Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209659 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 15:06 - pre 146 meseci
Citat:
Ali sam siguran da su zatvori u SFRJ bili puni k'o oko!


Pa o tome i pricamo sve vreme !

Kriminala je bilo - ali su onda zatvori bili puni k'o oko, nije imalo sta da se
razmislja.

Onima najtalentovanijima (Arkanu, koji je razoruzao dvojicu pandura i vezao
ih za tramvaj, a bio zatvoren 2 sata zato sto je imao oca pukovnika avijacije....
ili Giski, Centi, Ljubi Zemuncu, Vrbanovicima, Bektesiju....) po izlasku sa kazne
susret sa sefovima DB-a, pistolj/pasos/pare, ime i adresa veze u evropskom
gradu XYZ od koga ce saznati svoj prvi zadatak.

Kad se vrate kuci na odmor - zna se - kafanica, fudbal na igralistu lokalne OS,
sudar sa nekim dobrim davalicama, pa mars nazad preko granice na posao.

Za ostatak stanovnistva - stvoris im izuzetno uspesno odrzavanu iluziju da
kriminala zapravo i nema. I konkretno - za sve prakticne potrebe zapravo
ga i nema.

Ko hoce da ga nadje - zna i gde da ga nadje (opisao Dejan Lucic).

Ali - da ti se kriminal mesa u normalnu svakodnevicu - ni u ruznom snu, ni u
naucnoj fantastici. Vec od osnovne skole, ili gimnazije gde je profesor polubog
od kojeg strecas vise nego od rodjenog oca, preko ulice po kojoj iz milion razloga
ne uspevas ni da pocnes da radis budalastine. Farbe ima i onda, ali grafita nema.


Drugo:

Asortiman kriminalnih dela onda i sada - nepojmljiva razlika.

Eksplozija podmetnute bombe ispod automobila - nepoznat pojam (poznat samo iz
filmova).

Pljacka banke - prakticno nepoznat pojam. Pljacku Beobanke na Cvetnom Trgu 1987-me
(or so) sprecila bakuta cistacica u borosanama udarcem drske od metle preko face razbojnika.

Pucnjava u kaficu gde sedi puno normalnog/mladjeg sveta (dakle, ne kafana u brodarskoj kasini
gde se skuplja mracna ekipa na brlju u 3 nocu, a kad udje patrola samo cujes tupe udarce od
zabadanja noza u dasku od stola odozdo da ti ga ne nadju u posedu), nepoznat pojam.

Sacekusa i egzekucija rafalom ispred vidjenog prestonickog kluba (Stupica, Klub Knjizevnika...)
- nepoznat pojam.

Ekipa dealer-a specijalizovanih za osnovnu skolu u Rakovici ili Zelezniku za koje i vrapci
znaju u kom kaficu da ih nadju, koji je asortiman ponude i koje cene - science fiction.

Odsecena glava nadjena u zvezdarskom parku, a ruke u kesi na drugom kraju grada -
nepoznat pojam.

U lov na atentatora Jermenina na turskog ambasadora se upucuje ceo tasmajdanski
park.

...itd.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 27.04.2012. u 16:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 15:14 - pre 146 meseci
@vasastajic,
pročitao sam vrlo pažljivo tirade i tekstove koje si naveo, pa šta predlažeš?
Da se điknemo na noge lagane i da se "odjelimo" odtog ("odtog" čitaj kako je napisano) Beograda? Da se prišljemčimo braći nam Austrougarima? Ako li pedeset jedan posto vojvođandijanaca glasa za to, moj glasić neće biti problem, ionako nam se to, činimise piše u skorijoj budućnosti.
Moj maternji je srpski, verovatno ću slati unuke da uče srpski na Svetu Goru.
Sami zastoj železnica ima najveći zamah u zadnjih dvadeset godina, otkad ste vi gospodo neuen Liberalen na vlasti.
Lako bi renovirali i obnovili železnicu kad bi privreda radila. Zahvaljujući vašim naporima i naporima vaših mentora, tu smo gde smo.
Mislim da tema ode u smjeru koji baš i nije poželjan. Moji su porijeklom (mislim na one od pre tristotine godina) iz zapadne Hercegovine, imali su putanju prema zapadu, proganjani od Turaka i navlačeni od drage nam Marije Terezije kao štit, pa su ponovo proganjani od drage nam "braće" i sad smo tu đe smo. Čini mi se da tvoj tekst neće biti dobronamjerno shvaćen od strane potomaka onih koji su obigrali kolo po brdovitom Balkanu.
Iz kog "Čanka" kusaš?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 15:19 - pre 146 meseci
@Odin Haha, a ja sam pre nekog broja meseci opisao Dimkovića da se ponaša kao da je ispao iz aviona na 10km visine, i pošto se dugo dugo vremena ništa ne dešava (dok pada ka zemlji) a on uživa u pogledu, čovek uobrazi da je naučio da leti.

