Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964012 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 13:45 - pre 144 meseci
Citat:
stavasbriga:
@vujkeee
Ovo sto je napisao kristijan82 su gluposti, procitaj malo forum, imas dovoljno vremena dok ne dobijes autorizaciju ;-)



Bas to i pise na ovom forumu da se norveski jezik ne trazi uvek i svud, negde je potreban a negde ne. Da li je glupost ili ne nek sam proceni.
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
212.178.241.*

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 15:12 - pre 144 meseci
Citat:
kristianN82:
4 vujkee:

Jezik ti nije mnogo bitan u zavisnosti koji posao obavljas tamo. Znanje engleskog kao univerzalog jezika za komunikaciju se podrazumeva. Od poslodavca zavisi da li treba da znas ili neznas norveski. Negde na forumu sam procitao da Norvezani uopste ne priznaju te nase kurseve iz Srbije, pa moras opet uciti tamo kad odes.


Apsolutna neistina da se ne priznaju nasi kursevi. Svakako se mora nastaviti ucenje jezika kada odete u NO, naravno u zavisnosti od toga koliko ste ucili kod nas. Sa zavrsena 2 nivoa kod nas mozete da se prijavite za NP3 , takodje tamo gde nije naglaseno da se trazi polozen NP3 , kao dokaz o znanju jezika mozete da prilozite nase sertifikate. Treca stvar ako nemate polozen NP3 ili TRINN III priznaju se nasi sertifikati za polaganje drzavnog ispita za farmaceute . Odgovorno stojim iza ovoga sto sam napisala.
 
Odgovor na temu

ajvanho78
vozac

Član broj: 305170
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 15:42 - pre 144 meseci
Poz ljudi, ja sam za razliku od vecine vas vozac. Tumaram evropom ima deset godina + imam EU pasos + pricam citam pisem engleski. Elem nakanio sam se na norvesku(trenutno sam u SLO). E sad procitah da recimo u Oslu ima firmi gde je engleski jezik sluzbeni ? Moje iskustvo u zadnjih dve nedelje je sledece. Oko 200 poslatih emaila na raznorazne oglase u Norveskoj i oko 30 tak telefonskih razgovora. Svaki razgoovor se zavrsavao sa njihovim pitanjem da li znam norveski. Isto tako u nekoliko maila gde su mi odgovorili su mi postavili pitanje u vezi jezika. Da li ja radim nesto pogresno ili samo nemam srece ? Ako neko od vas sto se nalazi gore ima neko poznanstvo ili vezu ili mogucnost da mi posalje neki oglas gde recimo nije uslov norveski jezik bio bih neizmerno zahvalan. Isto tako i na bilo kom savetu. A da,ista iskustva imam recimo i sa Nemackom,jezik pa jezik. E da i kad budem putovao tamo da zapalim autom ili karta avionska? Voleo bih da cujem iskustvo nekoga ko je isao automobilom. Pozdrav i puno srece svima nama zelim :)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 16:39 - pre 144 meseci
Vec sam napisao ranije, ali kao sto je i obicaj vrtimo se u krug. Moze Gogi da okaci na svom sajtu pa da bude vidljivo.

Sto se tice struke hjelpepleier/sykepleier nikakve diplome i kojekakvi papirici o polaganju norveskog u srbiji nisu priznati ovde.
Nijedna agencija/skola iz srbije nema sporazum sa norveskom vladom ili institucijama za zaposljavenje ovde kao sto to na primer ima Poljska.
Tamo gde se trazi norskprøve 2 ili 3 trazi se polozen ispit koji izdaje Folkeuniversitetet a ne neka skola u srbiji.
Da bi ste ostvarili pravo na stalno boraviste posle tri godine vi morate ovde u skolu jezika da bi ste skupili 300h po starom ili mislim 500h po novom fond casova ili da polozite test norveskog norskprøve 2/3.
Sve ovo je licno provereno u policiji, UDI, SAFH i NAV.

