Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7965158 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 21:17 - pre 139 meseci
Pa ne znam ni ja najbolje kako je to islo,mi tj nasa grupa smo zvanicno upisani na univerzitet u Trondhajmu i diplome tamo dobili,predavanja su bila ovdje u Tuzli i uvjek su bili i profesori iz Norveske,kod njih smo i polagali zavrsni ispit,sada sam ja i to prilozila kao pomoc za autorizaciju,ma kada god bude,bice dobro,eto da ti malo pojasnim tu nasu saradnju...puno te pozdravljam...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-203-136.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2012. u 21:33 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Moukoko,te 2 nedelje iz 2012-te,pitaj ga i porazgovaraj...to kod prenosa ne znaci da ti koristis 7 nedelja u cugu na leto.To ti nece pristati sef...ali on ce da se uhvati cinjenice i vremena "od juna do juna je jedna godina izvoli 5 nedelja odmora".Kazem ti,meni je odmor za prvu godinu propao(ali ja sam promenila opstinu).Ne mozes umesto te 2,5 nedelje da trazis pare.Jedino mozes da ga sada pitas kada je kraj godine,da li u januaru/februaru mozes da iskorstis odmor iz 2012-e.

Ali evo ti primer kod nas trenutno na poslu.Moja koleginica se zaposlila juna ove godine.U oktobru je isla na odmor,koji joj nije bio placen.Ja sam joj rela sto ne saceka januar pa da ode na dve nedelje placenog s obzirom da je radila pola 2012-te.Kaze ona,poslodavac moze da ti trazi celu jednu godinu rada pre nego sto pocnes da koristis placen odmor,a ja to nemam.Norvezanka je.Tako da imas vise klauzula.Ali jedno je sigurno,5 nedelja za 2013-u IMAS.Ovo za 2012-u ce ti vrlo verovatno otici u "vetar" ...ali pitaj sedi sa sefom i pitaj da ti ne bude krivo.
Ima sada tu vise momenata...jer to su im pravila bezbrojna...ako si na ugovoru i regularnom turnusu...taj prvi juni 2012-e da li su ti skinuli pola plate ili ne...ako jesu,onda moraju da ti daju 2,5 nedelje odmora,ali ako nisu ako si dobio celu platu...onda ne moraju.
Vise momenata imas koje nisi spomenuo u postu,a koji ti uticu na to.
Tako da nadaje se onom sto je sigurno a to je 5 nedelja za 2013-u.
Znam da nije lako razumeti,mi nemamo ta pravila.Ali taj prvi juni koji radis negde ako hoces placen odmor za tu godinu,skida se plata...to kod nas nije tako i zato nam je tesko da kapiramo.
Uglavnom,to je to.


Aha, sada je jasnije U pravu si za junsku platu - dobio sam je celu, tako da kontam da se pod tim podrazumeva kao da su mi isplatili odmor za 2012. Dobro, sad da znam da se ne bunim bez razloga Svakako da nisam ni mislio u cugu da koristim ni 3, a kamoli 7 nedelja odmora - a sudeći po ovome - imam pravo na tih redovnih 5 nedelja (nakon godinu dana), što je sasvim ok. Hvala na pomoći!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 07:43 - pre 139 meseci
Moukoko, koliko u apoteci koristiš office? mislim koliko detaljno npr. excel, ono, znam neke osnove, nije baš da mi se hvata tutorijala od 300 strana uza sve ostalo, al ako se mora....zafaljujem.
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 08:58 - pre 139 meseci
pozdrav svima.Dal imoze da se prijavi np3 da se polaze bez autorizacije diplome,koja kasni,ili nema veze ispit sa tim.Hvala svima unapred.
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.opera-mini.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 09:06 - pre 139 meseci
Citat:
isabeau917:
Moukoko, koliko u apoteci koristiš office? mislim koliko detaljno npr. excel, ono, znam neke osnove, nije baš da mi se hvata tutorijala od 300 strana uza sve ostalo, al ako se mora....zafaljujem.


