Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo

[es] :: Elektrotehnika :: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 4058 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boramitic
nemam
nemam firmu

Član broj: 347429
Poruke: 13



Profil

icon Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo28.01.2024. u 16:14 - pre 3 meseca
Pozdrav, imam neki sporet Favorit koji je kupio pokojni deda, mislim da ima oko 4-5 godine od kad je kupljen. Primetio sam da kada se ukljuci ili ringla ili rerna. To sam primetio kad sam video koliki je racun za struju, a kad sam i sam proverio. Probao sam sve uticnice u kuci ali isto, okrece brojilo ko ludo.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo28.01.2024. u 17:13 - pre 3 meseca
Jel imaš od nekog da uzmeš amper klešta? Ako radi samo rerna ili samo ringla najveća na max ne bi smelo da vuče preko 10A. Ako je ispod te vrednost sve je ok sa šporetom.

Da li imaš neki drugi potrošač pibližno snage 2 kW? Ako imaš uključi njega pa gledaj kako tad vrti sat. Ako je sve uredu trebalo bi približno isto da okrete u istom vremenskom periodu.

Jel imaš FID sklopku?
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
87.116.165.*



+370 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo28.01.2024. u 17:21 - pre 3 meseca
Na zalost ta provera je poprilicno subjektivna. Ovako opisano zvuci mi da se ponasa potpuno normalno. Ukljuci neki veliki potrosac kao sto je bojler npr. i videcesh nesto slicno. Ako hoces da budes siguran u potrosnju trebace ti wattmeter... nesto ovako:



Moguce je izmeriti i nekim drugim metodama bez dodatnog uredjaja ili instrumenta je da iskljucis sve potrosace, ukljucis taj sporet na jedan sat, i na stujomeru zabelezis pocetnu i krajnju cifru. Tako ces dobiti koliko trosi kw/h.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mrkabrka
leon zupanec
Stigo u Pemziju
beograd

Član broj: 337437
Poruke: 987
87.116.164.*



+60 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo28.01.2024. u 18:04 - pre 2 meseca
Sporet trosi koliko je napisano u KW na sat vremena .,znaci ringla 2KW trosi 2KW na jedan cas ....
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo28.01.2024. u 18:39 - pre 2 meseca
Mozes li ukljuciti samo bojler (2KW) i snimiti da vidimo...
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4619
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+312 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo28.01.2024. u 20:14 - pre 2 meseca
Sporet ako ima trofazni priključak, moože bez većih problema da "povuče" iz mreže 6-7 KW. Ako u tom momentu pogledaš brojilo, neće ti biti dobro.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
2a06:63c0:6:e500:8968:9264:4..



+10255 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo28.01.2024. u 20:26 - pre 2 meseca
@boramitic

Dobro je da si probao sve utičnice u kući.

I šta kažeš? Isto?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
87.116.165.*



+370 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo28.01.2024. u 22:30 - pre 2 meseca
Meni je ta informacija bila od znacaja da pretpostavim da sporet ne ide na trofaznu uticnicu, sumnjam da ima svuda trofazne uticnice, pa sam zato stavio sliki onog gadgeta.
 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
109.245.203.*

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo29.01.2024. u 16:47 - pre 2 meseca
Citat:
dusanboss: Jel imaš od nekog da uzmeš amper klešta? Ako radi samo rerna ili samo ringla najveća na max ne bi smelo da vuče preko 10A. Ako je ispod te vrednost sve je ok sa šporetom.

Da li imaš neki drugi potrošač pibližno snage 2 kW? Ako imaš uključi njega pa gledaj kako tad vrti sat. Ako je sve uredu trebalo bi približno isto da okrete u istom vremenskom periodu.

Jel imaš FID sklopku?
Citat:
SASA M.: Na zalost ta provera je poprilicno subjektivna. :) Ovako opisano zvuci mi da se ponasa potpuno normalno. :) Ukljuci neki veliki potrosac kao sto je bojler npr. i videcesh nesto slicno. Ako hoces da budes siguran u potrosnju trebace ti wattmeter... nesto ovako:

Moguce je izmeriti i nekim drugim metodama bez dodatnog uredjaja ili instrumenta je da iskljucis sve potrosace, ukljucis taj sporet na jedan sat, i na stujomeru zabelezis pocetnu i krajnju cifru. Tako ces dobiti koliko trosi kw/h.


