Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8009102 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 22:53 - pre 129 meseci
Citat:
fap:
Opa, konacno nesto zanimljivo na forumu,cak toliko da se i ja ukljucim! Odjednom se pojavio lik koji osporava "obecanu" zemlju i-krenuo je prvi talas kontrapaljbe! Ja licno nisam ni za jednu stranu jer se tek razmisljam o odlasku ali bih voleo da gospodin 'metar' nikako ne napusta diskusiju. Da kazemo da blagu podrsku dajem doticnom jer mi nekako deluje(na ovom forumu-retko) pismeno a i vreme je bilo da neko da i DRUGO misljenje za razliku od nebuloznog hvalospeva bez kraja i poretka. A kao sto je i obicaj u nas cim neko drugacije-a ti odma najgore po njemu. A ne znam zasto, covek nikog nije vredj'o neko lepo samo pisao,ko oce nek cita ko nece nek preskoci.


Procitaj Davornov post i bice ti sve jasno sa samo tih par reci.
A ako neznas ko je Davorno,da ti pomognem.Covek je pre svih nas sa foruma bio ovde i jeo "ovaj hleb"...
Niko ovde ne pise hvalospev...ovde se itekako pisu i plusevi i minusi,ja sam toliko puta pisala o negativnostima one strane "privatnog zivota",pitanje je kako se stvari dozivljavaju kada nisi ovde i citas ovo ali niko nema hvalospeva,ima samo zelje za boljim i to bolje jeste ovde,ekonomski gledano.Ko sumnja i misli da je bolje u Srbiji treba da ostane tamo i da uopste ne razmislja o odlasku.Sto Jelena kaze...ovo je licni izbor.Niko nas ljudi nije terao da dodjemo ovde niti vas koji planirate da dodjete neko tera na to.Dobrovoljno je.

Ali ako udjes u nesto i nezadovoljan si,onda nadji bolje i izadji iz toga.
Ja sam bila nezadovoljna Srbijom i napustila sam je.Nisam se odlucila za opciju da sedim u Srbiji i kukam nad sudbinom.
U Norveskoj sam nasla to bolje a puno toga izgubila i to je bila ta cena koju sam resila da platim.
Ne kukam za tom placenom cenom.
Nije mala cena,ali ne kukam za njom i platila bih je opet.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 22:55 - pre 129 meseci
I nije zgoreg dodati (po ko zna koji put) da ovde ljudi pišu na osnovu svog iskustva a ne "Trla baba lan".

Mislim da ovde malo ima i psihologije,ko zna koja je frustracija u pitanju kod dotičnog diskutanta ali bih rekla da ga ovo zabavlja i da je vrlo usamljen i dokon.Hej tek se upisao na Forum a ispisa poruka koliko ja maltene mesecima (na ES). Ili smo mi pogrešno shvatili možda čovek ima najbolje namere da nas savetuje da ne srljamo....

Što reče Delija da mi malo iskuliramo? A i vreme mi je za gledanje NRK...Odoh. Hm... još uvek mi ne izlaze iz glave pileće/kokošje butine kod ljudi od steroida u pilećem mesu.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 23:05 - pre 129 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
Citat:
Mirjana Savicic:
Marjane,ne treba ti drzavljanstvo ni stalna dozvola potreban ti je novac za ucesce i stalan posao.
Mada u Nordei se moze dobiti kredit i ako nemas stalan posao ali da imas ok primanja i sparekonto.Ovo govorim iz tudjeg iskustva za Nordeu.Neznam za koliko mozes skupiti novac jer to je individualno ali ukoliko si mladji od 34 god onda imas povoljnije uslove.



Mirka hvala na odgovoru. Prodao bih stan u Bg i nadam se da bi 40000e bilo dovoljno za ucesce.

Kako se krecu cene? Ja sam gledao ali mi nista nije jasno, ima cena, onda neki javni dug i dr.

Pozdrav sa Zvezdare.