E to vam je taj vaš pohlepno/gramzivi ekonomski sistem koji je odavno u spirali, tj. slobodnom padu (koji vam deluje kao uspon jer nemate žiroskop da vam kaže gde da gledate), a vi ćete se osvestiti tek kad tresnete svom silinom u zemlju.

Inače, na ovim Balkanskim prostorima se stalno nešto raspada, ratuje, puca u parlamentu (Kraljevina Jugoslavija), i tako tome slično... to sve nema nikakve veze sa SFRJ koja je za svojih 45 godina postigla fantastične rezultate u napretku društva i privrede i obnovi zemlje.

Što se Sceke tiče i njegovih (vrlo čudnih) tvrdnji da je kriminala bilo isto kao i sada, molim ga da mi objasni zašto novac nije obezbeđivan sve do početka devedesetih? Ako je bilo tog silnog kriminala koji ja nisam primećivao, kako to da sam vrlo jasno primećivao da novac izlazi i ulazi iz banke i pošte potpuno bez zaštite? Kako to da su penzije penzionerima nosili poštari na kućna vrata bez ikakvog straha (sa čime se prestalo upravo zbog pljački koje su učestale dolaskom ovog modernog vremena)? Kako to da sam tad mogao da ostavljam otvorena vrata a sada ne smem ni prozor sa rešetkama (isekli komšiji rešetke od 1cm da bi ušli u kuću)? Ajde Sceko objasni.
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 15:21 - pre 146 meseci
Citat:
Odin D.: ^ Vas opis zivota u SFRJ izgleda kao opis skoka iz aviona, bez padobrana, opisa u kome se vi upinjete da objasnite kako je lijep i velicanstven oscjecaj "letiti" u slobodnom padu kroz plave visine.
To vam niko ne spori. Mi samo pricamo da je i prizemljenje bez padobrana u vidu sudara sa zemljom takodje dio tog skoka, a ne neceg drugog.


Ako mozes meni neukome da objasnis kako si nasao vezu izmedju drzavnog uredjenja i nacionalistickog klanja kojim je pokopana jedna zemlja?
To se prvi put dogodilo na ovim prostorima i nekako je socijalizam prouzrokovao?
Da nije bilo socijalizma ustase i cetnici bi ziveli kao braca....
Ma hajde...tanko ti je to


Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 15:24 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: Pa o tome i pricamo sve vreme !

Kriminala je bilo - ali su onda zatvori bili puni k'o oko, nije imalo sta da se
razmislja.
....

Zatvori svake zemlje su puni ko oko.
Pogotovo tih likova koje si ti opisao i identifikovao kao kriminal.
To je ono sto bi djeca u emisiji "Sta djeca znaju o zavicaju" odgovorila na pitanje - "Ko je kriminalac?".

No, zatvori civilizovanih zemalja ugoscuju i likove poput Roda Blagojevica, tzv. white collar kriminalce, koji su najopasniji i najstetniji po narode i drzave, a sto nije bas slucaj sa banana republikama i sprdnjama od drzava koje bi sebe nazivale drzavama.

Problem sa kriminalnom u SFRJ nije bio problem pljackanja trafika, otimanja uzine djeci, zvonjave na interfon i pretrcavanja ulice na crveno.
No, ko to nije i sam vidio, dzaba mu objasnjavati.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 15:53 - pre 146 meseci
Citat:
Marko83: Ako mozes meni neukome da objasnis kako si nasao vezu izmedju drzavnog uredjenja i nacionalistickog klanja kojim je pokopana jedna zemlja?