Ako imalo znaš matematiku postoje i druga puno brža i po meni jednostavnija metoda. Na svakom strujomeru imaš upisan i podatak koiko okretaja brojilo napravi da bi izmerio 1 KW. To je sigurno tačan podatak jer je dobijen prilikom baždarenja istog. Imaš štopericu na mobilnom, tvoj šporet ukljućiš i npr. u toku jednog minuta izbrojiš koliko okretaja brojilo napravi (crvena oznaka proleti kroz sredinu strujomera). Potom izračunaš koliko kilovata troši šporet na sat vremena. Već su ti ljudi rekli da je rerna približno 2 KW, velika ringla na maksimalnoj podeli obično 1,2 KW, mala ringla na maksimalnoj podeli obično 0,6 KW.

Kako se radi o starom šporetu pre svega ovoga uzmi ispitivač faze i proveri da nema probijanja napona na masi - ukljući jednu ringlu, proveri na masi da li pokazuje napon (malim intenzitetom svetli ispitivač), potom isto uradi sa drugom ringlom, pa sa rernom - ako bilo gde delomično probija na masu to može znatno povećati potrošnju (ovo samo naravno ako nemaš FID sklopku, ako je imaš ta bi odmah morala da izbaci i prekine strujni krug).

Ako vam izgleda komplikovano računanje, napišite podatke ovde, pa ću vam izračunati.

[Ovu poruku je menjao blaki dana 29.01.2024. u 18:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao blaki dana 29.01.2024. u 18:06 GMT+1]
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
109.245.227.*



+38 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo29.01.2024. u 20:09 - pre 2 meseca
Zaboravio sam upisati da snimi brojilo.
Koristim nekad brojilo kao pomoc u trazenju kvara i kad mi se ne da uzeti amper klesta iz alata...

Desilo mi se kad sam bio mladji. Opravim sporet ukljucim i pogledam u brojilo a ono ne vrti.
A sporet radi...
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
37.220.73.*



+26 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo30.01.2024. u 02:05 - pre 2 meseca
Cudno da je na sve uticnice isto.///.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo30.01.2024. u 07:18 - pre 2 meseca
Mali aparat, koji je pomenuo SASA M. koji košta oko 10€, a koji se može naći kao "merač potrošnje električne energije" je izuzetna sprava, korisna i potrebna svakoj domaćinskoj kući.

Glavne opcije su mu merenje snage potrošača, i merenje kWh utroška el. energije u nekom vremenskom periodu. U zavisnosti od izvedbe, može da se setuje i max snaga pa da prikazuje preopterećenje, ili da se setuje cena kWh - pa da prikaže iznos, i slično.

Izuzetno je koristan za kontrolu potrošača, koji imaju dva i više grejača. Na primer rerna, ili monofazna TA peć, koja konkrektno može imati tri grejača po 1kW.
Naravno, potrebno je unapred znati nazivnu snagu uređaja, ali i kad se ne zna, može se izguglati ili potražiti deklarativna pločica na uređaju.

Zgodno je i kad smo u nedoumici, na primer, koliko se kWh energije potroši u jednom ciklusu pranja veš mašine, ili koliko kWh energije dnevno potroši frižider/zamrzivač.



Preporučujem pokretaču teme da kupi jedan ovakav aparat, zaista je korisan u kući.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.ipv4.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo30.01.2024. u 08:41 - pre 2 meseca
Već par godina koristim ovaj:
https://www.mimovrste.com/ampe...-porabe-elektrike-schuko-p5822
Vrlo dobro mi služi.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:3480:15d:fe84..



+7177 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo30.01.2024. u 09:36 - pre 2 meseca
Citat:
Java Beograd:
Mali aparat, koji je pomenuo SASA M. koji košta oko 10€, a koji se može naći kao "merač potrošnje električne energije" je izuzetna sprava, korisna i potrebna svakoj domaćinskoj kući.

Glavne opcije su mu merenje snage potrošača, i merenje kWh utroška el. energije u nekom vremenskom periodu. U zavisnosti od izvedbe, može da se setuje i max snaga pa da prikazuje preopterećenje, ili da se setuje cena kWh - pa da prikaže iznos, i slično.

Izuzetno je koristan za kontrolu potrošača, koji imaju dva i više grejača. Na primer rerna, ili monofazna TA peć, koja konkrektno može imati tri grejača po 1kW.
Naravno, potrebno je unapred znati nazivnu snagu uređaja, ali i kad se ne zna, može se izguglati ili potražiti deklarativna pločica na uređaju.