Uopste se ne koristi MS office. A ono sto se koristi svakodnevno je taj neki njihov program u apoteci FarmaPro za koje imaju on-line kurseve za novozaposlene. Naravno, i Windows i FarmaPro, pa i office -sve je na norveskom..
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 09:17 - pre 139 meseci
ooo, fak, na norveškom windowsi, ni na hrvatskom mi neidu pod kapu, hoću copy-paste kad ono kopiraj-zalijepi ....
no hvala na odgovoru
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 10:02 - pre 139 meseci
Citat:
bojko peric:
pozdrav svima.Dal imoze da se prijavi np3 da se polaze bez autorizacije diplome,koja kasni,ili nema veze ispit sa tim.Hvala svima unapred.


NP3 nema veze sa autorizacijom.Dakle,moze da se prijavi.Rok za prijavu za januar je do ponedeljka.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 12:21 - pre 139 meseci
Jel ima neko link zaknjigu Nøkler til Norge? Ja sam skinula jednu ali to je po svoj prilici radna sveska. Treba mi tekstboka (ako postoji).
 
Odgovor na temu

mar1234

Član broj: 308335
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 12:43 - pre 139 meseci
Kako prolaze slikari u Norveskoj, prodaja slika i umetnina na trgovima, zna li neko?????
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 12:57 - pre 139 meseci
Citat:
Jelena G.:
Jel ima neko link zaknjigu Nøkler til Norge? Ja sam skinula jednu ali to je po svoj prilici radna sveska. Treba mi tekstboka (ako postoji).


Nøkler til Norge

Ne znam da li si je skinula iz kolekcije koju sam ja okačio ovde, ako nisi onda skini sa linka gore, 106 megabajta je i sadrži dva dela knjige i 2 CD-a sa audio vežbama.

Usput, prelistaj šta sve ima u linku u mom potpisu, možda nađeš nešto zanimljivo.

 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 13:07 - pre 139 meseci
Hvala, skinucu je...vise ne znam ni sta sam a ni odakle sam sve skidala materijal:)
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 16:32 - pre 139 meseci
Citat:
cveyoni:
Citat:
milos_no:
Pozdrav svima, negde sam nacuo da ako neko dobije fast job ima olaksice da dovede porodicu. Ja sam trenutno u Oslu i trebao bi od januara da dobijem ugovor na godinu dana. Cuo sam da mi je onda olaksana procedura spajanja porodice. Ja vec imam radnu dozvolu,istice u Junu. Zna li neko kakva je sad procedura ako hocu da dovedem u mom slucaju suprugu i cerkicu. Cuo sam da mi nisu potrebna 3 zadnja izvoda plate? Da li je to tacno. Unapred hvala.


I ja sam danas skoknuo do policije,cisto da pitam oko produzenja radne i spajanja porodice,sluzbenica na salteru mi rece daa nije potrebno imati poslednja 3 izvoda plate,kao ni inntekt u toku godine,tj kolko zaradim na godisnjem nivou.Kaze da mora biti u ponudi za posao napisano kolka je godisnja plata,naravno kao sto je i neko raNIJE to napomenuo,mislim medicman.To je vec obavezno polje u semi.Ipak cu ja sva dokumenta pripremiti,ko ce ih znati!!!A mom kumu su trazili lønnslip,mada je on predavao prvi put za spajanje porodice...Razlicite informacije od razlicitih sluzbenika :-)



Cveyo brate, ja sam 14 nov. predao za produzetak, trazili su naravno lønnsslips 3 poslednja i sva sreca pa sam poneo svu dokumentaciju ,trazili mi i kopirali su sve , i svedocanstva i diplome i licencu iz Srb.. Ponesi sve, trebace ti :)
Za slipove su mi i telefonom rekli kad sam zvao da su OBAVEZNI i u policiji kad sam svratio onako i usput pitao....

