Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964969 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 23:13 - pre 139 meseci
Citat:
sofi1976:
Mirjana hvala Vam puno na odgovoru,ja bi oko Nove godine trebala da pocnem sa novim kursom,tako da mi kazu da bi krajem maja mogla u Norvesku da polazem taj test,da li ste ga Vi polagali,je li tezak i tako to i da li je bitno koji cu grad odabrati kazu da se moze polagati u vise gardova,ja bi naravno pogledala i posao kada sam vec tamo...


NP3:(moj post)
Link:
http://www.onorveskoj.com/47/np3-norskpr%C3%B8ve-3.

Sve o polaganju NP3:
Link:
http://www.folkeuniversitetet.no/norsk-spraktest/side-id-10068/

Ali,jako je tesko komunicirati i zadrzati solidne zivce ako se ne procita prethodno forum.Zaista to mislim.I imam puno pravo to da kazem jer ponavljam kao papagaj odgovore.
Nemoj da ti bude tesko da procitas ovih 300 strana...svasta ces nesto da saznas.Veruj mi to ti je najlaksi korak od svih koje ces napraviti na putu kojim si krenula.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 23:23 - pre 139 meseci
Dr.Dollitle...

Ti si veterinar.Ides na NOKUT stranu.Kazes da si se raspitao i da je moguce dobiti autorizaciju kao tehnicar.
Vidi,NOKUT ne izdaje autorizacije,vec nostifikacije,ali to mu dodje na isto.
Pod uslovom da ti izdaju takav jedan papir/priznanje sa kojim bi ti mogao da radis kao tehnicar,potpadas pod faglært.
Faglært pravila su ista za sve.Imas pravo da trazis posao 6 meseci umesto 3 meseca kao ostali.
Nejasno mi je pitanje tvoje prilicno gde ti pitas..."o garancijama".Garancijama za sta?
Kratko i jasno:Sa dobijenim priznanjem srednjeg nivoa skolstva(u tvom slucaju) a izdato od strane NOKUT-a dobijas status "faglært".To jeste vid garancije za trazenje posla na 6 meseci.Nije garancija ni za sta drugo,osim za to.
Na osnovu tog papira ne dobijas dozvolu rada i boravka,itd.Za to moras da imas konkretnu ponudu o poslu.
To je papir koji ti daje garanciju boravka od 6 meseci i trazenje posla.
Nista drugo.
Ako si na nesto drugo mislio,pitaj konkretnije.
Pozdrav.


Aaaaa,cek,cek...procitah jos jednom...pitas za papir kojem oni tebe obavestavaju da su primili tvoja dokumenta i da si u procesu za razmatranje.
E,sad upali ja...
Ne,to ti nije garancija ni za sta.To je samo obavestenje od NOKUT-a da su primili tvoja dokumenta i na osnovu toga ne mozes da trazis posao.
Posao ne mozes da trazis "sa golubom na grani",vec samo sa "vrapcem u ruci".Dakle,kada dobijes priznanje obrazovanja onda mozes i na osnovu tog papira da trazis posao.Dok ga cekas,ne mozes.Nemas priznanje jos uvek.
To isto radi SAFH.Salje fakturu za placanje takse.Nokut nema to,on samo salje obavestenje.Ali niko od medicinara bez obzira sto zna da ce dobiti 100% autorizaciju za hj.pl.ne moze da pocne da trazi posao dok ne dobije autorizaciju.Ta potvrda sama da su papiri na obradi ne znaci nista.To je zajednicko za obe institucije.
Pozdrav.

NB!Setih se jos jedne klauzule,pa da dodam.Ne mozes da trazis posao ukoliko zanimanje kojim ces se baviti zahteva zvanicno priznatu diplomu.To je slucaj sa svim zdravstvenim radnicima,to je slucaj sa zanatlijama (fagbrev) za norveske poslodavce,itd.Dok npr.masinskim inzenjerima,IT struka itd...nije uslov nostifikacija.Ali ti fakulteti su priznati u potpunosti,zato tako i moze.To tvoje nije priznato i zato smatram da bez nostifikacije se ne moze raditi u tvojoj struci.
Kada posaljes dokumenta,i dobijes potvrdu od njih da su ih primili,lepo postavi pitanje mejlom da li si ti sada u prilici da trazis posao iako nemas nostifikaciju jos uvek dobijenu.
Da ti je fax u rangu masinskog,elektro ili tako neki fax slican tome,ne bi mora da saljes u NOKUT pod obavezno...oni se zaposljavaju i bez nostifikacije ali ponavljam to su sve priznati fakulteti u celosti.

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 05.12.2012. u 00:42 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Dr. Dolittle

Član broj: 309486
Poruke: 5



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 00:04 - pre 139 meseci
Nesporazum, ali vidim editovala si post, tako da je sad prilično jasnije.
Upravo tako, to me i zanimalo, pošto sam dr., ali nemam problem ići ovim slijedom, pa doći do svog zvanja za 2-3 god (kako piše zvanično po mattilsynet-u). Kad je namjera plemenita i čovjek ima cilj, a odbaci se balkanski sindrom, sve je puno lakše. Hvala na brzom odgovoru!
Ali kad sam već počeo pisati, onda da napišem, odnosno upitam i ovo.
U više navrata se ovdje pisalo o r. listu (kao jednom od potrebnih dokumenata), mislim da je najbolja varijanta izvaditi međunarodni.
Ono što je Nesho uradio taksativno je fantastično, i dosta pomaže.
Kad je u pitanju radna knjižica, neki su ovdje spominjali da i to ide, ali nigdje nisam našao da se i to traži, jer ovo se tiče isključivo nivoa obrazovanja. Ali, od viška glava ne boli, može se priložit, pa nek odvade šta im ne treba.
A sa druge strane, plan i program, odnosno silabus.. Ukoliko neko zna, da li je dovoljno pored naziva predmeta, upisati fond predavanja i vježbi/semestralno/godini, uz rečenicu-dvije o samom predmetu??? To pitam iz razloga što neki fakulteti nemaju u toj formi dokument koji bi nam izdali, a može bit problem ukoliko se traži u ovom obliku. Naravno, šalje se ovjerena i prevedena kopija indeksa gdje je sve sadržano, ali ne znam je li dovoljno. Neki su ovdje pisali da se to može u dogovoru sa s. tumačem odraditi, pa bi to moglo biti alternativa.
A moram priznati vrlo dobro zapažanje, oko ovog pitanja NOKUT-u u vezi sa mogućnošću rada u tom periodu. To sam svakako mislio uraditi.

