Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???

[es] :: Wireless :: Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???

[ Pregleda: 2323 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stratovarius

Član broj: 6543
Poruke: 19
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???11.12.2004. u 16:39 - pre 236 meseci
Molio bih za odgovor?!
Uskoro ja i moja 2 prijatelja kupujemo mrezne kartice i 1 akses point. Zelimo da se umrezimo iz vise razloga (deljenje datoteka, igranje igrica u mrezi...). Mene plasi jedna stvar. Da li kada sam na mrezi , moze neko od mojih prijatelja sa kojima sam se povezao, da mi upadne u kompijuter i pretrazuje moj hard disk bez boje dozvole. Ja znam za onu opciju deljenja datoteka. U tom slucaju drugi korisnik mreze moze da pretrazuje samo ono sto sam ja delio (share) i to je OK.
Mene muci ono sto sam cuo, da moze taj neko drugi da podesi Windows kao da je on administrator i tako da upada na moj kompijuter, da uzima neke datoteke koje ne zelim da delim, da mi otvara fioku od CD-a, pa cak i da mi formatira hard disk.
Ukoliko je ovo tacno, kako mogu da se zastitim.
 
Odgovor na temu

reper
Vedran Bojcic
Skola za dizajn "Bogdan
Suput", odsek graficki dizajn
Novi Sad

Član broj: 33890
Poruke: 246
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???11.12.2004. u 18:24 - pre 236 meseci
Ne bi trebalo ali ako je uporan i zna onda moze.... Ako je "glup" za te stvari onda ne moze osim ako mu ti dupustis.... :)
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???11.12.2004. u 19:07 - pre 236 meseci
Dobar firewall, dobar antivirus, podesiš lepo security polices u windowsu i nemaš problema. U principu wireless mreža se po pitanju "upada" na tvoj računar ne razlikuje mnogo od drugih mreža, osim što se na samu mrežu praktično može zakačiti bilo ko (dakle mogući su upadi na mrežu). Generalno, ako si zaštićen od upada sa interneta, nećeš imati briga od upada sa WiFi mreže.
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

FlashMaster
Flash Master
Deep Space

Član broj: 26099
Poruke: 356
*.metrohive.net.



+3 Profil

icon Re: Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???11.12.2004. u 19:19 - pre 236 meseci
Bogme druze nisi sto posto siguran.Pogotovo sto se radio talasi sire na sve strane.Ko hoce moze da se nakaci(ako zna naravno),pa ako nista drugo onda da vam smeta i pravi probleme.Mogu ti ukazati na neke kriticne tacke ako hoces.
 
Odgovor na temu

miki3
Beograd

Član broj: 20283
Poruke: 260
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???11.12.2004. u 21:03 - pre 236 meseci
Ima nas jos zainteresovanih za ovu temu,pa,ako ti nije tesko pojasni nam malo oko sigurnosti wireless-a.Ovo mislim iz ugla korisnika.Hvala na dobroj volji za edukacijom nas manje upucenih.
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???12.12.2004. u 01:34 - pre 236 meseci
pa pored sto windows treba da ima firewall (naravno pravilno podesen) antivirus koji se redovno azurira, na Ap-u treba da bude ukljuceno barem filtriranje mac adresa i neka enkripcija (wep ili wpa (bolja)). U tabelu za mac filtriranje tvog ap-a dodaj samo mac adrese uredjaja kojima hoces da omogucis pristup. sakrij ssid.
postoji jos opcija da ako je AP izveden u vidu host Ap-a sa linuxom da se nabaci program Fake AP koji generise desetine virtuelnih ssid-ova u eteru i tako zbuni potencijalne napadace koji skeniraju mreze i traze nezasticene i spremene za zijan :)


 
Odgovor na temu

FlashMaster
Flash Master
Deep Space

Član broj: 26099
Poruke: 356
*.metrohive.net.



+3 Profil

icon Re: Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???12.12.2004. u 12:17 - pre 236 meseci
Evo par stvari u vezi bezbednosti Wi-Fi mreze.
Sto se tice mac adresa unetih u access point(u daljem tekstu AP),one se mogu klonirati posebnim programima(znam i kojim,ali necu da nekome ukazujem na to) sto znaci da neko ko zna moze imitirati tvoju mac adresu a da to ni AP ni windows ne primete.Samim time on biva prihvacen od strane mreze,a kada ga mreza prihvati onda da ne pricam.Sto se tice wep ili wpa kriptovanja to moze pomoci donekle.Naime malo bolji poznavalac rada mreze,sigurno ima programe za pracenje i skeniranje mreza(tzv. sniffere).Kada sniffer uhvati arp pakete koje tvoj AP salje,on ih enkriptuje i ne samo da moze da uhvati kljuceve,nego moze da uradi data recover i tacno vidi sve sto si ti poslao,radio ili ukoliko si bio konektovan na Net da vidi u potpunosti stranice koje posecujes.A da ne pricam o mnogim password,username snifferima.

Nadam se da te ovo nije deprimiralo.Za sve ovo ima i protiv sredstvo.
Cesce menjaj-te kljuceve,menjajte kanale na kojima radite(za ieee 802.11b adaptere postoji 14 kanala),menjajte ip adrese svojih PC-a.Za dobro sakrivanje masina preporucujem Linux.Prvo,bez dobrog network scannera linux komp. se ne vidi u Windowsu(98,me,xp) a drugo mali broj likova poznaje Linux.Vecina ih se bazira na windowsima(naravno ne mislim na prave hakere).

Ovo ti govorim iz iskustva,jer sam na Wi-Fi mrezi i ne malo puta se desavalo to o cemu sam ti pricao.

Sve ovo ne treba da te brine.Sto ti vise njih bude pokusavalo upad u mrezu,ti ces je bolje stititi.Na tome se i gradi bezbednost mreze.
 
Odgovor na temu

miki3
Beograd

Član broj: 20283
Poruke: 260
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???12.12.2004. u 21:20 - pre 236 meseci
Da li bi neko mogao i hteo da malo pojasni rad i instalaciju rutera pri zastiti wireles mreze.Hvala na dosadasnjoj saradnji.Koji model rutera se pokazao pouzdanijim u dosadasnjem radu.Malo licnog iskustva nam ne bi skodilo.Naravno od strane iskusnijih clanova.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Da li sam siguran i zasticen na Wireless ???

[ Pregleda: 2323 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.