Marjane...40 000 eura mu dodje oko 320.000 nok a to nije dovoljno ako si preko 34 godine i treba ti vece ucesce za stan.Kuce su naravno jako skupe ali su to i stanovi.Racunaj za nekretninu od 2-3 miliona kruna.Da bude dovoljno za porodicu,o toj kvadraturi govorim.Imas razne oglase mozes uzeti i kombinaciju da vlasnik ima taj stan na kredit pa ti njemu odplatis deo koji je on platio a nastavis da placas tu ratu.Imas puno kombinacija i naravno sve zavisi gde je nekretnina.Da li je u pitanju grad ili selo.
1 milion kruna je danas - oko 119.000 eura.
Sto mu dodje da je nekretnina minimum 240.000 eura.
Plus imas opremanje unutra.
Dobijes prvi selvangivelsen pa na osnovu te godisnje zarade mozes dobiti kredit uglavnom ta suma puta 3.Sto mu dodje ako imas zaradu od 500.000 nok dobijas 1,5 mil od banke.Tako gledaj dobijanje kredita...od banke sto se sume tice...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 23:15 - pre 129 meseci
Svakako je dobro da se čuje i "oponent" sveopštem mišljenju, jer doprinosi kvalitetu diskusije. Bez opozicije nema ni dobre pozicije, to smo valjda naučili davno još.
Na kraju krajeva to isprovocira i "voajere" da se glasnu, a koji su inače po definiciji veoma pasivni i pismeni, što opet dalje diže kvalitet.
Ja sad ne znam kako će to da izgleda za metar dana ili godina, ali uz nekoliko "logističkih rešenja" nekako uklapamo život i plaćamo račune sa jednom platom, a trenutno nas je u kući 6. Troje velikih i troje malih. Nije bitno ko je šesti, imam i ja pravo da se anonimišem malo, jel da?
E sad plata od koje živimo se manje više uklapa u datu projekciju.
Dodatnih prihoda još uvek nemamo. Cenim da će biti bolje sa oko 3.000 preko budžeta od dodatka za klince, a do zaposlenja ćemo zamoliti državu i da nam malo participira za stan, jer je 11.000 noka, priznaćete, puno para. Da li će to proći ne znam, ali ćemo pokušati.
Dakle, bez kviska (ŠveCka i šverc), gađamo se u nulu. Za sada.
Ne pijemo vina, nemamo urnebesan društveni život, nemamo auto niti dozvole za isti, ne drogiramo se (još uvek) i ne trošimo na prostituciju.
Što se dece tiče, ona su, da ne preteram - presrećna. Svo troje na svoj način, iako najmanji još uvek ne ide u vrtić. Verujem da će to samo ići nabolje.
Najstariji sin je zaljubljen, a u školi je doživeo neprijatnost jedino od jednog nazovi "našeg" klinca i taj klinac je, po našoj reakciji istog trenutka prestao da bude problem. Pojma nemam kako i šta, ali njega za sad nema više ni blizu.
Mala digresija:
Kada smo se iz Prokuplja preselili u Beograd, isto dete ne da nije bilo prihvaćeno kako treba (zbog naglaska i nazovi učiteljice), da je išlo dotle da ga javno ismeva. Pisao prosvetnoj inspekciji dva puta.... drnge dange, drnge dange... Nikada mi nisu odgovorili ni da su primili žalbu, a o rešenju problema da ni ne pričam. Problem sam rešio na drugi način, ako se to uopšte može nazvati rešenjem, a srećom, otvorena je nova škola bliže našem stanu i tako smo se ratosiljali bede.
Sledeći po redu sin je zaljubljen x 4. Kaže, jedva čeka da legne uveče kako bi sutra išao u školu.
Već sam pisao kako su dočekani u školi, da se ne ponavljam, ja to ne bi bolje izrežirao iako najbolje poznajem svoju decu. Za to im se klanjam do zemlje.
Mali Gaša kad upadne u sedmi transedentni stepen dok se mazi, kaže: "Mogo voim sto sam doso u Nolvesku", pri tom da napomenem, ne ponavlja ničije reči, već to stvarno misli. Ok, suviše je on mali, a i bio je odvojen od majke, pa sad više nije, tačno je sve to, ali ipak može da oseti drugačiju atmosferu u kući.
U Beogradu sam za date uslove, imao jako dobru platu, a žena, znate već kao sestra koliko. Sa kreditom za stan i potpuno normalnim životom, sedam godina nismo otišli na more, a izlaske mogu da nabrojim na prste jedne ruke. Trčeći sam izašao iz zemlje i sada se jedino plašim da zbog neke komplikacije ne dobijem nogu nazad u Radikaliju. To je jedino što me brine.
Iako sam se zareko da u CG nikad više, odveo sam ih da vide more jer sam hteo da puknem kad me je jedno dete pitalo da li je tačno da je more baš toliko slano. Morao sam da potrošim pare koje nisam imao, jer znam da kad emigriramo, neće videti letovanje još najmanje godinu-dve. Tako je to izgledalo dole, a kako je ljudima sa jednom prosečnom platom ili bez ijedne....
Da remiziram - ja se dole svojevoljno ne vraćam. Ni mrtav. Jedino ako me isprate braća Norvežani. Meni ovakav način života, iako tehnički gledano, nije mnogo bolji nego moj život u Srbiji (za sada), ne da ne predstavlja problem nego sam spreman da ga živim još 2-3 pa i više godina, ali gotovo sam siguran da će promena ići samo na bolje (tu ne računam neke nepredvidjene okolnosti, ali njih može biti i dole jel tako?).
Btw, firma u kojoj sam radio, prema nekim vrlo relevantnim prognozama, nezadrživo srlja u "progres", pa se trenutno neke sada već bivše kolege, pitaju kako će da plaćaju kredite, a i ja sam imao tu traumu posle smene vlasti, kada su nam najavili smanjenje plata.
Eto to je to što se nas tiče. Ako čujete da smo se vratili, dragovoljno bilo nije, to budite sigurni
Za sada mi smetaju neke trivijalne stvari i nisu ni vredne pomena, a kako će biti ubuduće, znaćemo kad sutra dođe


