Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7990333 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
109.72.50.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.01.2012. u 22:03 - pre 150 meseci
Hvala ti na odgovoru,vrlo je detaljan i lepo si objasnila.
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
..1-166-240.customer.lyse.net.

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 00:49 - pre 150 meseci
Ovde lepo pise da je i NP2 dovoljan, ali kao i uvek, treba pitati nekoliko puta i po mogucstvu vise razlicitih osoba, pa onda usrednjiti odgovor :) Gogi, hvala za upload.

Svojevremeno kada sam se ja raspitivao u FU, to je bilo negde na prelazu 2010/2011, dobio sam info da je potrebno da polozim NP3, da im zatim uz prilozenu diplomu napisem molbu za izuzece (unntakk) od zahteva 250+50 casova i onda sa tim njihovim odobrenjem ili zamenom za sertifikt 250+50 idem u policiju da trazim permanentni boravak. I to je skroz normalna varijanta, nije nikakav workaround.

Inace NP2 bi trebalo da je prilicno jednostavan ispit, pogotovu ako se ovde provede neko vreme, a da ne pricamo da je daleko isplativija varijanta od idenja na kurs.

pozdrav
Z
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 08:50 - pre 150 meseci
Folkeuniversitet broj administracija 22988822,prebacuju te na faglig avdeling broj 55582696-tetka iz Bergena na direktno pitanje koji nivo polozenog ispita je dovoljan za trajno naseljenje kaze da ne moze da da precizan odgovor jer to nije njihovo podrucje rada,oni su tu da obezbede nastavu i mogucnost polaganja i potvrdila da su usaglasili sa UDI-jem da se polaze NP2 i NP3.Koji nivo tacno je potreban kaze da jedino UDI moze da da precizan odgovor ali nakon sto se izlozi na kom mestu se radi iz koje zemlje se dolazi dakle nakon tih informacija.Nije isto za sve.Za NP3 kaze da pokriva sigurno ali za NP2 ne moze da da odgovor,i da se zove UDI.
A UDI na broj 23 35 15 00 pa te prebace naravno na neki drugi broj i tu je cekanje bez granica...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
*.statoil.com.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 11:00 - pre 150 meseci
Za dobijanje stalne boravisne dozvole, dovoljan je NP2, moja permanentna stigla pre mesec dana.
Izvor: http://www.vox.no/no/Norskoppl...a-permanent-oppholdstillatelse

Bitno je napomenuti da je komuna u kojoj boravite institucija koja ce vas osloboditi od obaveze slusanja norveskog. Dovoljno je da sertifikate o polozenom NP2 ili NP3 odnesete u komunu i dobicete odluku kojom vas oslobadjaju od obaveze slusanja norveskog. Odluku prilazete policiji zajedno sa aplikacijom za stalnu boravisnu. Dakle, policija ili UDI ne razmatraju oslobadjanje od obaveznih casova, vec to prethodno radi komuna, tj. nadlezna sluzba koja se bavi obrazovanjem odraslih i nastavom norveskog jezika (sam naziv verovatno zavisi od komune do komune).

Sto se povecanja kvote casova na 550+50 tice, lica van EU koja dolaze u Norvesku po osnovu radne migracije i spajanja porodice sa radnim migrantima su izuzeta iz ove izmene propisa. Dakle, kvota 550+50 vazi samo za azilante, izbeglice itd. i njihove clanove porodica.

Referenca: http://www.udi.no/Nyheter/2011...r-permanent-oppholdstillatelse
Citat:

Unntak fra kravet om 600 timer
Arbeidsinnvandrere fra land utenfor EØS/EFTA-området og deres familiemedlemmer, som har plikt til å delta i 300 timer norskopplæring uten krav på å få opplæring gratis, er unntatt fra pliktutvidelsen til 600 timer. Denne gruppen vil fortsatt ha en plikt til å delta i 300 timer opplæring i norsk og samfunnskunnskap.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 11:19 - pre 150 meseci
King,jel ti nije problem da napises koja si to dokumenta sve morao da dostavis kada si predavao za trajnu boravisnu dozvolu?
Hvala!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 11:26 - pre 150 meseci
Jel ima nekog u Bergenu??
Hitno je!!
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.80-203-70.nextgentel.com.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 11:47 - pre 150 meseci
Zna li neko sta je potrebno od dokumenata za produzenje radne dozvole. ?? Rekli su mi, novi ugovor i tri zadnje platne liste i placanje takse za obradu podataka.
Treba li jos nesto mozda ??
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 12:02 - pre 150 meseci
photoplasma poslala sam ti pp
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
*.statoil.com.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 12:08 - pre 150 meseci
@Mirjana