Pa do klanja uglavnom dolazi kad je neko nesrecan, pa onda za tu nesrecu okrivi nekog po nacionalnoj, vjerskoj, ideoloskoj, istorijskoj, futuristickoj ili kakvoj drugoj osnovi.
Niko se ne kolje kada mu je odlicno nego kad mu je toliko lose - da mu cak i klanje i rat izgledaju primamljivije od trenutne situacije.

Nije se bajna drzava raspala zbog nacionalizma, nego se nacionalizam probudio zbog sranja od drzave i pocetka njenog raspada u ekonomskom, materijalnom, duhovnom, privrednom, upravnom, politickom... i svakom drugom smislu.
Vi stalno mjesate uzrok i posljedicu.

Nije to nista novo za SFRJ. To se desava svuda u svijetu. Dok sve cvjeta - svi cute, trose svoje plate na odmore, krstarenja, automobile, uzivanje, jbe im se za bilo sta drugo, pogotovo politiku i istoriju. E, kad dodje kriza i nema se (ne moze se) sta drugo raditi - onda udare u gusle i gajde i pocnu pretresati dogadjaje od prije 500 godina i u njima traziti krivce i uzroke danasnjih problema.

Vi stalno pricate ovakvu neku pricu: "Sve je sjajno i bajno, sve cvjeta, ljudi su srecni, nasmijani, zadovoljni, privreda eksplodirava, sve sami sebi proizvodimo, skolstvo je san snova, bezbrizna djetinjstva i nigdje kriminala - i onda bum - kao u onome filmu "Od sumraka do svitanja", kihnes na trenutak, vratis pogled na platno - a ono sve odjednom vampiri i klanica, a ti se pitas sta sam bitno od radnje filma mogao da propustim u onih pola sekunde dok sam zatvorio oci da kihnem...
How yes no, to pricajte djeci do 3 godine.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 16:01 - pre 146 meseci
Citat:
No, zatvori civilizovanih zemalja ugoscuju i likove poput Roda Blagojevica, tzv. white collar kriminalce, koji su najopasniji
i najstetniji po narode i drzave, a sto nije bas slucaj sa banana republikama i sprdnjama od drzava koje bi sebe nazivale drzavama.


Da li zaista mislis da je nivo korupcije na tom nivou veci od bilo koje zemlje razvijenog sveta ?
Da li je nivo jajarenja po SFRJ firmama u apsolutnom iznosu bio porediv sa nivoima ultra-kradja
i ultra-korupcije u vrhovima vlasti velikih i bogatih zemalja ?

I kako je po tvom misljenju tacno ugrozavao zivotne perspektive i svakodnevicu obicne porodice ?

@svi

Ovoj temi nedostaju obradjene dve pod-teme.

Prva (fundamentalnija) :
detalji pojedinih faza SFRJ. Pocevsi od najcrnjeg perioda odmah posle do WWII pa do krvavog raspada,
nije sve bilo isto niti monolitno. Iskustva nam ocito nisu ista, a ja mislim da starosno doba tj. ono sto
je konkretno vidjeno i dozivljeno ne moze da bude isto kod nekoga rodjenog u 50-tim, 60-tim naspram
nekoga rodjenog u 80-tim. Na kraju svakog od perioda SFRJ, postojala su raskrsca, i iz ovog ili onog
razloga je drustvo biralo svoj pravac dalje. Da li je sve i uvek bilo lose, i ima li neceg sto bi vredelo
zapamtiti ?

Imam ambiciju da je pocnem, mislim da bi donela dragocene zakljucke i znacajno smanjila udaljena i
nepomirljiva misljenja na temi. Ali, nemam realne prilike da je za narednih 10 sati zapocnem i dovrsavam.

Druga (logican nastavak prve):

kako je tacno propala SFRJ ? Da li je uza sve ocigledne nedostatke morala da nestane na nacin na koji je
nestala ? Da li je samo i jedino nestala iz svojih slabosti ili se dobro (i u kojim proporcijama) pomagalo
sa strane ? Da li je steta morala da bude maksimalna i nepopravljiva (prolivena krv i razaranja) ?