 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 23:19 - pre 129 meseci
Ali moram priznati jednu cinjenicu.
Ta moja koleginica sto ima bebisiterku i kredit za stan je misljenja istog kao Metar.Ona mrzi ovu zemlju,ali bas tim recima mi kaze,"mrzi" a zivi u velikoj kuci koju je kupila na kredit.Prelepa kuca,koja daleko premasuje primanja nje i njenog muza sto se rate kredita tice plus opremanja,ne moze da radi dva posla jer ima porodicu,normalno je ici po restoranima,pozoristima i ima bebisiterku i pusi i voze kola.I sve je to tako normalno jer treba ziveti.Nju kada bi cuo neko i mene on bi pomislio da mi ne zivimo u istoj zemlji.Kada god ja pobrojim cinjenicno ovo sto sam sada rekla,kaze mi tebi je lako.
Nas dve imamo pogled na emigraciju u Norvesku kao Kenedijevi kapetani u ratu u Vijetnamu.Bili na istom frontu a napisali mu dva totalno razlicita izvestaja o jednoj istoj stvari.I Kenedi ih pitao da li su oni bili u istoj zemlji.
E ovo me sada sa Metrom podsetilo na nju.
I zato kazem nije do zemlje...do nas je jako mnogo.Prosto ona i ja imamo razlicit grunnpakke o zivotu.Metar i ona imaju isti pakke.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 07:05 - pre 129 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
cvetanovicmarjan:
Posle koliko godina u Norge mogu aplicirati za kredit za stan? Naravno podrazumeva se da imam za ucesce. Da li mi treba drzevljanstvo, da li moram da imam stalni boravak (sada posle tri, a kako rekose ljudi sa foruma usko ce biti sa pet godina) ili mogu i posle godinu dana ako sam u stalnom radnom odnosu?

Kakve su sanse za poso za one sa diplomom sumarskog fakulteta?


Huh.. problem je sto mnogi od nas ni ne znaju sta se radi sa diplomom sumarskog fakulteta u Srbiji. Kakv tip posla je to, sta radis.





Ja sam masinac, pitam za prijatelja. Master diploma sumarskog fakulteta u Beogradu, smer nesto vezano za proizvodnju namestaja. Jel imaju dosta preduzeca za proizvodnju namestaja ili su bazirani na ikea kupovinu?
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 07:11 - pre 129 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
cvetanovicmarjan:
Citat:
Mirjana Savicic:
Marjane,ne treba ti drzavljanstvo ni stalna dozvola potreban ti je novac za ucesce i stalan posao.
Mada u Nordei se moze dobiti kredit i ako nemas stalan posao ali da imas ok primanja i sparekonto.Ovo govorim iz tudjeg iskustva za Nordeu.Neznam za koliko mozes skupiti novac jer to je individualno ali ukoliko si mladji od 34 god onda imas povoljnije uslove.



Mirka hvala na odgovoru. Prodao bih stan u Bg i nadam se da bi 40000e bilo dovoljno za ucesce.

Kako se krecu cene? Ja sam gledao ali mi nista nije jasno, ima cena, onda neki javni dug i dr.

Pozdrav sa Zvezdare.