Da ne nabrajam vise... Jezik treba uciti dole da bi ste imali neku osnovu. Na koji nacin - stvar licnog izbora, ali ne bacati novac na bezvredne papire.

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 16:53 - pre 144 meseci
Heh... sajt nije moj ja samo isto postujem tamo.

Ako ti nije tesko mozes se registrovsti i okaciti tamo. Mislim glupo mi je da kacim tudja misljena mada se i ja 100% slazem sa tima da je jedino relevantan papir koji izdaje Folkeuniversitetet ili neka druga priznata skola u norveskoj.
Niko nekaze da vi ne mozete nauciti norveski u srbiji i samo otici poloziti NP3 i tada imate papir koje zahtevaju pojedine drzavne institucije.

Cilj sajta je da skupimo vecinu bitnih informacija na jedno mesto da se ljudi ne vrte u krug i vecito postavljaju ista pitanja.

Mislim, uvek ce biti ljudi koje mrzi da cita.. al eto bar ce nekako informacije biti na jednom mestu i mozda malo preglednije... jer ovako vec imamo 200 strana i mnoge mrzi da citaju unazad.
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 23:36 - pre 144 meseci
Citat:
dejann73:
Vec sam napisao ranije, ali kao sto je i obicaj vrtimo se u krug. Moze Gogi da okaci na svom sajtu pa da bude vidljivo.

Sto se tice struke hjelpepleier/sykepleier nikakve diplome i kojekakvi papirici o polaganju norveskog u srbiji nisu priznati ovde.
Nijedna agencija/skola iz srbije nema sporazum sa norveskom vladom ili institucijama za zaposljavenje ovde kao sto to na primer ima Poljska.
Tamo gde se trazi norskprøve 2 ili 3 trazi se polozen ispit koji izdaje Folkeuniversitetet a ne neka skola u srbiji.
Da bi ste ostvarili pravo na stalno boraviste posle tri godine vi morate ovde u skolu jezika da bi ste skupili 300h po starom ili mislim 500h po novom fond casova ili da polozite test norveskog norskprøve 2/3.
Sve ovo je licno provereno u policiji, UDI, SAFH i NAV.

Da ne nabrajam vise... Jezik treba uciti dole da bi ste imali neku osnovu. Na koji nacin - stvar licnog izbora, ali ne bacati novac na bezvredne papire.



I ja bi rekao isto, posto smo mi masinci logicni zasto uciti norveski u Srbiji kad ti to tamo niko ne priznaje. Nisam jos upucen, neke struke traze jezik neke ne. Za mene je definitivno najbolja komunikacija na engleskom.

Ko zeli moze da uci u Srbiji kao sto zemljak rece zbog osnove.
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 23:48 - pre 144 meseci
Verovatno je pomenuto ranije, jos jedan sajt gde se moze potraziti zeljeno zanimanje u Norveskoj za pocetnike:

http://www.nav.no/Forsiden
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 06:41 - pre 144 meseci
'zasto uciti norveski u Srbiji kad ti to tamo niko ne priznaje.'

možda zato jer farmaceuti i medicinske sestre ne mogu ni prismrditi norveškoj bez vrlo dobrog do izvrsnog znanja norveškog jezika, a koliko čitam i svima ostalima vrlo dobro dođe. čini mi se da je @jedy023 u jednom svom postu spomenuo drastičnu razliku u odnosu norvežana u razgovoru preko telefona kad pričaš tečni engleski ili kad barem pokušavaš pričati norveški.
mislim da se jedino vrhunski programer može lupiti petom u guz*** i reći ' ne treba mi norveški '
u to koliko je priznat čiji papir ne želim ulaziti, ali sada je dostupnost materijala za učenje na netu tolika da svatko s imalo volje i samodiscipline može zaista solidno naučiti strani jezik koji želi, eto nam našeg @jensa koji ubija norveški a koliko se sjećam sve je sam učio.( ovo ti je @kristijan u najboljoj namjeri )

