Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3925489 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 22:57 - pre 129 meseci
Citat:
Braksi:
Italijansko drzavljanstvo mozes da dobijes i bez znanja italijanskog jezika i bez da si ikad stupio na tlo italiji niti da imas iti kap italijanske krvi.

Pretpostavljam da ne treba ni da živiš u Italiji.

Citat:
Znaci MAdjarska je uvela jezik da bi eto ogranicila broj apliakanta s obzirom da bi zbog situacije njihov broj u Srbiji sigurno bio enorman.

Tačno tako. I zbog toga je ta njihova odluka legitimna. Da me ne shvatite pogrešno, nemam ništa protiv da Srbi i ostali iz Vojvodine traže i dobiju mađ. državljanstvo, štaviše, i drago mi je što svako ima mogućnost da uz malo truda iskoristi ovu priliku, eto tako i jedni moji prijatelji koji su uspeli to da urade i sad žive i rade u Nemačkoj. Sve je to ok. Ali, sa stanovišta međunarodne politike, mislim da bi izostavljanje znanja jezika kao uslova dovelo baš do toga - enormnog broja zahteva za državljanstvo, ne bi me čudilo i do pola miliona iz Vojvodine, i verovatno i do milion iz Zakarpatja, što se verovatno ne bi dopalo ni Srbiji, ni Ukrajni, ni Mađarskoj, a sumnjam da bi i Evropska Unija opušteno gledala na to...
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 23:00 - pre 129 meseci
Citat:
Braksi:
mislim agora da ti previse potenciras tu pricu kako je najnormalnije da se za drzavljanstvo trazi znanje jezika,a to je u sustini proizvoljna odluka Madjarske.


Da mislim da je svakako izmedju
a) mogu svi al' da nauce jezik
b) mogu samo Madjari

bolje ovo prvo. Ali vidim da ima i onih koji zastupaju drugu tezu.

Citat:
Braksi:Italijansko drzavljanstvo mozes da dobijes i bez znanja italijanskog jezika i bez da si ikad stupio na tlo italiji niti da imas iti kap italijanske krvi.


Ali evo ne mogu da dobijem. Pogledaj samo uslove, prvo pitanje je da li moze na osnovu pretka bez obzira na to koji je, ali da uzmemo i da moze na osnovu prababe spisak uslova je haos - https://en.wikipedia.org/wiki/Italian_nationality_law a tek onda krece haos od sudskih presedana i amandmana da se zapitas da li iko uopste zaista zna ko ima pravo na to drzavljanstvo. I opet se ne odnosi na teritorije koje su okupirali u II ratu. Ja od toga sto su crnokosuljasi marsirali kroz babino ili dedino selo nemam nista, ali onaj kome su marsirali honvedi ima. Jos manje imam pravo na nemacko drzavljanstvo (doduse ja i razumem da nisu toliko otkaceni da prave vezu izmedju danasnje i ondasnje drzave ali Madjarska je pravi, a ovde govorimo o tome da li je Madjarski zakon restriktivan ili ne). Doduse sve ce se to mozda promeniti jednog dana, eto Portugal daje drzavljanstvo naslednicima nekih Jevreja progonjenih u 16. veku.

Citat:
Braksi:
samo da kazem da je Madjarska zabiberila i supruznicima. Ceka se deset godina ! A ako imaju decu "samo pet".

U Italiji je 3, ako zive van Italije, 2 godine ako zive u Italiji, a ako imaju decu pola od toga !

Znaci nije Madjarska uopste slatka po tom pitanju !


Ti kao supruznik madjarskog drzavljanina imas pravo na EU family permit. Dakle tvoje jedino ogranicenje je da ne mozes tu gde zivis da glasas. Pritom ces za isto toliko steci i drzavljanstvo vecine drugih drzava u EU u kojima bi se naselio.