Marjane...40 000 eura mu dodje oko 320.000 nok a to nije dovoljno ako si preko 34 godine i treba ti vece ucesce za stan.Kuce su naravno jako skupe ali su to i stanovi.Racunaj za nekretninu od 2-3 miliona kruna.Da bude dovoljno za porodicu,o toj kvadraturi govorim.Imas razne oglase mozes uzeti i kombinaciju da vlasnik ima taj stan na kredit pa ti njemu odplatis deo koji je on platio a nastavis da placas tu ratu.Imas puno kombinacija i naravno sve zavisi gde je nekretnina.Da li je u pitanju grad ili selo.
1 milion kruna je danas - oko 119.000 eura.
Sto mu dodje da je nekretnina minimum 240.000 eura.
Plus imas opremanje unutra.
Dobijes prvi selvangivelsen pa na osnovu te godisnje zarade mozes dobiti kredit uglavnom ta suma puta 3.Sto mu dodje ako imas zaradu od 500.000 nok dobijas 1,5 mil od banke.Tako gledaj dobijanje kredita...od banke sto se sume tice...







Mirka, mozda gresim ali ako mi je za ucesce potrebno 10 ili 15%, za nekretninu od 240.000e, 40000e je dovoljno?

Jel neko od vas vec planira da kupuje nekretninu i kakvi su utisci?

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 07:51 - pre 129 meseci
nekako samo pisete o parama

jedino mozda sto se nesko dotakao vrtica i skole, sta je sa atmosferom na poslu, radnim mesto? pa nije norge valjda samo skattekort i lønn

ja sam posle 20 godina pusackog staza odlucio da ostavim iste lomio sam mesecima i zadnjih 7 dana sam bivsi pusac , naravno najvazniji motiv je bio novac, 3000 noka za cigare je stvarno liksuz svi su nesto odusevljeni sto sam ostavio pusenje ali meni suze na oci svaki put kada pomislim na cigaru, tezak je ovo zivot, eto dosao sam u norvesku a nemam ni za cigare, iskreno

inace neko napise ovde krompir, riza, pasta pa mi cesto to jedemo, meni su licno najbolje kombinacije riza i riba, sa mnogo mnogo povrca, secuan sos mmmmmmmm
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 08:48 - pre 129 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
cvetanovicmarjan:
Citat:
Mirjana Savicic:
Marjane,ne treba ti drzavljanstvo ni stalna dozvola potreban ti je novac za ucesce i stalan posao.
Mada u Nordei se moze dobiti kredit i ako nemas stalan posao ali da imas ok primanja i sparekonto.Ovo govorim iz tudjeg iskustva za Nordeu.Neznam za koliko mozes skupiti novac jer to je individualno ali ukoliko si mladji od 34 god onda imas povoljnije uslove.



Mirka hvala na odgovoru. Prodao bih stan u Bg i nadam se da bi 40000e bilo dovoljno za ucesce.

Kako se krecu cene? Ja sam gledao ali mi nista nije jasno, ima cena, onda neki javni dug i dr.

Pozdrav sa Zvezdare.


Marjane...40 000 eura mu dodje oko 320.000 nok a to nije dovoljno ako si preko 34 godine i treba ti vece ucesce za stan.Kuce su naravno jako skupe ali su to i stanovi.Racunaj za nekretninu od 2-3 miliona kruna.Da bude dovoljno za porodicu,o toj kvadraturi govorim.Imas razne oglase mozes uzeti i kombinaciju da vlasnik ima taj stan na kredit pa ti njemu odplatis deo koji je on platio a nastavis da placas tu ratu.Imas puno kombinacija i naravno sve zavisi gde je nekretnina.Da li je u pitanju grad ili selo.
1 milion kruna je danas - oko 119.000 eura.
Sto mu dodje da je nekretnina minimum 240.000 eura.
Plus imas opremanje unutra.
Dobijes prvi selvangivelsen pa na osnovu te godisnje zarade mozes dobiti kredit uglavnom ta suma puta 3.Sto mu dodje ako imas zaradu od 500.000 nok dobijas 1,5 mil od banke.Tako gledaj dobijanje kredita...od banke sto se sume tice...







Mirka, mozda gresim ali ako mi je za ucesce potrebno 10 ili 15%, za nekretninu od 240.000e, 40000e je dovoljno?

Jel neko od vas vec planira da kupuje nekretninu i kakvi su utisci?



