Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove

[es] :: Elektrotehnika :: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove

Strane: 1 2

[ Pregleda: 1914 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove14.03.2024. u 16:33 - pre 44 dana i 3h
https://n1info.rs/vesti/elektr...zije-bojlera-u-zgradi-u-cacku/

Citat:
Elektrodistribucija Čačak je objasnila da je do eksplozije više bojlera u stambenoj zgradi u Čačku došlo zbog vode koja je iz jednog stana curila niz zidove i došla do elektrokablova.

Elektrodistribucija objašnjava da se sve odigralo u sredu uveče oko 22.30, kada je voda koja se slivala niz zid došla do elektrokablova.

Potom je došlo do kvara u glavnoj elektromreži, odnosno glavnom strujomeru u zgradi i zato je došlo do pucanja bojlera i nestanka struje.

Prema rečima stanara zgrade, šest bojlera je eksplodiralo, a zgrada se napunila dimom. Vatrogasci su brzo lokalizovali požar koji je zahvatio strujomere u prizemlju.


Ako neko moze da rastumaci ovo 'objasnjenje', bio bih zahvalan.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove14.03.2024. u 17:24 - pre 44 dana i 2h
Kako ne razumeš, tu ima 7 kamenova, svaki kamen ima četiri litre, a jedna litra je 100 drama, a to je onda 7 dana.
 
Odgovor na temu

mrkabrka
leon zupanec
Stigo u Pemziju
beograd

Član broj: 337437
Poruke: 987
87.116.164.*



+60 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove14.03.2024. u 17:51 - pre 44 dana i 2h
Pa kako pregrejali se ...
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.dynamic.sbb.rs.



+1349 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove14.03.2024. u 19:20 - pre 44 dana
Citat:
scoolptor:
Ako neko moze da rastumaci ovo 'objasnjenje', bio bih zahvalan.
Da li je to "objašnjenje" objavljeno na nekom drigom, normalnijem mediju, ili samo na NATO N1?
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove14.03.2024. u 19:36 - pre 44 dana
Citat:
Nebojsa Milanovic: Da li je to "objašnjenje" objavljeno na nekom drigom, normalnijem mediju, ili samo na NATO N1?


Nemoj da odmah uvlačiš NATO u temu o struji . To je ipak za drugi forum
A nema normalnih media , pošteni ljudi se ne bave novinarstvom .







https://lat.sputnikportal.rs/2...ari-evakuisani-1168826021.html
______________________________________________________________________________________________________


https://www.b92.net/lokal/caca...i-u-stambenoj-zgradi-foto/vest
https://novimagazin.rs/vesti/3...ozije-bojlera-u-zgradi-u-cacku
https://www.ozonpress.net/hron...zije-bojlera-u-zgradi-u-cacku/
https://www.telegraf.rs/vesti/...rtikali-eksplodirali-i-bojleri
https://www.021.rs/story/Info/...-stanova-u-zgradi-u-Cacku.html
https://www.politika.rs/scc/cl...ali-bojleri-stanari-evakuisani
https://www.blic.rs/vesti/hron...jlera-stanari-u-strahu/bl7lbp2
https://www.vesti.rs/Razno/Poz...-stanova-u-zgradi-u-Cacku.html
Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.dynamic.sbb.rs.



+1349 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove14.03.2024. u 19:50 - pre 44 dana
Citat:
jovajovic100: Nemoj da odmah uvlačiš NATO u temu o struji . To je ipak za drugi forum
A nema normalnih media , pošteni ljudi se ne bave novinarstvom .

Čim vidim da je nešto sa N1 automatski tako pomislim jer ima bezbroj razloga/primera za to, a sa ovom poslednjom rečenicom mogu da se složim.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove14.03.2024. u 22:41 - pre 43 dana i 21h
Kod mene u zgradi je pre 10-tak godina bila havarija ! Ali nista od ovoga sto pise ovde . Niti su dolazili vatrogasci, nikome nije pukla ni sijalica , a kamoli bojleri itd. Mada su glavni kablovi bili izgoreli i sve ukupno nije bilo struje 7-8 dana !