U svakom slučaju hvala, jako korisni odgovori.
A hvala i drugima ukoliko se jave.

Još jednom, pozdrav do sljedeće prilike.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 05:19 - pre 139 meseci
Pozdrav,

ja cu reci sa moje licno iskustvo glede radne knjizice (masinstvo).. Meni radnu knjizicu niko nije trazio, spominjao itd...

Kao dokaz radnog iskustva sam predao jednostavan papir na kojem sam JA ispisao sta sam radio.. Naravno bio je odstampan na memorandumu firme..da izgleda malo zvanicnije...

Imao sam potpisane i ne potpisane varijante od stane mojih nadredjenih.. Ja sam predao ne potpisane...i nisam imao pecate nikakve na njima.

E sad k'o sto je receno 100 puta, ovde sve zavisi kako na koga naletis.. Mozda sam imao srece, mozda tako treba ili to prolazi samo kod masinaca..ne znam

Ehehe..i stvarno, citajte sajtove tih institucija koje su relevantne za vas.. zamislite odete u policiju, nokut il gde vec i nesto vam fali..a vas argument na to bi bio "rekao mi gargamel, dr. dolittle..." (nemojte zameriti na spomenutim imenima, samo sam hteo da iskoristim neka imaginarna).. Samo UDI.


Ove informacije odavde iskoristite samo kao dodatak da budete korak ispred sluzbenika...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 09:22 - pre 139 meseci
Dollitle...
Forma plana i programa koja je barem za zdravstvo uvek prolazila jeste:
Naziv predmeta,fond casova teorije i prakse po semestru/godini.Nije bio problem dobiti takvu formu papira ni u srednjoj ni na Visoj skoli...e sad,svaka ustanova ima svoju formu kod tog plana i programa ali teorija i praksa taj fond casova je glavna okosnica u proceni i poredjenju i to je i ujedno i dovoljno.Bilo,barem do sada.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 09:34 - pre 139 meseci
Ja moram da priznam da ja nikada nisam mislila/dozivela ovaj forum kao zvanicni oficijelni sajt i glavni oslonac price zvana "Emigracija u Norvesku".
Ovo je forum.Kvalitetan forum.Popularan.Tacan prilicno.Vrlo angazovan forum.Posecen.Aktivan.Ziv.
Sve to je tacno.Ali sve se ovo bazira na zvanicnim sajtovima u ovoj drzavi.
Iz tog razloga i stavljam stalno linkove u postovima.
Mi nismo ogranak UDI-a,to se mora skontati i primenjivati kao takvo.
Ljudi ovde koji su prosli procedure imaju iskustva,dele ih ali zvanican sajt je izvor svega.
Ovo je vazna napomena jer dok sinoc "kostadinovac" nije napisao:"Pa,mogu i da pogledam SAK"...ja nisam kapirala da se neko oslanja na forum ispred SAK-a ili neke druge institucije.
Kada neko napise..do sada sam slusala/slusao forum i sve je ispalo dobro,to je pohvala za forum,to znaci da ovde delimo prave informacije ali to i dalje ne daje osnova za iskuljucivo oslanjanje na forum.
Koristite ga ali nakon pregledavanja:
1)SAK(zdravstvo)
2)NOKUT(ostale struke)
3)FOLKEUNIVERSITET(jezik i testovi)
4)UDI(policijska pitanja-dozvole,pravila)
5)FINN.NO(oglasivac za posao)
6)JOBBNORGE.NO(oglasivac za posao)

Dakle,forum je pratece mesto gore navedenih sajtova.
Osecam odgovornost da to spomenem,jer pisem puno na ovom forumu ali ja se oslanjam iskljucivo na oficijelne sajtove.Uvek je tako i bilo,i pre i sada.
Ovde svratite,pitate sto vam nije jasno ali nikako da ovo bude jedini oslonac.
Srdacan pozdrav svima iz prilicno hladnog Tromsa!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 10:08 - pre 139 meseci
Citat:
Dr. Dolittle:
Nesporazum, ali vidim editovala si post, tako da je sad prilično jasnije.
Upravo tako, to me i zanimalo, pošto sam dr., ali nemam problem ići ovim slijedom, pa doći do svog zvanja za 2-3 god (kako piše zvanično po mattilsynet-u). Kad je namjera plemenita i čovjek ima cilj, a odbaci se balkanski sindrom, sve je puno lakše. Hvala na brzom odgovoru!
Ali kad sam već počeo pisati, onda da napišem, odnosno upitam i ovo.
U više navrata se ovdje pisalo o r. listu (kao jednom od potrebnih dokumenata), mislim da je najbolja varijanta izvaditi međunarodni.
Ono što je Nesho uradio taksativno je fantastično, i dosta pomaže.
Kad je u pitanju radna knjižica, neki su ovdje spominjali da i to ide, ali nigdje nisam našao da se i to traži, jer ovo se tiče isključivo nivoa obrazovanja. Ali, od viška glava ne boli, može se priložit, pa nek odvade šta im ne treba.
A sa druge strane, plan i program, odnosno silabus.. Ukoliko neko zna, da li je dovoljno pored naziva predmeta, upisati fond predavanja i vježbi/semestralno/godini, uz rečenicu-dvije o samom predmetu??? To pitam iz razloga što neki fakulteti nemaju u toj formi dokument koji bi nam izdali, a može bit problem ukoliko se traži u ovom obliku. Naravno, šalje se ovjerena i prevedena kopija indeksa gdje je sve sadržano, ali ne znam je li dovoljno. Neki su ovdje pisali da se to može u dogovoru sa s. tumačem odraditi, pa bi to moglo biti alternativa.
A moram priznati vrlo dobro zapažanje, oko ovog pitanja NOKUT-u u vezi sa mogućnošću rada u tom periodu. To sam svakako mislio uraditi.