Marjane,to za ucesce zavisi koliko kosta nekretnina i ja sam se ogradila jer ne znam tvoje godiste,granica koja deli ucesce na manje i vece je 34 godine.Na to sam mislila kada sam rekla da nije dovoljno.
Sto se mene tice,ne planiram jos nekretninu.Ali svakako ako se na to odlucim bice do 34-te jer to je povoljnije sa aspekta ucesca a i moja situacija sa iznajmljivanjem stana je skroz povoljna jer onaj ko placa stan 12.000 nok ne isplati mu se da placa drugom kad moze sebi.
Razmisli prvo o stajanju na noge cvrsto pa onda ulazi u nekretninu.Ali kontam te skroz.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 08:54 - pre 129 meseci
Evo i ja da se ispovedim i iznesem malo prljavog vesa, nesto me svrbi tastatura.
Onomad mi kad smo imali neke tehnicke probleme, kad smo dosli ovde u norge, stigli nas neki silni dugovi za kirije i sta ne, morali smo zestoko da stedimo na svemu pa i na hrani. Stedili smo tako sto smo svaki dan jeli pirinac i ribu, zamrznutu sniclu i krompir u rerni, jagnjece butke sto si bile na popustu, zamrznuto povrce i slicne kombinacije.
A sve to samo i iskljucivo zato sto je to najjeftinija hrana, jeftinije nije moglo od toga tehnicki i ziveli smo kao najveca sirotinja u norge. Moja keva je doduse bila odusevljena nasim jelovnikom kad god se cujemo skajpom, jer u srbiji smo imali lepa primanja dosta veca od proseka i nismo se uopste hranili ni blizu tako kvalitetno. I isao sam svaki dan biciklom na posao da bi ustedeo na mesecnoj kartici. A jedini izlazak koji smo znali je bio na jednu od okolnih sedam planina, pesaka. I to mi je ubedljivo bio najtezi period u zivotu, u potpunosti nemocan u tudjoj zemlji. Dosta "stranaca" mi je pomoglo i njima svima hvala, a od rodbine sve i da je neko teo da mi pomogne nije mogao nikako. U jednom trenutku nismo imali ni za vegetu niti za bilo kakve slatkise ili gazirane sokove.
I eto sad kao zdravstvene posledice izgubio sam sve problema sa gastritisom koje sam imao nekoliko godina u srbiji, izgubio par kila masti i doda koje kilo sirovine, i evo vec skoro dve godine u norveskoj i ne pada mi napamet da kupim mesecnu (ne zato sto ne mogu da je priustim vec sad obozavam da pedalam kao i dooobar deo norvezana koji biciklama razvezu klince u obdaniste pre posla) i nikad u zivotu nisam bio zdraviji i potentniji, mogu repu vola da iscupam kad bi teo.

A jedna stvar koju sam primetio kod novajlija "dodjosa" u norge je ta da su u stanju da sede po 3-4 sata i da kukaju na srbiju i na vlast i na ljude tamo i ne znam sta. Neki se posle nekog vremena promene i prestanu da kukaju, a neki se jednostavno nikad ne promene i razumljivo je da im bude tesko i da cak ne budu prihvaceni u ostalo drustvu, prvenstveno jer dave ko baba zabu. Neko je sposoban da se adaptira, neko nije, i to je normalno, samo treba naci sebe i ne muciti sebe a ni druge.

I ima jos gomila stvari koje su ovde sra*je i smetaju, ali se nekad tako probudim u ladnom znoju iz snova da vise nisam ovde, i odma prestanem da kukam.
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 09:07 - pre 129 meseci
Meni je 36 :( ali sport, muzika i vec sam na 25 :)

Razmisljam malo (malo vise) unapred i zato me to sada zanima. "metar" je dao veliki broj podataka i to treba pozdraviti ali mi malo smeta kada neko postavi pitanje da li je dobro doci u Norge, jer kad izadjete u penziju necete imati ni za dzem ... a ja prijatelju napravio master rad o odlasku sa svim cinjenicama (pozitivne na jednu a negativne na drugu stranu).