Mada nisu se ovako polomili da dojure kao ovde , jedva smo majstore navatali posle 3-4 dana da dodju i toliko nekoliko dana menjali izgorele kablove !

Ali strujomerima nije bilo nista, ostali su isti oni koje smo i imali ranije i sve je radjeno solidnije nego u ovoj Cacanskoj rupetini !

Ormari za struju su Metalni , celicni sve je solidnije odradjeno . Ovde vidim da su drveni ??

 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove15.03.2024. u 01:06 - pre 43 dana i 19h
Hahah kako da ne, bojleri u celoj zgradi eksplodirali. Kako tako mogu da napišu gluposti. Kako nema slike ni jednog bojlera koji je "eksplodirao"?
Ako se dokaže da je jedan bojler u toj zgradi stvarno eksplodiroa ja ću eksplozvnu napavu tj. bojler prikačiti na svoje privatne delove. (pri tom na eksploziju mislim da se u bojleru nakupi dovoljno pritska da on popusti i u kratkom vremenu oslobodi nakupljenu energiju)
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove15.03.2024. u 03:16 - pre 43 dana i 16h
Ja bih voleo da vidim slike dih bojlera (ili kupatila gde su boijleri bili smešteni).
Da li su sigurni da je bila "eksplozija"?

Kad eksplodira onda nije šala:

 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
31.223.133.151



+334 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove15.03.2024. u 05:17 - pre 43 dana i 14h
Sta ce se desiti u npr TNC/S sistemu ako je uzemljenje nikakvo/lose i ako se prekine nutlti provodnik.
Da stvar bude jos gora neka su u zgradi plasticne vodovodne cijevi, a neka je u susjednoj zgradi ( isto TNC/S) sve ispravno.
Pucanje nule u tom slucaju ce dovesti do prenapona koji mogu spraziti brojila, kasnije i kablove-jer ce kroz nekadasnji nulti provodnik teci ko zna kolike struje, a nema osiguraca.
Metalni kazan bojlera ce doci na neki napon ( izmedju 0 i 230V, pa kako se namjesti lokalno zvjezdiste) prema zvezdistu TS ( udaljenoj zemlji). a voda u cijevima ce biti na potencijalu udaljene zemlje.
Elem, kroz vodu u bojleru i cijevima moze proteci struja, a nema termostata da je prekine.
E sad zasto nije odreagovao nepovratni sigurnosni ventil ne znamo. Moguce je i da su eksplodirale cijevi a bojleri ostali citavi.
Eto moguceg scenarija.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove15.03.2024. u 07:10 - pre 43 dana i 12h
Manje-vise struja, neverovatno je da ne odrade sigurnosno-nepovratni ventili.
I sto je interesantno, mislim da su rekli da je svih 6 boljera na istoj vertikali.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove15.03.2024. u 10:58 - pre 43 dana i 9h
Malo realnosti nije naodmet:

U vecini zgrada zidanih pre 1970. zastitna nula nije odradjena kako valja. U takvm stanovima su jos uvek instalirani razvodni ormani s topljivim osiguracima, koje su neki revnosni domacini odavno zamenili modernijim verzijama, ali mnogi kada renoviraju stan samo krece i farbaju, a instalacije ne diraju. FID sklopke su naucna fantastika velikoj vecini obicnih, tehnicki mahom neobrazovanih smrtnika. A i oni koji su svesni rizika su lenji da preduzimaju bilo sta. Zakrpi da radi, drzi vodu dok majstori odu, ako radi - ne diraj. To je taj mentalitet.