Jedna precizna obdukcija (pokrivena do sada u fragmentima u raznim ES temama, lako dostupna na web-u),
imam utisak da bi sama po sebi uzela narednih 50 strana minimum.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 16:26 - pre 146 meseci
@odine,
ala ga ti tupiš, prevazišao si i sam sebe, toliko netrpeljivosti koja se preliva u mržnju, davno nisam pročitao. Za koga lobiraš i čiji si igrač?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 16:32 - pre 146 meseci
^ Za papu i iluminate.
Radio sam ranije za masone, ali ovi bolje placaju, pa sam presao kod njih.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 16:41 - pre 146 meseci
Pa i pretpostavio sam, sad verovatno imaš para i za žute autobuse pa kreni u akciju.
Okači "Eisernes Kreuz" pre nego što kreneš...
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 16:55 - pre 146 meseci
Citat:
rade.zrnic:
pročitao sam vrlo pažljivo tirade i tekstove koje si naveo

Sve to i nije bilo samo tebi namenjeno, ali ako, ako si pročit'o i neka si, a ako misliš da je onaj debeli, novopečeni tamburaš nekakva mera kojom se Vojvodina suprotstavlja daljnjoj ekksploataciji od strane Srbije, onda šta da ti kažem drugo nego,mani se sinko ćorava posla, pogotovu na globalnom nivou, kad i onako ne vidiš dalje od svog nosa.
Debeli ćopavko može jedino pretstavljati etalon za ogromnu, pa čak i nedostižnu, količinu crevnog sadržaja u jednom čoveku, u tolikoj meri da se sav u to i pretvorio.

I na kraju pročit'o jesi, ali shvatio nisi.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 17:06 - pre 146 meseci
Naravno da nije samo meni namenjenom čitaju i drugi, ovo je forum. Opet smo se udaljili od teme, ja sam sasvim dobro shvatio, bez brige budi "sinko".
Imaš mpj plus za opis "tamburaša".
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 17:15 - pre 146 meseci
Citat:
rade.zrnic: Pa i pretpostavio sam, sad verovatno imaš para i za žute autobuse pa kreni u akciju.
Okači "Eisernes Kreuz" pre nego što kreneš...


Nema potrebe za tim primitivnim metodama.
Uznapredovali smo do danas poprilicno. Sad sjedite kuci i idete na posao - a porobljeni ste, bez ijednog vojnika da vas cuva, a time stedimo sebi dosta para kojih nam nikad dovoljno. Sisemo vam krv i sve vam uzimamo - i jos vas povr' toga pravimo budalama, a vas otpor je sveden na bezopasno blejanje po forumima. Zato smo vam i dali kompjutere i internet, da se mozete ventilirati, isto kao sto smo vam prije njih uvalili televizore da vas preko njih zaglupljujemo. Eto, tako vam cak i bijes otimamo, a jos se i smijemo dok citamo izlive istog.
Potonuli ste najdublje do sada u istoriji. Jedina utjeha vam je ta da virite u tudju avliju i tjesite se time da ima neko i gori od vas, a i to je iluzija jer vam je u sustini svima isto - samo to ne znate.
Kad vas pustimo da vam kao malo bude bolje - to je zato da vas motivisemo da zapnete i pjenite u radu sto vise, kako bi vam onda oteli sve to sto ste napravili dvostruko. Nama nije problem da tu predstavu pustimo da traje 10,20,30,50... godina (imamo mi para da ne moramo raditi nista ni sledecih 3000 godina), dok god ste vi voljni i orni da rintate vjerujuci i izmisljene ideale koje smo vam podmetnuli da bi vi za njih rintali, i onda vi idete na radne akcije, rintate dzaba i pravite fabrike, pruge i puteve, a koje mi onda poslje 20-30 goidna preko privatizacije kupimo za $1 ili tako nesta. Mi investiramo i planiramo na duze staze, tako da nam ne mozete nista sa tim vasim kratkorocnim planovima u kojima bi vi za jednog svog zivota nesto za sebe da promjenite.
Ovo sada porobljavanje je isplanirao jos moj cukundjed i poceo pripremu terena, koju su nastavili moj pramdjed, djed i otac. Ja sam samo dosao da pokupim kajmak za sebe i svoju cukununucad.
Vasa danasnja sudbina je zapecenjena prije 200-300 godina. Jedino sto mozete uraditi je da pocnete sada planirati oslobadjanje svoje cukununucadi, jer smo otprilike i mi sada sa nasim planovima u toj fazi. Sve sto ce se desiti prije toga vec je davno isplanirano, pa samo gubite vreme ako mislite sada na svoje guzice.