Zgodno je i kad smo u nedoumici, na primer, koliko se kWh energije potroši u jednom ciklusu pranja veš mašine, ili koliko kWh energije dnevno potroši frižider/zamrzivač.



Preporučujem pokretaču teme da kupi jedan ovakav aparat, zaista je korisan u kući.


+1 - meni je jedan takav uredjaj "otvorio oci" kako stoje stvari sa potrosnjom po kuci.

Za naprednije aplikacije, sve to moze da se ugradi i u samu elektricnu instalaciju, tipa https://www.amazon.nl/-/en/KET...-Counter-Control/dp/B0B17B4D95 - mada ne znam koliko su ovi kineski uredjaji kvalitetni za instalaciju u tablu.

Ko ima 'smart home' instalaciju moze da koristi i ovo: https://www.amazon.nl/-/en/Sma...ation-Compatible/dp/B09SG3VYW6 - ne samo sto meri potrosnju, vec moze da se kontrolise i ocitava preko Zigbee protokola kao i da pali/gasi (sto dobro dodje za starije uredjaje koji vuku dosta i u standby rezimu). Ja sam ih potrpao na gomili mesta po kuci pa preko Home Assistant-a imam na dashboardu komplet uvid u ko sta trosi :-))
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo30.01.2024. u 09:41 - pre 2 meseca
Može i to, ali, kako bih rekao, to je više kao "profi" upotreba.

U običnom domaćinstvu, ono, na primer, jednom proveriš koliko ti troši veš mašina, kao informativni podatak, pa onda zaključiš da li da je uključuješ isključivo noću, zarad uštede, ili nije toliko bitno.

Ja, pošto imam TA peći, pre sezone proverim da li svaka ima snagu kakvu treba, ili je eto, možda neki grejač pregoreo. Opet, dakle, jednokratna, povremena upotreba.
Ili: žena se žali da rerna ili ringla slabo greje" - aj' da vidimo, nema laži, nema prevare, merač snage će da pokaže.
Na usisivaču piše 3.000 W? Aj' da proverim


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo30.01.2024. u 10:08 - pre 2 meseca
Da veoma dobra alatka, koju isto nosim u alatu.
Jer amper klesta moram da ih postavim oko jedne zile, nekad treba i vremena. Zato mi je nekad lakse da pogledam i u brojilo.
Nekad i nosim kratko parce produznog sa razdvojenim provodnicima za amper klesta. Ali ovaj tester ima i dodatne funkcije kojh nema kod amper klesta..
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo30.01.2024. u 13:59 - pre 2 meseca
Ubismio se, a pokretač teme se ne javlja.

Treba da nam odgovori na sledeća pitanja: Za koliko mu se piovećao račun? Da li je pre tog šporeta imao drugi elktrični? Koliko u proseku koristi rernu i ringle?
Polse toga možemo da mu kažemo da li je sve normalno ili ima neki problem.

Mada kad pogledam teme koje je pokretao, on stalno nešto kuburi sa tim grejnim telima. Te mu je TA peć izbacivala fidovku. (dakle ima FID tako da je sa šporetom najverovatnije sve OK), te mu nije gasila ventilator, pa mu kvarcna grejaliica grejala kabal. Sad i ovaj šporet guta mnogo struje.
Boro kolika je bre temeratura tu kod tebe? -100 C° ?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo30.01.2024. u 14:18 - pre 2 meseca
Citat:
dusanboss: Ubismio se, a pokretač teme se ne javlja.

Ma jok, opišteno ćaskamo.

A što se tiče pokretača teme, imam neki utisak da ipak nije isprobao sve utičnice.
Mora biti da postoji, bar jedna, na kojoj će šporet da troši manje struje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo30.01.2024. u 15:06 - pre 2 meseca
Citat:
Java Beograd
A što se tiče pokretača teme, imam neki utisak da ipak nije isprobao sve utičnice.
Mora biti da postoji, bar jedna, na kojoj će šporet da troši manje struje.


To je ona kod komšije
 
Odgovor na temu

jolemisa

Član broj: 242013
Poruke: 888
2a06:63c0:70b:4e00:a044:dae4..



+29 Profil

icon Re: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo02.02.2024. u 16:00 - pre 2 meseca
Moze se desiti,ako je probao sve uticnice,da je na glavnoj razvodnoj kutiji zamenjena nula i zemlja.Uzemljenje hoce da vuce strusu nenormalno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Sporet trosi mnogo kilovata, a brojilo okrece se ko ludo

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 4058 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.