U svakom slučaju hvala, jako korisni odgovori.
A hvala i drugima ukoliko se jave.

Još jednom, pozdrav do sljedeće prilike.


Ne šalješ indeks, šalješ uvjerenje o položenim ispitima sa ocjenama i fondom sati.
Ne traze Plan i program, nego samo Prijepis ocjena (Academic transcript):


"Certified copy of official translation of transcript of grades/academic record.

By “transcript of grades/academic record” we mean a list/overview of subjects/grades/number of hours/credits for all the years of your higher education. If you have a Diploma Supplement, you can submit this instead of the transcript of grades/academic record."

Pod prijepisom ocjena podrazumijevamo popis/pregled predmeta/ocjena/broj sati/kredita za sve godine visokog obrazovanja. Ukoliko imate Dodatak diplomi, mozete ga dostaviti umjesto Prijepisa.

Ovaj 'Dodatak diplomi' kod nas ne postoji, koliko znam, a sadrzi opce informacije o studijskom programu.
Po meni, prijepis ocjena je praktički dovoljan da zadovolji njihove zahtjeve - u njemu su navedeni predmeti i ocjene. Ja sam već pisala da sam u dogovoru sa sudskim tumačem veliki plan i program svela na dvije stranice. Taj izvadak iz Plana sam napravila kao poseban dokument i navela da su podaci iz Sluzbenog plana i programa.
A rodni list ti treba u slučaju da si mijenjao,-la , prezime.


[Ovu poruku je menjao Marta 76 dana 05.12.2012. u 12:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..77.rdns.ubiquityservers.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 10:57 - pre 139 meseci
Pozdrav svima od mene - i imao bih dve nedoumice.

1. Na netu sam nasao informaciju da imam pravo na 2 slobodna dana za verske praznike u toku godine - ali i da poslodavac moze traziti od mene da posle to odradim?! Pa kakvi su to onda slobodni dani? Evo i dva linka link1, i link2 Naravno, rec je o pravoslavnom Bozicu za koji cu traziti slobodan dan..

2. Godisnji odmor - dakle uzmimo (radi lakse racunice) da sam zaposlen u Norveskoj polovinu 2012. Ugl sef mi je rekao da tek nakon godinu dana imam pravo na placeni odmor, a da svakako imam pravo na odmor iz 2012 koji mi nece biti placen.
Ja koliko sam shvatio je sledece - u junu 2013 dobijam ferie penger koji su nekih 12% bruto prihoda iz 2012. E sad, kod nas u firmi je praksa da se u junu ne dobija plata vec samo ferie penger, a da kada smo na odmoru dobijamo platu kao da smo radili. I tu mi je totalni zbun - to znaci da ako mi nece biti placen odmor iz 2012 imam pravo da trazim u junu 2013. i platu (jer cu ceo jun raditi i do tada spojiti i vise od godinu dana bez odmora) i ferie penger iz 2012 (koje su mi uplacene u 2012) - pod uslovom da uopste ne koristim odmor tokom 2013? Meni nesto deluje kao da ipak imam pravo na placeni odmor iz 2012 - tj na polovinu placenog odmora, tj nekih 2,5 nedelje koje mogu iskoristiti tokom 2013. I jos 2,5 nedelje koje bi mi bile neplacene.. Znaci li to da cu placeni odmor iz 2013 koristiti tek 2014?

Ali sve mi izgleda da ni on sam tacno ne zna, pa ko veli - nece nista da mi fali da radim malo vise i ne budem placen za to..

[Ovu poruku je menjao moukoko dana 05.12.2012. u 12:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao moukoko dana 05.12.2012. u 12:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 12:00 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
sofi1976:
Mirjana hvala Vam puno na odgovoru,ja bi oko Nove godine trebala da pocnem sa novim kursom,tako da mi kazu da bi krajem maja mogla u Norvesku da polazem taj test,da li ste ga Vi polagali,je li tezak i tako to i da li je bitno koji cu grad odabrati kazu da se moze polagati u vise gardova,ja bi naravno pogledala i posao kada sam vec tamo...


NP3:(moj post)
Link:
http://www.onorveskoj.com/47/np3-norskpr%C3%B8ve-3.

Sve o polaganju NP3:
Link:
http://www.folkeuniversitetet.no/norsk-spraktest/side-id-10068/

Ali,jako je tesko komunicirati i zadrzati solidne zivce ako se ne procita prethodno forum.Zaista to mislim.I imam puno pravo to da kazem jer ponavljam kao papagaj odgovore.
Nemoj da ti bude tesko da procitas ovih 300 strana...svasta ces nesto da saznas.Veruj mi to ti je najlaksi korak od svih koje ces napraviti na putu kojim si krenula.