Ja cu prodati stan u Bg u svakom slucaju jer imam kucu u Aleksincu, ali dvoumim se sta sa parama?
Da li da dam za kreditno ucesce nekretnine u Norge (ako dobijem otkaz i problem placanja rate, ode ucesce banci ... a s druge strane bolje je placati kreditnu ratu nego bacati novac za kiriju) ili da za taj novac kupim neku nekretninu u Grcku (primorje 1000e/m2, a gradovi pr Solun ide od 500e/m2 ... ako ne verujete pogledajte www.spitogatos.gr) ... pa eto svake godine po 15 dana na moru + BESPLATNO za rodjake, prijatelje, prijatelje sa foruma i nekretnina ce otplatiti samu sebe ... a i kad dodje penzija dole mozemo ziveti ja i moja "baba" i sa po 600e norveske penzije .... Inace dve zemlje koje volimo su Norge i Grcka, ali po licnom mentalitetu nama vise leze ljudi iz Norge nego Grci ... sto je mozda cudno.

:) sad znam da ce prijatelji sa foruma da mi savetuju da kupim stan u Grcku, ali znam da ce biti jos pametnih resenja ... a ja volim da ucim od svih. Tusen takk.
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
95.168.96.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 09:10 - pre 129 meseci
Jednom je isto bila neka slićna rasprava pa sam napisao dotićnoj osobi da mi kaže koja je to savršena zemlja na svijetu da mogu tamo otići.
Naravno da ne postoji,ali ljudi moji pogledajmo malo sa one druge strane medalje iz agonije u kojoj ste živjeli i u kojoj sam i sam (naravno mislim na financijsku stranu) dođe do odluke za boljim životom evo @Nech-co je napisao da sa jednom platom dođe do mjesećne nule znaći može se @zokiruma kaže došao sam ni za cigare nemam jbg to je tako trenutno još ste na jednoj plati,a kada dođe druga onda će to sigurno biti druga prića.
Evo sa moga stajališta mi smo na dvije plate u HR i kad ih dobijemo već smo u minusu o nuli niti ne razmišljamo znaći i ovo kod vas je napredak oho ho u odnosu na nas i vas kada ste bili u svojoj državi pa da i cijeli život bude tako bolje je nula nego minus a sa druge strane barem ste sigurni da će vam dijeca imati budučnost što recimo ja za svoju nemogu reći ako ostanemo u ovom truležu od države ,a ta djeca su svima nama bili okidać za odluku.
Vjerujem ja da se sa drugom platom može uštipnuti i ponešto za cigare doći će i to polako siguro je da bi svi htjeli sve odmah takav sam i sam i to je ljudski ali polako strplivo borba dalje i to je to samo naprijed u životu povratka nema.

Hoću reći mišljenja sam da vama koji ste u NO može biti samo bolje nego nama e sad je stvar koliko tko želi(i dali želi raditi) dali želi živjeti na visokoj nozi,skakat po restoranima,pozorištima,vozit skup auto itd ili biti normalan i zahvalan na drugoj prilici koja se pružila za neki normalan život i kao takvog ga prihvatiti ništa više od toga normalan i tako to treba gledati.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 09:17 - pre 129 meseci
Citat:
dakipro: Evo i ja da se ispovedim i iznesem malo prljavog vesa, nesto me svrbi tastatura.
Onomad mi kad smo imali neke tehnicke probleme, kad smo dosli ovde u norge, stigli nas neki silni dugovi za kirije i sta ne, morali smo zestoko da stedimo na svemu pa i na hrani. Stedili smo tako sto smo svaki dan jeli pirinac i ribu, zamrznutu sniclu i krompir u rerni, jagnjece butke sto si bile na popustu, zamrznuto povrce i slicne kombinacije.
A sve to samo i iskljucivo zato sto je to najjeftinija hrana, jeftinije nije moglo od toga tehnicki i ziveli smo kao najveca sirotinja u norge. Moja keva je doduse bila odusevljena nasim jelovnikom kad god se cujemo skajpom, jer u srbiji smo imali lepa primanja dosta veca od proseka i nismo se uopste hranili ni blizu tako kvalitetno. I isao sam svaki dan biciklom na posao da bi ustedeo na mesecnoj kartici. A jedini izlazak koji smo znali je bio na jednu od okolnih sedam planina, pesaka. I to mi je ubedljivo bio najtezi period u zivotu, u potpunosti nemocan u tudjoj zemlji. Dosta "stranaca" mi je pomoglo i njima svima hvala, a od rodbine sve i da je neko teo da mi pomogne nije mogao nikako. U jednom trenutku nismo imali ni za vegetu niti za bilo kakve slatkise ili gazirane sokove.
I eto sad kao zdravstvene posledice izgubio sam sve problema sa gastritisom koje sam imao nekoliko godina u srbiji, izgubio par kila masti i doda koje kilo sirovine, i evo vec skoro dve godine u norveskoj i ne pada mi napamet da kupim mesecnu (ne zato sto ne mogu da je priustim vec sad obozavam da pedalam kao i dooobar deo norvezana koji biciklama razvezu klince u obdaniste pre posla) i nikad u zivotu nisam bio zdraviji i potentniji, mogu repu vola da iscupam kad bi teo.