Cak i ovo sto sada pisem je sve suva istina, samo sto je namjerno napisano da izgleda cinicno kako bi vama izgledalo toliko ocigledno i providno da uopste ne povjerujete u to.
Ali sta ces, na tome se i bazira sve ovo.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 18:10 - pre 146 meseci
bolje biti uspesan investicion bankar na Menhetnu citav zivot nego sedam dana u gulagu !
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 18:15 - pre 146 meseci
Marko83, ja moram samo da ti kažem da te iluzije o divnoj zemlji koja proizvodi sve što joj treba su samo to - iluzije.
SFRJ je, kao i ostale komunističke zemlje, pokušala da proizvede sve što joj treba. I to je jedna od osnovnih zabluda komunizma. Nemoguće je proizvesti sve što jednoj zemlji treba. Ne može rukovodstvo CKKPJ da zna pogodi sve što ja mogu da izmislim šta meni treba. Niti može da izračuna kolike su cene svega što se proizvodi, pa kao u SSSR da se na proizvode utiskuju cene koje se ne menjaju nikada.

Posledica toga je bila da si npr imao 2-3 proizvođača patika u celoj zemlji. To su sve bili užasni proizvodi dizajna koji je podsećao na starke ili nije podsećao ninašta. Ljudi, ja se sećam kad su se pojavile Kronos patike, mislim da je Jugoplastika Split proizvodila. Pa to je bio šok! Prve patike koje su iole pristojno izgledale. Haos! A kad je otac jednom drugaru iz odeljenja doneo Reebok patike sa službenog puta u SAD, svi mu se smejali, niko nije čuo za tu marku bre, aloooo!!!

Ovo važi za sve vrste proizvoda finalne potrošnje. Finalni proizvodi su bili lošeg kvaliteta i užasno ružni.

Što se tiče kriminala već sam objasnio. Kriminal je inače proizvod neostvarenih težnji ljudi koji misle da su im u životu uskraćene mogućnosti koje im "pripadaju". Pa oni te svoje težnje ostvaruju tako što protivzakonito prisvajaju materijalna dobra. Međutim, kao što rekoh, u SFRJ nisi imao šta da ukradeš. Svima je bila dostupna ista nekvalitetna roba čije gomilanje nije imalo nikakvu svrhu u smislu poboljšanja ličnog kvaliteta života. Takođe, novac u SFRJ nije mogao da kupi ništa u smislu kvaliteta života što svima već nije bilo dostupno. Konačno, taj novac iz SFRJ je bio šareni papirić bez vrednosti. Pomoću njega nisu mogle da se kupe devize, jer je posedovanje deviza bilo protivzakonito. Držanje deviza u kešu je bilo krivično delo. U banci si mogao da kupiš devize po kursu koji je odredila država koji nije imao pojma sa realnim životom jer to nije bio tržišni nego dirigovani kurs. I te devize si mogao da držiš samo na računu banke. Ne sećam se sad tačno kako se dolazilo do deviza za putovanje u inostranstvo. Mislim da su se podnosili neki zahtevi, da je to sve bilo strogo limitirano itd.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 18:30 - pre 146 meseci
Ej @miste,
ti otimaču pruga iz Vojvodine (tj. vi iz balkanske prekodunavske neobrazovane Srbije), tako napisa @vasastajic, ti ćeš nam objasniti "sitovacije"? Jel' ti uzor perjanica neoliberalističkog kapitaliz(u)ma, čo'ek sa očima uokvirenim rakunskom maskom? Ko li ga finansijera? Mislim na g. Jovanovića. U mom okruženju je plaćao pristalice...
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 18:32 - pre 146 meseci
milanche,
ne mogu da verujem kako romantičarski ti gledaš na Arkana i ekipu koji su izvodili politička ubistva po nalogu DB-a i KOS-a. Lepo si primetio da su to sve bila deca oficira JNA.

