Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8019852 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.67.102.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2012. u 10:10 - pre 144 meseci
Jeli neko dizao i placao sa Norveskom DNB karticom u Srbiji,kolike su provizije i dali se isplati?
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2012. u 16:32 - pre 144 meseci
Imas ovde sve crno na belo:

https://www.dnb.no/privat/pris...to-kort-nettbank.html#visakort
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2012. u 16:55 - pre 144 meseci
http://www.onorveskoj.com/

Posto tema na forumu ima preko 200 strana ovo prestavlja pokusaj mozda malo bolje organizacije informacija.
Sajt je napravio clan naseg foruma i par nas sa foruma smo probali da mu pomognemo i malo ozivimo sajt sa sadrzanjem.

Sajt nije namenjen za raprave i ispravljenje krive drine , nego cisto za razmenu informacija.

Znaci mozete i tamo isto postaviti pitanje ako na njega ne postoji vec kvalitetan odgovor.
Ali cini mi se da ce pocetnici mnogo lakse upeti da nadju informacije.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2012. u 17:05 - pre 144 meseci
Predobro!
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2012. u 23:15 - pre 144 meseci
Citat:
gogi77:
http://www.onorveskoj.com/

Posto tema na forumu ima preko 200 strana ovo prestavlja pokusaj mozda malo bolje organizacije informacija.
Sajt je napravio clan naseg foruma i par nas sa foruma smo probali da mu pomognemo i malo ozivimo sajt sa sadrzanjem.

Sajt nije namenjen za raprave i ispravljenje krive drine , nego cisto za razmenu informacija.

Znaci mozete i tamo isto postaviti pitanje ako na njega ne postoji vec kvalitetan odgovor.
Ali cini mi se da ce pocetnici mnogo lakse upeti da nadju informacije.



Odlicno uradjeno, vremenom ce biti i i vise pitanja.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2012. u 09:44 - pre 144 meseci
@darko, ne znam zašto ne prolazi pp, moj mail je [email protected] , možeš se javiti pa ti copypejstam poruku.
hvala
 
Odgovor na temu

bibinotme
praktikant, BVK

Član broj: 305015
Poruke: 8
*.static.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2012. u 11:19 - pre 144 meseci
Citala sam dosta na ovom forumu ali nikako da nadjem sve informacije a i neke su vec bajate.
Molim vas da mi neko odgovori kako je najbolje da odradim sve vezano za odlazak tamo da zivim i radim, znaci kako da se pripremim, dal ovde u Srbiji da zavrsim kurs norveskog, sta mi treba, negde procitah da treba autorizacija a negde ne, takodje da je sad nesto poostreno sto se tice kriterijuma, testova od jeseni,... Dakle zanima me najbrzi i najjednostavniji nacin pa cak i ako je malo skuplji. Gde da trazim posao, koji sajtovi i dal u tom sl ne mora jezik, negde procitah da su se snasli ljudi i bez jezika.
O meni:
Imam 32 godine, diplomirala sam skoro na masinskom fakultetu, (po starom), na praksi sam 4 meseca sad do septembra i dobicu papir vezano za to.
Radila sam kao menadzer prodaje u firmi koja je generalni zastupnik jene nemacke firme vezano za alat koji se koristi u energetici,... Imam papir preporuke, to je trajalo otp 9 meseci.
Privatno drzim dugo casove matematike ali ne verujem da to mogu da iskoristim nekako, nista nije crno na belo
Zavrsila sam jednogodisnji kurs na IT akademiji za graficki dizajn ali imam osnovno znanje, dal je potrebno da to usavrsim?
Engleski mi je solidan, malo bih jos poradila na komunikaciji
Imam jos neke sertifikate,...

Bilo bi lepo kad bi neko postavio tako neke smernice vezano za odredjena zanimanja, onako po stavkama sta treba i sl na pocetku teme, eto jedan predlog ako neko vec zna sta i kako, hvala u sv sl.
ako neko zeli da komunicira putem mejla: [email protected]


[Ovu poruku je menjao bibinotme dana 13.07.2012. u 12:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2012. u 23:29 - pre 144 meseci
Citat:
bibinotme:
Citala sam dosta na ovom forumu ali nikako da nadjem sve informacije a i neke su vec bajate.
Molim vas da mi neko odgovori kako je najbolje da odradim sve vezano za odlazak tamo da zivim i radim, znaci kako da se pripremim, dal ovde u Srbiji da zavrsim kurs norveskog, sta mi treba, negde procitah da treba autorizacija a negde ne, takodje da je sad nesto poostreno sto se tice kriterijuma, testova od jeseni,... Dakle zanima me najbrzi i najjednostavniji nacin pa cak i ako je malo skuplji. Gde da trazim posao, koji sajtovi i dal u tom sl ne mora jezik, negde procitah da su se snasli ljudi i bez jezika.
O meni:
Imam 32 godine, diplomirala sam skoro na masinskom fakultetu, (po starom), na praksi sam 4 meseca sad do septembra i dobicu papir vezano za to.
Radila sam kao menadzer prodaje u firmi koja je generalni zastupnik jene nemacke firme vezano za alat koji se koristi u energetici,... Imam papir preporuke, to je trajalo otp 9 meseci.
Privatno drzim dugo casove matematike ali ne verujem da to mogu da iskoristim nekako, nista nije crno na belo
Zavrsila sam jednogodisnji kurs na IT akademiji za graficki dizajn ali imam osnovno znanje, dal je potrebno da to usavrsim?
Engleski mi je solidan, malo bih jos poradila na komunikaciji
Imam jos neke sertifikate,...