I sta su ti to time tako naudili? Jedini kojima su naudili su oni koji su planirali da malo zarade od drzavljanstva sa strane sa laznim brakovima. U realnim brakovima, zahvaljujuci zakonodavstvu Evropske unije nikakvih dramaticnih ogranicenja nemas.
 
Odgovor na temu

panadol
...

Član broj: 315177
Poruke: 66



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 00:38 - pre 129 meseci
Citat:
Emil Ranc:
Ali, sa stanovišta međunarodne politike, mislim da bi izostavljanje znanja jezika kao uslova dovelo baš do toga - enormnog broja zahteva za državljanstvo, ne bi me čudilo i do pola miliona iz Vojvodine, i verovatno i do milion iz Zakarpatja, što se verovatno ne bi dopalo ni Srbiji, ni Ukrajni, ni Mađarskoj, a sumnjam da bi i Evropska Unija opušteno gledala na to...


Nije nemoguće da bi zaista bila cifra od pola miliona Vojvođana, evo sad već preko 100 000 zahteva verujem da se u Beogradu već sada ne gleda previše blagonaklono na to :)

ima li nekih pretpostavki na kojoj će se cifri zaustaviti? U Srbiji živi 250.000 Mađara ali nije li nerealno da će baš svi uzeti državljanstvo? Ili možda i hoće u nekom prolongiranom periodu...
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 01:11 - pre 129 meseci
Citat:
Braksi:
samo da kazem da je Madjarska zabiberila i supruznicima. Ceka se deset godina ! A ako imaju decu "samo pet".

Tih deset, odnosno pet godina se računa od početka braka, a ne dobijanja državljanstva. Inače, razumem i ovu odluku, pošto jako veliki procenat brakova u poslednje vreme puca u prvih par godina... Uostalom,

Citat:

U Italiji je 3, ako zive van Italije, 2 godine ako zive u Italiji, a ako imaju decu pola od toga!


Ako je tako lako doći do italijanskog državljanstva, ja ne znam čemu ova tema na dvesta i kusur strana koja je i top tema foruma poslednjih meseci (pogledati statistike top tema na naslovnoj strani), ajmo svi da uzmemo italijanski pasoš!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 01:20 - pre 129 meseci
pa hajde, stupite u brak sa italijanskim drzavljaninom. To je zaista jedini uslov.
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 09:17 - pre 129 meseci
Ukoliko se povuce paralela sa Braksijevim slucajem, da je dobio italijansko drzavljanstvo na osnovu dede a da nikada nije ziveo u Italiji niti polagao jezik, to je neupordivo lakse nego sto je bio prethodni uslov za madjarsko drzavljanstvo. Cak i da je predak rodjen u madjarskoj, sa madjarskim drzavljanstvom, morao bi neko vreme (5g) da zivi u Madjarskoj, ili da ima nekretninu registrovanu na svoje ime i potom da polaze madjarski jezik i istoriju. Skoro da nisu pravili razliku izmedju dobijanja po poreklu i naturalizacije, sa tim da je kod naturalizacije moralo da se zivi 10 godina u zemlji. To je bilo jedno od drzavljanstva koje su se najteze dobijala u EU, znam po licnom primeru.

Ali kako se sada sve menja pa i to, dosli smo do drzavljanstva koje je jedno od najlaksih za dobijanje u EU. Mada se pravi razlika odakle dolazite da trazite drzavljanstvo. Ukoliko recimo vadite pasos u Budimpesti, cim progovorite, naravno cuce da ste stranac, i sluzbenici ce zapoceti razgovor sa vama na Engleskom. To je ako misle da dolazite sta ja znam iz Kanade ili Amerike. Ali kada vide da ste iz Srbije, prebaci ce se madjarski, sto i vama savetujem.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 09:32 - pre 129 meseci
ne nisam morao da idem u Italiju, ali ja sam otisao jer sam dobio ulaznu vizu za cekanje drzavljanstva (ona daje sva prava). Znaci u ambasadi predate zahtev za drzavljanstvo i ako ispunjavate uslove, dobicete ulaznu dozvolu na 2 godine i mozete resenje cekati i u Italiji. Jezik niko nije proveravao, znao sam da kazem samo ciao i pizza.