Slično i ostali branitelji SFRJ upadaju u logičku grešku kada tvrde kako je sistem zaslužan za proizvodnju tih nekih fantastičnih pojedinaca koji su postigli neverovatne uspehe u svetu i postali odlični profesionalci. S druge strane taj isti sistem je proizveo te oficire JNA koji su bili oficiri na vrhunskim položajima u svim zaraćenim stranama u tom krvavom građanskom ratu. Ta ista JNA u kojoj nisi mogao da postaneš desetar na služenju vojnog roka bez nekoliko intervjua sa oficirima bezbednosti i ispadao si sa liste za desetare ako si napravio i najmanju grešku u tim intervjuima. Kakva je bila ideološka selekcija za visoki oficriski kadar? Oni su svi stalno morali da idu na časove političke indoktrinacije. Ne mogu da se setim sada kako su se zvali ti časovi. Sigurno će se stariji među vama setiti. Svima je ispiran mozak bratstvom i jedinstvom od prvog dana na vojnoj akademiji pa do kraja vojničke karijere. I šta se desilo? Gde nestade bratstvo i jedinstvo? Samo da podsetim da u toj vojsci potomci ustaša i četnika nisu imali šanse ni desetari da budu.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 18:43 - pre 146 meseci
@miste
Evo sad u dnevniku Vujadin Janković optužen za malverzacije u azotari, pa čitava serija razbojnika od droge pa nadalje. Malo je minutaže za predstavljanje serije kriminala produkovane u režoji tijeh zlih "komunjara" koji su se samo premaskirali. Blago vama novoliberalni kapitalisti.
A kao misliš da ide obuka USA vojnog kadra? Sigurno je neoliberalna i popustljiva u svim segmentima... Neprijatelj je ispred, ubij, tamo su loši momci, mi što prosipamo bombe ne birajući cilj, mi smo dobri momci!
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 19:02 - pre 146 meseci
Pocetkom 1992. godine, posle otkrica 120 tona krijumcarenog oruzja u
Mariboru, slovenacki ministar odbrane Janez Jansa, gotovo da se javno hvalio
da njegova dezela trguje dugim cevima i municijom. Nekada je to bila strogo
cuvana, ne samo slovenacka, vec i jugoslovenska drzavna tajna. Naime,
Slovenija u tom prljavom poslu ucestvuje vec pedesetak godina sa znanjem, a
nekada bez odobrenja, nekadasnjeg politickog vrha Jugoslavije. Jedan covek iz
Beograda, medjunarodni trgovac, Slobodan Bata Todorovic, otkrio je krajem
sezdesetih sve o toj ilegalnoj trgovini oruzjem, pa se uz saglasnost JNA, u nju i
ukljucio. Sredinom sedamdesetih Todorovic je osudjen na dvadeset godina
robije, ali ne zbog oruzja, vec zbog mahinacija u deviznom poslovanju. Svedoci
tog vremena i ljudi koji su imali prilike da cuju Todorovicevu ispovest, tvrde da
je sudjenje bilo drzavna osveta zbog lose preprodaje domaceg naoruzanja i
opreme. Tako tvrdi beogradski advokat Sava Andjelkovic:
Kada je sredinom osamdesetih moj klijent Bata Todorovic, iz Zabele dosao u
Beograd na operaciju prostate, predosecajuci da ne moze da pobedi rak, ispricao
mi je svoju najvecu privatnu tajnu. Februara 1975. kidnapovan je i zatvoren u
ljubljanski Dom milicije, gde su ga islednici slovenacke Udbe optuzili za izdaju
zemlje i spijunazu u korist Mosada, odnosno Izraela. Kao dokaz za to, pokazali
su mu dokumente o preprodaji jugoslovenskog naoruzanja ruskog porekla, koja
je obavljena preko firmi Bate Todorovica. Tu prodaju od Todorovica je narucio
licno Nikola Ljubicic, general i ministar, da bi JNA rasteretio zastarelog oruzja.
Najbolju ponudu za tu robu dali su Italijani i oruzje je uz pomoc ?Transpeda?
otislo za Trst. Ugovorom izmedju prodavca i kupca, medjutim, nije bilo
naznaceno da Italijani nemaju pravo da preprodaju to naoruzanje nekim