Mirjana,zao mi je mnogo ako ste izgubili zivce zbog mog pitanja,procitala sam ja forum,mozda mi je nesto i promaklo,meni je za sada doista najveci problem jezik,ja ucim,ali imam 36 godina,porodicu i dosta obaveza,pa nije lako,ali to je naravno moj problem...Hvala Vam na informacijama,nasla sam negdje za posao da pise da je dosta dobro imati i preporuku Norvezana,mislim da bi i to mogla dobiti,ja sam njihov student,ali treba ljude ujedno lijepo zamoliti na norveskom i tako u krug,dok ne savladam malo vise jezik...Jos jednom hvala i oprostite...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
*.adsl.net.t-com.hr.



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 12:06 - pre 139 meseci
Pozdrav ljudi ajde mala pomoć od vas koji ste u Norveškoj pitanje je sljedeće dali se sa međunarodnom vozačkom dozvolom može voziti u Norveškoj(pretpostavljam da može) ali pitanje je dali se može sa istom takvom tražiti posao vozača dok se ne položi ponovno vozački pošto mi nismo dobri vozači!!!!!! u pm.pa moramo ispočetka inače međunarodna važi pet godina od dana izdavanja.
Po nekom mom skromnom mišljenju mislim da bi to išlo ali to je Norveška nije balkan ako imate kakve informacije o tome priljepite na forum ako ne provjerite(molim VAS)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 12:11 - pre 139 meseci
Citat:
sofi1976:
Mirjana,zao mi je mnogo ako ste izgubili zivce zbog mog pitanja,procitala sam ja forum,mozda mi je nesto i promaklo,meni je za sada doista najveci problem jezik,ja ucim,ali imam 36 godina,porodicu i dosta obaveza,pa nije lako,ali to je naravno moj problem...Hvala Vam na informacijama,nasla sam negdje za posao da pise da je dosta dobro imati i preporuku Norvezana,mislim da bi i to mogla dobiti,ja sam njihov student,ali treba ljude ujedno lijepo zamoliti na norveskom i tako u krug,dok ne savladam malo vise jezik...Jos jednom hvala i oprostite...


Nemoj zezati,bona...
Ne treba da se izvinjavas a i bilo je uopsteno.Znas zasto sam napisala?Zato sto si pitala kako izgleda ispit NP3?Pazi,master rad je ispisan bas o tom ispitu na ovom forumu...e zato sam rekla...nema tu nista licno...imam ja zivaca ali to je bas obradjeno pitanje.Pozdravljam te puno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 12:15 - pre 139 meseci
Citat:
batinić:
Pozdrav ljudi ajde mala pomoć od vas koji ste u Norveškoj pitanje je sljedeće dali se sa međunarodnom vozačkom dozvolom može voziti u Norveškoj(pretpostavljam da može) ali pitanje je dali se može sa istom takvom tražiti posao vozača dok se ne položi ponovno vozački pošto mi nismo dobri vozači!!!!!! u pm.pa moramo ispočetka inače međunarodna važi pet godina od dana izdavanja.
Po nekom mom skromnom mišljenju mislim da bi to išlo ali to je Norveška nije balkan ako imate kakve informacije o tome priljepite na forum ako ne provjerite(molim VAS)


Vozis tri meseca i posle cjepas drva...

PS.Ne moze se traziti posao bez njihove vozacke dozvole u toj bransi.Ne mozes voziti duze od 3 meseca,legalno.Ilegalno mozes da vozis dok te ne uhvate i kazne.
A ovo za cepanje drva je samo alternativa,mozes i da kosis travu...
Druze,promenili zakon i nema tu pomoci.EU dozvola moze,tj.dozvola jedne od zemalja EU...
Ali turisticki prva tri meseca moze...posao imaju uvek zahtev-NJIHOVA DOZVOLA.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 12:48 - pre 139 meseci
Citat:
moukoko:
Pozdrav svima od mene - i imao bih dve nedoumice.

1. Na netu sam nasao informaciju da imam pravo na 2 slobodna dana za verske praznike u toku godine - ali i da poslodavac moze traziti od mene da posle to odradim?! Pa kakvi su to onda slobodni dani? Evo i dva linka link1, i link2 Naravno, rec je o pravoslavnom Bozicu za koji cu traziti slobodan dan..

2. Godisnji odmor - dakle uzmimo (radi lakse racunice) da sam zaposlen u Norveskoj polovinu 2012. Ugl sef mi je rekao da tek nakon godinu dana imam pravo na placeni odmor, a da svakako imam pravo na odmor iz 2012 koji mi nece biti placen.
Ja koliko sam shvatio je sledece - u junu 2013 dobijam ferie penger koji su nekih 12% bruto prihoda iz 2012. E sad, kod nas u firmi je praksa da se u junu ne dobija plata vec samo ferie penger, a da kada smo na odmoru dobijamo platu kao da smo radili. I tu mi je totalni zbun - to znaci da ako mi nece biti placen odmor iz 2012 imam pravo da trazim u junu 2013. i platu (jer cu ceo jun raditi i do tada spojiti i vise od godinu dana bez odmora) i ferie penger iz 2012 (koje su mi uplacene u 2012) - pod uslovom da uopste ne koristim odmor tokom 2013? Meni nesto deluje kao da ipak imam pravo na placeni odmor iz 2012 - tj na polovinu placenog odmora, tj nekih 2,5 nedelje koje mogu iskoristiti tokom 2013. I jos 2,5 nedelje koje bi mi bile neplacene.. Znaci li to da cu placeni odmor iz 2013 koristiti tek 2014?