@moukoko sad tek vidim tvoj zadnji post da si slao šablonski CV, ok, još bolje.
još me nešto zanima, obzirom da se farmaceutima prizna bakalar, pa se polaže još nasjonalfag, a za dokaz jezika norskprove 3. nešto mi sad tu nije jasno:
kužim da je za komunikaciju s pacijentima i međusobno dovoljno NP3, ali negdje sam našla podatak, ili si moukoko ti to spomenuo, da je potrebno položiti još nekakvih 4-5 ispita razlike do mastera. pretpostavljam da tu ulazi farmakologija i svašta nešto, e sad, nije mi baš jasno kako ta razina norveškog može biti dovoljna za polaganje ispita, mislim, da ih moram polagati na engleskom , ne bi mi bilo svejedno a kamoli na norveškom...


[Ovu poruku je menjao isabeau917 dana 19.07.2012. u 08:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 07:55 - pre 144 meseci
Citat:
isabeau917: 'zasto uciti norveski u Srbiji kad ti to tamo niko ne priznaje.'
....
mislim da se jedino vrhunski programer može lupiti petom u guz**** i reći ' ne treba mi norveški '
....


Nisam vrhunski programer ali sam dobio posao programera bez da znam norveski, i to da je za neke profesije norveski nepotreban je apsolutno netacno. Najblize istini je da je za posao u nekim kompanijama dovoljan engleski, ali to su samo internacionalne kompanije kojima su svi klijenti van zemlje pa je i sluzbeni jezik engleski. Konkurisao sam na 20ak mesta i razgovarao sa raznim ljudima i norveski jezik je uvek bio na tapetu. Cak su kolege i uprava u firmama koje se bave programiranje imali problema sa engleskim, neki ga nisu govorili uopste (sto mi je bilo veoma cudno jer je 99% dokumentacije u programiranju na engleskom al ajd). A i sada mi posao trpi jer ne mogu da prisustvujem sastancima sa klijentima, ne mogu da primam i saljem mailove, ne mogu da radim sa postojecim kodom kao i sa postojecom dokumentacijom, kad mi iskoci neki error u nekom programu ja blage veze nemam o cemu se radi jer je na norveskom, kad me neko pozove jer nadje broj telefona na sajtu ja ne mogu da pricam sa njim nego moram da se igram gluvih telefona sa nekim od kolega, kad neko od kolega zeli nesto da mi objasni on mora da se namuzi da sroci to na norveskom pa da prevede na engleski pa ja da ukapiram sta je hteo da kaze jer norvezani puno biraju reci...
I nikog ne bi ni zanimalo kako sam ja ucio norveski, dal je to papir iz srbije, dal je to norveska skola, dal sam ucio kod kuce, jedino me pitaju dal pricam norveski i to ih zanima, briga nekog ovde za papire. Pretpostavljam da je certifikat o jeziku obavezan kao dokumenat jedino u drzavnom sektoru, al nisam cuo da je neko van medicine dobio posao u drzavnoj firmi. Pretpostavljam da za sezonske poslove takodje nije bitan norveski, jer si tu ionako na kratko zbog kinte i palis nazad (mada i tu pomaze do bola).

Tako da, to da ti niko ne priznaje norveski naucen van Norveske nije istina, da je za neke profesije skroz nepotreban norveski takodje nije istina, barem po mom iskustvu i iskustvu ljudi koje sam ja upoznao a koji da zive i rade u norveskoj, bilo da su iz Srbije ili ne.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 08:10 - pre 144 meseci
hmmm, a kome odgovaraš? pa ja i tvrdim da se bez norveškog u norveškoj ne može, očito više ni za programere. pozz
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 08:19 - pre 144 meseci
nikom ne odgovaram posebno vec pisem moje licno iskustvo na ciji-vec komentar 'zasto uciti norveski u Srbiji kad ti to tamo niko ne priznaje.'
kao i na 'mislim da se jedino vrhunski programer može lupiti petom u guz**** i reći ' ne treba mi norveški ''