zemljama koje su u ratu, pa je citav kontingent, dovoljan da se opremi jedna
armija, za dobre pare prodat Izraelu. Tim jugoslovenskim oruzjem ruskog
porekla i uz pomoc svojih vestih komandanata, Izraelci su zaratili sa Egipcanima
i vojnicki ih porazili. Kako Kairo to nije mogao da otrpi, zalio se Moskvi. Vrlo
brzo iz Moskve je u Beograd stigao Breznjevljev prekor Titu zato sto naoruzava
?neprijateljsku stranu?. Tu u Titovom kabinetu pocelo je da se odmotava
klupko. Otkriveno je da je glavni posrednik u prodaji bio Bata Todorovic, ali je
precutano da JNA nije naznacila zabranu prodaje Izraelu, na sta je imala pravo,
a da bi se ta greska sakrila, sva krivica je prebacena na Todorovica. Bata se u
Ljubljani, dok je trajala tajna istraga, branio da poseduje kopiju Ljubicicevog
naredjenja o prodaji ruskog oruzja, u kome pise da se ono ne sme preprodavati
zaracenim stranama. Islednici SDB Slovenije i SSUP-a su nasli generalovo
pismo, priznao mi je Bata, ali nisu prestali da ga optuzuju, jer je Titu, a i
Ljubicicu bio potreban krivac, da bi se Breznjev nekako umirio.?
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko27.04.2012. u 19:02 - pre 146 meseci
Todorovic je bio covek sa jakim vezama u Narodnoj banci Jugoslavije. Imao je
dobre veze i u jugoslovenskoj diplomatiji. Milan Tresnjic, nekadasnji konzul u
Nemackoj, tvrdi da je sef konzularnog odeljenja u Ambasadi SFRJ u Becu,
Mihailo Jurman poslovao sa Batom Todorovicem i zato bio na sudu. Iskusni
bivsi kontraobavestajac Tresnjic, priznaje da je Todorovic bio u stalnom
kontaktu i sa Edom Brajnikom i njegovim ljudima u saveznoj Udbi. Egon
Konradi, nekadasnji direktor ?Kompasa?, vodio je u Udbi zapadni sektor i stalno
gurao Batu Todorovica da osniva spoljnotrgovinske firme napolju, ne bi li se
kroz njih bavili i ekonomskom spijunazom. Udba, a kasnije i SDB je sa Batom
Todorovicem imala velike kombinacije i poslove. Bile su sve to mutne radnje,
toboze, u korist jugoslovenske obavestajne sluzbe, a u stvari, na stetu SFRJ, a
pre svega srpske privrede. Zna se, na primer, da je Todorovic italijanskim
trgovcima isporucivao po nekoliko hladnjaca ?bebi bifa?, sa rokom placanja do
90 dana. Za to vreme, doticni Italijani bi ugasili svoje firme, ciji je osnivacki
kapital obicno bio mali, pa nasa preduzeca iz Vojvodine nisu imala od koga da
naplate to najkvalitetnije mlado junece meso. Kako su sudski troskovi bili skupi,
a sudovi spori, nasi proizvodjaci bi od svega dizali ruke, cutali i skrivali svoju
sramotu. Italijani su znali da ce se to dogoditi, jer je sa njima i postignuta takva
?spijunska pogodba?. Novac je deljen na tri dela trgovcima, Bati Todorovicu i
Edi Brajniku, odnosno Udbi. Takve i slicne trgovacke trikove Todorovic je
izvodio najcesce sa Slovencima, koji su se u ?ime drzave SFRJ?, a za racun
svoje dezele, bavili cak i velikim svercom novca, deviza posebno, pa i robe. U
tim poslovima su imali ucesce cak i slovenacki ministri u saveznoj vladi.
Pokrice su imali u jugoslovenskom politickom vrhu, najvise kod Edvarda
Kardelja. Kako bi, inace, Slovenija godinama mogla da izvozi tri puta vise nego
sto je bila njena proizvodnja? Nisu je Hrvati uzalud zvali ?jugoslovenska
primadona?. Slovenci su cak i cuvenu srpsku sljivovicu pakovali u zelene flase i
prodavali je kao ?Slovin ? eksklusiv brandy?, a ta rakija je tocena, kako tvrdi
Milan Tresnjic, u Levacu
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209659 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.