Za permanent sam predao pre ca. 6 meseci, tako da je listing dokumenata po secanju:

* Pasos(i) za prethodne 3 godine, odneo sam i stari "plavi" pasos. Stari pasos(i) treba(ju) radi dokazivanja da je boravak van Norveske bio kraci od 7 meseci (ako se dobro secam)

* Arbeidstilbud - UDI-jev formular popunjen i overen od strane poslodavca, isti onaj koji se predaje prilikom prve aplikacije za radnu i boravisnu dozvolu. Na prvi pogled, malo cudan zahtev, ali se njime dokazuje da si i dalje u radnom odnosu, pod istim uslovima pod kojima ti je odobrena aktuelna dozvola. Link za skidanje formulara: http://www.udi.no/PageFiles/17274/Arbeidstilbud.pdf. Ja sam svoj popunio i odneo u HR na overu, posto se uvek tetke iz HR-a pogube i treba im 5 dana da same urade, a onda u 99% slucajeva naprave neku gresku :).

* Izvod iz Brønnøysund registra za poslodavca, mozes sama da odstampas na www.brreg.no -> Finn foretak/enhet

* Slipovi od 3 poslednje plate

* Resenje od komune o oslobadjanju od obaveznih 250+50 casova (pga. NP2 )

Zahtev se registruje preko UDI-jevog selfservice portala, popunjava se online formular i online placa taksa (1600 kr).
Zatim odlazis u svoju policiju i predajes dokumenta licno.

Vreme obrade zahteva zavisi od policijskog distrikta, kapaciteta, kompleksnosti predmeta itd. U Rogalandu, koji je uz Oslo najoptereceniji u zemlji, ja sam dobio permenent za nesto vise od 4 meseca.

Pozdrav!



 
Odgovor na temu

snekkili
Oslo, Norway

Član broj: 297958
Poruke: 1
*.uib.no.



Profil

icon Život u Norveškoj, kako se živi tamo?25.01.2012. u 14:04 - pre 150 meseci
Hej, ima li koga od "nasih" koji zive u Moldeu ili blizu? ;-) Uskoro se selim tamo....
 
Odgovor na temu

BB1
Beograd, Srbija

Član broj: 278387
Poruke: 29
*.bb.online.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 16:22 - pre 150 meseci
[quote]surbat: Zna li neko sta je potrebno od dokumenata za produzenje radne dozvole. ?? Rekli su mi, novi ugovor i tri zadnje platne liste i placanje takse za obradu podataka. Treba li jos nesto mozda ??

Juce sam predao za produzenje radne dozvole, i to su sledeca dokumenta:
- novi ugovor
- pasos
- arbeidstilbud skjema
- arbeid og opphold skjema
- 2 slike
- tri zadnja isecka od plate
- 2500 nok (poskupela uplata od 01.01.2012)

Vreme dobijanja produzenja zavisi od opstine do opstine, a i kome vasi papiri padnu u ruke.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 16:43 - pre 150 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Folkeuniversitet broj administracija 22988822,prebacuju te na faglig avdeling broj 55582696-tetka iz Bergena na direktno pitanje koji nivo polozenog ispita je dovoljan za trajno naseljenje kaze da ne moze da da precizan odgovor jer to nije njihovo podrucje rada,oni su tu da obezbede nastavu i mogucnost polaganja i potvrdila da su usaglasili sa UDI-jem da se polaze NP2 i NP3.Koji nivo tacno je potreban kaze da jedino UDI moze da da precizan odgovor ali nakon sto se izlozi na kom mestu se radi iz koje zemlje se dolazi dakle nakon tih informacija.Nije isto za sve.Za NP3 kaze da pokriva sigurno ali za NP2 ne moze da da odgovor,i da se zove UDI.
A UDI na broj 23 35 15 00 pa te prebace naravno na neki drugi broj i tu je cekanje bez granica...


Heh.. hvala na ulozenom trudu :) Ma nije problem za NP3.. nego reko da nije mozda da treba bergen test.. Al a to za 550+casova jos nije nista krenulo i niko nista zvanicno ni nezna.