U mnogim zgradama u centru Beograda zastitni ventili za vodu u stanovima ne rade, niti je vlasnike briga da to srede. Tako, kada nesto procuri ili mozda samo treba zameniti cesmu - zatvara se voda u celoj stambenoj zgradi. Cesto bez najave. Gazda koji ima problem samo udje u podrum gde stoji ventil, zatvori vodu, a onda kada komsije krenu da vriste i urlaju da nema vode, on sleze ramenima i kaze: imam poplavu. Da, ziveo sam u takvoj zgradi dok sam bio u Beogradu. I da, svako gleda samo sebe, svako smatra da su granice njegove drzave ulazna vrata njegovog stana - nije ga briga za ono dalje. Ja pa ja, samo ja i jedini ja. Rezultat mozete da vidite na svakom koraku u Beogradu - poput onih zgrada gde je svaki sprat okecen razlicito ili gde gazda lokala u prizemlju samo ofarba deo fasade gde mu je lokal, sto je npr. u Becu nezamislivo!

PP aparate nema skoro nijedna zgrada. Pre 50 godina bio je donet neki zakon po kome je svaka stambena zgrada morala da ima PP aparat. Ja se secam da su u nasoj zgradi tada instalirali PP aparate, o kojima je vodila racuna mesna zajednica. Naravno, aparati su dobili noge vec za nekoliko godina. Vise ih nema. A i da ih ima, veoma malo ljudi ume da ih koristi. Mi smo obuku za to imali delom u skoli (ONO i DSZ SFRJ - znaaam, dosadni predmeti), a mi stariji smo to isto imali i u JNA. Ovi mladji influenseri bi aparat gledali kao da je doleteo s druge planete i u trenutku nesrece bi najpre pokusali da ga pokrenu sa svojih telefona ... i vristali sto ne mogu da nadju app za taj aparat na Internetu ... pardon, na Google ili Apple Store ... Internet je za njih takodje SF ako nemaju ikonoicu na telefonu. :->

Velikoj vecini ljudi u Srbiji pojmovi tekuceg odrzavanja, preventivnog odrzavanja i investicionog odrzavanja su strani izrazi. Ali zato stan mora da bude okrecen tip-top.

Spolja gladac, a iznutra jadac.

Instalacioni materijal se kupuje na buvljacima. Bojleri se takodje kupuju na buvljacima. Kada se pojavi kamenac na zastitnom ventilu ljudi ga jednostavno odstrane i zamene cevcicom, bas kao sto i topljive osigurace popravljaju ekserom. Samo da drzi!

Unutar stambenih zgrada vodovodne i elektricne instalacije se ne diraju od momenta kada se zgrada sazida. Samo kada nesto procuri ili izgori tada dolaze majstori da krpe ili menjaju, ali samo onoliko koliko je neophodno. Naravno, oni bolji elektricari i vodoinstalateri ce reci da je jedino trajno resenje kompletno renoviranje instalacija, ali pare za to ljudi niti imaju, niti zele da daju. I u vecini slucajeva slezu ramenima i tvrde kako to mora da plati drzava, sto nije tacno. Ali brigo moja, predji na drugoga ...

Ako probas da promenis takav sistem dobices odgovor da niko nema para.

Ako se mimo sistema organizujes, skupis pare s komsijama i obezbedis majstore - naci ce se jedan da te pita sto nisi uzeo vise ponuda, jer "zakon" tako kaze. Koji zakon? On ponavlja: zakon, zakon ... Ako ga ignorises i nastavis po svome, on krene da prica kako si deo zajednickih para strpao u dzep. Preti ti tuzbama.

Sta reci?

Ako je u ovoj nesreci u Cacku bilo srece to je sto nema ni povredjenih ni mrtvih. Tako da ce tu nesrecu svi brzo zaboraviti. Bas kao sto su svi zaboravili one brojne incidente s delovima fasade koji otpadaju sa zgrada (opet u Blejogradu), urusavanje onih zgrada na Vracaru, balkone koji otpadaju i tako to.

A i da je bilo mrtvih, isto tako bi sve to svi zaboravili. Malo bi po portalima pisali komentare u stilu: "odmah pozvati na odgovornost, uhapsiti, ispitati, istraziti ...". Svi imaju neke muzicke zelje, ali naravno - cim se buka stisa, nikoga vise nije briga.