Ne mora svaki post da bude upucen nekom odredjenom :)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 10:57 - pre 144 meseci
Citat:
dakipro:
nikom ne odgovaram posebno vec pisem moje licno iskustvo na ciji-vec komentar 'zasto uciti norveski u Srbiji kad ti to tamo niko ne priznaje.'
kao i na 'mislim da se jedino vrhunski programer može lupiti petom u guz**** i reći ' ne treba mi norveški ''

Ne mora svaki post da bude upucen nekom odredjenom


ako se u postu nekog citira onda je logično da je post upućen onom koga se citira , al dobro, meni se čini da jedna te ista osoba na ovom forumu ima 2 ili više nickova.. ono bergen..windows 7...al dobro, vjerovatno mi se priviđa...
i dajte s ovim palčekima gore dole , smiješno, nismo u starom rimu...
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 11:07 - pre 144 meseci
Sigurno ima istih osoba sa vise nikova, samo sam ja na ovom forumu aktivan clan osam godina sa nekim referencama od strane uprave foruma, tako da sam malo ozbiljniji od toga ;)
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 11:42 - pre 144 meseci
Pozdrav drustvo! Nema Mirjane i na forumu je preovladalo puko prepucavanje.
S obzirom na to da vec nekoliko dana nema korisnih informacija, uputstava, predlazem da bar to prepucavanje bude na NO kako bi imali bar neke koristi od pracenja foruma.
Budite bre pozitivni!
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 11:49 - pre 144 meseci
I da...sto se tice ucenja NO..ko ne zeli da uci ne mora. Slobodno zapucajte put No bez znanja jezika. Preskocite vise to prepucavanje oko poznavanja jezika. Neka svako radi po svom izboru. Ja licno pohadjam casove NO.
 
Odgovor na temu

Cherie
Sarajevo,BiH

Član broj: 303223
Poruke: 15
*.dynamic.telemach.ba.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 12:16 - pre 144 meseci
O sta se ovdje desava, 180 mailova pukog prepucavanja :/ pa ljudi, necete nigdje stici s prepucavanjem vec papire,knjige,i ostale zezancije u ruke i na posao
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 13:10 - pre 144 meseci
Citat:
vera78:
I da...sto se tice ucenja NO..ko ne zeli da uci ne mora. Slobodno zapucajte put No bez znanja jezika. Preskocite vise to prepucavanje oko poznavanja jezika. Neka svako radi po svom izboru. Ja licno pohadjam casove NO.


Ko voli nek izvoli, glupo je sto se ovde bukvalno reklamiraju skole za ucenje jezika tipa Sage Zage i ostale. Sve je na pojedincu hoce li uciti ili nece uciti norveski.

Ne moraju svi pohadjati skole i placati, mislim besmislica je platiti nesto a tamo neki poslodavac ti kaze ja ti to ne priznajem, ili nemas ti pojma a pohadjao si tamo neki Zagin kurs u Srbiji. Znaci u CV mozes pisati svasta bitno je kako se pokazes u praksi na delu.

Kao sto ova iz Zagreba kaze moze se naci i literatura na netu pa sam uciti, itd.

A ovo za programe na norveskom i operativni sistem pa ako imate na poslu racunar ubacite windows na enlgeskom ili srpskom, ili program u kome radite ako bas ne mozete da procitate i rastumacite error. Neznam, ali nije ni taj norveski kineski da je toliko tezak. Sada postoje i internet prevodioci pa se covek moze lako snaci za prostije stvari.