Ali sve mi izgleda da ni on sam tacno ne zna, pa ko veli - nece nista da mi fali da radim malo vise i ne budem placen za to.. :)

[Ovu poruku je menjao moukoko dana 05.12.2012. u 12:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao moukoko dana 05.12.2012. u 12:44 GMT+1]


Moukoko,imas pravo na fridag,ali je u zakonu ostavljeno sefovima da zahtevaju da se taj dan odradi pre/kasnije.Dakle pre koriscenja tog slobodnog dana tj.jobber inn ili posle koriscenja tog dana slobodnog jobber etter.Svi sefovi koriste to kao klauzulu.Kada se kaze imas pravo na slobodan dan,misli se da mozes odsustvovati sa posla,dakle imas razlog zbog kojeg neces doci a placanje tj.da ti taj dan bude placen je druga tema.Kazem ti...postoji klauzula u zakonu gde leder moze da trazis da to odradis i oni to koriste,sto je i logicno.Zdravstvo ima turnus za Jul,i prema tom turnusu imamo pravo na jedan ili dva F3 dana tj.placena slobodna dana zato sto smo radili za Bozic(njihov Bozic).E,sad to vazi samo za onaj turnus gde ti radis 24.-25.-26.12.dakle za njihov Bozic.Onda koristis dva ili jedan F3 dana kada ti odgovara ali opet imas neki period od do kada mozes koristiti.Ti si u apoteci...vi ste obicno slobodni za Bozic,tj.ne radite kao mi,nemate dezurstva i posebne turnuse za praznike bas na dan praznika,koliko sam ja informisana i samim tim nemate te F3 dane.
Ti ces dobiti slobodan taj dan,ali ces 99% da ga odradis.tako da druze samo ti je preostalo da vidis hoces li pre ili kasnije ali ako imas neke sate u timebanken ili avspasering,iskoristi ih tada.Neznam da li imas mogucnost za skupljanje istih.
Dakle,to tumacenje je ok,imas ti pravo da budes slobodan ali pitanje placanja podpada pod tu klauzulu koju sefovi koriste.
Ako ce ti biti lakse,i Norvezani koji su obavezni turnusom,moraju da dodju na posao za Bozic (e,druga je stvar sto se bas tada razbole i uhvati ih kolera sve kolektivno).Kako oni mogu biti bolesni,mozes i ti...ni ti nisi imun na koleru...druse,he he.To ti je placeno a slobodan si ionako neces zjakati po gradu vec biti sa svojom porodicom.

Drugo-odmor!
Tacno je moras da radis godinu dana da bi dobio placen odmor.E sada,ti opet imas pravo na deo placenog odmora ako si radio pola godine,dakle 2,5 nedelje.sto se odmora iz 2013 te tice,regularno imas placenih 5 nedelja koje ces koristiti.U junu dobijas samo feriepenger za tih 6 meseci koje si radio u 2012-oj ali skida se stalna plata.Nije to samo kod vas pravilo to je drzavno pravilo svuda.Dakle,skida se plata dobija se feriepenger.U tvom slucaju to je manja cifra jer si radio samo pola godine.Naravno za vreme odmora plata ti stize regularno.Platu i feriepenger ne mozes da trazis zajedno.Dakle niko u junu ne dobija platu svi dobijaju feriepenger mi sto imamo sopstvene turnuse i ugovore.Vidi,ti sokas ovde neke info koje ni ti sam neznas...
Odmor u 2013-oj koristis u 2013-oj.Placen ti je taj odmor od 5 nedelja.U junu stize feriepenger za 2012-u bez plate.Ne moze i jedno i drugo.
Jedino ti je sporno 2,5 nedelje iz 2012.-te.Na to imas pravo i da ti to bude placeno...ali si to trebao do sada da vidis sa sefom...i mozete imati dogovor da se taj deo odmora prebaci u 2013-u jer po zakonu imas pravo na prenos 2 nedelje u sledecu godinu ako imas neki razlog.Tako kaze zakon.
E sada da li ce ti propasti te 2,5 nedelje???Zavisi od vise faktora...meni je svojevremeno propalo...
Dakle,ides na leto na siguran i placen odmor a u junu malo manja plata,ali zato ces svake naredne godine dobijati pun feriepenger...
Pozz...




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Dr. Dolittle

Član broj: 309486
Poruke: 5



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 13:26 - pre 139 meseci
Citat:
srdjanm3:
Pozdrav,

ja cu reci sa moje licno iskustvo glede radne knjizice (masinstvo).. Meni radnu knjizicu niko nije trazio, spominjao itd...

Kao dokaz radnog iskustva sam predao jednostavan papir na kojem sam JA ispisao sta sam radio.. Naravno bio je odstampan na memorandumu firme..da izgleda malo zvanicnije...

Imao sam potpisane i ne potpisane varijante od stane mojih nadredjenih.. Ja sam predao ne potpisane...i nisam imao pecate nikakve na njima.

E sad k'o sto je receno 100 puta, ovde sve zavisi kako na koga naletis.. Mozda sam imao srece, mozda tako treba ili to prolazi samo kod masinaca..ne znam

Ehehe..i stvarno, citajte sajtove tih institucija koje su relevantne za vas.. zamislite odete u policiju, nokut il gde vec i nesto vam fali..a vas argument na to bi bio "rekao mi gargamel, dr. dolittle..." (nemojte zameriti na spomenutim imenima, samo sam hteo da iskoristim neka imaginarna).. Samo UDI.


Ove informacije odavde iskoristite samo kao dodatak da budete korak ispred sluzbenika...
Pozdrav


Apsolutno stoji to što kažeš, ovo je samo i isključivo mjesto za razmjenu mišljenja i iskustava, po mom mišljenju vrlo relevantan i pouzdan izvor. Ali isto tako jako korisne informacije sam barem ja ovdje pronašao, od sajtova koje evo po ko zna koji put Mirjana neumorno ponavlja, do ličnih iskustava svakog ponaosob. Treba samo filtrirati, i svašta se može ovdje pronaći..
To oko radne knižice je bilo isključivo iz razloga što, recimo u mom slučaju, imam evidentiranu samo prvu godinu staža, odnosno pripravnički staž u trajanju od godinu dana. To se piše, ostalo pamti... Al što kažu, bosansko-balkanska posla, svi znamo kako to fercera.
Tako da me to mučilo, u principu mi ta godina ne znači, jedna ko nijedna, ali se može priložiti u aplikaciji, zlu ne trebalo, s tim što umjesto preporuke priložim ugovor sa dijelom koji definiše radne obaveze i trajanje ugovora (zbog nemogućnosti pribavljanja preporuke u tom smislu).