Ilustracija zasto se ovakve stvari desavaju - obratte paznju: zgrada u vise boja. Verovatno su takve i instalacije unutra ... ovi gore verovatno nisu zamenili nista od 1930. i neke. Ovi dole sto su sveze okrecili samo ono deo koji obuhvata njihov stan verovatno imaju najnovije razvodne ormane i Grohe cesme. Lokal ciji je gazda samovoljno ofarbao svoj deo u belo je takodje verovatno sredjen ekstra iznunutra. Zar nije bilo lakse da se dogovore da svi ofarbaju tu zgradu uniformno? NE! Taman posla! Takodje, ona dva balkona na slici samo sto ne otpadnu. Ali ove dole to nije briga, oni su okrecili svoj deo i uzivaju. Balkon je "tamo gore". Nije njihov. Ali ako njima bude pao na glavu - e onda ce kukati do neba. I vikati: drzava da pomogne smesta. Da! Drzava!

Eto, zato se takve stvari desavaju. I nece tu Cacak biti poslednji takav slucaj.





[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 15.03.2024. u 12:16 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nato_bot

Član broj: 335224
Poruke: 6



+12 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove15.03.2024. u 17:57 - pre 43 dana i 2h
Posto je prozvan NATO moram da reagujem - NATO nema nista sa tim dogadjajem. Nije bombardovanje cak ni u najavi.

I par reci o potencijalnim hazardima:

U najgorem scenariju bojler bi mogao da povuce oko 6kW elekricne snage odnosno 15-16A jacine elektricne struje.
Osiguraci za bojler su obicno oko 16A.
Da li ce osiguraci reagovati zavisi od trenutnog opterecenja mreze.
Ako je mreza preopterecena napon je nizi i osiguraci nece pregoreti, tj. bojler ce da se pregreva do eksplozije.
U toj zgradi je lokalna trafostanica preopterecena. To znamo po tome sto je stradala instalacija zbog vlage pa je za ocekivati da napon lokalno padne.

To je najgori senarijo i kao sto vidite nije potreban NATO da bi doslo do eventualne havarije na bojlerima.

Cak nisam siguran ni da je protiv pravila ako su osiguiraci od 16A na potrosacu koji je 2kW na 220V ?


I jedno pitanje: da li ti bojleri nemaju termostat koji iskljucuje napajanje na odredjenoj temperaturi vode?
Mislio sam da to ima svaki bojler pa do ekplozije ne bi trebalo ni da dodje.
Tj. do eksplozije bojlera usled pregrevanja moze doci ako je neispravan termostat cak i na 220V!

 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove15.03.2024. u 18:32 - pre 43 dana i 1h
Citat:
B3R1:
Malo realnosti nije naodmet:

U vecini zgrada zidanih pre 1970. zastitna nula nije odradjena kako valja. U takvm stanovima su jos uvek instalirani razvodni ormani s topljivim osiguracima, koje su neki revnosni domacini odavno zamenili modernijim verzijama, ali mnogi kada renoviraju stan samo krece i farbaju, a instalacije ne diraju. FID sklopke su naucna fantastika velikoj vecini obicnih, tehnicki mahom neobrazovanih smrtnika. A i oni koji su svesni rizika su lenji da preduzimaju bilo sta. Zakrpi da radi, drzi vodu dok majstori odu, ako radi - ne diraj. To je taj mentalitet.........





[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 15.03.2024. u 12:16 GMT+1]



Druze Berislave.
Skrenuo si sa teme, samo iskaljujes neki bes. Ako ti smeta uradi nesto pozitivno a koliko vidim i ti zaobilazis...


Sto se tice teme i mene interesuje odgovor.
Po meni dva moguca odgovora.
1. Distribucija laze da skine odgovornost sa sebe
2. Doslo do nekih prekida, kratkih spojeva pa je struja krenula drugim smerom..
https://www.youtube.com/watch?v=ux-Tg8zEBVc
Ne volim lika koristi se tudjim radovima ali opet tu je video sa nekim primerom..
Ima li neko jos slicnih primera?