 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 18:54 - pre 150 meseci
Zanima me da li neko zna kada se dobije autorizacija kao helsefagarbeider da li se jos uvijek mora polagati nasjonale fag da bi se zadrzala? Sad sam nesto citala na SAFH pa mi nije najjasnije pa molim da mi neko odgovori ukoliko zna.
Pozdrav
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.80-203-70.nextgentel.com.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.01.2012. u 23:48 - pre 150 meseci
Juce sam predao za produzenje radne dozvole, i to su sledeca dokumenta:
- novi ugovor
- pasos
- arbeidstilbud skjema
- arbeid og opphold skjema
- 2 slike
- tri zadnja isecka od plate
- 2500 nok (poskupela uplata od 01.01.2012)

Vreme dobijanja produzenja zavisi od opstine do opstine, a i kome vasi papiri padnu u ruke.




Hvala ,nisam znao sta je : arbeid og opphold skjema,posto se to ne predaje ako apliciras online, samo ti uzmu dokumenta.
Koliko ranije da predam,rekli su mesec dana ranije ,jeli mnogo da predam dva meseca posto su oni uzasno spori ai utom periodu su im odmori kolektivni.
Meni istice 15 septembra,znaci oko 15 jula da se prijavim!?

[Ovu poruku je menjao surbat dana 26.01.2012. u 01:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BB1
Beograd, Srbija

Član broj: 278387
Poruke: 29
*.bb.online.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2012. u 14:53 - pre 150 meseci
Zakonski rok za produzenje je mesec dana pre isteka radne dozvole, a mozes predati i ranije. Ja sam predavao u policiji pa ne znam kako to ide online, ali u svakom slucaju proveri to za arb. i opp. skjemu, jer to je sema za radno-boravisnu dozvolu pa mi je nelogicno da se to ne predaje ako apliciras online. Mozda gresim ali proveri par puta, jel ovde u NO mozes dobiti nekoliko razlicitih odgovora za istu stvar.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2012. u 19:29 - pre 150 meseci
Da moguce je tako. Sa semom popunjenom online, u UDI-u ne zahtevaju da imate ispunjen formular. Podrazumeva se da je online obrazac zamena za nju, samo se prilazu prateci dokumenti i placa taksa.

P.S. Od 01.01.2012. poskupele su sve takse na sve vrste dozvola u No, cisto da znate.
 
Odgovor na temu

Armagedon1905
Inženjer geodezije
Sarajevo, BiH

Član broj: 298136
Poruke: 3
*.team.ba.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.01.2012. u 12:59 - pre 150 meseci
Zdravo,
moje ime je Armin. Supruga i ja u zadnje vrijeme se raspitujemo kako otići, raditi i živjeti u Norveškoj.
Ovdje smo našli dosta odgovora na naša pitanja. Mi smo oboje diplomirani inženjeri geodezije. Interesuje nas, ako neko ima nekih informacija,
kakva je ''potražnja'' za našom strukom u Norveškoj?
Hvala unaprijed!
 
Odgovor na temu

dekitri
dejan trifunovic
nezaposlen

Član broj: 298139
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.01.2012. u 13:05 - pre 150 meseci



Zavrsio sam pre 6 god, Geografski fakultet u Beogradu i naravno od posla nista. Radio sam u medjuvremenu mnogo razlicitih poslova.Hteo bih da odem da radim u Norveskoj ma bilo kakav posao, moze i neki sezonski posao samo da me bar neko na kratko vreme ceni kao radnika, coveka i da budem adekvatno placen za svoj posao, da ne trpim razna sikaniranja, uvrede, ma znate to. Bila mi potrebna bila kakva uputsta, pomoci, informacije od ljudi dobre volje....


























 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.01.2012. u 19:41 - pre 150 meseci
Moze malo time out od srzi ove teme?

Kakav dan za nas sport...Djokovic u finalu posle 5 sati maratona sa Marejem,vaterpolisti ugusili Italijane e jos da rukomet veceras nadigra hrvatsku selekciju pa da zaokruzimo srecan dan...
Ah,da...valjda ce onih 5000 policajaca u Areni uspeti da sacuva zive glave...
A ja na poslu pa trcim za komp kada god se ukaze prilika da vidim stanje...
Pa,dobri smo covece u svim sportovima...he he!

Mali time out od svega...neka mi se ne zameri ali ne borimo se svaki dan u tri razlicita sporta za tri finala!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.01.2012. u 20:29 - pre 150 meseci
Ja cekam kraj vaterpola CG-Madjarska a i Nole me bas namucio danas ucila norveski a gledala tenis e to je bilooooo.......
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7990333 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.