,ali evo pre neki dan sam trebao da odvijam zadnje tockove na traktoru kljuc je 27 ali navoj je m-16x1.5,i ni jedan nije mogao da odvrne jeste korodirali a i bili stegnuti preterano,tako da sam stavio prvo fiksnu rucicu i po njom udario 2-3 puta cekicem od 2.kg da krenu samo 1/4 i onda ih perkside odvio,kada sam na autu radio veliki servis sve,srafove drzaca motora amortizera,i.t.d. nema sta nije odvio dobar je ali ne toliko da se meri sa polugom od cak 1 metra.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Udarni odvijači

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2685 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.