 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove15.03.2024. u 20:14 - pre 42 dana i 23h
Meni baš sve u ovoj priči nije jasno, i želeo bih malo da sebi pojasnim situaciu,
ali prvo moram da odgovorim Berislavu, B3R1 koji je baš svašta napisao u svom
pamfletu. Za sve ove godine iza mene nikada, ali baš nikada, u Beogradu nisam
video cev umesto sigurnosnog ventila. Ti i ja kao da smo živeli u dva različita
Beograda. Sigurno je preko 75% topljivih osigurača po zradama zamenjeno sa
automatskim, a ne žive samo papani po BG, ima i pametnih ljudi. Možda kod tebe
u kraju nema pametnih, ali sumnjam. Kod mene ako neko nešto radi lepo kaže
i pita da li nije problem da isključi vodu ili struju`. Tako je i po drugim sredinama.
Ima propusta to je sigurno, ali nemoj pljuvati iza sebe, nije lepo.

Što se tiče te havarije u Čačku, ta zgrada je građena na samom početku osam-
desetih i sasvim je solidna. Bio sam više puta u njoj i rađena je po tadašnjim JUS
standardima. Koliko se sećam, ima centralno grejanje, tako da nema ni TA peći.
Da pukne istovremeno nekoliko bojlera je nemoguće, da ne kažem teška laž.
Vidim da je instalacija ozbiljno gorela, i to nema veze sa bojlerima, koji se možda
kupuju na OTC, ali svi imaju garanciju, dva termostata i testirani su na 15 bara.
A da bi bojler eksplodirao na 15 bara treba da voda dostigne temperaturu 200C.
Tu se krije neka laž, da bi se prikrio pravi razlog kvara, moja je predpostavka.


Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove15.03.2024. u 22:39 - pre 42 dana i 21h
Citat:
component:
Ja bih voleo da vidim slike dih bojlera (ili kupatila gde su boijleri bili smešteni).
Da li su sigurni da je bila "eksplozija"?

Kad eksplodira onda nije šala:



Nećeš videti slike zato što sam ubedjen da ni jedan bojler nije eksplodirao. Inače jako je teško dovesti bojler do eksplozije. Nije da se nikad nije desilo, ali se veoma, veoma retko dešava.
Na Mythbusters su mislim u 3 epizode radili to. U prvoj epizodi nisu uspeli. Jako teško da bojler koji je prikačen na instalciju eksplodira toliko nasilno kao što je prikazano na snimku. Tu su mu dati svi mogući idelni uslovi kako bi eksplodirao tako da odleti u vis. I to su radili u mnogo pokušaja.
Da 6 bojlera eksplodira u isto vreme... nemoguće!
Pre će biti da novinari (čitaoci) vole bombastične naslove, a možda su i sami stanari malo pravili od jarca magarca i pričali kako su im bojleri "eksplodirali". Stvarno ne bih odbacio da je možda došlo do nekog pucketanja ili drugih zvukova u bojlerima, ali prava eksplozija svakako ne. Kad kažem pava eksplozija mislim na trenutno ispuštanje velike količine pritiska koja se u bojleru nakupi usled pregrevanja vode. Na jednoj od tih epizoda Mythbusters bojler je eksplodirao tek nakon nekih 30 bara.

Citat:
nato_bot:
I jedno pitanje: da li ti bojleri nemaju termostat koji iskljucuje napajanje na odredjenoj temperaturi vode?
Mislio sam da to ima svaki bojler pa do ekplozije ne bi trebalo ni da dodje.
Tj. do eksplozije bojlera usled pregrevanja moze doci ako je neispravan termostat cak i na 220V!