U svakom slučaju, hvala na odgovoru!
Pozdrav.


Odgovor za Martu 76:

Obzirom da si prošla ovu proceduru, da apsolviramo. Uvjerenje o položenim ispitima je jedan dokument, barem na mom fakultetu, samo sa nazivima predmeta i ocjenama.
A taj skraćeni silabus, to ću pokušati odraditi slično kao i ti, ukoliko ipak ne dobijem od strane fakulteta neku valjanu, a ne esej verziju. To je znači drugi dokument, koji sadrži predmete i fond predavanja/vježbi po semestru/godini.
Može i on sa ocjenama, ali bez bodova, obzirom da se diplomiralo prije par godina, prije Bolonje. Veterina ovdje traje 5 godina/10 semestara, a to je, ako ne griješim Bachelor + 60 bodova.

Hvala na pojašnjenju.

[Ovu poruku je menjao Dr. Dolittle dana 05.12.2012. u 15:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Dr. Dolittle dana 05.12.2012. u 15:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 17:33 - pre 139 meseci
Za Mirjanu
Jos jedno pitanje ako moze,da li tu gdje ti radis ima sestara sa specijalizacijom iz gerantologije i kako se kod njih na to gleda,jer kada sam ja studirala bilo je i njihovih studenata,cak smo imali i par zajednickih susreta,mislim ako jednog dana uspijem da postanem sestra tamo ,da li cu imati neke koristi od toga.Ovdje nisam dobila nista,samo dvije godine predavanja,isla sam i trudna,pa na kraju rad,ispiti koji traju satima i da bi me ovdje samo potapsali po ramenu i rekli,fino je sto si to zavrsila...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 18:14 - pre 139 meseci
Citat:
tijanam:
Resih da se javim sa nekim informacijama koje bi mogle biti od znacaja onima koji tek planiraju dolazak. Dakle, posle pola meseca moram reci da sam se jako zainatila da ostanem ovde. ;) Posle one prve krize koju sam imala posle tri dana boravka u Norge sada sam ok. A naci posao nije nimalo lako. Da li sam stvarno dosla u pogresno vreme (iako nemam takav utisak) ili se toliko poostrilo ovde... Elem, da vam ispricam sta se trenutno dogadja u Vestfoldu.

Pre nekih pola godine ovde je bila velika frka sa Filipincima. Oni su navodno volontirali po domovima i po dve godine. Kada su dobili radnu dozvolu otisli su u Oslo i tamo se proculo za njihov radni status i ispala je velika frka kako su tako dugo radili ovde bez da dobijaju platu i sve ostalo. Ovu pricu mi je ispricalo troje ljudi, dva ledera i jedan nas covek odavde. Zato oni sada ovde toliko insistiraju na radnim dozvolama i beze od stranaca sto vise mogu. Jednostavno mi ne veruju kad im kazem da ja ne mogu dobiti radnu dozvolu bez arbeidsavtale. NE veruju! I onda svi pocnu pricu imali smo FIlipince i onda mene zaboli glava... :) Tako da cu ja od sad nositi istampan primerak sa sajta UDI-ja da im ga pokazujem.

Drugi problem je taj stilling od 80%. Svi se smeju kad im kazem, i kazu da toliki stilling nisu imali vec godinama. Ili me lazu, mada sumnjam.
Treci problem koji je mene najvise i zabrinuo je da je ovde veliki priliv radne snage. Kaze za jedan njihov oglas je apliciralo 90 ljudi! Nitti! 90... Zena me otvoreno savetovala da idem gore na sever.

E, sad da kazem jedan savet. Biblioteka je mesto gde mozete dobiti racunar, internet, stampanje, skeniranje, knjige, citaonicu, mir i sve to besplatno. A plus mozete i da upoznate nekoga... Dakle, ako nemate tehnicke uslove, i sve vam to nedostaje uclanite se u biblioteku. Låne kort ili ti clanska kartica je besplatna, placate samo ako prekoracite vreme za vracanje knjiga. Ja najavise u Tønsbergu volim biblioteku jer tamo cujem svoje misli.

Na kraju imam jedno pitanje: da li moram da se prijavljujem u policiju cim dodjem ili to da ostavim za kraj trecem meseca? Mislim , na sajtu pise da treba, ali ja... Nesto mi se ne ide tamo. Ipak je to policija. :) :)

Puno pozdrava dobri ljudi!



vidim da si lekar..mozda apliciranjem na dva radna mesta od po 40 % stillinga lakse ?
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 18:32 - pre 139 meseci
Citat:
tijanam:
Da, taj termin slepci je i meni zaparao usi. Ponosno idem od doma doma, i od telefona do telefona. I dobih prvi intervju tako. Kao slepac



Pa vama je ocigledno pojam slepac zapao za oci..vidim jedan je ukapirao da sam hteo da kazem da se posao dobija elektronski u Norveskoj.Ako ti ides 3,4 puta u isti dom i molis za posao..pa slepac..to je ponizavajuce za svakog.I ja sam to pokusao..bio sam ocajan u jednom trenutku.Pogledala me kao slepca i uputila na internet.
Tako da dragi slepci i vi koji to niste, nabavite norvesku adresu i norvesku sim karticu, nadjete smestaj negde i cutite dok vas ne pozovu.
Ako je CV na norveskom lepo ispisan i ako imate sliku na kojoj izgledate normalno
Ako imate referencu
Ako mozete da se sporacumete sa kolegama i pacijentima na Norveskom

bicete pozvani na intervju i dobicete posao.
Ovom vrstom trazenja posla od doma do doma idu ljudi bez ideja i ne znam ni ja kakvi.Ustedite sebi bol u nogama i blamiranje kukajuci za posao jer ce 98% sefova pa vam kaze...internet

Mozete da se ljutite za ovo slepci , to me ne zanima..