Bilo bi lepo kad bi neko postavio tako neke smernice vezano za odredjena zanimanja, onako po stavkama sta treba i sl na pocetku teme, eto jedan predlog ako neko vec zna sta i kako, hvala u sv sl.
ako neko zeli da komunicira putem mejla: [email protected]


[Ovu poruku je menjao bibinotme dana 13.07.2012. u 12:41 GMT+1]



Mi masinci tesko prolazimo u Srbiji, plate su male za ulozeni trud i rad. Vecina preduzeca lose posluje iz oblasti masinstva.
Ali zato imamo potencijala i znanja za inostranstvo, obrazovaniji smo od mnogih nasih kolega na zapadu.
Zato kolege masinci u Norveskoj javite se da razmenimo misljenja detaljnije: [email protected]
 
Odgovor na temu

69th

Član broj: 276746
Poruke: 24
*.90-149-157.nextgentel.com.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2012. u 07:07 - pre 144 meseci
stalno nesto novo jbg, dobijem person nummer, odem u banku da bi dobio karticu sa slikom i na kraju nista od toga :S
Kazu da je od ove godine stupila na snagu neka nova odredba po kojoj kartice sa slikom mozes dobiti tek kad dobijes stalni boravak?!?
Zna li neko sta vise o tome ili im se nije dalo da rade pa samo da me otkace....

pozdrav za sve forumase :)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2012. u 08:06 - pre 144 meseci
Napisano odavno na forumu da je tako. Mada je neko u nlekoj banci dobio sliku, vjerovatno neupucenoscu sluzbenika.
 
Odgovor na temu

sanja81
Beograd

Član broj: 305079
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2012. u 14:29 - pre 144 meseci
Da iskoristim priliku..
bilo ko sa foruma... HITNO
zanima me posao na hiperbaricnim barokomorama [HBO Medical] obzirom da je specificno zanimanje i da nema puno med tehnicara iz tog domena...Da li imate informacije o centrima za HBO u Norveskoj?...po nekoj logici obzirom da je HBO povezan sa ronjenjem , trebalo bi ih imati u lukama i na platformama....takode u zdravstvenim boljim centrima ,jer masovna upotreba je kod starijih pacijenata sa promenama na krvnim sudovima pre svega kod dijabeticara.
Inace poslao sam za nostr.uplatio pre 2 m,opsti smer imam 31 god i sa 12g.iskustva....
Da znam da cu morati u pocetku da peglam kao bolnicar,ali ako nadjem adrese mozda bih kao sto reoh zbog specificnosti ubrzao stvar... Hvala
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.bb.online.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2012. u 18:11 - pre 144 meseci
....Primetila sam da neumorne Mirjane nema cak nekoliko dana na forumu.Svaka cast Mirjana na tome!:)
 
Odgovor na temu

Annete
Annete Welg

Član broj: 303206
Poruke: 26
..4-234-198.customer.lyse.net.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2012. u 20:23 - pre 144 meseci
Pozdrav svima,
Da li bi neko zna kako otici kod doktora u Norge, mora li se zakazati termin, moze li se odmah na pregled ako kazete da je vazno, mora li se placati i koliko kosta ako imate EU karticu zdravstvenog osiguranja. Unaprijed zahvaljujem.
 
Odgovor na temu

bibinotme
praktikant, BVK

Član broj: 305015
Poruke: 8
*.static.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2012. u 07:47 - pre 144 meseci
Procitah ovo:
plan i program nastave (teorija i praxa sa fondom casova ) je obavezan. Kao i diploma, fotokopija pasosa, preporuke..... Sve to overeno u opstini i prevedeno - sa pecatom sudkog tumaca.
Sto se drzavnog tice, prica se da treba...medjutim imam pouzdanu informaciju od jedne devojke da joj to nisu trazili...a dobila je autorizaciju.)
Mozda treba poslati dokumenta...pa ako prodje - prodje....