Medjutim razlika je opet kazem sto moj deda nikad ni nije prestao da bude italijanski drzavljanin i u svakom momentu svog zivota mogao je usetati u ambasadu italije u BG i uzeti pasos. No, on to nije radio jer je onda pasos SFRJ bio kud i kamo prohodniji od italijanskog ! Da, verovali ili ne tako je. Iz tog razloga mojoj mami nije padalo na pamet da uzme drzavljanstvo.

Medjutim sa caletovim ocem koji je Srbin 100% etnicki stvar je malo drugacija. U momentu svog rodjenja 1912. on je bio madjarski drzavljanin ali je 1921. izgubio pravo na madjarsko drzavljanstvo . I sad ovim zakonom Madjarska to zeli da ispravi.

Citat:
Nemanja:
Ali kako se sada sve menja pa i to, dosli smo do drzavljanstva koje je jedno od najlaksih za dobijanje u EU. Mada se pravi razlika odakle dolazite da trazite drzavljanstvo. Ukoliko recimo vadite pasos u Budimpesti, cim progovorite, naravno cuce da ste stranac, i sluzbenici ce zapoceti razgovor sa vama na Engleskom. To je ako misle da dolazite sta ja znam iz Kanade ili Amerike. Ali kada vide da ste iz Srbije, prebaci ce se madjarski, sto i vama savetujem.


Imam prijateljicu kojoj je tatina mama rodjena u Budimpesti, ne znam kad. Da li ona ima tekodje pravo na povrat drzavljanstva ? Da li se zna kako zakon vazi za centralnu Madjarsku ?

Ona je Amerikanka i zbog muzevljevih poslova jako bi im bilo dobro a postanu EU citizens.

 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 09:41 - pre 129 meseci
Moze, i moja baka je bila rodjena na teritoriji sadasnje madjarske. Neka samo ode u najblizu ambasadu madjarske.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 09:46 - pre 129 meseci
Citat:
Emil Ranc:

Ako je tako lako doći do italijanskog državljanstva, ja ne znam čemu ova tema na dvesta i kusur strana koja je i top tema foruma poslednjih meseci (pogledati statistike top tema na naslovnoj strani), ajmo svi da uzmemo italijanski pasoš!


La cittadinanza italiana si acquista in base alla legge n. 91 del 5 febbraio 1992 per matrimonio (iuris communicatio, art. 5) con cittadino/a italiano/a, dopo sei mesi di residenza in Italia o tre anni all’estero;

znaci sest meseci braka u Italiji ili 3 godine ako zive napolju. Znanje jezika se ne trazi.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 09:47 - pre 129 meseci
Citat:
Nemanja:
Moze, i moja baka je bila rodjena na teritoriji sadasnje madjarske. Neka samo ode u najblizu ambasadu madjarske.


znaci ona pada u istu grupu kao i ovo u Vojvodini ? Morace da polaze jezik ?
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 09:50 - pre 129 meseci
Cenim da ce joj sa americkim pasosem biti dosta da kaze jó napot kívánok, ali neka se malo angazuje. Ali, da napisao sam kakva je prethodna procedura bila, cak i za one pretke koji su rodjeni u Madjarskoj i imali madjarsko drzavljanstvo.
 
Odgovor na temu

paprika007

Član broj: 318045
Poruke: 29



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 09:57 - pre 129 meseci
Naravno da će joj biti neuporedivo lakše, o tome sam i govorila. Ako smo pred zakonom svi isti (a nismo, očigledno) ne bi smele ovakve stvari da se rade i da se ljudi pozivaju na dodatne provere, to je zaista ispod svakog ljudskog dostojanstva!
Ako te provere važe pak za SVE, onda je to u redu, a ne samo za Srbe iz Vojvodine!!!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 10:00 - pre 129 meseci
Wow, ima da svrsi od srece, jer su u Italiji cekali 8 meseci na bravisnu dozvolu, a onda je muz dobio posao u Nemackoj pa kad su culi da opet trebaju da cekaju i tamo on je popiz... spakovao se i vratio za Ameriku.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 10:06 - pre 129 meseci
Citat:
Braksi:Imam prijateljicu kojoj je tatina mama rodjena u Budimpesti, ne znam kad. Da li ona ima tekodje pravo na povrat drzavljanstva ? Da li se zna kako zakon vazi za centralnu Madjarsku?