Dostojanstveno i bice posla.

Pozz gospodo
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-203-136.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 19:54 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
moukoko:
Pozdrav svima od mene - i imao bih dve nedoumice.

1. Na netu sam nasao informaciju da imam pravo na 2 slobodna dana za verske praznike u toku godine - ali i da poslodavac moze traziti od mene da posle to odradim?! Pa kakvi su to onda slobodni dani? Evo i dva linka link1, i link2 Naravno, rec je o pravoslavnom Bozicu za koji cu traziti slobodan dan..

2. Godisnji odmor - dakle uzmimo (radi lakse racunice) da sam zaposlen u Norveskoj polovinu 2012. Ugl sef mi je rekao da tek nakon godinu dana imam pravo na placeni odmor, a da svakako imam pravo na odmor iz 2012 koji mi nece biti placen.
Ja koliko sam shvatio je sledece - u junu 2013 dobijam ferie penger koji su nekih 12% bruto prihoda iz 2012. E sad, kod nas u firmi je praksa da se u junu ne dobija plata vec samo ferie penger, a da kada smo na odmoru dobijamo platu kao da smo radili. I tu mi je totalni zbun - to znaci da ako mi nece biti placen odmor iz 2012 imam pravo da trazim u junu 2013. i platu (jer cu ceo jun raditi i do tada spojiti i vise od godinu dana bez odmora) i ferie penger iz 2012 (koje su mi uplacene u 2012) - pod uslovom da uopste ne koristim odmor tokom 2013? Meni nesto deluje kao da ipak imam pravo na placeni odmor iz 2012 - tj na polovinu placenog odmora, tj nekih 2,5 nedelje koje mogu iskoristiti tokom 2013. I jos 2,5 nedelje koje bi mi bile neplacene.. Znaci li to da cu placeni odmor iz 2013 koristiti tek 2014?

Ali sve mi izgleda da ni on sam tacno ne zna, pa ko veli - nece nista da mi fali da radim malo vise i ne budem placen za to..

[Ovu poruku je menjao moukoko dana 05.12.2012. u 12:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao moukoko dana 05.12.2012. u 12:44 GMT+1]


Moukoko,imas pravo na fridag,ali je u zakonu ostavljeno sefovima da zahtevaju da se taj dan odradi pre/kasnije.Dakle pre koriscenja tog slobodnog dana tj.jobber inn ili posle koriscenja tog dana slobodnog jobber etter.Svi sefovi koriste to kao klauzulu.Kada se kaze imas pravo na slobodan dan,misli se da mozes odsustvovati sa posla,dakle imas razlog zbog kojeg neces doci a placanje tj.da ti taj dan bude placen je druga tema.Kazem ti...postoji klauzula u zakonu gde leder moze da trazis da to odradis i oni to koriste,sto je i logicno.Zdravstvo ima turnus za Jul,i prema tom turnusu imamo pravo na jedan ili dva F3 dana tj.placena slobodna dana zato sto smo radili za Bozic(njihov Bozic).E,sad to vazi samo za onaj turnus gde ti radis 24.-25.-26.12.dakle za njihov Bozic.Onda koristis dva ili jedan F3 dana kada ti odgovara ali opet imas neki period od do kada mozes koristiti.Ti si u apoteci...vi ste obicno slobodni za Bozic,tj.ne radite kao mi,nemate dezurstva i posebne turnuse za praznike bas na dan praznika,koliko sam ja informisana i samim tim nemate te F3 dane.
Ti ces dobiti slobodan taj dan,ali ces 99% da ga odradis.tako da druze samo ti je preostalo da vidis hoces li pre ili kasnije ali ako imas neke sate u timebanken ili avspasering,iskoristi ih tada.Neznam da li imas mogucnost za skupljanje istih.
Dakle,to tumacenje je ok,imas ti pravo da budes slobodan ali pitanje placanja podpada pod tu klauzulu koju sefovi koriste.
Ako ce ti biti lakse,i Norvezani koji su obavezni turnusom,moraju da dodju na posao za Bozic (e,druga je stvar sto se bas tada razbole i uhvati ih kolera sve kolektivno).Kako oni mogu biti bolesni,mozes i ti...ni ti nisi imun na koleru...druse,he he.To ti je placeno a slobodan si ionako neces zjakati po gradu vec biti sa svojom porodicom.

Drugo-odmor!
Tacno je moras da radis godinu dana da bi dobio placen odmor.E sada,ti opet imas pravo na deo placenog odmora ako si radio pola godine,dakle 2,5 nedelje.sto se odmora iz 2013 te tice,regularno imas placenih 5 nedelja koje ces koristiti.U junu dobijas samo feriepenger za tih 6 meseci koje si radio u 2012-oj ali skida se stalna plata.Nije to samo kod vas pravilo to je drzavno pravilo svuda.Dakle,skida se plata dobija se feriepenger.U tvom slucaju to je manja cifra jer si radio samo pola godine.Naravno za vreme odmora plata ti stize regularno.Platu i feriepenger ne mozes da trazis zajedno.Dakle niko u junu ne dobija platu svi dobijaju feriepenger mi sto imamo sopstvene turnuse i ugovore.Vidi,ti sokas ovde neke info koje ni ti sam neznas...
Odmor u 2013-oj koristis u 2013-oj.Placen ti je taj odmor od 5 nedelja.U junu stize feriepenger za 2012-u bez plate.Ne moze i jedno i drugo.
Jedino ti je sporno 2,5 nedelje iz 2012.-te.Na to imas pravo i da ti to bude placeno...ali si to trebao do sada da vidis sa sefom...i mozete imati dogovor da se taj deo odmora prebaci u 2013-u jer po zakonu imas pravo na prenos 2 nedelje u sledecu godinu ako imas neki razlog.Tako kaze zakon.
E sada da li ce ti propasti te 2,5 nedelje???Zavisi od vise faktora...meni je svojevremeno propalo...
Dakle,ides na leto na siguran i placen odmor a u junu malo manja plata,ali zato ces svake naredne godine dobijati pun feriepenger...
Pozz...