A jedna stvar koju sam primetio kod novajlija "dodjosa" u norge je ta da su u stanju da sede po 3-4 sata i da kukaju na srbiju i na vlast i na ljude tamo i ne znam sta. Neki se posle nekog vremena promene i prestanu da kukaju, a neki se jednostavno nikad ne promene i razumljivo je da im bude tesko i da cak ne budu prihvaceni u ostalo drustvu, prvenstveno jer dave ko baba zabu. Neko je sposoban da se adaptira, neko nije, i to je normalno, samo treba naci sebe i ne muciti sebe a ni druge.

I ima jos gomila stvari koje su ovde sra*je i smetaju, ali se nekad tako probudim u ladnom znoju iz snova da vise nisam ovde, i odma prestanem da kukam.


pa meni je riza i riba super kombinacija i daleko zdravija nego recimo kilo krompira + svinjetina + pivo i 2 sata spavanja posle klope , ja se ne vracam iz prodavnice bez povrca, i obavezno nam je to na jelovniku, jednom dnevno, pogotovo sangarepa i brokoli. pa moj klinac smaze jednu sangarepu dnevno umesto nekih grickalica, samo ga cujes kako grize sangarepu dok se igra u susednoj sobi. takodje izbegavamo da jedemo hleb, mada obavezno klincu uvece napravim 2-3 parceta sa margarinom, cisto zbog recimo vitamina B, a i hleb je stvarno crni a ne kao kod nas ofarbani beli . od slatkisa koristimo samo cistu crnu cokoladu, a to smo koristili i u Srbiji, znaci nista ono milka sa ''jagodama'', kojekakve bele cokolade i slicno, zbog klinca uzimamo neki keks tipa welness jer on po ceo dan nesto mora da gricka, takodje za klinca obavezno mora biti sladoled, ne ustaje iz kreveta dok ne vidi sladoled , 10 komada kosta oko 50-60 noka, u proseku jedan dnevno, takodje kada idem u nedeljnu nabavku kupim mu obavezno i 3 kinder jajeta ( oko 29 noka sva tri) i neki autic (u europrisu ima za 10 noka). inace od mesa uzimam sve, mada malo izbegavam svinjetinu, uglavnom riba i jagnjetina tj. ovcetina, kao i piletina.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 09:25 - pre 129 meseci
Citat:
batinić:
@Nech-co je napisao da sa jednom platom dođe do mjesećne nule znaći može se @zokiruma kaže došao sam ni za cigare nemam jbg to je tako trenutno još ste na jednoj plati,a kada dođe druga onda će to sigurno biti druga prića.
.


aman bre nisam to mislio ozbiljno

tj. tako ispadne ali veruj mi da mi je drago sto ne pusim vise, prvo moram stalno izlaziti napolje, u kuci sve smrdi na moje cigare jer zena nije pusac a klinac kidne od mene cim zapalim, unistavam svoje zdravlje i imam problema sa kasljanjem, sastanci dugo traju pa pocinjem biti nervozan posle recimo sat vremena i moram izaci da zapalim cigaru , kutija cigara je 100 noka legalno ili oko 40 noka na crno ali stalno moras juriti ove one za te cigare a i ocajne su pa se samo nerviram, bolje da mesecno tih 2-3000 noka koje bi bacao na cigare ulozim u nesto pametnije, recimo auto i lizing. u svakom slucaju hvala im na cenama cigara

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
95.168.96.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 09:31 - pre 129 meseci
@zokiruma

Sve što si napisao kao da si mene opisao u tanćine ja inaće duhan motam pa još uvjek se provlaćim ali da moram kupovati cigare ništa od pušenja.
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 09:36 - pre 129 meseci
dakipro i ostalima ... evo prijatelji da se i ja ispovedim.