Zanima me da li sve ovo treba za masinskog inzenjera i da li moze za prvo vreme uverenje umesto diplome? Znaci sve prevodim na engleski (sve ovo od papira) i treba da verifikujem diplomu diplomiranog ranije na master sad po bolonji?
Da li je tacno da se od slanja dokumenata ceka oko 5 meseci na odgovor? dal da idem preko njihove ambasade u srbiji, preko neke agencije ili direktno da trazim poslodavce preko neta? Molim vas ko zna ove informacije, jako su mi bitne da znam sta mi je ciniti, dal da ucim norveski dok oni to isproveravaju i koliko su bitni programi tamo, koliko se traze (npr Autocad,catia,proengeener,...)
Hvala punooo
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2012. u 08:03 - pre 144 meseci
@bibi
imaš na 194 strani foruma post od gogi77 pa pročitaj, imaš većinu odgovora na tvoja pitanja, idi još malo u rikverc i sve ti piše
pozz
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2012. u 10:40 - pre 144 meseci
Citat:
bibinotme:
Procitah ovo:
plan i program nastave (teorija i praxa sa fondom casova ) je obavezan. Kao i diploma, fotokopija pasosa, preporuke..... Sve to overeno u opstini i prevedeno - sa pecatom sudkog tumaca.
Sto se drzavnog tice, prica se da treba...medjutim imam pouzdanu informaciju od jedne devojke da joj to nisu trazili...a dobila je autorizaciju.)
Mozda treba poslati dokumenta...pa ako prodje - prodje....

Zanima me da li sve ovo treba za masinskog inzenjera i da li moze za prvo vreme uverenje umesto diplome? Znaci sve prevodim na engleski (sve ovo od papira) i treba da verifikujem diplomu diplomiranog ranije na master sad po bolonji?
Da li je tacno da se od slanja dokumenata ceka oko 5 meseci na odgovor? dal da idem preko njihove ambasade u srbiji, preko neke agencije ili direktno da trazim poslodavce preko neta? Molim vas ko zna ove informacije, jako su mi bitne da znam sta mi je ciniti, dal da ucim norveski dok oni to isproveravaju i koliko su bitni programi tamo, koliko se traze (npr Autocad,catia,proengeener,...)
Hvala punooo


Direktno saljes preko neta u firme koje traze masince, s tim sto je bolje pisati i slati CV na norveskom, ali mislim da prolazi i na engleskom.
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2012. u 10:43 - pre 144 meseci
Citat:
isabeau917:
@bibi
imaš na 194 strani foruma post od gogi77 pa pročitaj, imaš većinu odgovora na tvoja pitanja, idi još malo u rikverc i sve ti piše ;)
pozz


Kad bi svi tako radili i citali forum unazad pa ne znam gde bi im bio kraj, valjda vi zene mozete duze da sedite u mestu, mi muskarci zagrevamo j.j. sto nije dobro za muskost :-) zato je bolja instant prica ;-)
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2012. u 10:46 - pre 144 meseci
Citat:
bibinotme:
Procitah ovo:
plan i program nastave (teorija i praxa sa fondom casova ) je obavezan. Kao i diploma, fotokopija pasosa, preporuke..... Sve to overeno u opstini i prevedeno - sa pecatom sudkog tumaca.
Sto se drzavnog tice, prica se da treba...medjutim imam pouzdanu informaciju od jedne devojke da joj to nisu trazili...a dobila je autorizaciju.)
Mozda treba poslati dokumenta...pa ako prodje - prodje....

Zanima me da li sve ovo treba za masinskog inzenjera i da li moze za prvo vreme uverenje umesto diplome? Znaci sve prevodim na engleski (sve ovo od papira) i treba da verifikujem diplomu diplomiranog ranije na master sad po bolonji?
Da li je tacno da se od slanja dokumenata ceka oko 5 meseci na odgovor? dal da idem preko njihove ambasade u srbiji, preko neke agencije ili direktno da trazim poslodavce preko neta? Molim vas ko zna ove informacije, jako su mi bitne da znam sta mi je ciniti, dal da ucim norveski dok oni to isproveravaju i koliko su bitni programi tamo, koliko se traze (npr Autocad,catia,proengeener,...)
Hvala punooo


Auto Cad, SolidWorks, Catia su osnov za svakog inzenjera na zapadu, to je azbuka masinstva. Tesko ce neko naci posao ako nezna tehnicko crtanje i 3D projektovanje.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2012. u 12:43 - pre 144 meseci
Ljudi jedno konkretno pitanje. Kad idete u Norvesku radi posla, sezonski, i budete tamo prijavljeni da li automatski imate prave na osiguranje ili osiguranje morate doneti iz svoje maticne drzave? Ovde je konkretno slucaj da cu biti prijavljen da sam zaposlen, placace mi se porez tamo i dobicu licni tj. D broj. Ili da ponesem neko putno osiguranje sa sobom iz Srbije? Pasos sa kojim idem nije srpski vec slovenacki ali stanujem u Srbiji.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2012. u 14:18 - pre 144 meseci
@mihaleks
Cim pocnes da radis osiguran si. Mada putno zaista nije neka stavka, nije ga lose imati za slucaj nekog baksuza.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8019852 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.