Ima pravo, pod apsolutno istim uslovima. Sa pravne strane, po pitanju pojma "nekadašnje Mađarske" jednako se tretira "uža" Mađarska sa teritorijama izgubljenim u Prvom svetskom ratu.
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 10:06 - pre 129 meseci
@Paprika007 : Kako je tako je, niko ne sili ljude da traze madjarsko drzavljanstvo. Treba probati iskoristiti ili odustati. Po meni je bolje probati iskoristiti.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 10:11 - pre 129 meseci
Citat:
Emil Ranc:
Citat:
Braksi:Imam prijateljicu kojoj je tatina mama rodjena u Budimpesti, ne znam kad. Da li ona ima tekodje pravo na povrat drzavljanstva ? Da li se zna kako zakon vazi za centralnu Madjarsku?

Ima pravo, pod apsolutno istim uslovima. Sa pravne strane, po pitanju pojma "nekadašnje Mađarske" jednako se tretira "uža" Mađarska sa teritorijama izgubljenim u Prvom svetskom ratu.


u stavri kad bolje razmislim rodjenje u centralnoj Madjarskoj je i bolje jer ne vaze ona ogranicenja do 1921 i 41-45...

paprika, znas onu: "nas kraj nasa pravila". E pa...

mada ja nema teorije da dobijem HU drzavljanstvo zbog jezika, mozda odem u konzulat u LA.

How yes ertem, go bye szia !
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 10:15 - pre 129 meseci
Citat:
paprika007:
Naravno da će joj biti neuporedivo lakše, o tome sam i govorila. Ako smo pred zakonom svi isti (a nismo, očigledno) ne bi smele ovakve stvari da se rade i da se ljudi pozivaju na dodatne provere, to je zaista ispod svakog ljudskog dostojanstva!
Ako te provere važe pak za SVE, onda je to u redu, a ne samo za Srbe iz Vojvodine!!!

Gomila ljudi, pre svega Srba iz Vojvodine, je platila da bez i jedne jedine reči mađarskog preda papire u selima u Mađarskoj. Posle kad ih zovu "na proveru" sa broja iz Mađarske, ovi naši se ne javljaju, ili odma spuste slušalicu, jer im je verovatno ispod dostojanstva da razgovaraju na Mađarskom. A i poznato je da službenik sa druge strane žice zatraži da mu recitujete Petefija ili ispričate kratku istoriju Mađarske.

Kod ljudi sa zapada koji su predali zahteve teško da je bilo zloupotrebe, ottud i ne vidim razloga za neku dodatnu proveru.
 
Odgovor na temu

paprika007

Član broj: 318045
Poruke: 29



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 10:19 - pre 129 meseci
Niko i ne kaže da ljudi ne apliciraju, samo kažem da su ljudi upoznati sa svojim obavezama ali ne i sa svojim PRAVIMA!
Jedno od tih prava je i pravo na žalbu usled ovakve sramne odluke.
Mislim da će mnogima koji su dobili taj vid pisma ta informacija značiti, toliko.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 10:20 - pre 129 meseci
ali Emile ako cemo biti iskreni bilo je i Madjara koje su rogyaci vodili pod ruku jer ne znaju ni da beknu madjarski, a Madjari su !
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.10.2013. u 10:21 - pre 129 meseci
Citat:
Braksi:

How yes ertem, go bye szia !


How yes no ertem
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3925489 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.