Ja zivim u Bg, imam primanje koje je dva puta vece od prosecne plate u Srbiji, ALI na posao idem pesaka (oko 2km u jednom pravcu) iako imam busplus karticu koju mi preduzece placa. Nasa ishrana je kasikom: corbice, corbice ... corbice (corbice sa ribom ili nekad piletinom ... sa brokolima, spanacem, karfiolom, djumbirom, pecurkama ...) i naravno pasulj, grasak. Takodje ja i zena sredom i petkom postimo pa je za dorucak med ili dzem, a za rucak samo skuvano jelo bez mesa, zejtina i dr. .... naravno puno voca tokom celog dana, obavezno salate i koziji jogurt i kiselo mleko ... ne pusimo, ne pijemo alkohoh, ne pijemo gazirane sokove (Jeg drikker bare vann og te) .... ne izlazimo u restorane jer i u delovima za ne pusace se pusi (da priznam da sam ja malo gadljiv pa mi nije svejedno ko je oprao tanjir), nije retko da se problemi pistoljima resavaju na takva mesta ... domacu kulturu smo zapostavili jer svaka cast ali cenimo samo mali broj nasih glumaca, muzicara (sa nekima smo i komsije) i mislim da i njima vise nije jasno sta je kultura, vec plivaju u ovoj zabokrecini ... sport je trcanje 4xnedeljno i imam one misice koje je spominjao "metar" ali od trcanja a ne piletine, teretanu izbegavam jer takodje je koriste likovi koji su "postigli nesto u zivotu" ... moj najveci mesecni trosak je kupovina knjiga-strucnih (u proseku oko 5000din mesecno).

E sad, ste je to sto ce gore da mi nedostaje?
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 09:51 - pre 129 meseci
Dobar dan dobri ljudi. Vidim aktivni ste od ranog jutra.
Marjane mnogo trosis na strucnu literaturu.
boban
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 09:52 - pre 129 meseci
pa iskreno ja ne volim da idem peske ni u prodavnicu dok moja zena vise voli peske na 12 sprat nego liftom

nekako ja bas da obozavam srbijansku hranu nije istina, pojeo sam jednu pljeskavicu i jedan burek kada sam bio u srbiji zadnji put, sarmu nisam jeo iako su mi skuvali, jagnjetinu samo jedem na vasaru itd. zena i ja ne pijemo, maksimalno ja jedno pivo mesecno, nju nisam video godinama da je nesto od alkohola pila, gazirane sokove ne praktikujemo i uglavnom ona napravi nesto za klinca jer smo odmah kupili sokovnik a voce nam je obavezno na stolu. klinac obozava jabuke kao i ja dok ostalo ne praktikujemo da koristimo najvise jer klinac nece da jede banane, kiwi i slicno, ponekad mu napravimo u sokovniku gde na kilo jabuka provucemo jednu bananu . zena i ja pijemo kafu i caj, i koristimo dosta onaj saft a klinac mleko , saft i vodu. hleb izbegavamo i trudimo se da ga imamo sto manje na stolu ali nije zabranjen, pogotovo ne crni. inace ja sam imao gastritis do pre jedno 4 godine, na jednom poslu sam imao kuvara iz koreje koji nam je dosta pravio klopu sa rizom, tako da sam se odvikao od hleba, presao na rizu i nema vise gastritisa. inace najvise volim da vece provedem sa klincem, jer zadnje 3 godine nismo bili bas mnogo zajedno, izlasci tipa pab i slicno mi nisu bas zanimljivi, mozda jednom u pola godine, volim da nedelju provedem sa porodicom SAMi, subotom ili idemo u goste ili nam dodju neki gosti, i to mi je dovoljno
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 10:03 - pre 129 meseci
Citat:
Boban 987: Dobar dan dobri ljudi. :) Vidim aktivni ste od ranog jutra. :)
Marjane mnogo trosis na strucnu literaturu. :)




:) ... to mi i zena kaze i priznajem da je u pravu ... jer iskreno i ne stignem sve da procitam, ali mi stoji ako zatreba (obicno knjige u vezi racunara, ekonomija, menadment, strani jezici...) ... evo juce poceo sajam knjiga u Bg i strahhhhhhh me da odem .. napravio neki spisak sta bih kupio i vec prelazi 10000din sa svim mogucim pospustima, a jos kad odes pa te privuku izdanja za 100, 200, 300din ... kompleti ... bolje je da ne idem uopste ... ima vremena do nedelje :)
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2013. u 10:07 - pre 129 meseci
A zamisli tek kada naucis perfektno norsk, pa ti ces biti samo trosak za kucu. Izbacice te zena napolje. Bolje kreni sada da ostavljas to polako, kao Zokiruma sa cigaretama. )
boban
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8009102 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.