[Ovu poruku je menjao kristianN82 dana 19.07.2012. u 14:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kristianN82 dana 19.07.2012. u 14:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 13:36 - pre 144 meseci
KristianN82

niko ne treba da uci zbog poslodavca, vec zbog sebe. Ja ucim da bih naucila jezik, a ne da bih dobila papir. Kako ce ko da uci je stvar izbora. Sto se tice prevodioca podji od sebe.. zamisli da imas firmu i primas radnike, primis norvezanina koji ne zna rec srpskog i i on ti kaze; Izvinite spelujte mi da ukucam u prevodilac da bih znao sta ste mi rekli; ili ces primiti coveka koji se sluzi srpskim jezikom?
Ja sam iz sveta medicine i moram da znam No. Nisam rekla gde pohadjam casove No i nikoga nisam reklamirala . I zaista se vec dugo diskutuje o tome da li se mora poznavati jezik, da li se priznaje tamo ucenje jezika ovde itd. Ako su kinezi mogli nauciti srpski pa pobogu jel toliko veliki problem uciti NO ako vec zelis tamo da zivis i radis?
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 13:58 - pre 144 meseci
Citat:
kristianN82:
Citat:
vera78:
KristianN82

niko ne treba da uci zbog poslodavca, vec zbog sebe. Ja ucim da bih naucila jezik, a ne da bih dobila papir. Kako ce ko da uci je stvar izbora. Sto se tice prevodioca podji od sebe.. zamisli da imas firmu i primas radnike, primis norvezanina koji ne zna rec srpskog i i on ti kaze; Izvinite spelujte mi da ukucam u prevodilac da bih znao sta ste mi rekli; ili ces primiti coveka koji se sluzi srpskim jezikom?
Ja sam iz sveta medicine i moram da znam No. Nisam rekla gde pohadjam casove No i nikoga nisam reklamirala . I zaista se vec dugo diskutuje o tome da li se mora poznavati jezik, da li se priznaje tamo ucenje jezika ovde itd. Ako su kinezi mogli nauciti srpski pa pobogu jel toliko veliki problem uciti NO ako vec zelis tamo da zivis i radis?


Nije u tome poenta, sta mislis da ti poslodavac kaze nemas znanje Norveskog jezika a ucila si tamo u Srbiji nesto? Nije ti to dovoljno a tamo u Srbiji si dala pare za to. Milsim, grub primer, ali se moze desiti i to.

Jezik se nauci vremenom, bilo gde u Evropi, nije isto sada i posle deset godina.


Stavimo tacku na ovu temu. Neka svako radi kako mu volja. Ovo zaista lici na TRLA BABA LAN DA JOJ PRODJE DAN...
 
Odgovor na temu

herak darko
alatnicar
croatia

Član broj: 258780
Poruke: 29
*.79-160-90.customer.lyse.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 16:21 - pre 144 meseci
sad će netko opet lutati po forumu i reći kako je tema ogromna, pa naravno, dok se vode ovakve rasprave. svakako je dobro nekome pomoći, ali veći dio svega moramo sami proći, ja sam odlućio da idem, otišao sam i sad sam u norveškoj i radim, nikakav forum na to ne utjeće (naravno hvala svima koji su napisali iskustva), ali moje je vrlo jednostavno, koju p..ku materinu, cjepidlačite po forumima, da je kod nas bolje norvežani bi došli kod nas, vrlo jednostavno.

pa ljudi su odlazili u ameriku, kanadu, australiju, južnu ameriku, bez interneta i bez jezika, a i bez para i velika većina je uspjela. tražiti dlake u jajetu, to je tipićno za naše krajeve, ima i to u minimalnim mjerama, ali jedno je istina, dođi i pokaži što znaš, uči svaki dan (meni je to prirodno) zbog sebe i drugih i nema tu stričeva,kumova i sl., ako se odvažiš (pogotovo mi sa porodicama i u nekim srednjim godinama), pokaži da vrijediš i sve OK

još jedna činjenica, dolaze tu svakakvi mr,dr i slično(ne podcjenjujem nikoga, ali je činjenica) i onda da prostite-s*****, jer nema onih koji su im, bez obzira na diplome i certifikate, čuvali fotelje, a onda se pojave ljudi bez ičega ali dobri radnici koji nisu zbog potonjih dobili priliku u domicilnim zemljama i ovdje se proslave, pa naravo da se malo umisle, no nije to umišljavanje nego ponos, ponos da konačno netko cijeni tvoje iskustvo i želju za učenjem i usavršavanjem

eto toliko
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964012 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.