Naravno da imaju termostat i to dva. Jedan regularni preko koga se podešava temperatura vode i drugi sigurnosni koji odreaguje na nekih 80C° ako ovaj prvi zakaže. Ako i on zakaže to je sigurnosni ventil koji popušta na nekih mislim 10 bara. Ako čak i on zakaže verovatno će toliko veliki pritisak negde krenuti da izbija postepeno i onemogućiti eksploziju. Plus veliko je pitanje da li bi sam grejač mogao da radi toliko dugo, a da ne pregori.
Sve u svemu 6 komada ... nema šanse. Pogotovo ne na ovaj način gde je došlo do nekakvog kvara na instalaciji.




[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 15.03.2024. u 23:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+269 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove16.03.2024. u 10:21 - pre 42 dana i 9h
Citat:

Osiguraci za bojler su obicno oko 16A.
Da li ce osiguraci reagovati zavisi od trenutnog opterecenja mreze ...

Jovan objasnio - al' niko ne cita. Ili ne kapira ...

Struja verovatno nije isla faznim provodnikom !!! Zastite koje prekidaju dolazak struje tim provodnikom _ne rade_ Najblizi osigurac koji jos uvek radi je u trafo stanici ali je bas velik.

Struja koja prodje kroz mokar zid je nedovoljna da izazove eksploziju u ormanu sa strujomerima/osiguracima. Ipak se radilo o ozbiljnom kablu spojenom srafovima ... Pogresno spojenom ili odspojenom. Ljudska greska. Nemoguce dokazati gresku nekog majstora ....
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove16.03.2024. u 13:19 - pre 42 dana i 6h
Citat:
Struja verovatno nije isla faznim provodnikom !

Kako je struja isla? Hajde, opisi kojim putem je isla od trafo stanice, i kako je zatvoreno strujno kolo.
Da li je strujno kolo zatvoreno preko grejaca, ili ne? Ako je zatvoreno preko grejaca, tada je zatvoreno i preko regulacionog i sigurnosnog termostata.

Cak i da nema sumnje da struja moze pod odredjenim uslovima da prouzrokuje eksploziju bojlera, neverovatno je da su upravo i ti uslovi ispunjeni, na 6 bojlera, a to su, neispravni nepovratno-sigurnosni ventili, koji rade na sledeci nacin:
1. Kada je pritisak u bojleru manji za ~0,2bar od pritiska na dovodu, otvara se nepovratni ventil i puni bojler.
2. Kada je pritisak u bojleru veci od 8bar ili koliko je vec definisano zavisno od tipa, ventil ispusta visak vode napolje na pipu, da bi smanjio pritisak unutar bojlera.
3. kada je pritisak u bojleru veci za 1 bar od pritiska na ulazu, otvara se bajpas nepovratnog ventila i voda se vraca u sistem - ovo je tip ventila sa povratnim tokom. Postoji i tip ventila bez ove funkcije.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.ipv4.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove16.03.2024. u 15:43 - pre 42 dana i 4h
Moje razmišljanje oko pucanja bojlera.
Budući da se ne zna šta tačno znači pucanje bojlerja, nisam još vidio neku sliku dotičnih bojlera, ako nije u pitanju neko osiguranje za odštetu, onda je moguće samo napon izmedju uzemljenja i vode. Tada postaje voda u bojleru grijač i tu nema više nikakve zaštite. Verovatno je neko od članova foruma kuhao kafu u vojsci u plastičnij šolji za čaj, sa dva žileta potopljena u šolju za čaj.
Meni je to jedino objašnjenje za tako brzu visoku temperaturu i posledično pritisak, ako je to u pitanju. Slika nekog od tih bojlera, puno toga bi objasnila.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
..0:6:e500:4df1:35a2:bbdc:dce8



+10255 Profil

icon Re: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove16.03.2024. u 19:37 - pre 42 dana
"Pucanje" bojlera nema veze ni sa strujom ni sa vodom, već samo i jedino sa neispravnim povratnim ventilom.

Verovatnoća da na 6 bojlera u istoj zgradi, u isto vreme eksplodiraju zbog neispravnog nepovratnog ventila je jedan prema sto hiljada miliona milijardi
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Pucanje 6 bojlera u zgradi zbog slivanja vode niz zidove

Strane: 1 2

[ Pregleda: 1914 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.