Idem na produzeni vikend za Srb :) Malo da osvezim kroppen med Nisko eller Zajecarsko øl :)
 
Odgovor na temu

nansen
firestarter
vatrogasna stanica beograd

Član broj: 307670
Poruke: 12
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.12.2012. u 21:32 - pre 139 meseci
pozz, evo opet i mene... idem za oslo na par dana sledeće nedelje, pitanje je gde odsesti?

naravno kao i uvek kod srba nerealni zahtevi... da je u centru (ili ne tako daleko od centra), da nije skup, da ima wifi, da po mogućstvu ima jednu (eventualno dve, ali dobro povezane) liniju sa hovikom...

e da, i gde jesti?


hvala unapred
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 08:05 - pre 139 meseci
Citat:
vesmil75:
Citat:
vujkeeeee:
Dobio sam autorizaciju za hjelpepleira,interesuje ma da li mogu da pocnem da radim sa manjim % stillinga ili moram da imam min. 80% da bih poceo da radim!?
hvala

Koliko si cekao na autorizaciju?

Skoro 7 meseci!
Kontaktirao sam ih 3 puta da vidim sta je sa autorizacijom, ali napokon je stigla!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 08:31 - pre 139 meseci
Kazes da si ih kontaktirao 3 puta. Reci mi kojim putem, mejlom? Da li su ti svaki put odgovorili?
 
Odgovor na temu

baustel
dipl.inz.gradj.
institut

Član broj: 308552
Poruke: 16
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 10:53 - pre 139 meseci
Zdravo svima, kako ste.
Nije me dugo bilo, ali pratim vase komentare, redovno. Imam neku nedoumicu, pa ako neko moze da mi odgovori.
Kakva je razlika izmedju byggleder i anleggleder? ( rijec je o gradjevini)
Pa ako neko zna da mi opise.
hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 14:01 - pre 139 meseci
stigla uplatnica
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
89.111.241.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 15:40 - pre 139 meseci
Kada ste poslali papire za autorizaciju,koliko dugo ste cekali na uplatnicu...pozz...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 15:53 - pre 139 meseci
Citat:
baustel:
Zdravo svima, kako ste.
Nije me dugo bilo, ali pratim vase komentare, redovno. Imam neku nedoumicu, pa ako neko moze da mi odgovori.
Kakva je razlika izmedju byggleder i anleggleder? ( rijec je o gradjevini)
Pa ako neko zna da mi opise.
hvala unaprijed


Vidi,ja ne mogu strucno da ti prevedem razliku,to mogu samo ljudi koji rade kao gradjevinci.
Ali u direktnom prevodu sa norveskog na srpski bi bilo ovako:

Leder-je sef
Anlegg-ima nekoliko znacenja(moze da bude i skolonost i talenat ka necemu) ali sve zavisi kako i gde upotrebljavas rec.Posto je rec o gradjevini,onda znaci UREDJAJ/PROJEKAT.
Bygg-isto ima nekoliko znacenja ali ovde kod tebe bi bilo GRADJEVINA/GRADJENJE
Byggmester-gradjevinski preduzimac.Kod tebe je leder,sef gradilista.
Imas dalje masu reci koje se izvode od te bygg...kao sto je byggeplass(gradiliste),bygningsarbeider-gradjevinski radnik,byggetillatelse(greadjevinska dozvola) itd...

Dakle,kratko i najpreciznije u prevodu sa norsk na serbisk je:

ANLEGGLEDER- sef projekta/uredjaji itd...
BYGGLEDER- sef gradilista...

Za nesto strucnije i preciznije moras da pitas nekog svog kolegu koji vec radi u okviru gradjevine jer ti si verovatno mislio na zadatke...
Pozdrav!


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2012. u 15:54 - pre 139 meseci
papiri mottat 15.11., faktura na uplatnici 4.12. - 1430 kruna,idem u pon. uplatiti, rok uplate 4 mjeseca, iza toga papire seckaju, hi hi..
ovo je jedini račun koji me ekšli veseli
pozz!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7965158 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.