Dal sam ja ovde zaglupeo ili nikad nisam ni bio pametan, nije sad ni bitno, ali.. Sudeći po tvom mišljenju - ja u 2013 imam pravo na 5 nedelja plaćenog odmora (iz 2013) i jos plus 2,5 nedelje plaćenog odmora iz 2012 (koje mogu da prenesem najverovatnije), s tim da u junu umesto plate dobijem feriepenger?
Zato mi i nije jasno šta se sa tim dešava - ako ja spojim da radim do juna bez odmora kao što mi je šef rekao i u junu dobijem "samo" feriepenger bez plate - onda mi ima logike da se kaže da imam još 7 nedelja plaćenog odmora (5+2). Ali mi je to malo verovatno i zato i pitam kada se zaista koristi odmor iz 2013. Nije ni čudo da ga nisam skapirao kada mi je to pričao, ni na srpskom ne razumem
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 20:57 - pre 139 meseci
Moukoko,te 2 nedelje iz 2012-te,pitaj ga i porazgovaraj...to kod prenosa ne znaci da ti koristis 7 nedelja u cugu na leto.To ti nece pristati sef...ali on ce da se uhvati cinjenice i vremena "od juna do juna je jedna godina izvoli 5 nedelja odmora".Kazem ti,meni je odmor za prvu godinu propao(ali ja sam promenila opstinu).Ne mozes umesto te 2,5 nedelje da trazis pare.Jedino mozes da ga sada pitas kada je kraj godine,da li u januaru/februaru mozes da iskorstis odmor iz 2012-e.

Ali evo ti primer kod nas trenutno na poslu.Moja koleginica se zaposlila juna ove godine.U oktobru je isla na odmor,koji joj nije bio placen.Ja sam joj rela sto ne saceka januar pa da ode na dve nedelje placenog s obzirom da je radila pola 2012-te.Kaze ona,poslodavac moze da ti trazi celu jednu godinu rada pre nego sto pocnes da koristis placen odmor,a ja to nemam.Norvezanka je.Tako da imas vise klauzula.Ali jedno je sigurno,5 nedelja za 2013-u IMAS.Ovo za 2012-u ce ti vrlo verovatno otici u "vetar" ...ali pitaj sedi sa sefom i pitaj da ti ne bude krivo.
Ima sada tu vise momenata...jer to su im pravila bezbrojna...ako si na ugovoru i regularnom turnusu...taj prvi juni 2012-e da li su ti skinuli pola plate ili ne...ako jesu,onda moraju da ti daju 2,5 nedelje odmora,ali ako nisu ako si dobio celu platu...onda ne moraju.
Vise momenata imas koje nisi spomenuo u postu,a koji ti uticu na to.
Tako da nadaje se onom sto je sigurno a to je 5 nedelja za 2013-u.
Znam da nije lako razumeti,mi nemamo ta pravila.Ali taj prvi juni koji radis negde ako hoces placen odmor za tu godinu,skida se plata...to kod nas nije tako i zato nam je tesko da kapiramo.
Uglavnom,to je to.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 21:08 - pre 139 meseci
Citat:
sofi1976:
Za Mirjanu
Jos jedno pitanje ako moze,da li tu gdje ti radis ima sestara sa specijalizacijom iz gerantologije i kako se kod njih na to gleda,jer kada sam ja studirala bilo je i njihovih studenata,cak smo imali i par zajednickih susreta,mislim ako jednog dana uspijem da postanem sestra tamo ,da li cu imati neke koristi od toga.Ovdje nisam dobila nista,samo dvije godine predavanja,isla sam i trudna,pa na kraju rad,ispiti koji traju satima i da bi me ovdje samo potapsali po ramenu i rekli,fino je sto si to zavrsila...


Vidi,da bi nekome ovde bilo priznato "videre utdanning" u okviru nekog pravca,bilo kog...bilo da je rec o gerijatriji,psihijatriji,akutnoj medicini itd...mora da ima autorizaciju i dve godine klinickog iskustva ovde u Norveskoj(to je uslov za ulazak na studije),a studije su dve godine dodatne.Tada je spec.sykepleier.
S obzirom da si ti sada poslala za autorizaciju za hj.pl. i nemas autorizaciju za spl.i klinicko iskustvo ovde-morala bi prvo da ispunis te uslove pa da onda prilozis papir o toj tvojoj skoli koju imas.Neznam koji je to rang,nije meni jasno nista oko toga sto ti navodis.
Saradnja izmedju nasih i Norvezana...itd...
Dakle,kada dobijes autorizaciju za spl. opptakskrav za studije je ono gore navedeno,jer to spada pod videre utdanning.
Moguce da ce ti to koristiti kasnije naravno ali je bilo koji njihov papir od njih izdat-zlata vredan.
Kod mene na poslu ih nema.Kod mene na poslu ima psykiatrisk sykepleier (dvoje,troje tj.sefovi odeljenja imaju to obrazovanje).
Pozz.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964969 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.